Metro Türkiye, tüketicileri taklit ve tağşişe karşı uyardı

İSTANBUL (AA) – Metro Türkiye Satın Almadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Alkaç, tüketicilerin öncelikle alacakları ürünlerde fiyat-kalite-performans ilişkisine dikkat etmeleri gerektiğini belirterek, "Olması gerekenin çok altında fiyatla piyasada yer bulan ürünlerden uzak durmalarını tavsiye ederim." ifadelerini kullandı.

Metro Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, Ramazan Bayramı'nın yaklaştığı bu günlerde yapılacak alışverişlerde tüketicilerin gıda ürünlerinde olası hilelere ve sağlıksız ürünlere karşı dikkatli olması gerekiyor. Bu hileler, hem insan sağlığını tehdit ediyor hem de tüketicinin cebine zarar veriyor. Tüketicilerin bu nedenle kontrol önlemlerinin neler olduğunu bildiği ve güvendiği, kalitesine inandığı yerlerden alışveriş yapmaları büyük önem taşıyor.

Özellikle ürünlerin etiket bilgilerine bakarak ürünlerin son tüketim tarihi ve gramaj gibi bilgilerine dikkat etmek ve bu bilgilerle birlikte ürün içeriklerini kontrol etmek gerekiyor. Ancak ürün içeriklerinin etikette sunulan bilgilerle teyidi alışveriş ortamında her zaman mümkün olmadığından bu konuda da izlenebilirlik çözümleri tüketicilerin yardımına koşuyor. Gıda ürünlerinde sunulan izlenebilirlik çözümleri sayesinde tüketiciler tabağında gerçekte ne olacağını kolaylıkla öğrenebiliyor. Sadece akıllı telefonların kamerasına okutulacak bir QR kod sayesinde ürünlere ait etikette verilen bilgilerin de ötesinde birçok bilgiye ulaşmak günümüzde artık mümkün.

Gıda ürünlerinde uzun yıllardır taklit ve tağşişe karşı çalışmalar yapan Metro Türkiye de tüketicileri özellikle bu konularda dikkatli olmaya çağırıyor, sağlıklarını ve bütçelerini korumaları için gıdaların izini sürerek ve bilgiyle beslenerek bilinçli bir şekilde alışveriş yapmaya davet ediyor.

– 274 üründe 84 parametreye göre analizler yapıldı

Açıklamaya göre, şirket, taklit ve tağşişe karşı yıl boyunca analiz çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürürken, ramazanda en çok tüketilen ürünlerde öncelikli olarak bu analizleri yineleyerek tamamladı. Bu kapsamda toplam 274 üründe 84 parametreye göre analizler yapıldı.

Metro Türkiye, sadece sonuçları uygun, sağlıklı ve güvenilir ürünleri reyonlarında müşterilerine sunuyor. Bu ürünler içerisinde ramazanda en çok tüketilen sucuk, köfte, sosis, salam gibi et ürünlerinden peynir, yoğurt, tereyağı gibi süt ürünlerine ve bal, zeytinyağı, tahin, pekmez, kahve, çay gibi daha birçok gıda ürünü bulunuyor.

– Satın aldığınız ürünlerin tüm hikayesine ulaşabiliyorsunuz

Metro Türkiye, Türkiye'de faaliyete başladığı 1990'dan bu yana müşterilerin satın aldıkları ürünleri tüm üretim süreçleri hakkında bilgilendiren izlenebilirlik çözümleri alanında öncü çalışmalar yapıyor.

2014 yılında Türkiye'de bir ilk olarak taze kırmızı ette izlenebilirlik uygulamasını başlatan şirket, ardından balık ve ham balda hayata geçirdiği bu çözümlerini son olarak "Tabağında ne var?" hareketi ile tüm taze meyve ve sebze ürünlerine de getirdi. 430 meyve/sebze çeşidinde 8 bin 500 ürünü başta pestisit ve ağır metal olmak üzere yaklaşık 550 parametrede test ettikten sonra müşterilerine sunan Metro Türkiye, sektörde bir ilk olarak 15 farklı başlık altında bilgi veren izlenebilirlik sistemi sayesinde müşteriler, ürünün etiketinde yer alan QR kodu okuttuğunda oldukça kapsamlı bilgilere ulaşıyor.

