Milli Mücadele'nin başlatıldığı şehirde “Cumhuriyet Yürüyüşü”

SAMSUN (AA) – Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmak üzere 100 yıl önce çıktığı Samsun'da, Cumhuriyet'in kuruluşunun 96'ncı yılı kutlamaları "Cumhuriyet Yürüyüşü" ile başladı.

Kentteki Anıt Park'ta düzenlenen törende, Vali Osman Kaymak, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Vali Kaymak, anıt özel defterini imzaladı.

Kaymak, burada yaptığı konuşmada, kurtuluşa giden yolda ilk adımın Samsun'dan atıldığına işaret ederek, "Milli Mücadele ateşi Samsun'da yakılmış, Cumhuriyet'in kuruluşuna giden yolda Anadolu'nun her tarafına alev alev bağımsızlık ateşi olarak yayılmıştır. Cumhuriyet çalışmanın, kararlılığın, azmin, birlik olmanın, yeniden doğmanın tarihidir. Gazi Mustafa Kemal, emanetinize kararlılıkla sahip çıkıyoruz." diye konuştu.

Anıttaki törenin ardından bando takımı eşliğinde "Cumhuriyet Yürüyüşü" yapıldı.

Vali Kaymak ve eşi Emine Kaymak, askeri erkan ile eşleri, öğrenciler ve vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı'ndan DSİ önüne kadar yürüdü.

ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı son 24 saatte 948 artarak 165 bin 92'ye yükseldi.

Milli Savunma Bakanı Akar, Genelkurmay Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı ile Irak sınırındaki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunuyor.

Konya'da, bir iş yerinde doğal gaz patlaması meydana geldi, bölgeye çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.

Kovid-19'dan son 24 saatte Brezilya'da 905, Hindistan'da 935, Meksika'da 695 kişi hayatını kaybetti.

İstanbul'da Kuzey Marmara Otoyolu’da otobüs kazası meydana geldi. Kazada ölü ve yaralılar olduğu bildirildi.

MSB: "Irak'ın kuzeyindeki Zap bölgesinde tespit edilen 2 PKK'lı terörist hava harekatıyla etkisiz hale getirildi."

Etiketler: