Cum. Oca 17th, 2020

Milli Mücadele'nin başlatıldığı şehirde “Cumhuriyet Yürüyüşü”

SAMSUN (AA) – Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Mücadele'yi başlatmak üzere 100 yıl önce çıktığı Samsun'da, Cumhuriyet'in kuruluşunun 96'ncı yılı kutlamaları "Cumhuriyet Yürüyüşü" ile başladı.

Kentteki Anıt Park'ta düzenlenen törende, Vali Osman Kaymak, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Vali Kaymak, anıt özel defterini imzaladı.

Kaymak, burada yaptığı konuşmada, kurtuluşa giden yolda ilk adımın Samsun'dan atıldığına işaret ederek, "Milli Mücadele ateşi Samsun'da yakılmış, Cumhuriyet'in kuruluşuna giden yolda Anadolu'nun her tarafına alev alev bağımsızlık ateşi olarak yayılmıştır. Cumhuriyet çalışmanın, kararlılığın, azmin, birlik olmanın, yeniden doğmanın tarihidir. Gazi Mustafa Kemal, emanetinize kararlılıkla sahip çıkıyoruz." diye konuştu.

Anıttaki törenin ardından bando takımı eşliğinde "Cumhuriyet Yürüyüşü" yapıldı.

Vali Kaymak ve eşi Emine Kaymak, askeri erkan ile eşleri, öğrenciler ve vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı'ndan DSİ önüne kadar yürüdü.

Şehit Şevket Tombul, Sinan Bilir ve Mustafa Alpaklı son yolculuklarına uğurlandı
https://youtu.be/dxfYbD-OtdY

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, Doğa Koleji ile ilgili devir işlemlerinin tamamlandığını, öğretmenlerin maaş ödemelerinin yapıldığını bildirdi.

Yaklaşık 18 milyon öğrenci bugün karne heyecanı yaşadı #karnegünü

https://youtu.be/QaSjLK8lMrQ

Esed rejimi ve destekçilerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ne saldırıları nedeniyle 13 bine yakın sivil daha Türkiye sınırı yakınlarına göç etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan:"(İmamoğlu'nun mektubu) Mektubun içeriğinde sizin anlattıklarınızdan daha farklı şeyler var. Bunları benim açıklamama gerek yok"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Kanal İstanbul'da kararlıyız."

Erdoğan: "(Adil Öksüz) Yakalandığı anda fizan da olsa alır gelir gereğini yaparız."

Erdoğan: "(CHP'lilerin Kanal İstanbul güzergahından arazi, arsa aldığı iddiası) Parası olan alırsa alır, çok da beni ilgilendirmiyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Kanal İstanbul konusu bu şahsın (Ekrem İmamoğlu) konusu değil."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(Barış Pınarı Harekatı bölgesindeki 3 şehit) Bunu karşılıksız bırakamayız"