Mersin'de nesli tükenme tehlikesi bulunan “kum zambağı” dikildi

MERSİN (AA) – Mersin'in Erdemli ilçesinde, nesli tükenmekte olan bitkiler arasında yer alan ve 2016 yılında Doğa Koruma Birliğince koruma altına alınan kum zambağı dikimi yapıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Erdemli Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan Deniz ve Orman Okulu Projesi kapsamında, Talat Göktepe Tabiat Parkı Çamlığı'nda öğrenciler ve ilçe protokolü, bin kum zambağı tohumunu toprakla buluşturdu.

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, gazetecilere yaptığı açıklamada, belediye olarak doğayı koruma ve güzelleştirme adına çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefi Mevlüt Çetin de kum zambağının koparılmasının cezasının 60 bin lira olduğunu ifade ederek, "Tabiat parkı içerisinde koparılırsa bu ceza 120 bin lira. Onun için halkımız kum zambaklarını korusun ve koparmasınlar." dedi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL(AA) – TEMSA, yurt içinde elektrikli araçlarının test programlarına devam ediyor.

TEMSA'dan yapılan açıklamaya göre, Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesine gönderilen MD9 electriCITY kent yollarında test sürüşüne çıktı.

Çevreci ulaşım ağıyla toplu taşıma ağını güçlendiren Mersin Büyükşehir Belediyesinin talebi üzerine test sürüşlerine başlanan elektrikli araç, toplu taşımada sürücülerin ve vatandaşların beğenisine sunuldu. MD9 electriCITY, memnuniyet anketleri ve deneyimler sonucu kullanıcılardan tam not aldı.

Kısa zamanda bölgeyi karbon salınımının sıfır olduğu çevreci bir merkeze dönüştürmek hedefinde olan Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda toplu taşımada kullanılan araçların önümüzdeki dönemde çevreci araçlarla değiştirilmesi konusunda bir çalışmalarını sürdürüyor.

MD9 electriCITY, bölgede yapılan test sürüşlerinden başarıyla geçti. Kullanıcılar tarafından olumlu geri bildirimler alan aracın en dikkati çeken özellikleri arasında bulunan genel tasarımı ve performansı, sürüş konforu, menzil değerleri, şoför alanının geniş görüş açısı ve oturma planının kullanışlı olması gibi konuların yanı sıra, sessiz sürüşü, uzun şarj kullanımı ve maliyet avantajları gibi koşulları sunulabiliyor olması büyük beğeni topladı.

Çevreci ulaşımında önemli katkı sunması hedeflenen MD9 electriCITY, Avrupa Birliği normlarına uyumlu ekipmanları, ulaşım sistemine entegre yolcu bilgilendirme ekipmanları ile erişilebilir ve güvenli bir ulaşım çözümü sunuyor. Programlanabilir rejenerasyon özelliği ile MD9 electriCITY aynı zamanda, aracın yolculuk esnasında elektrik üreterek batarya kapasitesinden maksimum seviyede faydalanabilmesine olanak tanıyor. Yüksek yolcu kapasitesi ile 30+2 kişiye kadar çıkabilen ve 3 farklı şarj opsiyonu bulunan araç, 2 saatte şarj edilebiliyor. Sıfır karbon emisyonuna sahip 9 metre uzunluğundaki çevreci otobüs, aynı zamanda sessiz, konforlu, yüksek performanslı son teknolojinin izlerini taşıyor.

– "Araçlarımızı yakın zamanda tüm şehirlerimizde görmeyi arzu ediyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen TEMSA Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Hakan Koralp, dünyanın dört bir yanında yollara çıkmaya başlayan elektrikli araçlarının Türkiye’de de yaygınlaşmasından son derece mutlu olduklarını belirterek, "TEMSA olarak elektrifikasyona sadece bir şirket stratejisi olarak bakmıyoruz. Bunun aynı zamanda Türkiye’nin geleceği için de çok önemli bir seferberlik hamlesi olması gerektiğine inanıyoruz. MD9 electriCITY aracımız Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde aktif olarak kullanılırken, farklı şehirlerimizde de demo sürüşlerine devam ediyor. Tüm TEMSA ailesi olarak, burada ortaya koydukları vizyon için Mersin Büyükşehir Belediyemize de teşekkür ediyoruz. Adana’da, Türk sanayisinin bir ürünü olarak banlarımızdan çıkan, Türk teknolojisi ve tasarımının izlerini taşıyan bu araçlarımızı yakın zamanda tüm şehirlerimizde görmeyi arzu ediyoruz. Bunun için de her türlü altyapı çalışmamızı gerçekleştirdik. Çok daha çevreci, güvenli bir gelecek için elektrifikasyonu sonuna kadar sahiplenmeyi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı Toplu Taşıma Şube Müdürü Bayram Demir de, sürdürülebilirlik konusunda Mersin’i sadece bölgenin değil aynı zamanda Türkiye’nin örnek şehirlerinden biri haline getirmek için var güçleriyle çalıştıklarını vurgulayarak, "Çıktığımız bu yolda, komşu şehrimiz Adana’da üretilen yerli elektrikli araçlarımızı Mersinli vatandaşlarımızın kullanımına sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Çevreci ulaşım projeleri artık modern belediyecilik anlayışının olmazsa olmazlarından. İnsanı her daim odağına alan; doğaya azami fayda sağlayan bu gibi projelerle Mersin’i çok daha çevreci, çok daha yaşanabilir bir kent kimliğine kavuşturacağız." değerlendirmesinde bulundu.

