Milli sporculara ortaöğretimde de yüzde yüz burs imkanı tanıyacak protokol imzalandı

ANKARA (AA) – Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Özel Öğretim Derneği (ÖZDER) arasında düzenlenen “Sporcu Öğrencilerin Eğitiminde İş Birliği Protokolü” imza töreninde konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığının gençlerin ve sporcuların evi olduğunu belirten Kasapoğlu, “Geçtiğimiz süreçte burada çok anlamlı bir toplantıya ev sahipliği yapmıştık. Spor camiamızın tüm paydaşlarını, sporcularımızı, sporcularımızın değerli ailelerini yıllardır hasret duyduğu spor noktasında başarı gösteren arkadaşlarımız için vakıf üniversitelerimizde sporcu bursu çalışmasını akdetmiştik. Hamdolsun o mutabakatlar sonucu bu yıl çok güzel sonuçları hep birlikte elde ettik.” dedi.

Üniversitelerde burslu eğitim gören öğrencilerle ilgili çalışmanın geldiği aşamaya ilişkin önemli bir toplantıyı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da teşrifleriyle gerçekleştireceklerini ifade eden Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Sporcu önemli bir alın teri önemli bir emek harcıyor, bu çerçevede tabii ki okul, ders ve gerekli ölçüde vakit ayırma noktasında doğal olarak bir sıkıntı yaşıyor. İşte bu sorunu ortadan kaldırmak, bu çerçevede ‘ben okula mı devam edeyim, spora mı devam edeyim’, ikilemini bertaraf etmek noktasında başlatılan bu adım inşallah bugünkü sözleşmeyle birlikte daha farklı bir noktaya gelecek. İnanıyorum ki bu süreci el birliğiyle çok çok daha yukarılara taşıyacağız. Hem sporu hem eğitimi bu anlamda hedef belirlemiş gençlerimizle bu ülkenin aydınlık yarınlarına daha güçlü bir şekilde yürümüş olacağız.”

“Sporcu bursluluk kapsamını sadece üniversitelere değil ortaokul ve liselere birlikte yaymış olacağız”

Sporcular ve eğitim camiasıyla el ele vererek pek çok projeyi devam ettireceklerini dile getiren Kasapoğlu, “Eğitim uzun bir süreç, bu manada spor da uzun bir süreç. Sporun gereken noktaya ulaşmasında bir emek bir alın teri gerekiyor. Sporcularımızın çok erken yaşlardan hedefe ulaşacakları yaşlara kadar çok planlı programlı bir antrenman süreci yaşamaları gerekiyor. Bununla birlikte yine eğitim hayatında sporcunun başka hayallerini gerçekleştirme noktasında da bizlere görev düşüyor. Hem spora devam edip hem alanında otorite bir hekim, bir mühendis, bir avukat, bir işletmeci, bir ekonomist olması yönünde bu atmış olduğumuz adımlar çok önem taşıyor. Hem akademik anlamda hem ulusal ve uluslararası anlamda başarısıyla daha donanımlı sporcularla sporun daha aydınlık olacağına inancımız tam.” diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, her zaman gençlerin yanında olduklarının altını çizerek, şu ifadeleri kullandı:

“İşte bugün Özel Öğretim Derneğine bağlı özel okul ve kolejlerde bu adımı hep birlikte atacağız ve sporcu bursluluk kapsamını sadece üniversitelere değil ortaokul ve liselere birlikte yaymış olacağız. Bugün son derece mutluyuz. Son derece heyecanlıyız, sporcularımız için Türkiye’nin gençleri için heyecanlıyız. Biliyorsunuz, bu yılı pandemi sürecinin tüm dünyayı etkilemesi nedeniyle pek çok anlamda mücadeleyle geçirdik. Ama bu mücadele sürecinde temel iddiamız şuydu; inşallah bunu da başarma noktasında çok büyük aşamalar kat ettik, Türk sporu, Türk gençliği adına bu süreci fırsata çevireceğiz, dedik. Gelinen noktada ülkemizin pandemi sürecini pek çok gelişmiş ülkenin önünde başarılı bir şekilde yönetiyor olmasıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonuyla, güçlü liderliğiyle geldiğimiz bu aşamada inşallah sporumuz adına gençlerimiz adına çok çok daha önemli başarılara yürüdüğümüzü de son günlerde aldığımız müjdeli haberler bizlere gösteriyor.”

