Mısır'da 2002’den bu yana meydana gelen tren kazalarında 542 kişi hayatını kaybetti

İSTANBUL (AA) – Ülkenin çeşitli kentlerinde 2002’den bu yana meydana gelen tren kazalarında 542 yolcu hayatını kaybetti, 600’den fazla kişi de yaralandı.

Mısır Sağlık Bakanlığı, son olarak 18 Nisan’da Kalyubiye kentinde meydana gelen tren kazasında 11 kişinin yaşamını yitirdiğini, yaklaşık 100 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Bu yıl bir başka ölümlü tren kazası ülkenin güneyindeki Suhac kentinde oldu. 26 Mart’ta meydana gelen kazada 32 kişi hayatını kaybetti, 108 kişi yaralandı.

Kaza sonrası Mısır Demir Yolu İdaresinden yapılan açıklamada, olayın “kimlikleri henüz belirlenemeyen kişilerce bazı vagonlardaki acil durum freninin çekilmesi sonucu” yaşandığı kaydedildi.

Tren seyir halindeyken alev aldı

Mısır’da en fazla can kaybına yol açan tren kazası 20 Şubat 2002’de meydana geldi.

Başkent Kahire’den Luksor vilayetine giden trende mutfak vagonundaki tüpün patlamasıyla başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle hızla diğer vagonlara sıçradı.

Kurban Bayramı’nı kutlamak için memleketlerine giden yolcuların çoğunlukta olduğu trende 360 kişi yanarak can verdi.

Mısır’da son yıllarda meydana gelen tren kazaları

AA muhabirinin derlediği, Mısır’da son yıllarda çok sayıda ölüm ve yaralanmalara yol açan tren kazaları şöyle:

17 Kasım 2012’de Asyut bölgesinde bir tren okul servisine çarptı, 44 öğrenci hayatını kaybetti.

Başkent Kahire’nin güneyindeki Beni Suveyf kentinde 11 Şubat 2016’da bir trenin devrilmesi sonucu 70 kişi yaralandı. Dönemin Sağlık Bakanı Cemal el-Cevheri, trenin beton duvara çarparak raylardan çıkmasının ardından devrildiğini belirtti.

8 Eylül 2016’da Giza-Said seferi yapan yolcu treni, aşırı hız nedeniyle raydan çıktı; 5 kişi hayatını kaybetti, 27 kişi yaralandı.

11 Ağustos 2017’de Mısır’ın İskenderiye kentinde iki trenin karıştığı kazada 49 kişi öldü, 133 kişi yaralandı.

28 Şubat 2018’de bir yük treninin yolcu trenine arkadan çarpması sonucu meydana gelen kazada 15 kişi yaşamını yitirdi, 40 kişi yaralandı.

14 Temmuz 2018’de Giza kentinin Badraşin beldesinde yaşanan kazada, Asvan seferi yapan trenin üç vagonunun raydan çıkması sonucu 55 kişi yaralandı.

16 Eylül 2018’de bu kez El-Munufiyye kentinde bir yolcu treni raydan çıktı, 12 kişi yaralandı.

Başkent Kahire’nin Ramses bölgesindeki tren istasyonunda 27 Şubat 2019’da kaza sonucu çıkan yangın nedeniyle 20 kişi hayatını kaybetti, 43 kişi yaralandı. Yaşanan facia sonrası dönemin Mısır Ulaştırma Bakanı Hişam Arafat görevden alındı.

14 Temmuz 2019’da Kahire-Gina seferi yapan yolcu treninin 3 vagonu El-Mezarig İstasyonuna yakın bölgede devrildi, 55 kişi yaralandı.

20 Aralık 2019’da Dakahliye vilayetinde bir trenin hemzemin geçitte bir araca çarpması sonucu 6 kişinin yaşamını yitirdi, 5 kişi yaralandı.

27 Şubat 2020’de İskenderiye-Marsa Matruh seferini yapan yolcu treninin Ed-Daba ile El-Alameyn kentleri arasındaki bölgede raydan çıkarak devrilmesi sonucu 24 kişi yaralandı.

Afrika’nın ilk demir yolu

Mısır’da 1800’lü yıllardan kalma tek yönlü demir yollarında yeterli bakım ve onarımın yapılmaması tren kazalarının başlıca nedeni olarak gösteriliyor.

Afrika’nın ilk demir yolu hattı olarak bilinen İskenderiye-Suveyş hattının yapımına 1834’de İngilizler tarafından başlandı. Ancak İngiltere ve Fransa arasındaki siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle çalışmalara ara verildi. 1851’de tekrar başlandı ve 1854 yılında ülkedeki ilk demir yolu hattı açıldı.

Demir yollarının toplam uzunluğunun 9 bin kilometreyi bulduğu Mısır’da 20’si büyük kentlerde olmak üzere 705 tren istasyonu var.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KAHİRE (AA) – Muhammed Mursi, 17 Haziran 2019’da “Hamas adına casusluk” davasının görüldüğü duruşma esnasında mahkeme salonunda hayatını kaybetti.

Vefat haberi, Mısır devlet televizyonu tarafından aynı günün akşamında duyuruldu. Haberde, “67 yaşındaki Mursi’nin casusluk suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşmasında önce bayıldığı sonra da yaşamını yitirdiği” ifade edildi.

Bir sonraki gün sabahın erken saatlerinde alelacele toprağa verilen Mursi’nin cenazesine birinci derece yakınları dışında hiç kimsenin katılmasına izin verilmedi. Defin işlemi esnasında mezarlık ve etrafında yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Mursi’nin başarılarla dolu eğitim hayatı

Beş kardeşin en büyüğü olan Mursi, ilk eğitimini doğduğu köy olan Adve’de tamamladı. 1975 yılında Kahire Üniversitesi Mühendislik Fakültesine girdi, 1978’de lisans diplomasını aldı.

Yüksek lisansını metalürji üzerine yapan Mursi, ABD’deki Güney Kaliforniya Üniversitesinden başarı bursu kazandı ve doktora eğitimini orada tamamladı.

1982-1985 yıllarında Güney Kaliforniya Üniversitesinde Yardımcı Profesör görevini üstlendi. 1985’te ülkesine kesin dönüş kararı alan Mursi, 2010 yılına kadar Zagazig Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı.

Aile hayatı

Mısır’ın Şarkıyye kentine bağlı Adve köyünde 8 Ağustos 1951’de dünyaya gelen Mursi’nin babası çiftçilik yaparak ailesinin geçimini sağlarken annesi de ev hanımıydı.

1979 yılında amcasının kızı Necla Mahmud ile evlendi. Çiftin Ahmed, Şeyma, Usame ve Ömer isimlerinde 4 çocuğu oldu. Küçük oğlu Abdullah babasının ölümünden 3 ay sonra kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Babasına yakınlığı ile bilinen Abdullah’ın kahrından öldüğü konuşuldu.

Siyasi hayatı

1977 yılında Müslüman Kardeşler Teşkilatına (İhvan) katılan Mursi, 1979’da hareketin içerisinde aktif roller almaya başladı.

1982 yılından itibaren İhvan’ın siyasi kanadında varlık göstermeye başlayan Mursi, 1995’te hareketin Gençlik Konseyinde yer aldı.

Mısır’da 2000 yılında yapılan parlamento seçimlerde, Mısır Arap Cumhuriyeti Temsilciler Meclisine İhvan’ın bağımsız milletvekili olarak girmeyi başaran Mursi, 2005 yılına kadar hareketin resmi sözcülüğünü de üstlendi.

Ülkede 2005 yılında yapılan milletvekili seçimlerinde aday olan Mursi, seçim sonrası ilk oy sayımında rakiplerine fark atmış olmasına rağmen oyların yeniden sayılması üzerine Meclise giremedi. Mursi, daha sonraki açıklamalarında tekrar sayımlarda hile yapıldığını söyledi.

Mısır’da Hüsnü Mübarek dönemine son veren 25 Ocak Devrimi’nin ardından Mursi, 6 Haziran 2011’de kurulan İhvan’ın siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi’nin başkanlığı görevine getirildi.

Cumhurbaşkanı seçilmesi ve mahkeme salonundaki vefatı

Mursi, Haziran 2012’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mübarek döneminin son Başbakanı Ahmed Şefik ile ikinci tura kaldı.

İkinci turda oyların yüzde 51,73’ünü alan Mursi, Mısır Cumhurbaşkanı oldu. O dönemde Mursi’ye verilen oyların Şefik’in tekrar yönetime gelmesi endişesine karşı tepki oyları olduğunu söyleyenler oldu.

24 Temmuz 2012’de Mursi’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandığı resmen açıklandı ve 30 Temmuz 2012’de yemin ederek görevine başladı.

3 Temmuz 2013’teki askeri müdahalenin ardından hakkında açılan “Hapishaneler baskını” davasında, Haziran 2015’te idama mahkum edildi. Ancak bir buçuk yıl sonra Yüksek Mahkeme kararı bozarak Mursi’nin yeniden yargılanmasına karar verdi.

Mursi hakkında görevden uzaklaştırıldıktan sonra 6 ayrı dava açıldı. 17 Haziran 2019’da hayatını kaybettiğinde 4 dava karara bağlanmış, 2 davada ise yargılama süreci devam ediyordu.​​​​​​​

Türkiye ve Mısır heyetlerinin Kahire’de yaptığı istikşafi nitelikli görüşmelerin samimi havada ve kapsamlı içerikte gerçekleştirildiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Mısır’ın istişarelerin ilk turunun sonuçlarını değerlendireceğini ve müteakip adımları kararlaştıracağını bildirdi.

Bu bir sıcak gelişme haberidir. Kısa süre içinde güncellenecektir. Güncellemeler için sayfayı lütfen tekrar ziyaret edin.

Son dakika gelişmelere anında ulaşmak için AA uygulamasını akıllı cihazlarınıza (iOS, Android, Windows) kurabilir, Twitter’da @AACanli hesabını takip edebilirsiniz.