Meraklı çocuğun kolonya ve çakmakla tehlikeli oyunu kabusu oldu

ERZURUM (AA) – İLHAMİ ERKILIÇ – Erzincan'da elbisesine kolonya döküp yanıp yanmadığını denerken kıyafeti alev alınca göğsü ve vücudunun çeşitli yerlerinden yanan 10 yaşındaki Orhan Kayaoğlu'nun yaşadığı olay, adeta kabusu oldu.

Ortaokul öğrencisi Kayaoğlu, yaklaşık 10 gün önce evde elini yüzünü yıkadıktan sonra eline ve yüzüne kolonya sürdü. Daha sonra üzerindeki elbisesine de kolonya dökerek yanıp yanmadığını merak eden Kayaoğlu, mutfaktan aldığı çakmağı yaktı.

Kıyafetleri alev alan çocuk, alevi söndüremeyince bağırarak ailesinden yardım istedi. Evinin dışında otururken oğlunun feryadını duyan annesi Altun Kayaoğlu ile dayısı koşarak eve girdi.

Dayısının müdahalesiyle üzerindeki alevler söndürülen ve göğsü ile vücudunun çeşitli yerlerinde yanık oluşan Orhan Kayaoğlu, ambulans ile kaldırıldığı Erzincan Mengücek Gazi Devlet Hastanesindeki ilk müdahale sonrası Erzurum Şehir Hastanesi Yanık Tedavi Merkezine sevk edildi.

Tedavisi süren ve yaşadığı korkuyu unutamayan Kayaoğlu, iyileşeceği günü umutla bekliyor.

– "Kolonya ve tehlikeli şeylerden çocuklar uzak dursun"

Kayaoğlu, AA muhabirin, kolonyayı kıyafetine döktüğünü anlatarak, "Kolonyanın yanacağını bilmiyordum, çakmağı yaktım ve yanmaya başladım. Yangını söndüremeyince yardım istedim. Bağırınca dayım gelip kurtardı." dedi.

Canının çok yandığını ve yaşadığı olayın etkisinden kurtulamadığını belirten Kayaoğlu, başına gelen talihsiz olaya çok üzüldüğünü ifade etti.

Kayaoğlu, şunları söyledi:

"Kıyafetlerime döktüğüm kolonyanın çakmakla yanıp yanmayacağını merakımdan denemek istedim. Çakmağı çakınca kıyafetlerim alev aldı. Kolonya ve tehlikeli şeylerden çocuklar uzak dursun. Artık kolonya ve tehlikeli işlerle deney yapmayacağım, yaptığımın hata olduğunu anladım. Yaşadığım olayı hiç unutamıyorum, geceleri rüyama giriyor."

Altun Kayaoğlu da olayın olduğu gün erkek kardeşi ile evinin önünde oturduklarını söyledi.

Oğlunun dışarıda oyun oynadıktan bir süre sonra eve elini ve yüzünü yıkamaya gittiğini anlatan Kayaoğlu, "Deney yapıyormuş, kolonya döktüğü elbisenin yanmayacağını düşünmüş, mutfağa gidip 'Acaba çakmakla yaksam yanar mı, yanmaz mı?' diye merak etmiş. Çakmağı yakmasıyla elbiseleri alev alıp tutuşmuş. Oğlumun çığlığını duyunca eve koştuk. Dayısı kucağına aldı, yangını söndürdü ve soğuk suya tuttu." ifadesini kullandı.

Kayaoğlu, Erzurum Şehir Hastanesinin imkanlarının çok güzel olduğunu belirterek Yanık Merkezi doktor ve çalışanlarına ilgililerinden dolayı teşekkür etti.

Yanık Merkezi yetkilileri de çocuğun vücudunun çeşitli yerlerinde ikinci ve üçüncü derecede ciddi yanıklar oluştuğunu ve tedavisinin sürdüğünü bildirdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, belediye öz kaynaklarıyla üretimi yapılan kolonya ve dezenfektanların ev ev, kapı kapı gezilerek vatandaşlara ulaştırıldığını kaydetti.

Keçiören Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Başkan Altınok’un talimatıyla belediye personeli tarafından oluşturulan ekip ilçenin birçok noktasında maske, kolonya ve dezenfektan dağıtımı yaptı.

Ekipler aynı zaman​da temizlik, maske ve mesafe (TMM) kurallarına uyulması yönünde vatandaşa hatırlatmalarda da bulundu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Altınok, "Salgınla eş zamanlı olarak yürüttüğümüz AR-GE çalışmalarımız neticesinde kendi öz kaynaklarımız ile üretimini yaptığımız 1 milyon adet maske, 200 bin şişe dezenfektan ve 100 bin şişe de kolonyayı vatandaşımıza dağıttık. Ben de sokak ve pazarlarımızda kolonya ve dezenfektan dağıtmaya devam ediyorum. Pandemi bitene kadar insanımızın sağlığı için üretimlerimiz devam edecek." ifadelerini kullandı.