“Herkesin spora erişimini sağlama adına pek çok projemiz var”

Milli sporcuların 2019’da çok önemli başarılar elde ettiklerini hatırlatan Kasapoğlu, “O zaman da ifade etmiştik bu başarılar öncü başarılar diye. Yine 2020’deki başarıların bu manada müjdeci başarılar olduğunu da tekrar ifade etmek istiyorum. İnşallah 2021’de ülke ve millet olarak gerek Tokyo’da ve gerek diğer alanlarda ve her branşta iddiamız var. İddiamızı zirveye oynamak olarak ortaya koyduğumuz gibi bu anlamda başarıları da taçlandırarak devam edeceğiz.” dedi.

Bakan Kasapoğlu, Özel Öğretim Derneği (ÖZDER) Genel Başkanı Ahmet Akça’ya, yönetimine ve okullara en samimi şekilde teşekkürlerini ileterek, “Protokol, bugünümüz, yarınımız ve istikbalimiz için hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.

Bakanlık olarak sporu hem tabana yaymak hem de performans anlamında ana omurgaya oturttuklarını kaydeden Kasapoğlu, “Kitlesel anlamda sporu kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla engelli engelsiz demeden herkesin erişimini en güçlü şekilde sağlama adına pek çok projemiz ve stratejimiz var. Bunları hamdolsun çok etkili bir şekilde hayata geçiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından itibaren ortaya koymuş olduğu vizyonla, spora ve sporcuya değer veren söz de değil işlevsel anlamda ortaya koyduğu vizyonla hayata geçirilen projelerle politikalarla ülkemiz bir baştan diğer uca kadar hamdolsun adeta ilmek ilmek işlendi, spor tesisleriyle. Spor altyapımız mükemmel, illerde, ilçelerde, köylerde ve her yerde spora yönelik ilgiye matuf olmak üzere bir çalışma var.” değerlendirmesinde bulundu.

Sporu, performans ve teşvik noktasındaki çalışmalarla daha da yukarılara taşıma gayreti içinde olduklarını dile getiren Kasapoğlu, “Tesislerimiz de 7/24 hizmet politikası, erişim politikası, kadın odaklı spor politikası var. Kadınlarımızın spora erişimi kadınlarımızın sporla iç içe olması toplumun sporla bütünleşmesi açısından çok önemli dedik.” şeklinde konuştu.

“İnşallah madalyalarla taçlandıracağımız başarılar bizleri millet olarak çok mutlu kılacak”

Yüzmede, cimnastikte, atletizmde, basketbolda ve tüm branşlarda hedefler koyduklarını ve pek çok çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Yüzmede geldiğimiz nokta hamdolsun 2020 için bir milyon hedef koymuştuk, önümüzde günlerde geldiğimiz noktaları il il, ilçe ilçe, belde belde paylaşacağız. Yüzmede büyük başarılarımız var, sporcularımızın geçtiğimiz günlerde yakaladıkları performas yarınlar adına bizi umutlandırıyor. Bu manada da halkımızın ‘yüzme bilmeyen kalmasın’ projemizle olan ilgisi ve alınan sonuçlar hakikaten bizleri çok heyecanlandırıyor. Basketbolda 10 bin pota hedefimiz bu doğrultuda yeni dev adamları yetiştirme çalışmalarımız hamdolsun tüm hızıyla devam ediyor. Pandemiyi bu anlamda bir fırsata çevirme bir koordinasyon, bir motivasyon noktasında kaybetmeme adına dolu dolu çalışarak tüm ekibimizle, çalışma arkadaşlarımızla, burada çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum, eğitim, spor paralelindeki çalışmalar tabii ki hakikaten bizler için çok anlamlı. İnşallah el birliğiyle sporun hem zihnen hem bedenen hem sosyal anlamda bir sağlık unsuru bir zindelik unsuru bu anlamda bir ferahlık unsuru olması noktasında ve bunu tüm vatandaşlarımıza buluşturma noktasında gayretlerimize gayret ekleyeceğiz.”