Hangi çiftçinin ürünü hangi tarlada ne zaman hasat ettiğinden, ürünün pestisit ve ağır metal analizlerine, hasat edildiği tarla ve paketlendiği tesislerin gıda güvenliği ve adil çalışma koşullarına uyumluluk denetimlerinden, organik ürün sertifikasına ve besin değeri analizlerine kadar tüm hikayesi görebiliyor.

Metro Türkiye hem gıda güvenliği kriterlerine uygun hem de tüketiciye doğru ürünleri sunabilmek açısından tağşiş içermeyen ürünlerini reyonlarına koyarak tüketicilerin gönül rahatlığı ile alışveriş yapabilmelerini de mümkün hale getiriyor.

– "30 yılda yaklaşık 200 bin analiz gerçekleştirdik"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Metro Türkiye Satın Almadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Alkaç, Ramazan Bayramı dolayısıyla gıda ürünlerine yönelik talebi arttığını belirtti.

Buna paralel olarak da piyasada maalesef taklit ve tağşişe uğramış uygunsuz ürünlerin de yer alabildiğini vurgulayan Alkaç, bu nedenle tüketicilerin öncelikle alacakları ürünlerde fiyat-kalite-performans ilişkisine dikkat etmeleri gerektiğini ifade etti.

Alkaç, olması gerekenin çok altında fiyatla piyasada yer bulan ürünlerden uzak durmalarını tavsiye ederek, şunları kaydetti:

"Metro Türkiye olarak biz de her zaman tüm analizlerden geçmiş güvenilir gıdalar sunmak konusunda büyük hassasiyet gösteriyoruz. Yüzde 100 gıda güvenliği hedefiyle 30 yılda yaklaşık 200 bin analiz gerçekleştirirken bu analizlerimizi yıl boyunca kesintisiz sürdürüyoruz. Ayrıca 'Tabağında ne var?' hareketimizle müşterilerimize tabaklarında ne olduğunu şeffaflıkla öğrenebilecekleri çözümler sunuyoruz. Tüketiciler, taklit ve tağşiş analizlerimiz ve izlenebilirlik çözümlerimiz sayesinde Ramazan Bayramında da tüm gıda ürünlerimize gönül rahatlığı ile ulaşabilir, tabaklarında ne olduğunu bilerek bayram sofralarını kurabilir."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Metro Türkiye, Bodrum'un ardından Fethiye'de de tekne ve yat seyahatlerine özel marina sevkiyatı hizmetini sunmaya başladı.

Şirket açıklamasına göre, Metro Türkiye, Fethiye'deki tüm iskele ve marinalardaki yatlara yönelik online sipariş sistemini hayata geçirdi.

Özel yatlarda seyahat eden müşterilerine "https://yatservis.metro-tr.com" sitesi aracılığıyla sipariş imkanı sunan Metro Türkiye'nin bu hizmetinden Fethiye ve Göcek civarında bulunan tüm marina, liman ve iskelelerdeki özel yat müşterileri faydalanabiliyor. Müşteriler siteye telefon numaralarını girip kendilerine gönderilen kullanıcı kodu ve şifre işlemlerini tamamladıktan sonra hemen sipariş verebiliyor.

Bodrum yarımadasındaki tüm iskele ve marinalardaki yatlar ise "www.metroyatservis.com" sitesi üzerinden geçen yıldan bu yana olduğu gibi online sipariş sisteminden faydalanmaya devam edecek.

