Migros, öncü uygulamalarını dünya perakendesine taşıdı

İSTANBUL (AA) – Dünya çapında 70 ülkeden 400 perakendeci, üretici ve servis sağlayıcı üyesi bulunan ve üye şirketlerinin yarattığı cirosal büyüklük 3,5 trilyon avroyu aşan Consumer Goods Forum'un (CGF) 2019 yılından bu yana eş başkanlığını yürüten Migros Ticaret AŞ İcra Başkanı Özgür Tort, 2 yıllık görev süresini tamamladı.

Migros'tan yapılan açıklamaya göre, CGF'nin yönetim kurulunda 2013 yılı itibarıyla yer alan Tort, 2019 itibarıyla Dünya Perakende Başkanlığı görevini yürütmeye başlamıştı.

Perakende başkanlığı görevini haziran ayında Alibaba Group Üst Yöneticisi (CEO) Daniel Zhang'e devredecek olan Tort, yönetim kurulu ve yönetişim komitesindeki görevlerine devam ederek CGF'ye katkıda bulunmayı sürdürecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Migros Ticaret AŞ İcra Başkanı Özgür Tort, salgın gibi zor bir dönemde tüm dünyada perakendenin ticaretin de ötesine geçerek topluma güç ve güven veren bir rol üstlendiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Görev sürem içinde pandemi gibi beklenmedik bir krizle karşı karşıya kaldık. Bu süreçte yönetim olarak, dünyadaki gelişmeleri anlık takip ettik ve başarılı deneyim ve çözümleri paylaştık. Böylece dünyanın her yerindeki üyelerimizin, faydalı olan uygulamaları hızla kendilerine uyarlayarak bulundukları ülkelerde iş akışlarını en sağlıklı şekilde sürdürebilmelerine destek olmayı amaçladık. Şirketlerin ve farklı coğrafyaların önceliklerinin farklılaşması nedeniyle 'Eylem Koalisyonu' yapısını kurduk. Çok paydaşlı sürdürülebilirlik yaklaşımımız tüm sektörlere örnek oldu. Bayrağı devrettiğim Alibaba Group CEO'su Daniel Zhang'in de odaklanılan konularda gelişimi hızlandıracağına inanıyorum."

– "Migros olarak tüm işimizin ana odağına sürdürülebilirliği koyuyoruz"

Tort, CGF'de yeni bir koalisyon yapılanmasına geçtiklerini aktararak, bu çok paydaşlı sürdürülebilirlik yaklaşımının tüm sektörlere örnek niteliğinde olduğunu vurguladı.

Tort, "Daha önce ana başlıklar altında farklı konularda girişimler bulunmasına rağmen her konu ve taahhüt herkesi bağlıyordu. Şirketlerin ve farklı coğrafyaların önceliklerinin farklılaşması nedeniyle Eylem Koalisyonu yapısını kurduk." ifadelerini kullandı.

CGF'nin, ana gündem başlıklarını Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'na hizmet edecek şekilde belirlediğini aktaran Tort, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Migros olarak bir yandan ülkemizdeki öncü uygulamalarımızı ve tecrübelerimizi CGF'ye taşırken, diğer taraftan da CGF'deki sürdürülebilirlik hedeflerine dahil olarak çift taraflı bir katkı ortaya koymuş olduk. Migros olarak tüm işimizin ana odağına sürdürülebilirliği koyuyor, bu konuyu farklı bir bakış açısı ile ele alıyoruz. 4 ana stratejimizden biri sürdürülebilir büyüme. Sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımızın ana stratejilerimize bağlı bir şekilde güçlenerek devam etmesi için 3 yıl önce Migros İyi Gelecek Planı'mızı yayınladık. Tedarikçilerimiz, üreticilerimiz, çalışanlarımız ve müşterilerimizle birlikte oluşturduğumuz ekosistemin odak konularını ve yol haritamızı ilan ettik.

Gıda israfıyla mücadele, toplum sağlığı için yeni uygulama ve iş birliklerinin geliştirilmesi ve ürün verilerinin takibi ve şeffaflığı CGF bünyesinde hedeflediğimiz alanlar oldu. Böylece Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'nın daha sağlıklı, daha sürdürülebilir, daha eşitlikçi gıda sistemleri hedefini destekliyoruz. Buna ek olarak, çevresel alanda iklim değişikliğiyle mücadele, sosyal alanda da cinsiyet ve fırsat eşitliği bizim, ulusal ve uluslararası parametreler doğrultusunda belirlediğimiz ana odak konularımız arasında yer alıyor."

Migros'un öncelikleri doğrultusunda, CGF'nin toplum sağlığı, gıda israfıyla mücadele ve ürün verilerinin standartlaştırılması koalisyonlarında liderler arasında yer aldığını bildiren Tort, "Müşterilerimizin alışveriş kararlarını daha bilinçli vererek daha sağlıklı tüketim yapmaları için Sağlıklı Yaşam Yolculuğu programımızı başlattık. Bugüne kadar 2,5 milyon müşterimiz, Migros Money uygulaması üzerinden kendi gıda alışverişlerinin ideal tüketim ile karşılaştırmasını gördü ve kendileri için hazırlanan video mesaj ve önerilerle dengeli beslenmeye yönlendirildi." ifadelerini kullandı.

CGF'nin toplum sağlığı alanındaki örnek projeler arasında yer alan programının Latin Amerika ülkelerine uyarlandığını, Japonya için de görüşmelerinin sürdüğünü aktaran Tort, "10x20x30" girişimine katılan ilk Türk perakende şirketi olarak gıda israfıyla mücadeleyi tüm değer zincirlerine yaydıklarını duyurdu.

– "2 yılda gıda imha oranlarımızda yüzde 24'lük düşüş sağladık"

Özgür Tort, Migros'un, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları 12.3 doğrultusunda, gıda israfıyla mücadele alanında gıda imha oranlarını 2030 yılına kadar yarı yarıya indirme hedefi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bir adım önde olmak istiyorsak o adımı şimdi atmalıyız. Operasyonel iyileştirmeler, otomatik sipariş sistemi, gıda ömrünü uzatan inovatif paketleme sistemleri ve gıda bağışı ile 2 yılda gıda imha oranlarımızda yüzde 24'lük düşüş sağladık. Ancak önemli olan, bu etkiyi tüm değer zincirimiz boyunca yayabilmek. Bunun için World Resources Institute (WRI) tarafından başlatılan uluslararası '10x20x30' girişimine katılan ilk Türk perakende şirketi olduk. Bu girişime gönüllü olarak katılan 23 tedarikçi firmamızı da 2030 hedefimize ortak ettik.

CGF tarafından GS1 iş birliğinde yürütülen ürün bilgilerinin dijitalleştirilmesi ve standartlaştırılması projesinin de Türkiye kanadına öncülük ediyoruz. Sektöre yol gösterici olması adına, ilk adımı Migros olarak biz attık ve özgün markalı gıda ürünlerimizin tamamını GS1 Barkod Doğrulama Sistemi'ne geçirdik. Yıl sonuna kadar Migros'ta temel ürün verileri sisteme tanımlanmamış ürün satmayacağız. Sürecin temel taşı olan bu sistem ve bunu takip eden küresel veri modeli sayesinde müşterilerimiz hem mağazalarımızda hem de online alışverişte, ürünlerle ilgili yüzlerce bilgiye ulaşabilecek, alışveriş kararlarını daha bilinçli verecek. Mükemmel müşteri deneyiminin yolu şeffaflıktan geçiyor. Gelecekte artan tüketici ihtiyaçlarını karşılaması adına mevcut barkodların yerine, içinde çok daha kapsamlı bilgiler barındıran 2 boyutlu barkodlar devreye girecek. Bu alanda GS1'in koymuş olduğu 2027 vizyonunu destekleyen çalışmalarımız devam edecek."

İş dünyasında eşitlik ve kapsayıcılık konusunda da LEAD Network Avrupa'nın CEO Taahhüdü'ne imza atarak kadın üst yönetici oranını 2023 yılına kadar 5 puan artırarak yüzde 18'den yüzde 23'e çıkartma sözü verdiklerini hatırlatan Tort, şirket içinde olduğu gibi, toplumsal hayatta da kadınların güçlenmesi ve iş hayatına katılımlarının desteklenmesini amaçladıklarını vurguladı.

