Michelin'den sürücülere lastik tercihleri için öneri:

İSTANBUL (AA) – Michelin, mevsim geçişlerinde sürücülerin aklını karıştıran lastik tercihleri için önerilerde bulundu.

Şirket açıklamasına göre, mevsim geçişleriyle birlikte araç kullanıcıları uzun araştırmalar yaparak araçları için lastik tercihlerini yapıyor. Aynı ebatta bulunan birbirinden farklı lastikler ise kullanıcılarda kafa karışıklığı yaratan en büyük etkenlerden biri oluyor.

Lastik almaya karar vermeden önce bir lastikten ne beklendiğini karar verilmeli. Aynı ebatta hem yakıt ekonomisi ve uzun süreli kullanım sunan hem sportif kullanımı destekleyen hem de tüm mevsim koşullarında kullanılabilecek farklı lastik modelleri bulunuyor olabilir. Eğer yakıt tüketimi çok önemliyse, sportif kullanıma uygun lastikler doğru bir seçenek olmayabilir. Bu durumda düşük yuvarlanma direncine sahip lastiklere yönelmek daha doğru olacaktır. Bu noktada "PRIMACY 4" lastikleri iyi bir seçenek olabilir.

Benzer şekilde lastikten beklenti üstün viraj kabiliyeti, yüksek hızlarda yol tutuşu veya direksiyon tepkilerinin yola anında iletilmesiyse, düşük yuvarlanma dirençli lastikler bu beklentileri karşılamayabilir. Bu durumda uzun ömürlü performans ve güvenlik için Michelin Primacy 4 lastikleri, daha sportif ve benzersiz sürüş keyfi aranıyorsa da Michelin Pilot Sport 4 lastikleri tercih edilebilir. Primacy 4'ün ürün gamı, 15 inç ile 20 inç arasında ebatlarla 112 model sunmak üzere 19 yeni ebatla genişletilirken, Pilot Sport 4'ün ise bu sezon 16 inç ile 21 inç arasında değişen 138 ebat içeren ürün gamı 13 yeni lastikle tamamlanacak.

– Hava koşulları dikkate alınmalı

En iyi lastiği bulmak için kış koşulları ile ne sıklıkta karşılaşıldığını sorgulamak da işi kolaylaştıracaktır. 7 derecenin altındaki düşük sıcaklıklar, yoğun yağan yağmur veya kar yağışı gibi kış koşullarıyla hiç karşılaşılmıyorsa tüm yıl yaz lastikleriyle geçirilebilir. Fakat nadiren de olsa kış koşullarıyla karşılaşılıyorsa ve mevsim geçişlerinde lastikler değiştirmek istenmiyorsa, her mevsim kullanılabilen dört mevsim lastikler daha uygun olacaktır. Bu tür lastikleri seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konu lastiğin kış sertifikasının olup olmamasıdır. 3PMSF isimli kış lastiği sertifikası, bağımsız kuruluşlar tarafından gerçek kış koşullarında test edildikten sonra verilen bir sertifikadır ve lastiğin yanak bölgesinde yer alır.

Dört mevsim lastiklerin sırt deseni kış lastiklerini anımsatır, bu sayede kış koşullarındaki performansları, yaz koşullarındakinden daha iyi olur. Eğer hem yaz hem de kış koşullarında sürüş güvenliği ve performanstan ödün vermek istenmiyorsa, kış lastiği sertifikalı yaz lastiği Michelin CrossClimate+ tercih edilebilir. Kış sertifikalı ilk yaz lastiği MICHELIN CrossClimate+ ürün gamı, 14 inç ile 19 inç arasında 78 ebatta, SUV sahipleri için 16 inç ile 20 inç arasında 41 ebatta kullanıcılarla buluşuyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Michelin, elektrikli spor araba sahiplerinin belirli yol tutuşu ve mesafe gerekliliklerini karşılamak üzere tasarlanan ilk Michelin lastiği "Michelin Pilot Sport EV"i kullanıma sundu.

Şirket açıklamasına göre, Michelin'in Formula E'de edindiği deneyiminin sonucu olarak geliştirdiği, yolculuk konforu ve düşük yol gürültüsüne sahip Michelin Pilot Sport EV, çevresel ve CO2 nötr özelliğe sahip bulunuyor.

