Milas Bilim Şenliğine YK Enerji damgasını vurdu

İSTANBUL (AA) – Ege Bölgesi’nin en büyük işletmeleri arasında yer alan, Türkiye’nin elektriğinin yaklaşık yüzde 5’ini üreten YK Enerji, Muğla'nın Milas ilçesinde "Köyde Şehirde Kültür Sanat Bilim Her Yerde" teması ile düzenlenen TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliğinde paydaş katılımcı olarak yer aldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, 2 bin kişilik istihdam kapasitesiyle bölge halkının refahına katkı sağlayan Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ (YK Enerji), çevreye duyarlı madencilik faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Katıldığı her platformda insan ve doğa öncelikli üretim yaptığını vurgulayan şirket, TÜBİTAK Bilim Şenliğinde 1000 adet lavanta fidesini “biz enerji üretiyoruz, siz yaşatın” diyerek çocuklarla buluşturdu.

YK Enerji standı Milas protokolü ve Milas halkı tarafından yoğun ilgi gördü. Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke tarafından “en anlamlı stant” olarak değerlendirilen stantta bin lavanta fidesinin yanı sıra çocuklar için özel ikramlar da yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen YK Enerji Kurumsal İletişim Direktörü Cafer Varol, "Bulunduğumuz şehrin ekonomik olarak kalkınmasına, bölge halkının refah düzeyine sağladığımız istihdam ile katkı sunmak kadar önem verdiğimiz bir diğer husus ise şehrin kültürüne, tarihine, sportif aktivitelerine, bulunduğumuz çevreye, eğitim düzeyine pozitif değer sağlayacak projeler üretmek ve böyle projelere destek olmak. Milas Kaymakamımız Sayın Mustafa Ünver Böke ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İsa Bal’dan, TÜBİTAK destekli bir etkinliğin şehrimizde gerçekleşeceğini duyunca çok sevindik. Bir yıllık bir emeğin böylesine güzel bir meyve vermesi bizleri de memnun etti." ifadelerini kullandı.

– YK Enerji 2015’den bu yana toplam 1 milyon 120 bin 023 adet fidanı Türkiye'ye kazandırdı

Çocuklara doğa sevgisini aşılamak, kendi diktiği fidenin kendisiyle birlikte filizlendiğini, büyüdüğünü görmesine vesile olmak istediklerinin altını çizen Varol, "Bilindiği gibi, IC Enerji & Limak Enerji ortak yatırım iştiraki olan şirketimiz 2015’den bu yana toplam 1 milyon 120 bin 023 adet fidanı ülkemize kazandırdı ve kazandırmaya da devam ediyoruz. Bu kapsamda böyle değerli bir davet alınca, çevre birimimizle birlikte harekete geçtik. Milas halkı ile bu vesileyle buluşmaktan ve çocuklarımızın heyecanına ortak olmaktan dolayı mutluyuz. YK Enerji olarak sosyal sorumluluk projelerimiz ve katılımlarımız devam edecek." açıklamasında bulundu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, terör örgütü Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist’in (TKP/ML) kırsal alan yapılanması Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusunun (TİKKO) içerisinde geçmiş dönemde sözde “Merkez Komite Üyesi” olarak faaliyet yürüten, örgüt adına çok sayıda illegal-silahlı eyleme katıldığı belirtilen ve kırmızı bültenle aranan H.K’nin bugün Muğla’nın Milas ilçesinde düzenlenen operasyonla yakalandığı kaydedildi.

H.K’nin 1979’da örgüt mensupları ile çıkan çatışmada polis memuru Muammer Sencer’in şehit edildiği olayın faillerinden olduğu ve kırmızı bültenle arandığı belirtildi.

İSTANBUL (AA) – TAV Havalimanları tarafından işletilen Milas-Bodrum Havalimanı, "Havalimanı Karbon Akreditasyonu (Airport Carbon Accreditation-ACA)" programının ilk seviye gerekliliklerini yerine getirerek sertifikasını aldı

TAV'dan yapılan açıklamaya göre, TAV Havalimanları, iklim değişikliğiyle mücadele ve çevrenin korunması konusundaki çalışmalarını sürdürüyor.

Milas-Bodrum Havalimanı, ACI Europe tarafından oluşturulan ve karbon emisyonlarını ortadan kaldırarak iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sunmayı hedefleyen programa katıldı.

Milas-Bodrum, TAV'ın işlettiği ve programda yer alan 6'ncı havalimanı oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TAV Milas-Bodrum Genel Müdürü İclal Kayaoğlu, "TAV olarak paydaşlarımıza sağladığımız faydayı en üst seviyeye çıkarırken operasyonlarımızın çevre üzerindeki etkilerini en aza indirmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda ACA sertifikasyonunu almaktan mutluluk duyuyoruz. 2030 yılında karbon nötr olma hedefimiz için önemli bir adım attık. Geçtiğimiz yıl otopark alanımızın üzerini solar panellerle kaplayarak yaptığımız gibi enerjimizi artan oranda yenilenebilir kaynaklardan elde etmek ve verimli kullanmak için çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

ACI Europe Genel Direktörü Olivier Jankovec de Milas-Bodrum Havalimanı'nın "Havalimanı Karbon Akreditasyonu" programına başarıyla katılmasının, havalimanı sektörünün emisyonlarını gündeme almak konusundaki taahhüdüne en zorlu zamanlarda dahi öncelik vermeye devam ettiğini gösteren güçlü bir örnek olduğunu belirtti.

Jankovec, "Süre giden yıkıcı bir krizin ortasında karbon emisyonlarını ortadan kaldırma çalışmalarını sürdürmek az bir başarı değil. Bu başarıda emeği olan tüm TAV Havalimanları çalışanlarını kutluyorum. Tebrikler…" değerlendirmesinde bulundu.

Verilen bilgiye göre, TAV'ın işlettiği İzmir Adnan Menderes, Ankara Esenboğa ve Antalya Havalimanları programda "Level 3+ Nötralizasyon" seviyesinde yer alıyor. Afrika kıtasından programa katılan ilk havalimanı olan Tunus Enfidha "3" ve Hırvatistan Zagreb Havalimanı "Level 2" seviyesinde bulunuyor.

ACI Europe'un belirlediği 2050 Net Sıfır hedefine katılan TAV, Ocak 2019'da da 2030 yılına kadar karbon nötr olmayı taahhüdünü açıklamıştı.