Mescid-i Aksa'da ramazanın son cuması salgın nedeniyle sınırlı sayıda cemaatle kılındı

KUDÜS (AA) – Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bir süredir ibadete kapalı olan Mescid-i Aksa'da ramazan ayının son cuma namazı sadece Kudüs İslami Vakıflar İdaresi Konseyi görevlileri ve korumaların katılımıyla hüzünlü bir ortamda kılındı.

Her yıl yüzbinlerce Müslümanın hep birlikte ibadet ettiği, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bulunan, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın avluları bu yıl Kovid-19 salgını nedeniyle boş kaldı.

Harem-i Şerif'te okuduğu cuma hutbesinde Kovid-19 salgınına dikkati çeken Şeyh Muhammed Selim, şunları söyledi:

"Bu yıl geçirmekte olduğumuz ramazan ayında birçok olay yaşandı, camiler ibadete kapatıldı, bayramlaşmalar yasaklandı, farklı toplumlar Filistin davamıza üşüştü. Dolayısıyla ne ramazanımız ramazan gibi geçti, ne de bayram bizim için bayram olacak."

Şeyh Selim, hutbesine Harem-i Şerif, Kudüs ve Filistin davası için dua ederek son verdi.

Salgın nedeniyle mart ayında önce kısmen, daha sonra tamamen ibadete kapatılan Mescid-i Aksa'da vakit ezanları okunmaya devam ediyor. Aksa'da vakit ve teravih namazları da yine sadece görevlilerin katıldığı cemaat tarafından kılınıyor.

Kudüs İslami Vakıflar Konseyi de tüm vakit namazlarını sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlıyor.

Kudüs İslami Vakıflar Konseyi, 19 Mayıs'ta yaptığı yazılı açıklamada, Kovid-19 nedeniyle kapalı olan Mescid-i Aksa'nın Ramazan Bayramı'nın ardından ibadete açılacağını duyurmuştu.

Kudüs İslami Vakıflar Konseyi, Mescid-i Aksa’nın Kovid-19 ile mücadele tedbirleri kapsamında ramazan ayında da ibadete açılmayacağını duyurmuştu.

İçişleri Bakanı Soylu: "Jandarmamızın hava desteği ile yaptığı operasyonda Tunceli Ovacık kırsalında 3 terörist etkisiz hale getirildi."

İçişleri Bakanlığı: "Sokağa çıkma kısıtlaması kararına uymayan 9 bin 877 kişiye adli ya da idari işlem yapıldı."

İçişleri Bakanlığı: "Kontrollü sosyal hayatı öncelemek, bireysel önlemleri uygulamaya devam etmek, başarımızı kalıcı hale getirmek için şarttır. "

İçişleri Bakanlığı: "64 ildeki 428 yerleşim yerinde karantina kararı kaldırılmıştır."

Sağlık Bakanı Koca: "Vaka sayısı öngörülen seviyede seyrediyor. Solunum desteğine ihtiyaç duyan hasta sayısı azalmaya devam ediyor."

  • Sudan'da Kovid-19 vaka sayısı 5 bini aştı - HARTUM (AA) - Doğu Afrika ülkesi Sudan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilen kişi sayısı 5 bini geçti.Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkede Kovid-19 vaka sayısının 226 artarak 5 bin 26’ya ulaştığı bildirildi.Kovid-19 nedeniyle toplam 286 kişinin yaşamını yitirdiği, 1423 kişinin iyileştiği belirtilen açıklamada, son 24 saatte hayatını kaybedenlerin sayısının ise 24 olduğu kaydedildi.Yeni tip koronavirüs görülen ülke ve bölgelerdeki vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği "Worldometer" internet sitesine göre, Afrika kıtası genelinde şimdiye kadar toplamda 148 bin 375 vaka tespit edildi, 4 bin 231 kişi hayatını kaybetti, 64 bin kişi iyileşti.Sudan; Mısır, Güney Afrika ve Cezayir’in ardından kıtada en fazla ölümün… Daha fazlasını oku »Sudan'da Kovid-19 vaka sayısı 5 bini aştı
  • Koronavirüs salgınında son 24 saat - Kovid-19 salgınıyla ilgili dünyada son 24 saatte yaşanan gelişmeleri derleyerek yayımlıyoruz. Daha fazlasını oku »Koronavirüs salgınında son 24 saat
Etiketler: