Migros, gıda israfını azaltmak için “Sürpriz Kutu” projesini hayata geçirdi

İSTANBUL (AA) – Migros, "Gıdaya Saygı" projesi kapsamında, "Fazla" mobil uygulaması üzerinden olgun meyve-sebzeler ve hemen tüketime uygun et ürünleri, taze ve kuru gıdaları "Sürpriz Kutu"larda yüzde 50 indirimli sunuyor.

Migros'tan yapılan açıklamaya göre, "Gıdaya Saygı” projesi kapsamında olgun meyve-sebzeleri ve tüketim tarihi yaklaşan ürünleri yüzde 25-50 indirimli olarak satışa sunan şirket şimdi de gıda israfını azaltmak için "Sürpriz Kutu" projesini hayata geçirdi.

Gıda kaybını önlerken tüketicilere de avantajlı fiyatlar sunan "Sürpriz Kutu" uygulaması, Fazla Gıda'nın "Fazla" mobil uygulaması üzerinden satışa sunuluyor.

25 ve 50 TL olmak üzere iki farklı fiyat seçeneği bulunan Sürpriz Kutulardaki ürünler normal satış fiyatından yüzde 50 indirimle tüketiciye ulaşıyor.

"Migros Sürpriz Kutu", olgun meyve-sebzeler, hemen tüketime uygun et ürünleri, taze ve kuru gıdalar gibi geniş bir yelpazede birçok ürün içeriyor.

Verilen bilgiye göre, Migros'un Sürpriz Kutulardan satın almak isteyen müşterilerin öncelikle "Fazla" mobil uygulamasını indirmesi gerekiyor.

Müşteriler, günün belirlenen saat aralıklarında Ataşehir MMM Migros, Bomonti Elysium MM Migros ve Caddebostan MMM Migros arasında seçecekleri mağazadan kutuyu teslim alabiliyor.

3 mağaza ile başlanan projenin diğer Migros mağazalarına yaygınlaştırılması hedefleniyor.

– "2020 yılında, 4 bin 774 ton meyve, sebze, et, tavuk gibi taze ürünün kaybedilmesinin önüne geçtik"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Migros Ticaret AŞ İcra Kurulu Üyesi Ekmel Baydur, Türkiye'nin en fazla taze gıda satan perakendecisi olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Topraklarımızda yetişen her bir ürünü korumak ve gıda kayıp oranlarını azaltmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Fazla stoklamayı önlemek için hayata geçirdiğimiz otomatik sipariş sistemi ile meyve ve sebzelerin siparişi, önceki siparişler, stok durumları ve satışları hakkında öğrenen algoritmaları kullandığımız sistemlerimiz var. Mağazalarımızın tamamında yaygınlaştırdığımız bu sistem ile doğru sipariş ve stoklamayı garanti altına alıyoruz. Olgun meyve ve sebzeleri ve tüketim tarihi yaklaşan ürünleri yüzde 25-50 indirimli sunarak öncelikli olarak satışa dönüşmelerini destekliyoruz. Bu indirimlerle 2020 yılında, 4 bin 774 ton meyve, sebze, et, tavuk gibi taze ürünün kaybedilmesinin önüne geçtik.

Fazla Gıda ile yaptığımız bu "Sürpriz Kutu" iş birliği ile de hem hemen kullanıma uygun gıdaların tüketimini teşvik edecek hem de müşterilerimizin birçok gıda çeşidine indirimli ulaşmasını sağlayarak aile bütçelerine ek katkı sağlayacağız. Tüm dünyada ilgi gören 'Sürpriz Kutu' projesini Türkiye’de uygulayan ilk perakendeci olduk. Bu proje, binbir emekle üretilen gıdaların, kayıp olmadan halen tüketilebilir durumda iken tüketiciye ulaşması için önemli bir adım."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Migros, plastik poşet kullanımının azaltılması için bugün itibarıyla başlattığı projeyle müşterilerini poşetsiz alışveriş hareketine davet edecek.