Tort, bugüne kadar yüzbinlerce kadına sertifikalı eğitimler veren Migros Aile Kulübü ile çalışanlarının mesleki, kişisel ve liderlik yetkinliklerini geliştirmeyi amaçlayan Migros Perakende Akademisi'nin güçlerini birleştirerek Migros Kadın Akademisi eğitim platformunu kurduklarını, 2023 yılına kadar 1 milyon kadına eğitim vermeyi hedeflediklerini bildirdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Migros, plastik poşet kullanımının azaltılması için bugün itibarıyla başlattığı projeyle müşterilerini poşetsiz alışveriş hareketine davet edecek.

Migros'tan yapılan açıklamaya göre, dünyaya, doğaya ve geleceğe duyduğu sorumluluk duygusuyla hem plastik kullanımını azaltma hem de ormansızlaşmayla mücadele hedefiyle birçok proje hayata geçiren Migros, çalışmalarına bir yenisini ekliyor.

Plastik poşet kullanımının azaltılması için harekete geçen Migros, Türkiye’nin 81 ilindeki Migros ve Macrocenter mağazalarındaki alışverişlerinde poşet almayan müşterilerinin hassasiyetine teşekkür etmek için ağaçlandırma çalışmalarına katkıda bulunacak.

"Poşet Alma, Doğaya Destek Ol" sloganıyla müşterilerini "#PoşetsizAlışverişHareketi" kampanyasına davet eden Migros, plastik poşet kullanımı azaldıkça, Ege Orman Vakfı aracılığıyla bugüne kadar diktiği yarım milyon fidana yenilerini ekleyecek. Çoklu kullanımlı çevreci çanta kullanımının teşvik edildiği kampanya çerçevesinde hem müşteriler hem de doğa kazanacak.

Migros İyi Gelecek Planı çerçevesinde müşterilerinin, çalışanlarının ve iş ortaklarının katılımıyla sürdürülebilirlik alanında birçok projeye hayat veren Migros, gelişim hedefleri doğrultusundaki performansını düzenli olarak paydaşlarıyla paylaşıyor.

Ormansızlaşmayla mücadele alanında Migros, bugüne kadar Urla, Dikili, Torbalı, Selçuk, Seferihisar, Çeşme, Tire ve Manisa'ya 14 yılda yarım milyonu aşkın fidan dikti. Ayrıca, Tarım ve Orman Bakanlığı katkısıyla yürütülen "Geleceğe Nefes" kampanyası ile Türkiye'nin 81 ilinde fidan dikilmesine katkıda bulundu.

2010 yılından bu yana müşterilerinin ambalaj atıklarını mağazalarında toplayarak geri dönüşüme kazandıran Migros, aynı zamanda özgün markalı ürünlerinin ambalajlarındaki plastik oranlarını azaltma, operasyonlarında çok kullanımlı kasalara geçme gibi birçok uygulama ile plastik atıklarının önüne geçti.

2020 yılında kurulan İş Dünyası Plastik Girişimi'ne de dahil olan Migros, 2023 yılına kadar kendi operasyonlarındaki iyileştirmelerle 500 tona yakın plastiğin önüne geçmeyi hedefliyor.

İSTANBUL (AA) – Migros, özgün markalar konusunda küresel ölçekli en itibarlı ödül organizasyonlarından biri kabul edilen Private Label Manufacturers Association (PLMA) tarafından düzenlenen "Uluslararası Özgün Markalar" yarışmasında üç ürünüyle Mükemmellik Ödülü kazandı.

Migros'tan yapılan açıklamaya göre şirketin üç ürünü, dünya çapında 4 bin 500'den fazla üyesi bulunan PLMA tarafından düzenlenen ve alanında dünyanın en itibarlı organizasyonlarından biri olarak kabul edilen “Uluslararası Özgün Markalar” yarışmasında ödülün sahibi oldu.

Bu çerçevede Migros'un "Çikolata Kaplı Bisküvi" kategorisindeki Migros çikolata kaplı bisküvi, "Kek ve Tatlı" kategorisindeki Anadolu Lezzetleri Safranbolu Lokumu ve "Ev Yapımı" kategorisindeki Anadolu Lezzetleri Kemaliye (Eğin) Dut Pekmezi ürünleri, tadı, görünüşü, yarattığı fayda, fiyat-kalite karşılaştırması, ambalaj gibi birçok kriteri başarıyla geçerek "Salute to Excellence Awards" almayı başardı.