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, “Ülkemiz bir spor ülkesi artık. Hem sporcu altyapısıyla hem tesisleriyle ve hem de uygulanan çalışmalarla yeni planlanan politikalarla aşama aşama pek çok branşta hedefe koşuyoruz. İşte modern pentatlonda geçtiğimiz günlerde İlke’nin başarısı, Emre’nin, Merve’nin yüzmede başarıları yine cimnastikte kızlarımız, yine diğer arkadaşlarımız Ferhat’ıyla, İbrahim’le diğer tüm arkadaşlarımız pek çok sporcumuz inanın her biri bizim gönlümüzde, kalbimizde yarınlarımız adına umudumuz gençlerin her biriyle gurur duyduğumuzu her biri adına umut dolu olduğumuzu ifade etmek istiyorum.” dedi.

Ailelerin sporcu çocukları için gösterdikleri özverinin çok anlamlı olduğunu belirten Kasapoğlu, “Önümüzde Tokyo süreci var, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na yönelik federasyonlarımızla iş birliği halindeyiz. İnşallah madalyalarla taçlandıracağımız başarılar bizleri millet olarak çok mutlu kılacak.” diye konuştu.

“Önümüzdeki günlerde 2 bin antrenör alımını gerçekleştireceğiz”

Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sporcu ailelerin bu başarılarda çok önemli yeri olduğunu, kendilerine selamlarını, hürmetlerini, muhabbetlerini ilettiğini söyledi.

Kasapoğlu, “Ailesiyle, antrenörüyle, teknik ekibiyle, federasyonuyla yöneticisiyle bakanlığımızın bu anlamda hakikaten özveriyle çalışan tüm ekibiyle 60 binden fazla personelimizle, hem gençlerimizin hem sporcularımızın yanındayız ve olmaya devam edeceğiz. Şansa bırakmadan planlı bir şekilde stratejilerimizin peşinden giderek gayret ederek, ortaya çıkabilecek riskleri üstlenerek, yılmadan, yorulmadan, durmadan çalışmaya devam edeceğiz. İnşallah nice başarıları hep birlikte göğüsleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Pandemiye rağmen Türkiye’nin dört bir yanındaki tesisleşmede duraksama olmadığını belirten Kasapoğlu, “Önümüzdeki günlerde 2 bin antrenör alımını gerçekleştireceğiz. Hemen hemen son aşamaya geldi onunla ilgili çalışmalar. İlkokul 3 ve 4. sınıflarda ülke genelinde bir milyon 300 bin çocuğumuz yetenek taramasından geçti. Yetenek keşfi yaptığımız çocuklarımızı bir bir takip ediyoruz, çalışıyoruz, bu anlamda spora yönlendirdiğimiz gençler var. Bu projenin iki yönü var, biri yetenek taraması, diğeri spora yönlendirme. Tüm gençlerimizi kazanma adına çalışmalarımız var. Fiziksel yatkınlıklarına göre gençlerimizi uygun branşlara yönlendirmeye devam edeceğiz. Tesislerimizi tüm branşlarda 7/24 dolu dolu kullanacağız.” şeklinde konuştu.

“Milli sporcu artık ortaöğretimde de lisede de tam burslu”

Bu protokolle sporculara çok önemli katkılar sunduklarını ifade eden Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugünkü protokolümüz, altyapıyı güçlendirme adına gençlerimizin sporu benimsemesi sporla yoluna devam etmesi ve bu anlamda da hem ortaokul döneminde hem lise döneminde kariyerlerini bırakmamaları, onca emeği bir kenara bırakmama anlamında son derece kritik bir çalışma. Yeteneklerin heba olmaması anlamında son derece önemli bir çalışma. Fırsat eşitliği açısından da çok anlamlı bir çalışma. İnanıyorum ki bu kontenjanlar inşallah bu imza ile daha farklı noktalara taşınacak. Ben tüm özel okulları bu anlamda bu çabaya destek olmaya çağırıyorum. Bu çalışmada her birinin bir tuğlası olması adına katkı vermeye çağırıyorum. Bir öğrenci dahi olsa bu anlamlı tabloda yer almaya davet ediyorum. Kolaylaştıran bir zihniyetiz, AK Parti hükümetleri olarak kolaylaştıran, kolaylaştırma politikalarını pratik bir şekilde hayata geçiren çalışma anlayışımız var. Okulların eğitim programları olsun, sporcuların antrenman saatleri olsun kamp ve müsabaka zamanları olsun pek çok yenilikçi bir uygulamayı da içeren bir protokolü bugün hayata geçiriyoruz.”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Milli sporcu artık tam burslu” şeklinde sloganları olduğunu hatırlatarak, “Bugün şunu mutlulukla ifade ediyorum, milli sporcu artık ortaöğretimde de lisede de tam burslu. Sporscularımız için milletimiz için hayırlı uğurlu olsun” diyerek konuşmasını tamamladı.

