Metro Türkiye, çiftçilere ve üreticiye verdiği desteklerle yerel üretimi güçlendiriyor

İSTANBUL (AA) – Metro Türkiye, verdiği eğitimler ile çiftçilerin ürünlerinin gerçek değerinin ortaya çıkarmasına yardımcı olurken, 800’ün üzerinde yerli üretici, üretici örgütü, kooperatif ve tedarikçiyle de iş birliği yürütüyor.

Metro Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, çiftçilik mesleğinin önemine dikkati çekmek ve bu alanda farkındalığı artırmak amacıyla tüm dünyada 14 Mayıs'ta Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanıyor. Yapılan araştırmalar salgın döneminde yerel ürünlerin tercih edilme oranının yüzde 54’ten yüzde 76'ya ulaştığını gösteriyor. Bu yükseliş, tüketicilerin artan gıda ihtiyacını karşılamasını sağlayan çiftçilerin ve yerel tarımın ne denli önemli olduğu da bir kez daha ortaya koydu.

30 yıldır Türk mutfak kültürünü ve değerlerini korumak, gelecek nesillere aktarmak ve Türk mutfağını dünyada hak ettiği yere getirmek için çalışmalarını sürdüren Metro Türkiye, sadece salgında değil kuruluşundan bu yana yerel tarımın ve üreticinin kalkınmasını sağlayan çalışmalar yapıyor.

Sürdürülebilir tarım yöntemleri hakkında eğitimler vererek üreticileri bilgilendiren Metro Türkiye, 2012 yılından bu yana yürüttüğü Coğrafi İşaretli Ürünler Projesi ile de yerel ürün tedarikçilerini Coğrafi İşaretli Ürün sertifikası alabilmeleri için destekleyerek unutulmaya yüz tutmuş ürünleri sadece ekonomik değere dönüştürmekle kalmıyor, küresel pazarlara açılmasına da aracılık ediyor. Bu kapsamda 2018 yılından bu yana Metro’nun faaliyet gösterdiği ülkelere 10 milyon avro değerinde 12 bin 500 ton coğrafi işaretli ve yerel ürün ihraç eden Metro Türkiye, ayrıca yeni ürünlerin reyonlarında yer alması için de kooperatif fuarlarına katılıyor. Burada üretici grupları ve kooperatiflerle bir araya gelerek; ambalajlama, etiketleme, paketleme gibi noktalarda Metro standartlarını nasıl karşılayabileceklerini aktararak bu ürünleri hak ettiği değerlerde pazara sunulmasını sağlıyor.

– Tedarikçilerin yüzde 99’unu yerel tedarikçiler oluşturuyor

Açıklamaya göre, kooperatifleri desteklemek için Tarım Kredi Kooperatifi’nin logolu meyve sebze ürünlerini satan ilk perakendeci olan Metro Türkiye’de yaklaşık 5 bin tedarikçinin yüzde 99’u yerel tedarikçilerden oluşuyor. Tedarikçi ödemelerinin yüzde 98’i yerel tedarikçilere yapılıyor. Metro Türkiye, sezonuna bağlı olarak, meyve sebze ürünlerinin de yüzde 25 ile 30’luk bölümünü kooperatiflerden tedarik ediyor.

Metro Türkiye, yerel tohumla üretilen ürünlere yüzde 100 alım garantisi veriyor, mağazalarında satılan meyve sebzenin yüzde 98’i ise Türkiye’de üretiliyor. Ayrıca ekonomik katkının yanında, yerel ürünlerin markalaşmasına verdiği destek ve çiftçileri güçlendirmeye yönelik projeleriyle yerel kalkınmada da rol oynayan Metro Türkiye, 800’ün üzerinde üretici, üretici örgütü, kooperatif ve diğer tedarikçilerle iş birliği yapıyor.

– Uzmanların katılımı ile eğitimler veriyor

Her alanda olduğu gibi yerel üretim ve kooperatifleşme konusunda da eğitimin önemine inanan Metro Türkiye, bu amaçla üreticilerin ürünlerinden nasıl daha çok verim alabilecekleri, ürünlerini nasıl daha doğal yetiştirilecekleri, tohumları nasıl saklayabilecekleri gibi birçok konuda uzmanlardan eğitim almalarını sağlıyor. Son olarak Türkiye Kooperatifçilik Vakfı birlikte Antalya’daki kadın kooperatiflere de verilen bu eğitimler sayesinde sürdürülebilir tarım güçleniyor, yabancı tohumdan kaynaklanan yerel tohumun bozulma riski en aza iniyor.