Elektrikli spor arabalara ilişkin belirli talepleri karşılamak üzere tasarlanan ve satışa sunulan Michelin Pilot Sport EV lastiği, kuru ve ıslak zeminde ideal çekiş özelliğinin yanı sıra, lastiğin aşınma seviyesinden bağımsız olarak, eletrikli spor arabalarla ilişkili daha yükek ağırlık ve ağırlık dağılımı özellikleri dikate alınarak tasarlandı. Michelin Pilot Sport EV'in çok düşük yuvarlanma direnci, kat edilen mesafeyi 60 kilometreye kadar artırarak sürücülerin elektrikli spor arabalarının potansiyelinden faydalanmasını sağlarken, sürüş sırasında daha fazla konfor sağlamak için kabin gürültüsünü düşüren özel geliştirilmiş poliüretan köpük şeklindeki Michelin AcousticTM teknolojisi sayesinde, yol gürültüsünün yüzde 20 daha az algılanmasına imkan sağlıyor.

– Çevreci ve CO2 nötr bir lastik

Michelin, geliştirdiği Michelin Pilot Sport Ev ile Michelin'in Formula E'de 6 sezonda elde ettiği ilerlemeden doğrudan faydalanıyor ve elektrikli spor arabaların yüksek tork özellikleriyle başa çıkmak için gerekli çekişi sağlamak üzere lastik sırtının merkezine sert bir bileşen ekleyen ElectricGrip CompoundTM teknolojisini kullanıyor. Ayrıca, Michelin Pilot Sport ailesine son eklenen lastiklerin yanaklarında Michelin Formula E ile aynı desen ve kadifemsi işaretler bulunuyor.

Lastiğinin kullanım ömrü boyunca karbon nötrlüğü sağlamak ve elektrikli araç sahiplerinin taleplerini karşılamak için Michelin, lastik üretimi ve satış noktasına nakliyesi ile ilişkili CO2 emisyonlarını sıfırlama taahhüdünde bulunuyor. Michelin, lastik üretimiyle ilişkili artık CO2 emisyonlarını tamamen ortadan kaldırılacğı güne kadar Livelihoods karbon fonu aracılığıyla dengeleme ve özümsemeyi amaçlayan projeleri finanse etme çalışmalarını sürdürüyor.

Şu anda elektrikli spor araba lastik pazarında orijinal ekipman ve değişim konusunda aktif üretici olan Michelin, bu yıl 18 ila 22 inç jantlar için, Michelin Pilot Sport EV'i 16 farklı ebat seçeneğiyle piyasaya sürecek. 1 Nisan itibarıyla piyasaya sunulan ve halihazırda Çin'de kullanılan Michelin Pilot Sport EV; 2021'in üçüncü çeyreğinden itibaren Avrupa ve Kuzey Amerika'da da araçlarda kullanılacak. Michelin bu lastiğin satışlarını 2024 itibarıyla 8 kat artırmayı planlıyor.

İSTANBUL(AA) – Michelin, çevresel, sosyal, toplumsal ve finansal performansını kapsayan 12 göstergeye dayalı 2030 hedeflerini açıkladı.

Michelin'den yapılan açıklamaya göre, 2023 ila 2030 arasında satışlarda yıllık ortalama yüzde 5'lik artışla sürdürülebilir büyümeyi hedefleyen Michelin, satışların yüzde 20 ila yüzde 30'unu lastik dışı işletmelerden gerçekleştirmeyi planlıyor.

Michelin Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Florent Menegaux, Genel Müdür ve CFO Yves Chapot ve Grup İcra Komitesi üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen vizyon toplantısında, Michelin'in 2030 "tamamen sürdürülebilir" strateji planı "Michelin In Motion" açıklandı.

Açıklamada vizyon toplantısındaki konuşmasına yer verilen Michelin Grubu CEO'su Florent Menegaux, önümüzdeki 10 yıl için iddialı bir büyüme dinamiğine girdiklerini belirterek, "Ekiplerimizin katılımı ve yenilik yapma anlamındaki kapasitesi sayesinde sürdürülebilir işletme performansı, sürekli çalışan gelişimi ve gezegenimize ve ev sahibi toplumlarımıza olan bağlılığımızdan oluşan uyumlu bir denge yakalayabileceğimize eminim. Grup bir yandan DNA'sına sadık kalırken, bir yandan da 2030 itibarıyla hem benzer pazarlarda hem de ötesinde yeni, yüksek katma değerli işletmelerin geliştirilmesiyle ciddi seviyede değişmiş olacak. 130 yılı aşkın bir süredir Michelin'in gücünün altında yatan ve bugün bizim geleceğe güvenle bakmamızı sağlayan nitelik işte bu sürekli kendini yenileme becerisidir." ifadelerini kullandı.