Kolonya ve dezenfektan üretim kapasitesi ve çeşitliliğini her geçen gün artırdıklarının bilgisini paylaşan Altınok, şunları aktardı:

"Uzman üretim ekibimiz şuan itibarıyla çocuklar ve yetişkinler için ayrı ayrı 30 çeşit kolonya üretimini sürdürmektedir. Ürettiğimiz 100 bin şişe kolonyayı dağıttık. Aynı zamanda 1 milyon adet maskenin de dağıtımını gerçekleştirdik. Gerekli her türlü tedbiri alarak 200 bin şişe birinci sınıf el ve cilt dezenfektanımızı da üretip vatandaşımızla buluşturduk. 'ilk maske, kolonya ve dezenfektan üreten belediye' olarak insanımızın sağlığı için çalışmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz."

ŞIRNAK (AA) – Özel Cizre Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde görevli 6 kimya öğretmeninin daha önce kolonya ve el dezenfektanı ürettiği okulun atölyesinde bu kez de elektrik elektronik mühendisi Vildan Yıldızaydın ve enerji sistemleri mühendisi Nurcan Başak tarafından sterilizasyon cihazı geliştirildi.

Projede görev alan mühendis öğretmen Yıldızaydın ve uzman öğretici Başak, yaz tatilini fırsat bilerek, okul idaresinin onayı ve diğer meslektaşlarının desteğiyle iki ayda geliştirdikleri sterilizasyon cihazıyla yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadeleye destek sunmak istiyor.

İlk denemelerde büyük başarı sağladığı tespit edilen cihazın ilerleyen aşamada seri üretimi amaçlanıyor.

“Ortamdaki mikropları öldürüyor, temiz hava veriyor”

Okul müdürü Kemal Bağcı, amaçlarının kalifiye eleman yetiştirirken, pandemi ile mücadeleye de maksimum katkı sunmak olduğunu söyledi.

Daha önce okullarında yaklaşık 40 bin el dezenfektanı ve kolonya üreterek vatandaşlara ücretsiz dağıttıklarını hatırlatan Bağcı, geliştirilen ortam sterilizasyon cihazının insanların yoğun olarak bulunduğu alanlarda kullanımının amaçlandığını belirtti.

Astım hastası ve polen alerjisi olanlara karşı, bu projeyle ortam dezenfektesi ürettikleri bilgisini veren Bağcı, şunları kaydetti:

“60 santimetre uzunluğunda, 25 santimetre enindeki sterilizasyon cihazımız ev ve iş yerlerinde ortamdaki mikropları öldürüyor, temiz hava veriyor. Kovid -19’a yakalanan bir hastanın ortama bıraktığı virüs damlacıklarını temizliyor. Üretilen sayılı makinemizin tanesini 1000 liraya mal ettik. İhtiyaç halinde seri üretime geçilirse günde 5 cihaz üretme şansımız var. Emeği geçen öğretmenlerimizi kutluyorum.”

Projede görev alan Yıldızaydın, 2 ayda ürettikleri cihazın astım ve alerji rahatsızlığı olan hastalar için kapalı ortamda oluşacak her türlü tehdidi asgariye indireceğini aktardı.

Virüse yakalanma oranını en aza indirmeyi amaçladıklarını dile getiren Yıldızaydın, “Yaptığımız cihaz, sadece virüs için tedbir değil aynı zamanda ortamlarda bulaşabilecek herhangi bir hastalığı önlemek için kullanılabilir.” diye konuştu.

Yıldızaydın, şöyle konuştu:

“UV ışını ve ozon jeneratörü kullandık. Sistem 3 kademeden oluşuyor. İlk olarak polen filtresi kullandık. Bu alerjiler için ön bir aşama oluyor. İkinci aşamada UV ışını ile zararlı bakteriler ölüyor. Son aşamada ise ozon jeneratörü ile temiz hava oluşturulup, ortama veriliyor.”

Uzman öğretici Nurcan Başak ise ürettikleri sterilizasyon cihazının üç aşamadan geçtiğini anlatarak, “Cihaz içeri alınan havayı ultraviyole ışınları ve ozon desteğiyle dışarıya temiz bir şekilde bırakıyor.” ifadesini kullandı.

Sistemin düğün salonları ve resmi kurumlar başta olmak üzere ortak yaşam alanlarında rahatlıkla kullanılabileceğini belirten Başak, bu sayede vatandaşların bu tür alanlarda rahatlıkla bulunabileceğini kaydetti.