Milli cimnastikçi İbrahim Çolak annesiyle kurduğu 'olimpiyat şampiyonluğu' hayalini gerçekleştirmek istiyor

İZMİR (AA) – 2019 Artistik Cimnastik Dünya Şampiyonası’nda halka aletinde birinci olan İbrahim Çolak, Tokyo’da “son şampiyon” olarak Türkiye’yi temsil edecek.

Çolak’ın spor macerası, cimnastikçi amcasının yönlendirmesiyle henüz 5 yaşındayken başladı. İlk gördüğünde cimnastik salonunu oyun parkına benzettiğini söyleyen Çolak, antrenörlerinin “Bu çocuk çok iyi yerlere gelecek, yeter ki antrenmanlarını aksatmasın.” sözüne sıkı sıkı uydu.

Çolak, büyüyene kadar babası çalıştığı için, annesiyle salona gitti. Çolak, yaz kış haftada 4 gün, günde 3 saat salonda çalışırken, annesi de onu bekledi. İlkokula başladığında bir kez, ders ve ödevler nedeniyle çok sevdiği cimnastiği bırakmayı düşünen Çolak’a, en büyük destek yine anne ve babasından geldi. Onların desteğiyle devam ettiği sporda Dünya şampiyonluğuna ulaşan Çolak, şampiyon olduğunda kameralara, “Anne bu senin için” diyerek ona olan vefa borcunu dile getirdi.

Çolak, geçen yıl omzundaki rahatsızlık nedeniyle ameliyat oldu. Omzunu eskisi gibi kullanabilmek için daha çok çalışan Çolak, Tokyo öncesi Hırvatistan ve Katar’daki yarışmalara katılarak kendini görme fırsatı buldu. Çolak, Tokyo’ya sorunsuz gitmek için kendisini sıkı antrenmanlarla hazırlıyor.

“Madalyanın en büyük adaylardan birisiyim”

İbrahim Çolak, AA muhabirine halka aletinde omzunu yüzde yüz kullanabiliyor olması gerektiğini söyledi.

Geçen hafta Katar’da yapılan Artistik Cimnastik Dünya Kupası’nda eski gücünün omuzlarında hissettiğini belirten Çolak, “Olimpiyatlara yaklaşık 1 ay kaldı. Bu süre boyunca hem seri kondisyonumu geliştirmeye hem de ayrıntılara dikkat ederek küçük hataları yapmamaya gayret göstereceğim. Onun için bir program ayarladık.” dedi.

Çolak, dünya şampiyonu olduktan sonra Türkiye’nin kendisinden beklentisinin arttığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Hedefim dünya ve Avrupa şampiyonasında kazandığım başarıları olimpiyatta da sergileyebilmek. Tabii ki altın madalya için özellikle uğraşacağım. Olimpiyatlara katılabilmek ile çok büyük bir başarı. Serimi yapabildiğim takdirde madalyanın en büyük adaylardan birisiyim. Tabii ki rakiplerim var. Kolay olmayacak, en iyilerle yarışacağım. Ben bu stresin, baskının üstesinde gelebileceğime, orada güzel bir performans sergileyebileceğime inanıyorum. Yeter ki hazırlık döneminde yeteri kadar antrenman yapabileyim.”

P&G’nin başlattığı “Olimpik Anneler” projesine değinen Çolak, “Ben olimpik sporcu oldum, P&G’nin desteğiyle annem de ‘Olimpik Anne’ oldu. Hayalimizi istediğimiz gibi yaşama fırsatı sağladılar bize. Çok mutlu olduk. Olimpiyatlarda annem beni izlemeye gelebilecekti. Çok güzel hediye oldu. Olimpiyatta gelebileceğini duyduğunda annem heyecandan uyumamış. P&G ailesine bize bu fırsatı sunumu için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Biz birlikte buna inandık”

Anne Sultan Çolak da oğlu spora başladığında onun milli sporcu olmasını hayal ettiğini söyledi.

Oğlunun büyümesiyle hayallerin de büyüdüğünü kaydeden Çolak, “Biraz büyüyünce bana internetten olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonası yarışmalarını gösterirdi. İzlerdik, ‘Ben de bir gün dünya şampiyonu, Avrupa şampiyonu, olimpiyat şampiyonu olacağım’ derdi. Bunları söylediğinde 15 yaşındaydı. Ben de ‘İnşallah oğlum’ diyordum. İbrahim 14-15 yaşlarındayken olimpiyat şampiyonu olma hayalleriyle yaşadı. Biz birlikte buna inandık. Birlikte hayal kurardık. 11-12 yıl sonra bu hayalimiz gerçek oluyor.” ifadelerini kullandı.

