Milli atıcı Ömer Akgün, Tokyo 2020'de madalya hedefliyor

Ömer Akgün, ağabeylerine özenerek 14 yıl önce başladığı atıcılık sporunda büyük başarılar elde etti.

Türkiye’de düzenlenen çeşitli turnuvalarda 103 kez dereceye giren Akgün, Bakü 2017 İslami Dayanışma Oyunları’nda altın madalya kazandı. Müsabakalarda 18 kez Türkiye rekoru kıran 38 yaşındaki Ömer Akgün, Dünya Şampiyonası’nda dördüncü oldu.

Akgün, son olarak iki hafta önce Polonya’da katıldığı Havalı Silahlar Avrupa Şampiyonası’nda 630.1 puanla hem Türkiye rekoru kırdı hem de erkeklerde havalı tüfek kategorisinde olimpiyat kotasına ulaşan ilk milli sporcu unvanını aldı.

Polonya’daki turnuvanın ardından döndüğü memleketi Diyarbakır’da olimpiyat hazırlıklarına başlayan Akgün, günde 5 saat atış, 5 saat de kondisyon çalışması yapıyor.

“Çok gururluyum”

Ömer Akgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özenerek başladığı sporda başarılı olmak için büyük çaba gösterdiğini belirterek, bu sayede katıldığı müsabakalarda 103 madalya kazandığını söyledi.

Olimpiyatlara katılacağı için duyduğu sevinci dile getiren Akgün, “Çok güzel bir duygu, çok gururluyum. İki şeyi çok arzuladım; birincisi olimpiyatlara katılmak, ikincisi ise madalya almaktı. İlk adımı gerçekleştirdim sıra da madalya almak var.” dedi.

Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda başarılı olmak için hazırlandığını, haftanın 6 günü antrenman yaptığını aktaran Akgün, “Günde 5 saat antrenman yapıp ardından bacaklarımın güçlenmesi için bisiklet sürüyorum. Mardin’e bisiklet ile gidip geliyorum. Ülkemi en iyi şekilde olimpiyatlarda temsil etmeye çalışacağım.” ifadelerini kullandı.

Mehmet Demir: “Çok çalışıp, başardı”

Diyarbakır Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Demir ise Ömer Akgün’ün olimpiyata katılmasının önemine işaret ederek, erkeklerde havalı tüfek kategorisinde olimpiyat kotası alan ilk Türk sporcu olduğunu söyledi.

Milli sporcunun bu başarıyı elde etmek için yoğun çalıştığını ifade eden Demir, şöyle konuştu:

“Bu sayede erkekler tüfek müsabakasında Türkiye ilk defa olimpiyatlara gitme hakkı kazandı. Milli sporcumuz daha önce Avrupa şampiyonluğu ve dünya dördüncülüğü gibi büyük başarılar elde etmişti. 2016 olimpiyat kotasını çok küçük puanla kaçırmıştı, çok çalışıp, başardı. İnşallah olimpiyatlarda bayrağımızı dalgalandırıp, büyük başarı gösterecek.”

Kurumda atıcılık antrenörü olarak görev yapan 3 kişiden 2’sinin “milli” olduğunu dile getiren Demir, “16’sı milli, 80 sporcumuz var. Spor ve olimpiyat merkezlerindeki sporcularımız gurur verici başarılar elde etti. Başarılı sporcularımızın sayısı artıyor. 2020 yılında spor kenti olarak anılacağız.” ifadelerini kullandı.

Abdurrahman Akgün: “Çok hırslanmıştı, sonunda başardı”

Antrenörü ve ağabeyi Abdurrahman Akgün de Ömer’in 52 kez milli formayla uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil ettiğini aktardı.

Akgün, “Havalı Silahlar Avrupa Şampiyonası’nda olimpiyat kotası aldı. 2016 Rio Olimpiyatları’na katılmayı kıl payı kaçırmıştı. Bu nedenle çok hırslanmıştı, sonunda başardı. Tokyo Olimpiyatları’nda ülkemizi en iyi şekilde temsil edip, bayrağımızı dalgalandıracağız.” şeklinde konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Asaka Atıcılık Alanı’nda gerçekleştirilen finalde Ayşegül Pehlivanlar ile Aysel Özgan mücadele verdi.

Ayşegül, finalde toplam 234.5 puan toplayarak gümüş madalyaya uzandı. 2016 Rio’da bronz madalya kazanan 41 yaşındaki milli sporcu, kariyerinin ikinci paralimpik madalyasını Tokyo’da gümüş olarak elde etti.

Finalde yarışan bir diğer Türk sporcu 43 yaşındaki Aysel Özgan ise 8. oldu.

Altın madalyayı 239.2 puanla dünya ve paralimpik rekoru kıran İranlı sporcu Sareh Javanmardi kazandı. Bronz madalyaya ise Macaristan’dan Krisztina David 210.5’lik puanıyla ulaştı.

Düzenlenen törenle madalyasını boynuna takan Ayşegül, duygularını yayıncı kuruluş TRT Spor’a anlattı.