Tüketicileri gıda ürünlerinin üretim süreçleri hakkında tüm şeffaflığıyla bilgilendiren “Tabağında Ne Var?” hareketi kapsamında sunduğu izlenebilirlik çözümleri için üreticilere eğitimler vererek onları dijital dünya ile buluşturuyor ve tüketiciler tarafında bilinirliklerini artırıyor. Örneğin son olarak meyve ve sebzede izlenebilirlik uygulaması kapsamında ürün ve künye bağlantısı ve izlenebilirlik dijital altyapısı konusunda yaklaşık 200 tedarikçiye eğitim verirken kooperatiflere ve tedarikçilere teknolojik ekipmanların alımında da kolaylık sağladı.

– Kooperatiflerde kadın iş gücünü de destekliyor

Kooperatifleşme alanındaki çalışmalarını daha da ileriye taşıyan Metro Türkiye, kadın iş gücünü destekleyerek herkesin kazandığı ekonomik bir model de yaratıyor. Meyve ve sebzeden konserve ürünlerine, şekerleme ve atıştırmalıktan içecek ve mutfak ürünlerine kadar 12 kategoride yaklaşık 40 kadın girişimci ve kooperatifle birlikte çalışıyor. Örneğin mor soğan için Bereketli Eller Kadın Kooperatifi ve Kavacık Üzümü için tamamı yöre kadınlarından oluşan, Kavacık Kadın Girişim Üretici Kooperatifi ile iş birlikleri bulunuyor. Yine bu kapsamda Urla Kooperatifi’ne bağlı kadın üreticilerin yetiştirdiği taze enginarlar da Metro Türkiye raflarında yerini almaya başladı. Metro Türkiye bu çalışmalarıyla başta kadınların güçlenmesine destek olurken yerel kalkınmaya da katkı sağlıyor.

– "Çiftçilerimizin emeğini paha biçilemez bir değer olarak görüyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Metro Türkiye Satın Almadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Alkaç, "Geçimini topraktan sağlayan, topraktan aldığı ürüne değer katarak, onu bizlere ulaştıran çiftçilerimizin emeğini paha biçilemez bir değer olarak görüyoruz. Bu nedenle 30 yıldır vefakâr çiftçilerimizin; üretim ve verimliliğin arttırılması, yaşam şartlarının yükseltilmesi, ürettikleri ürünlerin pazarlara ulaştırılması gibi birçok konuda onların yanında yer alıyoruz." ifadelerini kullandı.

Farklı yörelerde yerel üreticilerle çalıştıklarını, kooperatifleri ve üreticileri sürdürülebilir tarım yöntemleri hakkında bilinçlendirdiklerini, belirli bölgelere ait ürünleri kooperatiflerden aldıklarını, kooperatifleri ürün seçimi, ürün miktarının belirlenmesi, etiketleme ve ambalajlama konularında desteklediklerini belirten Alkaç, "Kooperatifleri desteklemek için Tarım Kredi Kooperatifi’nin logolu meyve sebze ürünlerini satan ilk perakende noktası olmanın haklı gururunu yaşıyor, ekosistemimizde 800’ün üzerinde yerli üretici, üretici örgütü, kooperatif ve tedarikçiyle iş birliği yapıyoruz. Gelecekte de çiftçilerimizle iş birliği içinde olmaya, tarımsal faaliyetlerin güçlenmesi ve kalkınması için çalışmaya devam edeceğiz." açıklamasında bulundu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Metro Türkiye, Bodrum'un ardından Fethiye'de de tekne ve yat seyahatlerine özel marina sevkiyatı hizmetini sunmaya başladı.

Şirket açıklamasına göre, Metro Türkiye, Fethiye'deki tüm iskele ve marinalardaki yatlara yönelik online sipariş sistemini hayata geçirdi.

Özel yatlarda seyahat eden müşterilerine "https://yatservis.metro-tr.com" sitesi aracılığıyla sipariş imkanı sunan Metro Türkiye'nin bu hizmetinden Fethiye ve Göcek civarında bulunan tüm marina, liman ve iskelelerdeki özel yat müşterileri faydalanabiliyor. Müşteriler siteye telefon numaralarını girip kendilerine gönderilen kullanıcı kodu ve şifre işlemlerini tamamladıktan sonra hemen sipariş verebiliyor.

