Milli Savunma Bakan Yardımcısı Dere, OSTİM'i ziyaret etti:

ANKARA (AA) – Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, atılacak bazı adımlarla Türk savunma sanayisi tarafından yürütülen projelerin süresi ve maliyetinde önemli kazanımlar elde edilebileceğini bildirdi.

Dere, OSTİM'i ziyaret ederek organize sanayi bölgesi ve OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) çalışmalarına ilişkin bilgi aldı, değerlendirmede bulundu.

Türkiye'nin son dönemde yaptığı sınır ötesi operasyonların ve bu süreçte yurt dışından temin edilmek istenilen ürünlerde yaşanan zorlukların savunma sanayisinde millileşmenin önemini ortaya koyduğunu belirten Dere, "Barış Pınarı Harekatı başladıktan birkaç ay sonra keskin nişancı mermisi ihtiyacı ortaya çıktı. Bir ülke veremeyeceğini, bir diğeri 3 ay sonra verebileceğini söyledi. OSTİM'den kalıpçı arkadaşlarımızı topladık, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunda (MKEK) birkaç gün gecelendi ve 13 günde daha önce Türkiye'de olmayan kalıplar oluşturularak üretim hattı kuruldu, yüksek adetlerde teslimat yapılır noktaya gelindi." dedi.

Türk savunma sanayisinin, terör örgütleriyle mücadele açısından iyi noktada bulunduğunu ancak Türkiye'nin bölgedeki misyonu açısından gelinen noktanın yeterli olmadığını ifade eden Dere, şöyle konuştu:

"Bu misyona uygun, bunu destekleyici bir yapılanmayı sağlamamız lazım. Hava savunma sistemimizin çoktan olması gerekirdi. Helikopter projesi başlarken, motor projelerimiz de başlamalıydı. Bunları da dikkate alarak bundan sonraki süreçte planlamaları daha iyi yapmamız lazım."

– "Maliyet olarak da iyileştirme sağlayabiliriz"

Dere, sektördeki kaynakların etkin ve verimli kullanılmasının önemine işaret ederek, "MKEK'nin elinde yaklaşık 4 bin tezgah var, yüzde 70'i 30 yaş üzerinde. Bunların tümünün yenilenmesi yerine, sektörün bu alandaki kabiliyetleri kullanılabilir, stratejik iş birliği anlaşmaları yapılabilir." ifadelerini kullandı.

Savunma sanayisinde 75 milyar dolar bütçeli yaklaşık 700 proje yürütüldüğü bilgisini veren Dere, şunları kaydetti:

"Proje önceliklendirmesi ve yapılandırmalarla tüm bu süreçleri iyileştirebiliriz. Projeler en az 2 kat daha hızlı yürüyebilir. Bürokratik engelleri, bazı takılmaları aşarsak maliyet olarak da yüzde 40-50 iyileştirme sağlayabiliriz. Neyi, nerede ve nasıl harcamamız lazım, çok iyi planlamamız gerekiyor. Elimizdeki kaynakları iyi bir planlamayla kullanırsak diğer ülkelerle aramızdaki farkları daha kısa sürede kapatabiliriz."

Dere, Türk savunma sanayisinin gelişimi açısından iyi bir planlamayla projelerdeki çakışmaların önlenmesi, ihracat rakamlarının yukarıya çekilmesi, yetişmiş insan kaynağının artırılması, alt yüklenicilerin geliştirilmesi ve daha fazla sorumluluk verilmesi gerektiğini söyledi.

Muhsin Dere ve beraberindekiler daha sonra OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ ile bölgede faaliyet gösteren bazı firmaları ziyaret ederek, çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır’la diplomatik temasların başlamasına ilişkin, “Mısır halkı bizimle ters düşmez.” dedi.
  • Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, hem pandemi döneminde hem sözleşme yenilerken maaşında yaptığı indirimlerle Fernando Muslera’nın gerçek bir kaptan gibi davrandığını söyledi.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerini resmi törenle karşıladı.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı’nda konuştu.
  • Azerbaycan ordusunun tatbikatında, Türk yapımı Bayraktar SİHA’lar da kullanıldı.
  • Kastamonu’da çilek üretimine başlayan Filiz Çevikoğlu, ürünlerini de Malezya’ya göndermeyi planlıyor.
  • TFF 1. Lig ekiplerinden Menemenspor’un teknik direktörü Ümit Karan, Süper Lig’in son dönemde çok gergin geçtiğini, ne zaman, kimin lider olacağını söylemenin kolay olmadığı şampiyonluk yarışında Galatasaray’ın tecrübesiyle öne çıktığını belirtti.
  • Hatay’ın Hassa ilçesinde “Yılancı Mustafa” olarak tanınan Mustafa Göktürk, Amanos Dağları’nın eteklerindeki kırsal mahallelerde evlere giren yılanları, ucu çengelli bir demir ve plastik maşayla yakalayarak doğaya bırakıyor.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki bir villada, aynı aileden 4 kişi, silahla vurulmuş halde ölü bulundu. Villada inceleme yapan polis ekipleri, Mustafa Gider’in (40) babası, annesi ve kız kardeşini pompalı tüfekle vurduktan sonra intihar ettiğini belirledi.