Milli sporcu, çok güzel ve unutulmaz bir an yaşadığını belirterek, “Çok çalıştım. İnanmıştım. Açıkçası altın madalya alamadığım için üzgünüm. Rekor kırarak altın madalya alabilirdim ancak gümüş madalya da çok büyük bir başarı. Bayrağımı en iyi şekilde temsil edeceğimi biliyordum. Bana dua eden herkese teşekkür ederim. Bu başarının arkasında bir sürü insan var. İnanmıştım ve çok çalıştım, zaten böyle olunca da gerisi geliyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin paralimpik oyunlarında madalya sayısı 35’e yükseldi

Öte yandan 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları’nda madalya sayısı 12’ye yükselen Türkiye, oyunlar tarihindeki madalya sayısını da 35 yaptı.

Ayşegül’den önce masa tenisinde Abdullah Öztürk altın madalya, okçulukta Öznur Cüre-Bülent Korkmaz ikilisi ile Nihat Türkmenoğlu gümüş madalya, masa tenisinde Ali Öztürk, Nesim Turan, Kübra Korkut, judoda Zeynep Çelik, Recep Çiftçi, halterde Besra Duman, yüzmede Sevilay Öztürk ve okçulukta Bahattin Hekimoğlu bronz madalya elde etti.

Japonya’da 1 altın, 3 gümüş, 8 bronz olmak üzere 12 madalyaya ulaşan Türkiye, oyunlar tarihinde ilk madalyasını 2004’te atıcılık branşında Muharrem Korhan Yamaç’la almıştı.

MERSİN (AA) – Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu tarafından Mersin'in Erdemli ilçesinde düzenlenen Havalı Silahlar Türkiye Şampiyonası'nın son gününde 2 Türkiye rekoru kırıldı.

Erdemli Atış Poligonu'nda 6 Mart'ta başlayan organizasyonun son gününde 10 metre tabanca atışları yapıldı.

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Başkanı Ufuk Arman, yaptığı açıklamada, organizasyona 36 ilden 82 kulüp ve 527 sporcunun katıldığını söyledi.

Müsabakaların çok iyi geçtiğini belirten Arman, müsabakalar sonunda dereceye giren sporculara uluslararası yarışmalara ve milli takıma girme imkanı sağlandığını kaydetti.

Arman, 2020 Tokyo Olimpiyatları'na hazırlıklarının sürdüğünü ve şu ana kadar 4 olimpiyat kotası aldıklarını aktardı.

Yapılan müsabakalar sonunda büyük erkekler 10 metre ferdi tabancada birinciliği Ankara Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Spor Gücünden Yavuz Keskin elde ederken, Ankara TSK Spor Gücü, takım halinde de ilk sırada yer aldı.

Genç erkekler 10 metre ferdi tabancada birinciliği Mersin Atıcılık Avcılık Okçuluk ve Sanat Spor Kulübü Derneğinden Alp Eren Erdur kazandı. Erdur, aynı zamanda yeni Türkiye rekorunun sahibi oldu. Genç erkekler 10 metre tabanca takım müsabakalarında ise birinciliği Kahramanmaraş Atıcılık Spor Kulübü Derneği elde etti.

Yıldız erkekler 10 metre ferdi tabancada birinciliği Kahramanmaraş Atıcılık Spor Kulübü Derneğinden Abdulkadir Kılıç kazandı. Aynı kategoride takım birinciliğini ise Kahramanmaraş Atıcılık Spor Kulübü Derneği aldı.

Minik erkekler 10 metre ferdi tabanca müsabakalarında birinciliği Rize Gençlik ve Spor Kulübü Derneğinden Yusuf Enes Bostan elde ederken, takım halinde ilk sırada yer alan Kayseri Gençlik ve Spor Etkinlikleri Kulübü Derneği, 859 puanla Türkiye rekoruna imza attı.

Büyük kadınlar 10 metre ferdi tabanca müsabakalarında Diyarbakır Tenis Atıcılık Yüzme Gençlik ve Spor Kulübü Derneğinden Hilal Demir, birinciliği elde etti.

Genç kızlar 10 metre ferdi tabancada birinciliği Ankara Gazi Gücü Gençlik ve Spor Kulübü Derneğinden Şevval İlayda Tarhan alırken, takım halinde de birinci Ankara Gazi Gücü Gençlik ve Spor Kulübü Derneği oldu.

Yıldız kızlar 10 metre ferdi tabancada birinciliği Kahramanmaraş Atıcılık Spor Kulübü Derneğinden Zehra Kaynak elde etti.

Minik kızlar 10 metre ferdi tabanca müsabakalarında ise Kayseri Gençlik ve Spor Etkinlikleri Kulübü Derneğinden Meryem Nur Korkut birinciliğe ulaştı.

Düzenlenen ödül töreninde dereceye giren sporculara madalya ve kupalarını, Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Başkanı Arman, federasyon teknik kurul başkanı Sedat Güler, denetim kurulu üyesi Naim Cengiz ile il temsilcisi Ahmet Kılınç verdi.