Migros'tan yapılan açıklamaya göre, dünyaya, doğaya ve geleceğe duyduğu sorumluluk duygusuyla hem plastik kullanımını azaltma hem de ormansızlaşmayla mücadele hedefiyle birçok proje hayata geçiren Migros, çalışmalarına bir yenisini ekliyor.

Plastik poşet kullanımının azaltılması için harekete geçen Migros, Türkiye’nin 81 ilindeki Migros ve Macrocenter mağazalarındaki alışverişlerinde poşet almayan müşterilerinin hassasiyetine teşekkür etmek için ağaçlandırma çalışmalarına katkıda bulunacak.

"Poşet Alma, Doğaya Destek Ol" sloganıyla müşterilerini "#PoşetsizAlışverişHareketi" kampanyasına davet eden Migros, plastik poşet kullanımı azaldıkça, Ege Orman Vakfı aracılığıyla bugüne kadar diktiği yarım milyon fidana yenilerini ekleyecek. Çoklu kullanımlı çevreci çanta kullanımının teşvik edildiği kampanya çerçevesinde hem müşteriler hem de doğa kazanacak.

Migros İyi Gelecek Planı çerçevesinde müşterilerinin, çalışanlarının ve iş ortaklarının katılımıyla sürdürülebilirlik alanında birçok projeye hayat veren Migros, gelişim hedefleri doğrultusundaki performansını düzenli olarak paydaşlarıyla paylaşıyor.

Ormansızlaşmayla mücadele alanında Migros, bugüne kadar Urla, Dikili, Torbalı, Selçuk, Seferihisar, Çeşme, Tire ve Manisa'ya 14 yılda yarım milyonu aşkın fidan dikti. Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı katkısıyla yürütülen "Geleceğe Nefes" kampanyası ile Türkiye'nin 81 ilinde fidan dikilmesine katkıda bulundu.

2010 yılından bu yana müşterilerinin ambalaj atıklarını mağazalarında toplayarak geri dönüşüme kazandıran Migros, aynı zamanda özgün markalı ürünlerinin ambalajlarındaki plastik oranlarını azaltma, operasyonlarında çok kullanımlı kasalara geçme gibi birçok uygulama ile plastik atıklarının önüne geçti.

2020 yılında kurulan İş Dünyası Plastik Girişimi'ne de dahil olan Migros, 2023 yılına kadar kendi operasyonlarındaki iyileştirmelerle 500 tona yakın plastiğin önüne geçmeyi hedefliyor.

İSTANBUL (AA) – Migros, özgün markalar konusunda küresel ölçekli en itibarlı ödül organizasyonlarından biri kabul edilen Private Label Manufacturers Association (PLMA) tarafından düzenlenen "Uluslararası Özgün Markalar" yarışmasında üç ürünüyle Mükemmellik Ödülü kazandı.

Migros'tan yapılan açıklamaya göre şirketin üç ürünü, dünya çapında 4 bin 500'den fazla üyesi bulunan PLMA tarafından düzenlenen ve alanında dünyanın en itibarlı organizasyonlarından biri olarak kabul edilen “Uluslararası Özgün Markalar” yarışmasında ödülün sahibi oldu.

Bu çerçevede Migros'un "Çikolata Kaplı Bisküvi" kategorisindeki Migros çikolata kaplı bisküvi, "Kek ve Tatlı" kategorisindeki Anadolu Lezzetleri Safranbolu Lokumu ve "Ev Yapımı" kategorisindeki Anadolu Lezzetleri Kemaliye (Eğin) Dut Pekmezi ürünleri, tadı, görünüşü, yarattığı fayda, fiyat-kalite karşılaştırması, ambalaj gibi birçok kriteri başarıyla geçerek "Salute to Excellence Awards" almayı başardı.

Verdiği ödüllerle perakendecilerin özgün markalı ürünlerinde kalite ve yenilik açısından bilinirlik kazanmalarını destekleyen PLMA'nın yarışmasına bu yıl 23 ülkeden 62 perakendecinin 84 kategoriyi kapsayan yaklaşık 600 ürünle başvuru yaptı.