Oğlu dünya şampiyonu olduktan sonra gazetecilerin kendisine “Olimpiyata gitmek ister misiniz?” diye sorduğunu belirten Çolak, “(Tabii ki gitmek isterim) dedim ama bütçemiz yetmez buna. Dil bilmiyoruz, o kadar uzak bir yere gitmemişiz daha önce. Sonra P&G bize destek oldu, ‘Olimpik Anne’ seçtiler. Bu beni çok mutlu etti. İbrahim Dünya şampiyonu olduktan sonraki en büyük mutluluğum oldu. Bugün kısıtlamalar nedeniyle Tokyo’ya gidemesem de dualarım İbrahim’le.” yorumunu yaptı.

Sultan Çolak, eşi ve kendisinin de halen atletizmle ilgilendiklerini ve master atlet olarak madalyalar aldıklarını söyledi. Çolak, annelere, çocuklarını mutlaka spora yönlendirmeleri ve onlara destek olmaları tavsiyesinde bulundu.

“Umutlarımız sporcularımızla beraber”

P&G Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu ise amaçlarının kurumsal vatandaşlık başlıkları ile büyümek olduğunu, yarınlara ancak bu şekilde daha yaşanabilir bir dünya bırakabileceklerini söyledi.

Turnaoğlu, özellikle eğitim, sağlık ve spor odaklı projelerle çocukların ve gençlerin özgüven gelişimlerine destek olduklarını belirterek, “Spor, yarınları iyileştirme amacımız doğrultusunda araçlarımızın başında geliyor. Sağlıklı ve mutlu bir toplum, spor yapmakla yakından ilişkili. Bu kapsamda Türkiye’de ve dünyada uzun soluklu projelerimiz ve sponsorluklarımızla spora destek vermeyi sürdürüyoruz. Bunu yaparken de kendimizi popüler branşlarla sınırlandırmıyoruz. Olimpik Anneler projemizle Türkiye’de çok bilinmeyen olimpik sporları yapan gençlerimize destek oluyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu projenin Türkiye’de spor kültürünün gelişmesi ve çocukların spora yönlendirilmesini amaçlayan, tüm spor dallarını kapsayıcı bir proje olduğunu ve merkezinde de annelerin yer aldığını ifade eden Turnaoğlu şöyle devam etti:

“Çocuğun hayatında en önemli figür anne ve annelerimizi desteklersek, önyargılarını kırmalarına katkıda bulunur ve yüreklendirirsek, çocuklara ve gençlere en büyük desteği sağlayacağımızı biliyorduk. Projenin bugün geldiği konumda, Türkiye’deki 34. yılımızda 34 milli sporcuyu destekliyoruz. Sporcularımız arasından 29’u ise Tokyo 2020 Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil etmek için olimpiyat vizesini aldı. Biz bu desteğimizin tıpkı geçmişte olduğu gibi Tokyo yolunda ve Tokyo’da önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz. Zor günlerden geçtiğimiz bugünlerde hem sporcularımızın hem de tüm vatandaşlarımızın en büyük ihtiyacı, moral ve yarınlara dair umut. Biz tüm zorluklara rağmen umudumuzu hiç kaybetmedik, sporcularımızdan da vazgeçmedik. Ben hem Olimpik Anneler projemizle destek sunduğumuz sporcularımızın hem de tüm kafilemizin en iyisini başaracağına gönülden inanıyorum. İşte bu nedenle artık ‘Annem için umutla Tokyo’ya’ diyoruz.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

TOKYO (AA) – Olimpiyatlarda 7 disiplinde Türk spor tarihinde bu branşta ilk kez finale kalan ve Ferhat Arıcan ile bir de bronz madalya kazanarak tarihi bir başarıya imza atan milli cimnastikçiler, başarılarını AA’ya değerlendirdi.

Cimnastikte ilk bronz madalyayı getiren Türk sporcu olan Ferhat Arıcan, cimnastik tarihinde olimpiyat oyunlarındaki ilk madalyayı almanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Sadece cimnastik tarihi için değil, Türk sporu için büyük başarı olduğunu söyleyebilirim. Bu bir başlangıç. Avrupa ve dünya şampiyonalarında elde ettiğimiz başarılarla cimnastiğin bu seviyelere geleceğini gösteriyorduk. Şimdi de olimpiyat oyunlarında madalya aldık.” dedi.

Elde ettikleri başarıyla cimnastikte dünyanın en iyi takımlarından biri olduklarını bir kez daha gösterdiklerini vurgulayan Ferhat, “Bunu bir kez daha gösterdik, bütün takım tarih yazdı. 7 final yazdık, bir de madalya aldık. Bu büyük bir başarı. Bu ekip işi. Tüm federasyonumuza, bakanlığımıza, önce ailelerimize ve kulüplerimize çok teşekkür ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu başarıyı sürdürülebilir hale getirmeleri gerektiğini kaydeden milli cimnastikçi, “Geleceği aydınlık yeni nesillere inşallah umut ışığı olmuşuzdur. Onlar çok çok daha başarı alırsa o zaman bizim başarımız daha da taçlanır.” diye konuştu.

Aldığı bronz madalyayı değerlendiren Ferhat, “Çok mutluyum. Tüm sporcuların hayali olimpiyat oyunlarına katılmak ve madalya kazanmak. Ben hedeflediğim şeyi başardım, çok çok mutlu ve gururluyum. İnşallah devamını getiririz. Tüm Türkiye’ye sevgilerimi, teşekkürlerimi iletiyorum. Beni destekleyen herkese teşekkürler.” ifadelerini kullandı.

Madalyayı kazandıktan sonra ailesiyle görüntülü sohbet ettiğini hatırlatan Ferhat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benim içi çok çok duygusal anlardı. Bu madalyayı tek başıma kazanmadım, ailem de yanımdaydı. En büyük desteği onlar verdi. Onların karşısına bu emeğin göstererek çıkmak beni çok çok duygulandırdı. Onların da emeği çok büyük. Bu onların da madalyası. Onlara bu gururu yaşattığım için çok gururluyum.”

Olimpiyat köyünde madalya alan milli sporculara yapılan karşılamaya değinen Ferhat, “Biz burada tüm sporcular Team Türkiye, tüm Türkiye olarak bulunuyoruz. Herkes birbirini destekliyor, herkes birbirinin motivasyonunu artırıyor. Aldığımız madalyalarla bir sonra yarışacak arkadaşlarımızın motivasyonunu artırıyoruz. Yarışacak arkadaşlarıma tüm kalbimle başarılar diliyorum. İnşallah onlar da madalya alır, ülkemize bu gururu yaşatırlar. Türkiye olarak büyük bir aileyiz. Bunu da madalyalarla taçlandırıp çok büyük başarılar kazanacağız.” diye konuştu.

Ahmet Önder: Biz inançlı takımız

Milli cimnastikçilerden Ahmet Önder ise tarif edilemez bir mutluluk içinde olduklarını anlatarak, “Bu olimpiyatta tarihi bir başarı geldi. Biz inançlı takımız. İnandığımız için daha çok şey başaracağımıza eminim.” değerlendirmesinde bulundu.

Başarılı oldukları kadar genç de bir ekip olduklarına dikkati çeken Ahmet, “Bu olimpiyatlarda Türk cimnastiğinin ne kadar güçlü olduğunu tüm dünyaya gösterdik. Bizi destekleyen, güzel sözler söyleyen herkese teşekkür ederiz. Hepsinin enerjisini yanımızda hissettik. Tüm Türk halkının gücünü yanımızda hissettik. Olimpiyatlardan mutlu ayrılıyoruz. Hedeflerimizi, hayallerimizi gerçekleştirmiş bir şekilde ayrılıyoruz.” şeklinde konuştu.

Hedeflerinin artık 2024 Paris Olimpiyat Oyunları olduğunu anlatan Ahmet, şunları söyledi:

“Takım olarak daha güzel başarılara imza atmak istiyoruz. İnanıyorum ki hem cimnastikte hem ülke sporu adına daha nice başarılar göreceğiz. Olimpiyatlarda bronz madalya kazandıran Ferhat Arıcan ağabeyimize teşekkür ediyoruz. Sporcuların öncüsü oldu. Hiçbir şeyin imkansız olmadığını kanıtlamış oldu. İnanıyorum ki bizden sonra gelecek sporcuların da hedefleri yükselmiştir. Onlar daha çok çalışarak bizden daha büyük başarılara imza atacaklar.”

İbrahim Çolak: Cimnastik ülkesi olduğumuzu söyleyebiliriz

Cimnastik takımının bir diğer başarılı sporcusu İbrahim Çolak da artık olimpiyatta da bir madalyalarının olduğunu belirterek, “Cimnastik ülkesi olduğumuzu söyleyebiliriz. Dünya son zamanlarda bizi takip etmeye başlamıştı. Güçlü bir takım olduğumuz göstermiş olduk. Bu sadece bir başlangıç. İnanıyorum ki daha büyük şeyler başaracağız.” ifadelerini kullandı.

Olimpiyatlara ilk kez katıldığına dikkati çeken İbrahim, “Çok keyifli, heyecanlı yarışma oldu. Biz elimizden geleni yaptık. Bizleri destekleyen herkese teşekkür ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Elde ettikleri her başarıdan sonra çıtanın yükseldiğini anlatan İbrahim, şunları kaydetti:

“Bunu devamlı yükselteceğimizi düşünüyorum. 2024 için takım olarak hedeflerimiz var. Ondan sonra bireysel olarak birden fazla madalya alacağımıza inanıyorum. Bunu başaracak kapasitede sporcularımız var. Elimizden geleni yaptığımız sürece her şeyi başarma potansiyelimiz var. İnşallah bunu başarırız.”

Adem Asil: Bir sonraki olimpiyatta daha iyi olacak

Milli sporcu Adem Asil ise kendileri açısından çok iyi olimpiyat geçirdiklerini belirterek, “İlk defa erkeklerde 4 kişi olimpiyatta yarışıyoruz. Hem de 7 final aldık. Finallerde biraz şansızlık yaşadık, istediğimiz gibi olmadı. Ama bir tecrübe oldu. Bir sonraki olimpiyatta daha iyi olacak, daha iyi madalyalar getireceğiz. Mutluyuz her şey için teşekkür ederim.” diye konuştu.

Muhabir: Ercan Doğan

TOKYO (AA) – Japonya’nın başkenti Tokyo’da devam eden 32. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda artistik cimnastikte son gün final müsabakaları yapıldı.

Paralel bar aletinde finalde mücadele eden Ferhat Arıcan, ilk sırada performans sergiledi. İyi bir seri çıkaran ve sorunsuz bitiriş yapan milli cimnastikçi, 15.633 puan aldı. Ferhat Arıcan, bu derecesiyle 8 sporcu arasında 3. oldu ve bronz madalya kazandı. Bu başarı, Türk cimnastik tarihinde gelen ilk madalya olarak tarihe geçti.

Çinli Jingyuan Zou 16.233 puanla altın, Alman Lukas Dauser ise 15.700 ile gümüş madalyanın sahibi oldu.

Ariake Cimnastik Merkezi’nde yapılan final müsabakaları sonrasında ödül töreni düzenlendi. Milli sporcu Ferhat Arıcan, törende Türkiye’nin cimnastikteki ilk olimpiyat madalyasını boynuna taktı.

Ferhat, madalyanın sevincini tribünde kendisini destekleyen Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, federasyon yetkilileri ile Gençlik ve Spor Bakanlığı görevlileriyle paylaştı.Tokyo 2020’de Türk sporcular

Artistik cimnastik, Ferhat’ın yarıştığı finalle Türk sporcular için sona erdi. Türkiye, Tokyo 2020’ye erkeklerde İbrahim Çolak, Ferhat Arıcan, Ahmet Önder ve Adem Asil, kadınlarda ise Nazlı Savranbaşı ile katıldı.

Nazlı final göremezken 4 erkek sporcu toplamda 7 final müsabakasına çıktı ve daha önce olimpiyat finali olmayan Türk cimnastiği açısından bir ilki gerçekleştirdi.

Adem Asil, genel tasnifte 15, halkada 7 ve atlama masasında 6. bitirdi.

Ahmet Önder, madalya şansı kalmayınca sakatlığından dolayı riske girmedi ve genel tasnifi yarıda bıraktı. Ahmet, atlama masasında ise 7. oldu.

İbrahim Çolak, dünya şampiyonluğuna ulaştığı halkada 5. sırada yer aldı.

Son olarak yarışan Ferhat Arıcan, bronz madalya ile elde edilen final başarılarını taçlandırdı.