Fethiye ve Bodrum'daki online sipariş hizmeti kapsamında sunulan 5 binden fazla ürünün teslimatı ise fiyat farkı ve teslimat ücreti olmadan pazar hariç haftanın 6 günü 24 saat içerisinde gerçekleştiriliyor. Bu ürünlerin arasında Metro Premium markalı Anzer balından özel üretim zeytinyağına, Kars yöresine ait tereyağından İtalya'ya özgü balzamik sirkeye, kabuklu midyeden manda peynirine ve taze olarak sevk edilen paketli meyve sebzeden 70 çeşit balığa kadar birçok farklı seçenek sunuluyor. Hem yerel hem ithal 100'e yakın coğrafi işaretli ürünle birlikte, organik ve glütensiz ürün gamı da online sipariş kapsamındaki ürünler arasında yer alıyor. Gıda ürünlerinin yanı sıra temizlik ve kişisel bakım ürünleri gibi ihtiyaç duyulabilecek ürün seçenekleri de yat tutkunlarına kesintisiz bir mavi yolculuk imkanı sağlıyor.

Tüm operasyonlarında olduğu gibi marina sevkiyatlarında da ürünleri sağlıklı ve güvenilir şekilde ulaştırmak için çalışan Metro Türkiye, teslimat sürecindeki tüm araçları düzenli aralıklarla dezenfekte ediyor. Metro Türkiye, teslim edilecek tüm ürünleri uygun sıcaklıklarda çift rejimli (+4 ve -18 C), izolasyonlu araçlarla ve koruyucu ekipmanlarla taşıyarak hijyenik ve güvenli şekilde sunuyor.

İSTANBUL (AA) – Metro Türkiye, yeni normalleşme kuralları ile ürün çeşitliliğinden ödeme kolaylığına, hijyen çözümlerinden gastro servis çevrim içi teslimat hizmetine ve istihdam çözümlerine kadar tüm ihtiyaçları için yeme içme sektörünün yanında olmaya devam ediyor.

Firmadan yapılan açıklamaya göre, sadece kendi markası altında profesyonellere yönelik 5 bin çeşitte geniş ürün yelpazesi sunan Metro Türkiye, işletmelerin yapacağı alışverişlerde 6 aya kadar taksit ile ödeme kolaylığı sağlarken hijyen setlerini de yüzde 50 indirimle sunacak.

Metro Türkiye yenilikçi yazılımları ve menü mühendisliği hizmeti ile restoranların operasyonel verimliliklerini ve karlılıklarını artırıyor, iş ortakları ile birlikte dijital menü ve istihdamı kolaylaştıran çevrimiçi çözümler sunuyor.

HORECA sektörünün bir numaralı iş ortağı olma vizyonu ile öncü çalışmalara imza atan Metro Türkiye, salgının ilk gününden bu yana sektöre verdiği desteği sürdürerek işletmelerin yanında olmaya devam ediyor. Türkiye’de 1 Haziran itibarıyla “kademeli normalleşme” sürecinde restoranlar yeniden masalarda servis vermeye başlarken, sektörün yeniden hareketlenmesi bekleniyor.

Metro Türkiye, bu yeni dönemde misafirlerini özlenen lezzetleriyle ağırlayabilmeleri ve hazırlıklarını yapabilmeleri için işletmelere dijital çözümlerden ödeme kolaylıklarına, ürün çeşitliliğinden hijyen kampanyasına kadar geniş bir hizmet sunuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Metro Türkiye Satın Almadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Alkaç, şunları kaydetti:

"Salgından en çok etkilenen sektörlerin başında restoranlar geliyor. İnsanların bir araya gelerek sosyalleşme imkanı bulduğu restoranların kapılarını yeniden açıyor olmasından mutluluk duyuyoruz. Metro Türkiye olarak, salgının ilk gününden bu yana işletmelere ve sektöre desteklerimizi sürdürüyoruz. Tam kapanma sonrası gelişmeleri ve yaz mevsiminin koşullarını düşünerek de harekete geçtik. Salgın ile birlikte gıda güvenliği, sağlıklı beslenme ve hijyen önlemleri yaptığımız tüketici araştırmalarının sonucunda kalıcı bir trend haline geldiğini görüyoruz.