KONYA (AA) – Konya, Afyonkarahisar, Aksaray ve Karaman’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kullanıma kapatılan birçok iş yeri ve mekan, normalleşme süreciyle yeniden açıldı.

Seyahat kısıtlamasının kalkması ve bazı işletmelerin açılması dolayısıyla Konya’da işlek cadde ve sokaklarda hareketlilik yeniden başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme adımları kapsamında kafe, restoran gibi işletmelerin de açılmasıyla şehrin birçok noktasında hareketlilik yaşandı.

https://youtu.be/CpMiM7ZPrvA

Çok sayıda sürücü yollara çıkarken, işe gitmek isteyen vatandaşlar da toplu taşıma araçlarında yoğunluk oluşturdu. Sokağa çıkanların maske takarak sosyal mesafe kuralına riayet ettikleri görüldü.

Bazı işletmelerin önünde kuyruklar oluştu. İşletmeler müşterilerinin ateşini ölçerken, polis ekipleri de dışarıya maskesiz çıkılmaması konusunda sık sık uyarı yaptı.

– Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da Kovid-19 tedbirleri kapsamında geçici olarak kapatılan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane ve çay bahçeleri gibi işletmeler yeniden açıldı.

Kentte, normalleşme süreciyle beraber İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında, yiyecek içecek işletmeleri, bugünden itibaren yeniden müşteri kabul etmeye başladı.

Birçok iş yeri dezenfekte edilirken işletmeler, sosyal mesafeye göre masa düzenine riayet ederek el dezenfektanı ve kullan-at tarzı malzemeler kullandı. Öte yandan işletmelerde personeller, maske ve eldiven kullanımına dikkat etti. Bazı işletmelere gelen müşteriler ateşi ölçülerek kabul edildi.

Afyonkarahisar Kafeciler ve Restorancılar Derneği Başkan Yardımcısı Eren Alan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki bütün restoran ve kafelerin, açılış öncesi gerekli hazırlıkları yaptığını söyledi.

İşletmelerin yaklaşık 2,5 aydan beri kapalı olduğunu dile getiren Alan, şöyle konuştu:

“Detaylı temizliklerimizi ve dezenfektanlarımızı yaptık. Yine hizmetimiz sırasında genelgede yer alan tek kullanımlık malzemelerimizi tedarik ettik. Ayrıca, Afyonkarahisar’daki bütün işletmelerde personellerin eğitimleri yapılarak, kıyafetleri ve maskeleriyle çalışma koşulları sağlandı. Müşterilerimiz belirlenen kurallara uygun olarak işletmelerimize gelebilirler ve gönül rahatlığıyla hizmetlerini alabilirler.”

Kır Bahçesi İşletmecisi Sait Nazım Doğru da normalleşme sürecinde bütün hazırlıklarını tamamladıklarını ve çocuk oyun alanı gibi ortak kullanım alanlarını kaldırdıklarını aktardı.

Açık havada sosyal mesafeye dikkat edilerek bugünden itibaren misafir kabul etmeye başladıklarına değinen Doğru, personele gereken eğitimin verildiğini ve siparişlere göre hazırlanan yöresel ürünlerin, hijyenik şartlarda yapıldığını ifade etti.

– Aksaray

Aksaray’da, Kovid-19 tedbirleri kapsamında kullanıma kapatılan birçok iş yeri ve mekan, normalleşme süreciyle yeniden açıldı.

Faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan/kısıtlanan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) bugün itibarıyla belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet verecek.

Lokanta işletmecisi Osman Karabıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işletmelerinin Kovid-19 tedbirleri kapsamında uzun süredir kapalı olduğunu söyledi.

Bugün itibarıyla başlatılan normalleşme süreci kapsamında, sosyal mesafe kurallarına uyarak işletmesini açtığını belirten Karabıyık, “Lokantamızın dezenfekte işlemlerini yaptırdık. Temizlik işleri titizlikle yapıldı. Personel olarak azami şekilde pandemi kurallarına uyuyoruz. Maskelerimizi hiç çıkartmıyoruz. Sandalyelerimizin arasında 60 santimetre, masalarımızın arasında 1,5 metre mesafe koyduk. Sabah saatlerinden itibaren yoğun bir şekilde işlerimize devam ediyoruz.” diye konuştu.

– Karaman

Karaman’da kent merkezindeki çay ocakları, kahvehaneler ve lokanta gibi işletmeler, kapılarını tekrar müşterilerine açtı. İşletmeler kurallara uyulması konusunda müşterilerini uyarıyor.

Döner salonu işleten Ali Rıza Divleli, uzun sürenin ardından iş yerini açmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Tüm kurallara uyarak hizmet vermeye başladıklarını ifade eden Divleli, ülkenin Kovid-19 salgınından en kısa sürede kurtulması temennisinde bulundu.