ÖZDER Genel Başkanı Ahmet Akça da ulusal ve uluslararası alanda ülkeyi temsil eden başarılı öğrencilerin ÖZDER’e bağlı okullarda yüzde yüz burslu olarak eğitim görmelerine imkan tanıyacak protokolü imzaladıklarını söyledi.

Akça, şunları kaydetti:

“Öncelikle böylesi değerli bir çalışmaya bizleri paydaş yaptığı için Sayın Bakanımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca bu protokolün hazırlık süreci boyunca özel okullarımız ile yakinen ilgilenen sayın bakan yardımcımıza ve ilgili yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Umuyoruz ki bu çalışmalar vesilesiyle; gençlerimiz hem sporu sevecek hem de milli ve manevi değerlerine bağlı, vatan ve bayrak sevgisi ile donanmış, bu toprakları ve bu aziz milleti temsil etmenin manevi sorumluluğunun bilincinde nice gençler yetişecek. Bu iş birliği protokolü, vatanımıza, milletimize milli sporcularımıza, Gençlik ve Spor Bakanlığımıza ve Özel Öğretim Derneğimize hayırlı olsun. Allah utandırmasın.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İzmir’de 6,5 yaşında hayatını kaybeden Gizem’den yadigar kalan kalpli bebek resimleri, İzmir İş Kadınları Derneğinin projesiyle oyuncak bebek ve hediyelik eşyalara dönüştürülüp satılarak üniversiteli genç kızlara burs oldu.

Fatih ve Özden Erten çiftçinin kızları Gizem, 2014’te dünyaya geldi. Küçük yaşlarda spor ve sanattaki yeteneğiyle dikkati çeken Gizem, 5 yaşına geldiğinde ise tedavisi olmayan bir tür beyin tümörü olan Diffuse İntrinsic Pontine Glioma’ya (DIPG) yakalandı.

Tedavi sürecinde küçük kızın sürekli kalp şeklinde gülen yüzler çizmesinden etkilenen annesi, kukla sanatçısı Nazlı Selin Akçay’dan bu tasarımla bir oyuncak yapmasını istedi. Bebeği beğenen Gizem, ailesinin ve doktorların çabalarına rağmen temmuzda hayata gözlerini yumdu.

Anne Özden Erten, AA muhabirine, Gizem’in resim yapmayı çok sevdiğini, resimlerinde kalp başlı bebekler çizdiğini, bunları birer kız çocuğuna dönüştürerek gülen yüzle tamamladığını söyledi.

“Bu resimler çok hoşumuza gidiyordu. Ailece en büyük hayalimiz bu bebek resimlerinin oyuncaklara dönüşüp vitrinlerde yerini almasıydı.” diyen Erten, kukla sanatçısı Akçay’ın tasarladığı oyuncağa “Gizoş” ismini verdiklerini belirtti.

Gizem’i kaybettikten sonra İzmir İş Kadınlar Derneği (İZİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin’in bir teklifle geldiğini anlatan Erten, derneğin ihtiyaç sahibi kız üniversite öğrencilerine destek için oluşturduğu fonun adını “Gizem Erten – Geleceğin İş Kadınları Burs Fonu” olarak değiştirdiğini ve “Gizoş bebekler” ile fon kaynağı oluşturduklarını aktardı.

Oyuncak bebeğin yanı sıra yine Gizem’in tasarımlarıyla kupa, bardak, bez çanta, kartpostal ve ayraç gibi hediyelik eşyalar tasarlanarak satışa sunulduğunu dile getiren Erten, program kapsamında 16 üniversite öğrencisine destek sağlamayı başardıklarının bilgisini verdi.

“Gizem bizim de kızımız”

İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin de iş kadınlarının mesleki anlamda dayanışmasının yanında sosyal sorumluluk projeleriyle de kadınlara destek olduklarını ifade etti.

Yaklaşık 6 yıl önce dernek adına yapılan Gülence isimli biblolarla kız çocuklarına burs sağladıklarına, bunu “Gizoş Bebekler” tasarımlarıyla genişlettiklerine işaret eden Sezgin, fona ürün satın alarak ya da bağış yaparak destek olunabildiğini aktardı.

