Mersin, Adana ve Hatay'dan deprem bölgesine ekip ve yardım malzemesi desteği

MERSİN (AA) – Mersin, Adana ve Hatay'dan, Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki deprem nedeniyle bölgeye destek ekipler ile çeşitli yardım malzemeleri gönderildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, çocuklar için 2 bin 160, yetişkinler için 60 giysi ile 285 adet yorganın yanı sıra 500 gıda kolisi taşıyan iki tır, yola çıktı.

Vatandaşlara sıcak yemek desteği için de 3'ü aşçı 5 personel taşıyan mobil mutfak kamyoneti bölgeye gönderildi.

– Adana'dan yardım eli

Adana'dan da Valilik koordinesinde deprem bölgesine 67 personel, 45 araç, 2 arama kurtarma köpeği, 8 jeneratör, 1200 çadır, 1440 yatak ile Seyhan ve Yüreğir belediye başkanlıklarınca temel gıda malzemeleri ve çorba ikramı için ekipler gönderildi.

Vali Mahmut Demirtaş İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğününe yaptığı ziyarette, hem yardımlar hakkında bilgi aldı hem de Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım ile telefonda görüştü.

Müdürlükteki toplantının ardından açıklama yapan Demirtaş, "Birçok ilimizde hissedilen depremin en az kayıpla atlatılması ve vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması için devletimiz, ilgili tüm kurum ve kuruluşlarıyla gerekli tedbirleri alıp gerekli çalışmaları yürütmektedir. Bizler de ilimiz bazında neler yapabiliriz, toplantımızda bunları değerlendirdik." ifadesini kullandı.

– Hatay'dan iki tır yardım malzemesi

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde, belediye öncülüğünde vatandaşlar tarafından temin edilen 2 tır yardım malzemesi deprem bölgesine gönderildi.

Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu, uğurlama töreninde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçe halkının Elazığ'daki vatandaşların yanında olduğunu söyledi.

Hacıoğlu, kısa süre içinde içerisinde toplanan 5 bin battaniye, 5 bin yorgan, 2 bin sünger yatak dolusu iki tırın bölgeye yola çıkarıldığını kaydetti.

Depremzedelere yardımda bulunmak için ailesiyle uğurlama törenine gelen 7 yaşındaki Meryem Ceylin de depremden etkilenen çocuklar için çok üzüldüğünü, bu yüzden oraya battaniyesi ve oyuncağını gönderdiğini belirtti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Elazığ depreminde ağır hasar gören Malatya'daki Kurucaova Mahallesi Anaokulu, ASELSAN Sosyal İnovasyon Liderleri (ASİL) Yardımlaşma Derneği tarafından yeniden inşa ettirilerek, "ASELSAN Anaokulu" adıyla hizmete girdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, söz konusu anaokulu 24 Ocak'ta meydana gelen ve merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,5 büyüklüğündeki depremde ağır hasar görmüştü.

Okulun yeniden inşası için Malatya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ASİL Yardımlaşma Derneği arasında protokol imzalanmıştı.

Anaokulu, ASELSAN'ın sosyal sorumluluk platformu ASİL tarafından yeniden inşa ettirildi.

ASELSAN Anaokulunun açılış törenine Malatya Valisi Aydın Baruş, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık ve Bülent Tüfenkci ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün de katıldı.

Görgün, buradaki konuşmasında, anaokulunun bağışçıların destekleriyle yeniden inşa edildiğini belirterek, "Anaokulumuz minik öğrencilerin ikinci yuvası olmak için hazır. 9 bini aşan çalışanıyla milletimize mal olmuş ASELSAN'ımızın insanımız, gençlerimiz ve çocuklarımız için yürüttüğü projeleri bulunuyor. Yeniden inşa ettiğimiz Malatya Doğanşehir Kurucaova ASELSAN Anaokulumuz hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

ASİL Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve ASELSAN Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Hakan Karataş da "ASELSAN ve ASİL Derneği olarak bu çocuklarımızın fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişimlerine ne kadar destek olursak o kadar mutluluk duyacağız." değerlendirmesinde bulundu.

ANTALYA (AA) – Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Akdeniz’de saat 14.14’te 4,5 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deniz yüzeyinin 26,02 kilometre derinliğindeki depremin merkez üssünün Kumluca ilçesine 84,42 kilometre mesafede olduğu belirlendi.

Kumluca Kaymakamı Uğur Kolsuz, AA muhabirine, sarsıntının ilçede hafif şekilde hissedildiğini söyledi.

Depremin ardından AFAD, jandarma yetkilileri ve mahalle muhtarlarıyla irtibat kurduklarını belirten Kolsuz, “Depremle ilgili şu ana kadar bize intikal eden herhangi bir olumsuzluk bulunmuyor. Ekipler, araştırmalarını sürdürüyor.” dedi.