Bodrum yarımadasındaki tüm iskele ve marinalardaki yatlar ise "www.metroyatservis.com" sitesi üzerinden geçen yıldan bu yana olduğu gibi online sipariş sisteminden faydalanmaya devam edecek.

Fethiye ve Bodrum'daki online sipariş hizmeti kapsamında sunulan 5 binden fazla ürünün teslimatı ise fiyat farkı ve teslimat ücreti olmadan pazar hariç haftanın 6 günü 24 saat içerisinde gerçekleştiriliyor. Bu ürünlerin arasında Metro Premium markalı Anzer balından özel üretim zeytinyağına, Kars yöresine ait tereyağından İtalya'ya özgü balzamik sirkeye, kabuklu midyeden manda peynirine ve taze olarak sevk edilen paketli meyve sebzeden 70 çeşit balığa kadar birçok farklı seçenek sunuluyor. Hem yerel hem ithal 100'e yakın coğrafi işaretli ürünle birlikte, organik ve glütensiz ürün gamı da online sipariş kapsamındaki ürünler arasında yer alıyor. Gıda ürünlerinin yanı sıra temizlik ve kişisel bakım ürünleri gibi ihtiyaç duyulabilecek ürün seçenekleri de yat tutkunlarına kesintisiz bir mavi yolculuk imkanı sağlıyor.

Tüm operasyonlarında olduğu gibi marina sevkiyatlarında da ürünleri sağlıklı ve güvenilir şekilde ulaştırmak için çalışan Metro Türkiye, teslimat sürecindeki tüm araçları düzenli aralıklarla dezenfekte ediyor. Metro Türkiye, teslim edilecek tüm ürünleri uygun sıcaklıklarda çift rejimli (+4 ve -18 C), izolasyonlu araçlarla ve koruyucu ekipmanlarla taşıyarak hijyenik ve güvenli şekilde sunuyor.

İSTANBUL (AA) – Metro Türkiye, yeni normalleşme kuralları ile ürün çeşitliliğinden ödeme kolaylığına, hijyen çözümlerinden gastro servis çevrim içi teslimat hizmetine ve istihdam çözümlerine kadar tüm ihtiyaçları için yeme içme sektörünün yanında olmaya devam ediyor.

Firmadan yapılan açıklamaya göre, sadece kendi markası altında profesyonellere yönelik 5 bin çeşitte geniş ürün yelpazesi sunan Metro Türkiye, işletmelerin yapacağı alışverişlerde 6 aya kadar taksit ile ödeme kolaylığı sağlarken hijyen setlerini de yüzde 50 indirimle sunacak.

Metro Türkiye yenilikçi yazılımları ve menü mühendisliği hizmeti ile restoranların operasyonel verimliliklerini ve karlılıklarını artırıyor, iş ortakları ile birlikte dijital menü ve istihdamı kolaylaştıran çevrimiçi çözümler sunuyor.

HORECA sektörünün bir numaralı iş ortağı olma vizyonu ile öncü çalışmalara imza atan Metro Türkiye, salgının ilk gününden bu yana sektöre verdiği desteği sürdürerek işletmelerin yanında olmaya devam ediyor. Türkiye’de 1 Haziran itibarıyla “kademeli normalleşme” sürecinde restoranlar yeniden masalarda servis vermeye başlarken, sektörün yeniden hareketlenmesi bekleniyor.

Metro Türkiye, bu yeni dönemde misafirlerini özlenen lezzetleriyle ağırlayabilmeleri ve hazırlıklarını yapabilmeleri için işletmelere dijital çözümlerden ödeme kolaylıklarına, ürün çeşitliliğinden hijyen kampanyasına kadar geniş bir hizmet sunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Metro Türkiye Satın Almadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Alkaç, şunları kaydetti:

"Salgından en çok etkilenen sektörlerin başında restoranlar geliyor. İnsanların bir araya gelerek sosyalleşme imkanı bulduğu restoranların kapılarını yeniden açıyor olmasından mutluluk duyuyoruz. Metro Türkiye olarak, salgının ilk gününden bu yana işletmelere ve sektöre desteklerimizi sürdürüyoruz. Tam kapanma sonrası gelişmeleri ve yaz mevsiminin koşullarını düşünerek de harekete geçtik. Salgın ile birlikte gıda güvenliği, sağlıklı beslenme ve hijyen önlemleri yaptığımız tüketici araştırmalarının sonucunda kalıcı bir trend haline geldiğini görüyoruz.