Ürünler PLMA'nın uluslararası jüri heyeti tarafından değerlendirildi.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda jüri üyeleri Migros çikolata kaplı bisküvi için "mükemmel ambalaj konsepti ve gurme", "iyi ve orijinal lezzet" ve "lezzeti güzel, ambalajı güzel ve çok iyi fiyat" yorumlarında bulunurken, Anadolu Lezzetleri Safranbolu Lokumu için "ambalajda hikaye olması orijinal, lezzet ve paket değeri yüksek", "yedikçe sevilen çok iyi bir lezzet", "çok güzel ambalaj, içindeki fındıklar kaliteli" ve "çok iyi bir yerel hikaye" değerlendirmesi yaptı.

Anadolu Lezzetleri Kemaliye (Eğin) Dut Pekmezi hakkında ise "muhteşem, yenilikçi ve şaşırtıcı", "çok güzel ambalaj, tat ve lezzet" ve "kullanışlı bir şişede, çok lezzetli bir ürün" görüşlerinde bulundu.

– "Migros markalı ürünlerimizin sunduğu fiyat ve kaliteyi müşterilerimiz çok iyi biliyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Migros Ticaret AŞ Pazarlama İş Geliştirme ve Sadece Migros’ta Direktörü Sena Erol Özdemir, Migros'un çağdaş perakendedeki pek çok ilk gibi özgün marka yaratımında da Türk perakende sektörüne liderlik eden bir marka olduğunu bildirdi.

Türkiye'de özgün markalı ürünlerde sürekli bir gelişim gözlemlendiğini belirten Özdemir, şunları kaydetti:

"Biz de Migros olarak bugüne kadar Sadece Migros'ta çatısı altında topladığımız özgün markalı ürünlerimizi stratejik odağımıza alarak önemli yatırımlar gerçekleştirdik ve tüketicilerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek ürünler geliştirmeyi hedefledik. Ürünlerimizin Migros’un yüksek kalite standartlarına uygun olmasını sağlamak için belirli periyotlarla sadece tedarikçilerimizi değil, ürünlerimizi de fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik yüzlerce parametrede analiz ediyoruz ve ürünlerimizin tüketiciler tarafından da denetlenmesine olanak sağlıyoruz. Düzenlediğimiz Migros Tüketici Panelleri ve İyi Gelecek Elçileri Focus Grupları ile tüketicilerin yorumları ve ihtiyaçlarını referans alarak ürünlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Migros markalı ürünlerimizin sunduğu fiyat ve kaliteyi müşterilerimiz çok iyi biliyor.

Sadece Migros'ta çatısı altında toplanan Migros markalı ürünler temel gıdaların yanında, meyve suyundan bisküviye, bulaşık deterjanı ve ahşap temizleyiciye kadar yüzlerce ürünü kapsıyor. Farklı konseptlerde tüketiciyle buluşan özgün markalarımızdan Minies, bebek ürünleri ile kalite ve uygun fiyatı bir arada sunarken M Life serimiz, sağlıklı yaşam odaklı ürünlerle raflarda yerini alıyor. Anadolu Lezzetleri markası altında, Anadolu'yu karış karış gezerek unutulmaya yüz tutmuş yöresel lezzetleri Migros kalitesinde ürettiriyor ve bu tohumlara yeniden hayat veriyoruz."

Özdemir, gıda dışında tüketicilerin farklı ihtiyaçları için züccaciyeden kırtasiyeye, bahçe ürünlerinden pet ürünlerine özelleşmiş markaları bulunduğunu belirtti.

Bu ürünlerin sunduğu fiyat ve kaliteyi müşterilerinin çok iyi bildiğinin altını çizen Özdemir, "PLMA'dan aldığımız bu Mükemmellik Ödülleri, tüketicilerimizin ürünlerimize duyduğu güven ve beğeninin ne kadar yerinde olduğunun uluslararası alanda da doğrulanmış bir sonucu." ifadelerini kullandı.