Biz de bu hassasiyetleri göz önünde bulundurarak profesyonel müşterilerimiz için Gastronometro platformumuzda ürün geliştirme yapıyoruz. Diğer taraftan, sektör çok zor aylar geçirdi. Bu bağlamda da gerek dijital çözümler gerek ödeme kolaylıkları gerek hijyen paketlerinde kampanya gibi işlerini kolaylaştıracak çözümleri de bir arada sunuyoruz. Tüm bu operasyonu ise mağazalarında ve sevkiyat depolarındaki toplam 4.000 çalışanıyla 7/24 kesintisiz yönetiyoruz. Özlediğimiz lezzetlerde ve mekânlarda sonunda bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz."

– İşletmeler için ödeme kolaylığı ve yüzde 50 indirimli hijyen setleri

Metro Türkiye, kapılarını yeniden açmaya başlayan işletmelere ürün alışverişlerinde büyük kolaylık sunuyor. 30 Haziran’a kadar sürecek kampanya kapsamında ticari kartlarla yapılan alışverişler için 6 taksitle ödeme imkanı sunuluyor. Ayrıca işletmeler, 1.500 TL üstü alışverişlerde de hijyen setine 300 TL yerine yüzde 50 indirimle 150 TL'ye sahip olabilecek.

Menü Kit yazılımı ve POS Satış Otomasyon sistemi ile restoranların operasyonel verimliliklerini artırıyor, menü maliyetlerini hesaplayarak israfı azaltmalarına katkı sağlıyor. Dijital Menü çözümü ile işletmelere özellikle yeni normalde teması azaltan akıllı telefon ya da tablet ortamında sipariş verebilme sistemini sunuyor. Gastro Danışmanlık hizmeti kapsamında verdiği “Menü Mühendisliği” hizmeti ile işletmeler, kendilerine sunulan dijital çözümlerle desteklenen menüler sayesinde verimliliklerini ve karlılıklarını artırabiliyor. İşletmelerin dijital ortamda görünür olmalarını sağlayarak daha fazla müşteriye ulaşabilmeleri için de web sitesi oluşturma, online rezervasyon hizmeti gibi önemli çözümler de sağlıyor. Diğer yandan açılma ve kapanma dönemlerinde sıkça bir sorun haline gelen işe alım süreçlerini de sektör için daha verimli hale getirmek amacıyla StartUp Istanbul tarafından 2020 En İyi 100 Girişim arasında seçilen Catch.Jobs ile iş birliği yaparak 5 ayrı şehirde 10 mağazası ile bu pilot çözümü restoranlara ulaştırmayı hedefliyor.

– Profesyonel çözümler Metro markaları güvencesiyle menüleri zenginleştiriyor

Metro Türkiye, yeni normalleşme döneminde oldukça geniş olan kendi markalı ürün yelpazesinin yer aldığı yeni bir katalog da yayımladı. Gıda güvenliği, izlenebilirlik, ürün çeşitliliği, ambalaj kalitesi, tazelik, soğuk zincir, sergileme ve sevkiyat konusundaki öncü uygulamalarıyla kaliteyi garanti altına aldığı ürünleri hem profesyonellere hem de evdeki şeflere bir arada sunuyor.

Yerli ve dünya lezzetlerini buluşturduğu ürün gamında trüflü sprey zeytinyağlarından tatlı patatese, somon fümelerden ırk burger serisine, meze çeşitlerinden yerli ve İtalyan peynir çeşitlerine, Surimi çeşitlerinden pastacılık malzemelerine kadar yaklaşık 5 bin ürün çeşidi bulunuyor. Yüksek kaliteye sahip tüm bu ürünleri ise enfes bir gastronomi deneyimi için Metro Premium, mutfakta hız ve pratiklik için Metro Chef, yüksek performans için Metro Professional, kahve ve çay saatleri için özel ürünlere sahip RIOBA markası ile müşterilere sunuyor.