Milli boksör Busenaz Sürmeneli olimpiyatlarda Türk bayrağını dalgalandırmak istiyor

TRABZON (AA) – Trabzon Gençlik ve Spor Müdürlüğü bünyesinde bulunan Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi’nde (TOHM) çalışmalarını sürdüren Busenaz Sürmeneli’nin tek hedefi ay yıldızlı Türk bayrağını dalgalandırmak.

Geçen yıl mart ayında olimpiyat kota müsabakaları için Londra’da bulunan Busenaz, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının artması üzerine organizasyonun durdurulmasının ardından Türkiye’ye dönmüş, bir süre sonra milli sporcunun test sonucu pozitif çıkmıştı.

Ailesiyle birlikte Trabzon’da tedavi gören milli boksör Busenaz, daha sonra tekrar antrenmanlara başlayıp eski formunu yakaladı.

Bir süre önce Avrupa kota müsabakaları hazırlıkları kapsamında Kazakistan’da düzenlenen kampa katılan dünya şampiyonu milli boksör, AA muhabirine, çok güzel bir kamp dönemi geçirdiklerini söyledi.

Busenaz, arkadaşlarının kendilerini orada çok güzel motive ettiğini ifade ederek, “Dur durak bilmiyoruz. Son sürat çalışmamız devam ediyor. Pandemi nedeniyle hazırlıklarımız daha dikkatli ve hijyenik olarak devam ediyor.” dedi.

Takım arkadaşlarıyla buna çok dikkat ettiklerini anlatan Busenaz Sürmeneli, “Çünkü hastalık demek en az bir ay seni geri atması demek, bu da performans sporcusunun en son isteyeceği şeylerden. Gerçekten olimpiyat aşkıyla yanıp tutuşan bir takımdan böyle hastalıkların uzak olmasını istiyoruz. Dişimizi sıkıyoruz. Bu hastalığın bitmesini ve olimpiyatlarda da madalyalar almak istiyoruz.” diye konuştu.

Busenaz, eski formunu yakalayabilmek için çalışmalarını arttırıp antrenman yaptığını belirterek şunları kaydetti:

“Bazı şeylerden fedakarlık vermemiz gerekiyor ki başarı ortaya çıksın. Pandemiden dolayı sosyal faaliyetleri sağlayamıyoruz. Antrenman dışındaki boş zamanlarımı da film izleyerek, geçiriyorum. Dışarı çıkmamaya gayret ediyorum çünkü bu hastalığı yaşayanlardan biri olarak hastalığı nereden nasıl kapacağınızı bilemiyorsunuz. Maskemi çıkarmayıp temasta bulunmadığım halde Kovid-19’u uçakta yan koltukta oturan yolcudan kapmıştım.”

“Türk bayrağının göndere çekilmesini istiyorum”

Busenaz Sürmeneli, “Olimpiyatlara katılıp madalya almayı çok istiyorum, hala içim kıpır kıpır, olimpiyat aşkıyla yanıp tutuşuyorum.” diyerek şöyle devam etti:

“Ben değil eminim bütün takım arkadaşlarım da böyle istiyor. Olimpiyat çünkü çok farklı bir dünya. Dünyanın en büyük organizasyonu ve gerçekten ben istiyorum. Bütün benliğimle bütün her şeyimle istiyorum. Çok farklı bir atmosfer bizi bekliyor. En iyi şekilde o Türk bayrağının göndere çekilmesini, madalyanın Türkiye’ye, Trabzon’a gelmesini istiyorum. İnşallah Allah nasip eder, bizde getiririz.”

Teknik direktör Süme: “Mümkün olduğunca antrenmansız kalmamaya gayret gösterdik”

Kadın Boks Milli Takım Teknik Direktörü Cahit Süme ise 5 milli takım sporcusuyla gittikleri Kazakistan kampının oldukça verimli geçtiğini ifade ederek, Tokyo Olimpiyat Oyunları hazırlıklarının devam ettiğini söyledi.

Cahit Süme, Kovid-19’un görüldüğü ilk günden itibaren çalışmaları ara vermeden sürdürdüklerini dile getirerek, “Belirlediğimiz hedeflerimize uygun çalışmalar içerisinde bulunduk. Mümkün olduğunca antrenmansız kalmamaya gayret gösterdik.” dedi.

Sırbistan’da yapılacak turnuva için hazırlanacaklarını kaydeden Cahit Süme, “Şubat ayında da Macaristan’da bir turnuvamız var. Oraya da katılacağız. Bu arada bir güç kampımız var. Macaristan’dan geldikten sonra yine teknik, taktik ve güç ağırlıklı bir kamp programımız daha olacak.” diye konuştu.

Trabzon’da yabancı ülkeden sporcularında katılacağı kamp düzenlenecek

Süme, Trabzon’da mart ayında İngiltere, Kazakistan ve İrlanda’dan boksörlerin katılacağı ortak bir kamp yapmayı planladıklarını aktararak, “Daha sonrasında Londra’daki kota turnuvası için 2 hafta önce giderek, kampa gireceğiz. Son hazırlıklarımızı yapıp olimpiyat elemelerine kaldığımız yerden devam etmek istiyoruz. Her şey yolunda ve iyi gidiyor. Ufak tefek sakatlıklarımız var onları da inşallah halledeceğiz.” şeklinde konuştu.

Salgın süreci nedeniyle maç eksiklerinin olduğunu ifade eden Süme, şunları kaydetti:

“Bunları da önümüzdeki turnuvalarda göreceğiz ve gidereceğiz. Rakiplerimizi görüp kendi durumumuzu değerlendireceğiz. İnşallah 2021 yılında Tokyo’da yapılacak olimpiyatlara en iyi şekilde hazırlanacağız. Biz bu oyun için çok uzun zaman önce hedef koyduk. Olimpiyat oyunlarından sayı olarak birkaç tane madalya kazanmayı hedefliyoruz. Bunu başaracak güçte, tecrübede, kalitede ve yetenekte sporcularımız var. İnşallah hedeflerimize ulaşacağız.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KASTAMONU (AA) – Kastamonu’da Ilgaz Dağı’nın zirvesine 21 yıl önce diktiği Türk bayrağını aralıklarla yenileyen 59 yaşındaki Mehmet Sarıcıoğlu, bu yıl 24 metrekare büyüklüğünde bayrak astı.

Dağın 2 bin 587 metre ile en yüksek noktası olan Büyük Hacet Tepesi’ne Sarıcıoğlu tarafından 2000 yılında metal direk dikilerek Türk bayrağı asıldı.

Sarıcıoğlu, kuvvetli rüzgar nedeniyle hasar gören bayrağı aralıklarla yeniledi. Zarar gören metal direk yerine geçen yıl 5 metrelik ağaç direği, belli bir noktaya kadar araçla getirdikten sonra sırtlayıp 2 kilometre yürüyerek zirveye çıkaran Sarıcıoğlu, bu yıl da bayrağı ve direği yenilemek için harekete geçti.

Eşi Melike Semra Sarıcıoğlu ve bazı yakınlarıyla yola çıkan Sarıcıoğlu, otomobiliyle yolun bir bölümünü geçti.

Sarıcıoğlu, aracıyla daha fazla ilerleyemeyince traktörü olan arkadaşı Sefa Bostan’dan yardım istedi.

Traktörle tepeye yakın bir noktaya ulaşıp kalan mesafeyi yürüyerek zirveye çıkan Sarıcıoğlu, 4 metrekarelik bayrak yerine metal direğe taktığı 24 metrekare büyüklüğündeki Türk bayrağını Ilgaz Dağı’nın zirvesinde dalgalandırdı.

Mehmet Sarıcıoğlu, AA muhabirine, 21 yıl önce Batı Karadeniz’in en yüksek tepesine Türk bayrağı astığını, 1-2 yıl aralıklarla da bayrağı yenilediğini söyledi.

