Mitsubishi Electric, 5G Açık İnovasyon Laboratuvarı kuruyor

İSTANBUL (AA) – Mitsubishi Electric Corporation "yerel 5G" özel mobil iletişim sistemlerinin araştırma ve test gösterimleri konusunda müşteriler ve ortak şirketlerle iş birliği yapmak için 5G OPEN INNOVATION LabTM'i yakında kullanmaya başlayacağını duyurdu.

Mitsubishi Electric'ten yapılan açıklamaya göre, şirketin Japonya Kanawaga eyaleti Kamakura şehrinde bulunan bilgi teknolojileri AR-GE merkezinde kurulan 132 metrekarelik tesis, 30 Haziran'da faaliyetlerine başladı.

Mitsubishi Electric, kısa bir süre önce Japonya İçişleri ve İletişim Bakanlığı tarafından, belirli ihtiyaçları karşılamak üzere belirlenmiş alanlarda belediyeler ve şirketler tarafından özel kullanım için tasarlanmış yerel 5G mobil iletişim sistemlerini işletmek üzere lisans aldı.

Laboratuvarın 4.8GHz–4.9GHz test ortamı, ilk aşamalardan itibaren belirli iş ve benzeri ihtiyaçlara yönelik çözümleri araştırmak ve göstermek için kullanılacak. Özellikle her uygulama ve amaç için en iyi iletişim yöntemini belirlemek adına, yerel 5G ile Wi-Fi 6 ve özel LTE gibi diğer kablosuz yöntemlerin karşılaştırmalı doğrulamaları yapılacak.

– Arka plan ve amaç

Aralık 2019'da işletmeler ve belediyeler tarafından yerel 5G sistemlerinin özel kullanımına izin veren Japonya İçişleri ve İletişim Bakanlığı, Aralık 2020'de ise geniş alanlarda yerel 5G sistemlerinin kurulabilmesi için alt 6Ghz bandı olarak 4,6GHz-4,9GHz kullanımına müsaade etti. Bu gelişmeyle birlikte Japonya'da özel 5G sistemleri ve ilgili çözümlerinin hayata geçirilmesi ve büyümesi için gerekli ortam hazır hale geldi.

Mitsubishi Electric, Mayıs 2020'de Aicihi eyaleti Nagoya kentindeki Nagoya Works tesislerinde milimetre dalga bantlarını kullanarak ilk yerel 5G demonstrasyonunu gerçekleştirdi ve o zamandan beri bu teknolojinin imalatta uygulanabilmesi için doğrulama çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede Mitsubishi Electric, yeni 5G iş ve hizmetlerinin geliştirilmesi dahil olmak üzere belirli özel iletişim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 4,8GHz-4,9GHz alt 6 frekans aralığının kullanımı konusunda müşterileri ve partnerleriyle iş birliği yapmak için 5G Açık İnovasyon Laboratuvarı'nı hayata geçirdi.

Müşteriler ve partnerler; Wi-Fi 6, özel LTE ve diğer kablosuz sistemleriyle karşılaştırmalar ve değerlendirmeler dahil olmak üzere kendi uygulamalarının yanı sıra Mitsubishi Electric'in uygulamalarını kullanarak potansiyel iş çözümlerinin deney ve testlerini gerçekleştirebilecek.

– Gelecek hedefleri

Mitsubishi Electric, sistem ve ekipmanlarını yerel 5G sistemleriyle geliştireceği, üreteceği ve tek nokta olarak tedarikini sağlayacağı çözümlerde birleştirmeyi hedefliyor. Ayrıca, müşteri ve partneriyle iş birliği içinde ilgili yeni iş ve hizmetleri üretmeyi amaçlıyor.

Şirket, çeşitli yerel 5G test çalışmalarına ilaveten laboratuvarda, 5G üzerinden mobil robotların otomatik çalışması ve uzaktan denetimi dahil olmak üzere çok çeşitli test gösterimleri gerçekleştirmeyi planlıyor.

– Örnek test gösterimi

Yerel 5G sistemlerinin, büyük miktarda görüntü ve video verilerinin yüksek hızda iletilmesine bağlı olarak birden fazla robotun yüksek hassasiyetli yönetilmesinde kullanılması öngörülüyor. 5G Açık İnovasyon Laboratuvarı'nda gerçekleştirilen test gösterileriyle uygulama ortamında çalışan mobil robotların iletişim hızı, gecikme ve kapsama alanı gibi pek çok veri ölçümlenebilecek.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – İstanbul Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinin organizasyonu ile ‘6G Çalıştayı’nın üçüncüsü düzenlendi. Çalıştayda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, haberleşme alanında üstün olanların ilk çağlardan bugüne liderliğe sahip olduğunun altını çizerek, “Eskiden ulağa sahip olan ve onun taşıdığı mesajı bilen kişinin savaşın seyrini değiştirebildiğini biliyoruz. Bugün veri ile petrolü karşılaştırıyoruz. Bu, dünyanın seyrini değiştirebilecek bir alan. Bunu sadece haberleşme mühendisi olduğum için söylemiyorum. Gerçekten bütün alanları birebir çok yakından etkileyen bir sektör. Eğitim, sağlık, tarım, sanayi, turizm aklınıza ne gelirse gelsin diğer tüm sektörlerde elektronik haberleşme sektörünün etkin ve verimli kullanılması ve bu sektörlerdeki verimliliğin anahtarıdır.” diye konuştu.