Genel Müdür ve CFO Yves Chapot ise mevcut krize ve hala belirsizliğini koruyan ekonomik ortama karşın Michelin'in işletme modelinin geçerliliğini ispatladığını vurgulayarak, "Bu yeni Michelin In Motion stratejik planı gruba yeni büyüme olanakları sağlayacak ve ana olumsuz dış etmenlerin etkisini azaltacaktır. Michelin bir yandan lastik operasyonlarını geliştirmeyi sürdürürken bir yandan da sürekli sağlam bir bilanço ve önemli karlarla devam etmeye odaklı bir şekilde yeni işletmeleri entegre edecektir." değerlendirmesinde bulundu.

– Hedef 2023'te 24,5 milyar avro ciro

Verilen bilgiye göre, 2023 yılında toplam satışlarını 24,5 milyar avroya çıkarmayı hedefleyen Michelin, 2020 ila 2023 arasında endüstriyel alanda sağlayacağı verimlilikle enflasyondan arındırılmış haliyle yılda 80 milyon avro tasarruf elde etmeyi planlıyor.

Açıklanan strateji planı doğrultusuna Michelin, lastik işletmelerini büyütmeye, yatırım yapmaya ve yenilik getirmeye devam edecek. Kovid-19 sonrası yaşanan mobilite trendleri ve elektrikli araç pazarının hızla artan büyümesi, elektrikli araçlara özel geliştirilen lastiklerin tasarımı ve imalatında rakipsiz bir teknoloji liderliği elde eden grup için elle tutulur büyüme fırsatlarını da beraberinde getiriyor. Kara yolu ulaşımı segmentinde grup, özellikle değer oluşturmaya odaklanırken, madencilik, iş makinesi, tarım, havacılık ve diğer özel ürün grubu lastiklerinde ise ürün ve hizmetlerinin çeşitlendirilmesine yatırım yaparak lider bir şirket olma özelliğini korumayı hedefliyor.

Yenilik kapasitesi ve malzeme uzmanlığı sayesinde Michelin, lastiğin çevresinde ve ötesinde de hizmetler ve çözümler, esnek kompozitler, tıbbi cihazlar, metal 3D baskı ve hidrojen hareketliliği gibi alanlarda da güçlü bir büyüme elde etmeyi planlıyor.

Hizmetler ve çözümler alanında özellikle akıllı nesneler ve topladığı verilerin değerinden faydalanarak filo çözümleri portföyünü genişletip derinleştirmeyi planlayan Michelin, değer yaratan birleşmeler ve satın almalar stratejisini izleyerek ve yavaş yavaş yeni işletmeler oluşturarak çok hızlı bir gelişme gösteren esnek kompozitler pazarında da (konveyörler, bantlar, kaplamalı kumaşlar, kapaklar ve benzeri) ciddi seviyede bir büyüme hedefliyor.

Metal 3D baskı alanında Fives ile imalatçılar için özel yapım çözümlerden oluşan kapsamlı bir ürün yelpazesini pazarlamak üzere kurduğu AddUp ile benzersiz bir uzmanlık geliştiren Michein, tıbbi cihazlar alanında da gelecek yıllar için büyüme fırsatı öngörüyor. Hidrojen hareketliliği alanında ise Michelin, Faurecia ile oluşturduğu ortak girişimi olan Symbio üzerinden hidrojen yakıt hücresi sistemlerinde bir dünya lideri olmayı arzuluyor.

Michelin Grubu ayrıca, yüzde 85'in üzerinde çalışan bağlılığı oranının yakalanması, yönetimde kadın çalışan oranının yüzde 35'e çıkarılması ve taşımacılıkla ilişkili emisyonların ciddi oranda azaltılarak 2050 itibarıyla karbon nötrlüğe ulaşılmasını taahhüt ediyor.

Lastiklerin tamamen sürdürülebilir malzemelerle yapılmasını sağlamayı amaçlayan şirket, 2030 yılında sürdürülebilir malzeme kullanım oranını da yüzde 40'a çıkarmayı hedefliyor.