Bayrağın dalgalanmasının kendisini çok mutlu ettiğini dile getiren Sarıcıoğlu, “Arabayla belirli bir noktaya kadar geldik. Bu yollar için arabamız uygun değildi, traktör rica ettik. Onunla buraya kadar geldik. Çok mutluyuz.” dedi.

Melike Semra Sarıcıoğlu ise bayrağın vatanın sembolü olduğunu vurgulayarak, “Bayrağımızı rüzgardan dayanamayıp eskidiği için yenilemek istiyoruz. Bayrak aşktır, tutkudur, sevgidir, geleceğimizdir. Bayrağımız dalgalansın, inmesin, ezan seslerimiz dinmesin.” ifadesini kullandı.

Sefa Bostan da Mehmet Sarıcıoğlu’nun kendisini arayarak Ilgaz Dağı’nın zirvesine bayrak dikeceğini söylediğini anlattı.

Tarladaki işini bırakarak traktörle Ilgaz Dağı’na gittiğini belirten Bostan, “Bayrağımızı en yükseklerde dalgalandırmak gurur verici. Bayrak yenilemeyi ben de devam ettirmeyi düşünüyorum.” diye konuştu.

Muhabir: Bilal Kahyaoğlu

İSTANBUL (AA) – Türkiye'ye Avrupa Ralli şampiyonluğunu kazandırarak adını tarihe yazdıran Castrol Ford Team Türkiye, 14-16 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen ve Avrupa Ralli Kupası’na (ERT) puan veren Bulgaristan Rallisi’ni başarıyla tamamladı.

Ford Otosan açıklamasına göre, sezona 2021 Avrupa Ralli Kupası (ERT) ve Shell Helix Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ilk ayağı olan Eskişehir (ESOK) Rallisi ile başlayan Castrol Ford Team Türkiye, Bulgaristan'ın Varna şehrinde gerçekleşen Bulgaristan Rallisi'ni hedeflediği şekilde tamamladı.

Yarış boyunca değişken hava koşulları ve zorlu etap şartlarına uygun lastik ve ayar stratejisini bulan Castrol Ford Team Türkiye baştan sona kontrollü bir yarış çıkardı. Bulgaristan Rallisi aynı zamanda genç pilot Ali Türkkan’ın ilk yurt dışı ralli deneyimi de oldu.

Adını Avrupa Ralli Kupası finaline yazdırmak isteyen Castrol Ford Team Türkiye, Bulgaristan Rallisi’nde genç pilotu Ali Türkkan ve co-pilotu Onur Vatansever ile 16 etap sonunda 1 saat 32 dakika 2 saniyelik süreleri ile Avrupa Ralli Kupası Gençler Kategorisi'nde (ERT Junior) birinci olurken, "Kategori 2"de ise ikinci oldu. İkili, ERT Genel Klasman’da ise hedefledikleri şekilde dördüncü olarak oldukça kritik önemli puanlar elde etti. Bu sonuçlarla Ali Türkkan ERT Junior ve ERT2 kategorilerinde şampiyona liderliğini pekiştirdi.

– Castrol Ford Team Türkiye, ERT finalini büyük oranda garantiledi

Türkiye’nin Avrupa Şampiyonu ralli takımı Castrol Ford Team Türkiye, Bulgaristan Rallisi’nde elde edilen başarı ile Türk bayrağını bir kez daha Avrupa Ralli Kupası finalinde dalgalandırma şansını yakaladı.

Genç pilot Ali Türkkan’a Bulgaristan Rallisi’nde daimi co-pilotu Onur Aslan yerine bu yarış özelinde Onur Vatansever eşlik etti. 2015 yılında Bulgaristan Rallisi’nde yarışan Castrol Ford Team Türkiye pilotları Murat Bostancı-Onur Vatansever ikilisi Fiesta R5 otomobilleri ile bu ralliyi kazanmış ve Avrupa Ralli Kupası’nda liderliğe yerleşerek sezon sonunda da 2015 Avrupa Ralli Kupası’nı Türkiye’ye kazandırmıştı.

Ralli severlerin heyecanla beklediği ERT finali, bu yıl 4-6 Kasım tarihlerinde Almanya’da gerçekleştirilecek.