Mobil bant genişliğine olan ihtiyacın arttığına dikkati çeken Sayan, “Bilişim sektörleri açısından pandeminin de etkisinde son on yılda çok büyük bir gelişme oldu. Ama 2020 yılında bu son on yılın daha ötesinde, 2021’i de katacak olursak, çok daha ivmeli bir şekilde bu alanda ihtiyaç olduğu ortaya çıktı.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de haberleşme alanındaki yerlileşme çabalarına dair detaylar veren Sayan, şöyle devam etti:

“Türkiye’de haberleşme oranlarına baktığımız zaman yerlilik oranımız yüzde 1 idi. Bugün baktığımız zaman yüzde 22. İyi bir yerde miyiz? Henüz değil ama yüzde 1’den yüzde 22’ye çıkışı biz üç yıl içerisinde başardıysak, önümüzdeki süreçte bu oranın nasıl katlanarak artabileceğini ve nasıl bunu başarabileceğimizi de biliyoruz. Hedefimiz 2023 yılında vatandaşlarımızın en yüksek yerlilik oranına sahip olacak şekilde 5G’yi kullanmaya başlıyor olması.”

“4G insanlar için yapılmış son teknolojiydi”

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç da TEKNOFEST’e gençlerin gösterdiği ilgiden bahsederek, “Şu anda gençler için bizim bir karar vermemiz lazım. İki tane yolumuz var. Biri zor olan kısmı. Bu zor olan kısmı yerli ve milli olarak üretmek. Bu çetrefili bir yol. Diğer bir yol da biraz daha basit olan diyelim. Yabancı menşeli ürünleri alıp bir yolunu bulup yerli ve milli damgası vurabilmek. Şimdi bizim burada bu kararı verebilmemiz lazım.” diye konuştu.

Türkiye’nin savunma sanayisindeki başarılarına dikkati çeken Koç, “Şu anda dünyada savaş paradigmalarını değiştiren bir ürünümüz var. Bu ürünü üreten firmaya, ilk ürününün prototipini yaptıklarında ‘Sen bunu yapamazsın’ denildi. ‘Zaten dünyada savunma sanayisi çok dar bir ekosistem’ denildi. ‘Ar-Ge yapan binlerce mühendis var’ denildi. Onlar bu söylemleri dinlemedi. TEKNOFEST’e gittiğinizde göreceksiniz Hürkuş’undan Akıncı’sına, Atak’ından Gökbey’ine kadar yerli ve milli ürünlerimiz savaşlarda paradigma değiştirdi.” açıklamasında bulundu.

4G’nin insanlar için yapılmış son teknoloji olduğuna değinen Koç, “Artık hepimizin bildiği gibi makinelerin birbirleriyle konuştuğu nesnelerin interneti ile birlikte harmoni içinde çalıştığı bir döneme doğru gidiyoruz. 6G bunun en güzel gösterimi olacak.” dedi.

En büyük handikap altyapı

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, 5G teknolojisini de geçme de en büyük handikaplarının altyapı olduğunu belirterek, “İnşallah 5G’ye geçiş sürecinde tam anlamıyla geçtik diyebilmek için fiber altyapısını da yapmamız gerekiyor. Savunma Sanayi Başkanlığımızın destekleriyle başlayan projede şu anda sahadayız. İlk günlerdeki kavgalı günlerden başlayıp bugün güzel dostluklar oluşturduğumuz bu serüven bizi inşallah 6G’ye taşıyacak.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Arslan ise 5G teknolojisinde geç kalındığını belirterek, “6G’de aynı hatayı tekrarlamamak için 6G’yi çokça konuşmamız lazım. Gündemimize sürekli 6G’yi sokmamız lazım. Hep beraber bütün ülke olarak 6G’nin sadece üretiminde değil araştırmasında da, patentlerinde de hep beraber çokça katkıda bulunmamız lazım. Hatta standartlara katkıda bizim lider olmamız lazım.” şeklinde konuştu.

İSTANBUL (AA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, "Hedefimiz 2023 yılında vatandaşlarımızın en yüksek yerlilik oranına sahip olacak şekilde 5G'yi kullanmaya başlıyor olması." dedi.