Biz de bu hassasiyetleri göz önünde bulundurarak profesyonel müşterilerimiz için Gastronometro platformumuzda ürün geliştirme yapıyoruz. Diğer taraftan, sektör çok zor aylar geçirdi. Bu bağlamda da gerek dijital çözümler gerek ödeme kolaylıkları gerek hijyen paketlerinde kampanya gibi işlerini kolaylaştıracak çözümleri de bir arada sunuyoruz. Tüm bu operasyonu ise mağazalarında ve sevkiyat depolarındaki toplam 4.000 çalışanıyla 7/24 kesintisiz yönetiyoruz. Özlediğimiz lezzetlerde ve mekânlarda sonunda bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz."

– İşletmeler için ödeme kolaylığı ve yüzde 50 indirimli hijyen setleri

Metro Türkiye, kapılarını yeniden açmaya başlayan işletmelere ürün alışverişlerinde büyük kolaylık sunuyor. 30 Haziran’a kadar sürecek kampanya kapsamında ticari kartlarla yapılan alışverişler için 6 taksitle ödeme imkanı sunuluyor. Ayrıca işletmeler, 1.500 TL üstü alışverişlerde de hijyen setine 300 TL yerine yüzde 50 indirimle 150 TL'ye sahip olabilecek.

Menü Kit yazılımı ve POS Satış Otomasyon sistemi ile restoranların operasyonel verimliliklerini artırıyor, menü maliyetlerini hesaplayarak israfı azaltmalarına katkı sağlıyor. Dijital Menü çözümü ile işletmelere özellikle yeni normalde teması azaltan akıllı telefon ya da tablet ortamında sipariş verebilme sistemini sunuyor. Gastro Danışmanlık hizmeti kapsamında verdiği “Menü Mühendisliği” hizmeti ile işletmeler, kendilerine sunulan dijital çözümlerle desteklenen menüler sayesinde verimliliklerini ve karlılıklarını artırabiliyor. İşletmelerin dijital ortamda görünür olmalarını sağlayarak daha fazla müşteriye ulaşabilmeleri için de web sitesi oluşturma, online rezervasyon hizmeti gibi önemli çözümler de sağlıyor. Diğer yandan açılma ve kapanma dönemlerinde sıkça bir sorun haline gelen işe alım süreçlerini de sektör için daha verimli hale getirmek amacıyla StartUp Istanbul tarafından 2020 En İyi 100 Girişim arasında seçilen Catch.Jobs ile iş birliği yaparak 5 ayrı şehirde 10 mağazası ile bu pilot çözümü restoranlara ulaştırmayı hedefliyor.

– Profesyonel çözümler Metro markaları güvencesiyle menüleri zenginleştiriyor

Metro Türkiye, yeni normalleşme döneminde oldukça geniş olan kendi markalı ürün yelpazesinin yer aldığı yeni bir katalog da yayımladı. Gıda güvenliği, izlenebilirlik, ürün çeşitliliği, ambalaj kalitesi, tazelik, soğuk zincir, sergileme ve sevkiyat konusundaki öncü uygulamalarıyla kaliteyi garanti altına aldığı ürünleri hem profesyonellere hem de evdeki şeflere bir arada sunuyor.

Yerli ve dünya lezzetlerini buluşturduğu ürün gamında trüflü sprey zeytinyağlarından tatlı patatese, somon fümelerden ırk burger serisine, meze çeşitlerinden yerli ve İtalyan peynir çeşitlerine, Surimi çeşitlerinden pastacılık malzemelerine kadar yaklaşık 5 bin ürün çeşidi bulunuyor. Yüksek kaliteye sahip tüm bu ürünleri ise enfes bir gastronomi deneyimi için Metro Premium, mutfakta hız ve pratiklik için Metro Chef, yüksek performans için Metro Professional, kahve ve çay saatleri için özel ürünlere sahip RIOBA markası ile müşterilere sunuyor.