Verdiği ödüllerle perakendecilerin özgün markalı ürünlerinde kalite ve yenilik açısından bilinirlik kazanmalarını destekleyen PLMA'nın yarışmasına bu yıl 23 ülkeden 62 perakendecinin 84 kategoriyi kapsayan yaklaşık 600 ürünle başvuru yaptı.

Ürünler PLMA'nın uluslararası jüri heyeti tarafından değerlendirildi.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda jüri üyeleri Migros çikolata kaplı bisküvi için "mükemmel ambalaj konsepti ve gurme", "iyi ve orijinal lezzet" ve "lezzeti güzel, ambalajı güzel ve çok iyi fiyat" yorumlarında bulunurken, Anadolu Lezzetleri Safranbolu Lokumu için "ambalajda hikaye olması orijinal, lezzet ve paket değeri yüksek", "yedikçe sevilen çok iyi bir lezzet", "çok güzel ambalaj, içindeki fındıklar kaliteli" ve "çok iyi bir yerel hikaye" değerlendirmesi yaptı.

Anadolu Lezzetleri Kemaliye (Eğin) Dut Pekmezi hakkında ise "muhteşem, yenilikçi ve şaşırtıcı", "çok güzel ambalaj, tat ve lezzet" ve "kullanışlı bir şişede, çok lezzetli bir ürün" görüşlerinde bulundu.

– "Migros markalı ürünlerimizin sunduğu fiyat ve kaliteyi müşterilerimiz çok iyi biliyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Migros Ticaret AŞ Pazarlama İş Geliştirme ve Sadece Migros’ta Direktörü Sena Erol Özdemir, Migros'un çağdaş perakendedeki pek çok ilk gibi özgün marka yaratımında da Türk perakende sektörüne liderlik eden bir marka olduğunu bildirdi.

Türkiye'de özgün markalı ürünlerde sürekli bir gelişim gözlemlendiğini belirten Özdemir, şunları kaydetti:

"Biz de Migros olarak bugüne kadar Sadece Migros'ta çatısı altında topladığımız özgün markalı ürünlerimizi stratejik odağımıza alarak önemli yatırımlar gerçekleştirdik ve tüketicilerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek ürünler geliştirmeyi hedefledik. Ürünlerimizin Migros’un yüksek kalite standartlarına uygun olmasını sağlamak için belirli periyotlarla sadece tedarikçilerimizi değil, ürünlerimizi de fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik yüzlerce parametrede analiz ediyoruz ve ürünlerimizin tüketiciler tarafından da denetlenmesine olanak sağlıyoruz. Düzenlediğimiz Migros Tüketici Panelleri ve İyi Gelecek Elçileri Focus Grupları ile tüketicilerin yorumları ve ihtiyaçlarını referans alarak ürünlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Migros markalı ürünlerimizin sunduğu fiyat ve kaliteyi müşterilerimiz çok iyi biliyor.

Sadece Migros'ta çatısı altında toplanan Migros markalı ürünler temel gıdaların yanında, meyve suyundan bisküviye, bulaşık deterjanı ve ahşap temizleyiciye kadar yüzlerce ürünü kapsıyor. Farklı konseptlerde tüketiciyle buluşan özgün markalarımızdan Minies, bebek ürünleri ile kalite ve uygun fiyatı bir arada sunarken M Life serimiz, sağlıklı yaşam odaklı ürünlerle raflarda yerini alıyor. Anadolu Lezzetleri markası altında, Anadolu'yu karış karış gezerek unutulmaya yüz tutmuş yöresel lezzetleri Migros kalitesinde ürettiriyor ve bu tohumlara yeniden hayat veriyoruz."

Özdemir, gıda dışında tüketicilerin farklı ihtiyaçları için züccaciyeden kırtasiyeye, bahçe ürünlerinden pet ürünlerine özelleşmiş markaları bulunduğunu belirtti.

Bu ürünlerin sunduğu fiyat ve kaliteyi müşterilerinin çok iyi bildiğinin altını çizen Özdemir, "PLMA'dan aldığımız bu Mükemmellik Ödülleri, tüketicilerimizin ürünlerimize duyduğu güven ve beğeninin ne kadar yerinde olduğunun uluslararası alanda da doğrulanmış bir sonucu." ifadelerini kullandı.