İstanbul Medipol Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinin organizasyonu ile ‘6G Çalıştayı’nın üçüncüsü düzenlendi. Çalıştayda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, haberleşme alanında üstün olanların ilk çağlardan bugüne liderliğe sahip olduğunun altını çizerek, "Eskiden ulağa sahip olan ve onun taşıdığı mesajı bilen kişinin savaşın seyrini değiştirebildiğini biliyoruz. Bugün veri ile petrolü karşılaştırıyoruz. Bu, dünyanın seyrini değiştirebilecek bir alan. Bunu sadece haberleşme mühendisi olduğum için söylemiyorum. Gerçekten bütün alanları birebir çok yakından etkileyen bir sektör. Eğitim, sağlık, tarım, sanayi, turizm aklınıza ne gelirse gelsin diğer tüm sektörlerde elektronik haberleşme sektörünün etkin ve verimli kullanılması ve bu sektörlerdeki verimliliğin anahtarıdır." diye konuştu.

Mobil bant genişliğine olan ihtiyacın arttığına dikkati çeken Sayan, "Bilişim sektörleri açısından pandeminin de etkisinde son on yılda çok büyük bir gelişme oldu. Ama 2020 yılında bu son on yılın daha ötesinde, 2021'i de katacak olursak, çok daha ivmeli bir şekilde bu alanda ihtiyaç olduğu ortaya çıktı." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de haberleşme alanındaki yerlileşme çabalarına dair detaylar veren Sayan, şöyle devam etti:

"Türkiye’de haberleşme oranlarına baktığımız zaman yerlilik oranımız yüzde 1 idi. Bugün baktığımız zaman yüzde 22. İyi bir yerde miyiz? Henüz değil ama yüzde 1'den yüzde 22'ye çıkışı biz üç yıl içerisinde başardıysak, önümüzdeki süreçte bu oranın nasıl katlanarak artabileceğini ve nasıl bunu başarabileceğimizi de biliyoruz. Hedefimiz 2023 yılında vatandaşlarımızın en yüksek yerlilik oranına sahip olacak şekilde 5G'yi kullanmaya başlıyor olması."

– "4G insanlar için yapılmış son teknolojiydi"

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç da TEKNOFEST'e gençlerin gösterdiği ilgiden bahsederek, "Şu anda gençler için bizim bir karar vermemiz lazım. İki tane yolumuz var. Biri zor olan kısmı. Bu zor olan kısmı yerli ve milli olarak üretmek. Bu çetrefili bir yol. Diğer bir yol da biraz daha basit olan diyelim. Yabancı menşeli ürünleri alıp bir yolunu bulup yerli ve milli damgası vurabilmek. Şimdi bizim burada bu kararı verebilmemiz lazım." diye konuştu.

Türkiye'nin savunma sanayisindeki başarılarına dikkati çeken Koç, "Şu anda dünyada savaş paradigmalarını değiştiren bir ürünümüz var. Bu ürünü üreten firmaya, ilk ürününün prototipini yaptıklarında 'Sen bunu yapamazsın' denildi. 'Zaten dünyada savunma sanayisi çok dar bir ekosistem' denildi. 'Ar-Ge yapan binlerce mühendis var' denildi. Onlar bu söylemleri dinlemedi. TEKNOFEST’e gittiğinizde göreceksiniz Hürkuş'undan Akıncı'sına, Atak'ından Gökbey'ine kadar yerli ve milli ürünlerimiz savaşlarda paradigma değiştirdi." açıklamasında bulundu.

4G'nin insanlar için yapılmış son teknoloji olduğuna değinen Koç, "Artık hepimizin bildiği gibi makinelerin birbirleriyle konuştuğu nesnelerin interneti ile birlikte harmoni içinde çalıştığı bir döneme doğru gidiyoruz. 6G bunun en güzel gösterimi olacak." dedi.

– En büyük handikap altyapı

Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, 5G teknolojisini de geçme de en büyük handikaplarının altyapı olduğunu belirterek, "İnşallah 5G'ye geçiş sürecinde tam anlamıyla geçtik diyebilmek için fiber altyapısını da yapmamız gerekiyor. Savunma Sanayi Başkanlığımızın destekleriyle başlayan projede şu anda sahadayız. İlk günlerdeki kavgalı günlerden başlayıp bugün güzel dostluklar oluşturduğumuz bu serüven bizi inşallah 6G'ye taşıyacak." ifadelerini kullandı.

İstanbul Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Arslan ise 5G teknolojisinde geç kalındığını belirterek, "6G’de aynı hatayı tekrarlamamak için 6G’yi çokça konuşmamız lazım. Gündemimize sürekli 6G’yi sokmamız lazım. Hep beraber bütün ülke olarak 6G’nin sadece üretiminde değil araştırmasında da, patentlerinde de hep beraber çokça katkıda bulunmamız lazım. Hatta standartlara katkıda bizim lider olmamız lazım." şeklinde konuştu.