Çar. Tem 24th, 2019

Mısır'da “yabancı yatırımcıya vatandaşlık” yasa tasarısı onaylandı

– Ülkede yatırım yapan yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesini öngören tasarı parlamentoda onaylanarak yasalaştı

KAHİRE (AA) – parlamentosu, ülkede yatırım yapması karşılığında yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesini öngören yasa tasarısını nihai olarak onayladı.

Mısır resmi haber ajansı MENA, hükümet tarafından hazırlanarak parlamentoya sunulan yasa tasarısının, milletvekillerinin üçte ikisinin oyu ile nihai olarak kabul edildiğini duyurdu.

Ülkede gayrimenkul satın alan, yatırım projesi geliştiren ya da Merkez Bankası'nın özel hesabında hesap açan yabancılara Mısır vatandaşlığı verilmesini öngören yasa tasarısı geçen pazar günü, parlamentoda onaylanarak prensipte kabul edilmiş ve Danıştay'a gönderilmişti.

Söz konusu yasanın Cumhurbaşkanı'nın onayı ve resmî gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe gireceği belirtildi.

– Bazı milletvekillerinden tasarıya itiraz

Geçen pazar günü parlamentoda yapılan oturumda tasarıya Heysem el-Hariri gibi bazı milletvekilleri itiraz ederek eleştirmişti.

Hariri, parlamentoda yaptığı konuşmasında, vatandaşlığa geçmenin yatırımla bağlantılı hale getirilmesinin olumsuz ve kötü bir adım olduğunu söyleyerek, "Bu tasarının Yüzyılın Anlaşması planıyla bir ilişkisi var mı diye soruyorum?" ifadelerini kullanmıştı.

Parlamento Başkanı Ali Abdulal ise söz konusu yasa tasarısının Yüzyılın Anlaşması planıyla ilişkisi olmadığını, buradaki temel amacın ülkeye yatırım çekmek olduğunu dile getirmişti.

  • “2015'teki gibi büyük bir yabancı yatırımcı dalgası bekliyoruz”
  • İSTANBUL (AA) – MUHAMMED YUSUF/ORHAN GÜVEL – Net Grup Yatırım ve Yönetim Danışmanlığı AŞ Genel Müdürü Medet Ilıman, son aylarda Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmeyen bir hızda çıkan kanun ve yönetmeliklerin kendilerine büyük bir heyecan getirdiğini ifade ederek, "Önümüzdeki dönemde 2015'te olduğu gibi büyük bir yabancı yatırımcı dalgası bekliyoruz." dedi.
    Ilıman, yabancı yatırımcıların Türk vatandaşlığı kazanmasına

  • Yabancı yatırımcı borsada yaklaşık 2 yılın en güçlü alımını yaptı
  • İSTANBUL (AA) – BEKİR GÜRDAMAR – Borsa İstanbul'da kasım ayında net 380 milyon dolarlık hisse senedi alımı yapan yabancı yatırımcı, böylece Ocak 2017'den bu yana en yüksek tutarlı alımını gerçekleştirdi.
    AA muhabirinin Borsa İstanbul verilerinden derlediği bilgilere göre, Borsa İstanbul'da kasım ayında yabancı yatırımcıların net alımı, 380 milyon dolarla Ocak 2017'den bu yana en yüksek seviyeye