İSTANBUL (AA) – Medipol Mega Üniversite Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Uzm. Dr. Yegane Özcan, "Doğal antiseptik ve antibiyotik yaban mersini meyvesi özellikle öksürük ve boğaz enfeksiyonu için yaprakları ile birlikte kullanılıyor. Spazm, varis ve uyku bozukluğuna iyi gelen yaban mersini meyvesi menopoz döneminin daha rahat geçirilmesine yardımcı oluyor." ifadelerini kullandı.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nden yapılan açıklamayla yaban mersininin faydalarına ve nasıl kullanılması gerektiğine ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Uzm. Dr. Yegane Özcan yaraların, yanıkların, sulu egzama ve diğer cilt hastalıklarına iyi gelen yaban mersini yapraklarıyla hazırlanan karışımın tarifini paylaşarak, şunları kaydetti:

"İki yemek kaşığı yaban mersini yaprağını ezin ve bir bardak kaynar su ile demleyin. Yarım saat sonra infüzyon kullanıma hazır olur. Yara üzerine, duruma göre günde 2 ila 3 defa uygulanabilir. Doğal antiseptik ve antibiyotik yaban mersini meyvesi özellikle öksürük ve boğaz enfeksiyonu için yaprakları ile birlikte kullanılıyor. Spazm, varis ve uyku bozukluğuna iyi gelen yaban mersini meyvesi menopoz döneminin daha rahat geçirilmesine yardımcı oluyor.

Spazm önleyici etkisi bulunan yaban mersini menstrüel semptomların şiddetini de azaltır. Olgun yaştaki kadınlar için yaban mersini, artan terleme, ani ruh hali değişiklikleri ve uyku bozukluğunun eşlik ettiği menopozdan daha kolay kurtulmaya da yardımcı olur. Uygun miktarda tüketilen yaban mersini kan damar duvarlarının güçlenmesi ve özellikle olgun yaş hanımların ciddi sorunu olan varislerin önlenmesinde büyük fayda sağlıyor."

– "Çocuklar için yaban mersini meyvesi bağışıklığı korumanın en iyi yolu"

Çocuk sahibi olmakta sorun yaşayan erkekler için yaban mersini tüketmelerini tavsiye eden Özcan, "Yapılan klinik çalışmalar ve yılların tecrübesi yaban mersini meyvelerinin erkeklerde prostatit ve sperm kalitesinin iyileştirdiğini kanıtlıyor. Yaban mersini, yüksek vitamin içeriği nedeniyle fiziksel gücü geri kazandırabilir. Özellikle yoğun fiziksel çalışma yapan ve işte çok yorulan erkekler için faydalı olacaktır." ifadelerini kullandı.

Özcan, yaban mersininin diyabeti önlemeye yardımcı olduğu aktardı.

Yaban mersininin şeker hastalığından kaynaklanan komplikasyonlar için, kan şekerini düşürme ve organları stabilize etmeye yardımcı olabileceğini bildiren Özcan, pankreasın şeker hastalığının gelişmesini engelleyen önemli bir organ olduğunu, bilim adamlarının yaban mersininin bu hastalık için mükemmel bir şifa kaynağı olduğunu bulduklarını vurguladı.

Özcan, bunun için sadece meyvelerin değil, aynı zamanda yaprakların da kullanılması gerektiğinin altını çizerek, şu bilgileri verdi:

"Çocuklar için yaban mersini meyvesi bağışıklığı korumanın en iyi yolu. İyileşmeyi hızlandırmak için akut solunum yolu, viral enfeksiyonu olan çocuklara güvenle taze yaban mersini meyveleri verilebilir. Yaban mersini kas-iskelet sisteminin oluşumu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu nedenle özellikle vücudunda D3 vitamini eksikliği olan çocuklar için faydalıdır. Taze yaban mersini meyveleri, gerginliğe ve aşırı heyecanlanmaya yatkın çocuklara verilmelidir. İçebilecekleri kimyasal yatıştırıcıların yerine yaban mersini tercih edilebilir, uyku ve konsantrasyon ile ilgili sorunları nazikçe ve etkili bir şekilde çözmeye yardımcı olur ve pratikte hiçbir kontrendikasyonu yoktur."

– "Emzirme döneminde anne yaban mersini tüketmemeli"

Emzirme döneminde annenin yaban mersini yememesi gerektiğinin altını çizen Özcan, su uyarılarda bulundu:

"Yaban mersini için tek kontrendikasyon, faydalı özelliklerine rağmen, bireysel olarak bu meyveye karşı olan alerji durumudur. Bu durumlarda ürün, küçük miktarlarda bile sağlığı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca gevşek dışkı ve deri döküntülerine neden olabilir. Yenidoğan bebeklerde alerjiye neden olabilir. Hamilelik sırasında ise enfeksiyon hastalıkların tedavisine yardımcı olur.

Hamile kadınların, gelişmekte olan fetüsü etkilediği için güçlü ilaç kullanımı pek önerilmez, bu durumda doğal antibakteriyel ve antiseptik etkisi olan yaban mersini kullanılabilir. Ancak aşırı tüketildiğinde mesane ve böbrek taşları oluşumu, sindirim sistemi hastalıklarının akut durumu, ileri derece karaciğer patolojilerine de neden olabilir."