Mille Miglia yarışı, Alfa Romeo'nun zaferiyle sonuçlandı

İSTANBUL (AA) – Mille Miglia yarışını, 1929 Alfa Romeo 6C 1750 Super Sport birincilikle bitirdi.

Tofaş açıklamasına göre, toplamda 1.800 kilometrelik tarihi dayanıklılık yarışı Mille Miglia tamamlandı. Sürücüler Roma-Brescia rotasında gerçekleşen yarışta, her meydan ve yerleşim birimi girişinde karşılandı ve yarış her yıl olduğu gibi büyük bir coşkuyla takip edildi.

Yarışta, 50 adet Alfa Romeo start aldı. Alfa Romeo'nun "Heritage (miras)" departmanı tarafından desteklenen resmi takımının tüm yarış otomobilleri bitiş çizgisini geçti.

– İtalya'nın doğal güzelliklerini ve Alfa Romeo'ların sürüş keyfini yaşatan yollar

Verilen bilgiye göre, Mille Miglia'nın yaklaşık 100 yıldır bu kadar başarılı olmasının sırlarından biri otomobillerin genelde bilinen yolların dışındaki benzersiz manzaralarda ve rotalarda boy göstermesi oldu. Rota, İtalya'nın doğal güzelliklerini ve aynı zamanda Alfa Romeo'ların sürüş keyfini yaşatan yolları izliyor.

Yarışta ayrıca 540 HP gücündeki Giulia GTA ve GTAm dikkatleri üzerlerine çekerken, Modena ve Reggio Emilia'nın ardından Mille Miglia kısa süreliğine Lombardiya'ya yöneldi. Şehir, Mincio nehri boyunca uzanan geçit töreniyle otomobilleri karşıladı.

UNESCO Dünya Mirası listesindeki Verona ve Brescia'ya varış

Yarış boyunca çok sayıda insan konvoyun geçtiğini görmek için sokaklara çıktı. Mille Miglia, günlük yaşamın devam ettiği sokakları motor sesleriyle doldururken, otomobillerin geçişişine izleyicilerin alkışları da eşlik etti. Konvoy geçerken, ülkenin kartpostal mükemmelliğindeki güzellikleri bir başka güzellikle hareket ve canlılık kazandı.

Mille Miglia'ya tanıklık eden Verona'daki büyük meydan Piazza Bra, Desenzano'dan Sirmione'ye ve Salo'ya kadar uzanan Garda Gölü kıyılarında ölümsüzleşmeyi bekleyen birbirinden güzel manzaralar rotaya renk kattı.

Stellantis Heritage Başkanı Roberto Giolito pilotajındaki misafir araç Alfa Romeo 1900 Sport Spider Brescia'ya 16.30'da ulaşırken konvoyun geri kalanı onu takip etti. Kazanan ise Vesco ve Salvinelli ikilisinin kullandığı 1929 Alfa Romeo 6C 1750 Super Sport oldu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Birmot, Alfa Romeo ve Jeep marka araçların satışında 2020 yılı Türkiye birincisi oldu.

Şirket açıklamasına göre, aynı zamanda İstanbul'da il birincisi olan Birmot'un İstanbul Avrupa Şube Müdürü Mürsel Yakut'a plaketini, Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Cengiz Eroldu ile Alfa Romeo ve Jeep Marka Direktörü Özgür Süslü takdim etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Birmot Perakende Operasyonları Direktörü Mert Atılgan, "Birmot olarak tüm şubelerimizde olduğu gibi İstanbul’da da müşterilerimizle buluşmaktan, tercih edilmekten ve temsil ettiğimiz Alfa Romeo ve Jeep markalarında en çok satışı yapan olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Her zaman olduğu gibi müşterilerimize hem satış hem de satış sonrası hizmetlerimizde en iyi deneyimi yaşatarak liderliğimizi korumayı hedefliyoruz. Birmot'un başarısı ve sektöre katkısı bizleri çok mutlu ediyor. Emeği geçen tüm ekip arkadaşlarımı gönülden kutluyor, nice başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.

Otomotiv perakendecisi Otokoç Otomotiv şirketlerinden olan Birmot, bünyesinde Fiat, Alfa Romeo, Jeep ve Maserati markalarını barındırıyor.

Birmot İstanbul Avrupa şubesi, Fiat marka araç satışında da 2020 yılının birincisi olmuştu.

İSTANBUL (AA) – Alfa Romeo Racing-ORLEN Formula 1 takımının Fin pilotu Kimi Raikkönen, Giulia GTA ve GTAm modellerinin son testlerini gerçekleştirdi.

Tofaş'tan yapılan açıklamaya göre, dünya şampiyonu pilot Kimi Raikkönen, Alfa Romeo'nun bugüne kadar ürettiği en yüksek performanslı spor sedanlar Giulia GTA ve GTAm üzerinde gerçekleştirilen iyileştirmeleri değerlendirdi.

Geçen sonbaharda Giulia GTA ve GTAm ile gerçekleştirilen testlerin devamı niteliğindeki testlerde Raikkönen, özellikle aerodinamik iyileştirmeleri analiz etti.

Raikkönen, ilk testte hem yeni ön tampona eklenen ayarlanabilir lip hem de arkaya eklenen yeni manuel ayarlı spoyler hakkında tavsiyelerde bulunmuştu. Araçların geliştirime süreci, Raikkönen'in becerilerini ve bilgi birikimini Alfa Romeo mühendislik ekibine aktarmasıyla tamamlanmış oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kimi Raikkönen, otomobilleri beğendiğini belirterek, "Görüldüğü üzere otomobilin önü daha alçak. Bu da direksiyonun tepkilerini hızlı kılıyor. Giulia GTA hızlı, sürüşü kolay ve duyarlı. Bu nedenle Giulia GTA'nın hem gündelik kullanımı hem de pist kullanımını ideal bir şekilde harmanlayarak temsil ettiğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Verilen bilgiye göre, Alfa Romeo, Giulia GTA ve GTAm'ın geliştirilmesinde, aerodinamik verimliliği en üst seviyeye taşımak için Sauber Engineering'in bilgi birikimi ve deneyiminden yararlandı. Özellikle aerodinamik açıdan önem arz eden karbon fiber bileşenlerin çoğunun üretimini Sauber Engineering üstlendi. Yeni ön tampon, yan etekler, hava tünelleri, GTA spoyleri ve GTAm aerowing, Sauber Engineering tarafından üretildi.

Giulia GTAm'ın manuel olarak ayarlanabilen ön ve arka kanatları, piste veya yola uyarlanabilir halde tasarlandı. GTA ve GTAm, otomobilin zeminle temasını artıran ve böylece "yüksek hızlarda üstün yol tutuş özellikleri sağlayan" yeni bir hava tahliye sisteminden de yararlanıyor. Giulia GTAm'daki aerodinamik konfigürasyon, GTA versiyonu ile kıyaslandığında 2 kat, kendi segmentinde en iyi değere sahip olan Giulia Quadrifoglio ile kıyaslandığında ise 3 kat daha fazla basınç üretiyor.