İZİKAD’ın internet sitesi üzerinden bağış ve bilgi alınabileceğini belirten Sezgin, oyuncaklara sosyal medya üzerinden gösterilen ilgiden memnun olduklarını, ayrıca bir öğrenciye yıllık burs sağlayan hayırseverlere oyuncaklardan hediye ettiklerini sözlerine ekledi.

İSTANBUL (AA) – Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası'nda 400 metre serbest stilde Avrupa Şampiyonu olan Uğur Okulları 11. sınıf öğrencisi Batuhan Filiz, bu yıl okul birincisi olmayı da başardı.

Uğur Okulları açıklamasına göre, ortaokul ve lise döneminde pek çok öğrenci, akademik anlamda başarılı olmaya çalışırken, spor aktivitelerine daha az zaman ayırmak durumunda kalabiliyor. Bu durum sporda başarılı gençlerin kariyerine ara vermelerine hatta sporu bırakmalarına neden olabiliyor.

İzmit Uğur Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Batuhan Filiz, hem derslerindeki başarılarıyla hem de yüzmede elde ettiği şampiyonluklarla dikkati çekiyor.

Geçen haftalarda İtalya'nın Roma şehrinde gerçekleştirilen Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası'nda 400 metre serbest stilde Avrupa Şampiyonu olan Batuhan Filiz, aynı zamanda bu yıl okul birincisi olmayı da başardı.

17 yaşındaki Batuhan'ın azmine ve başarısına dünyanın saygın üniversiteleri de kayıtsız kalmadı. Harvard Üniversitesi, Yale Üniversitesi, California Berkeley Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Teksas Üniversitesi gibi dünyanın en ünlü 16 üniversitesi yüzde 100 ve yüzde 80 burs imkanlarıyla Batuhan’a kapılarını açtı. Gelecek yıl lise eğitimini tamamlamasının ardından yurt dışında öğrenim görmek isteyen Batuhan, bilgisayar mühendisi olmak istiyor.

– "Hem okul birincisiyim hem de sporda başarılıyım"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Batuhan Filiz, disiplinli çalıştıktan sonra hem derslerde hem de sporda başarılı olmanın çok zor olmadığını belirtti.

Avrupa Şampiyonası için sıkı bir hazırlık yaptığını aktaran Filiz, şunları kaydetti:

"Normalde haftada 11 antrenman yaparken son 2 ay hafta 13 antrenmana çıktım ve hiç boş günüm yoktu. Daha önce 2019 yılında Avrupa Gençlik Olimpik Festivaline serbest bayrak yarışlarında 3. olmuştuk. Ama son kazandığım madalya ile emeklerimin karşılığını aldığımı gördüm. Öyle mutluydum ki, madalyayı aldıktan üç saat sonra şaşkınlığım geçti. Kürsüye çıktığımda çok duygulandım. İstiklal Marşımızı diğer ülkelere dinletebildiğim için mutluluktan ağladım. Ben okul ve sporu bir arada yürütmenin mümkün olduğuna inanıyorum.

Okul ortalamam 96.51. Hem okul birincisiyim hem de sporda başarılıyım. Ancak yüzme ile ilgilenmek isteyenlere ilk önerim disiplinli olmaları. Antrenmanların asla aksatılmaması gerekiyor. Birkaç gün suya girmediğinizde sanki 1 yıl yüzmemiş gibi hissediyorsunuz. Haftanın 6 günü, günde 2 ayrı antrenman yapıyorum. Her sabah 05.45'te uyanırım. Kahvaltı sonrası 06.15-08.30 arası antrenman yapıyorum. Şu an tatili başladı ama okul olduğu dönemlerde 09.00-16.00 arası derslerim oluyor. Sonrasında 16.30-20.00 arası ikinci antrenmanım oluyor. Geceleri de en geç 10.30’da uyurum."

Filiz, Avrupa Büyükler Kısa Kulvar Şampiyonası seçmelerine de hazırlandığını belirterek, "Gelecek sene hem Avrupa Gençler hem de Dünya Gençler Şampiyonası var. Bu şampiyonalarda unvanımı korumak istiyorum. Ayrıca Dünya Gençler klasmanında rekor kırmak için çalışıyorum. Asıl hedefim ise 2024 Paris Olimpiyatlarında tarihimizdeki ilk madalyayı kazanmak." değerlendirmesinde bulundu.