Mitsubishi Electric Akıllı PLC Sistemleri ile 40 kat daha hızlı veri iletişimi sağlıyor

İSTANBUL (AA) – Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama PLC Ürün Takım Lideri Merve Sarıhan, "Mitsubishi Electric’in PLC sistemleri ve IQ platformu fabrikalardaki haberleşme ve veri alışverişi için entegre çözümler sunuyor. PLC, HMI veya diğer ürün sistemlerimiz yeni teknolojiler sayesinde eskisine göre 40 kat daha hızlı veri alışverişi sağlıyor." ifadelerini kullandı.

Mitsubishi Electric açıklamasına göre, Türkiye’deki sanayiciler ve alt yapı projeleri için bir çözüm ortağı olduğu dijital dönüşüm alanında önemli yatırımlar ve çalışmalar hayata geçiren Şirket, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) iş birliğiyle çevrim içi olarak düzenlediği etkinliklere birini daha ekledi. Son olarak ele alınan Akıllı PLC (Programlanabilir Mantıksal Denetleyici) ve Gömülü Bilgisayarlar konusuyla etkinliği takip eden katılımcılara bu alandaki güncel gelişmelerle ilgili önemli bilgiler verildi.

– "Fabrikalardaki haberleşme ve veri alışverişi için entegre çözümler sunuyor"

Açıklamada etkinlikteki konuşmasına yer verilen Sarıhan, fabrikalardaki tüm sistemlerin yatay ve dikey olarak haberleşmesinin önemine değindi.

Sarıhan, "Mitsubishi Electric’in PLC sistemleri ve IQ platformu fabrikalardaki haberleşme ve veri alışverişi için entegre çözümler sunuyor. PLC, HMI veya diğer ürün sistemlerimiz yeni teknolojiler sayesinde eskisine göre 40 kat daha hızlı veri alışverişi sağlıyor. Bu sayede veriler hem bağlı olduğu sistemlerle hem de diğer modüllerle hızlı bir şekilde haberleşebiliyor. Mitsubishi Electric olarak bu haberleşmeyi, 1 Gigabit hızında endüstriyel bir iletişim networkü olan CC-Link IE teknolojisiyle sağlıyoruz ve tüm bu çözümlere e-F@ctory adını veriyoruz. PLC ürünlerimiz de markamızın Sanayi 4.0’a yanıtı olan e-F@ctory yaklaşımının en önemli parçalarından biri olarak konumlanıyor." ifadelerini kullandı.

  IoT Eurasia'da dijital fabrikalar ve robotların geleceği konuşulacak

Mitsubishi Electric’in beş ana PLC serisinin bulunduğunu aktaran Sarıhan, "PLC ürünlerimizi kompakt ve modüler olmak üzere iki farklı sisteme ayırıyoruz. Modüler PLC serisi olan iQ-R, Q ve L serisi orta ve büyük ölçekli uygulamalarda kullanılırken, iQ-F ve F serisi adını verdiğimiz kompakt PLC sistemleri küçük ve orta ölçekli makine uygulamalarında tercih ediliyor. iQ-R, iQ-F ve diğer PLC sistemlerimiz; otomotiv, su arıtma sistemleri ve makine uygulamaları gibi birçok alanda kullanılabiliyor. Mitsubishi Electric de fabrikalarında kendi PLC sistemlerini üretmek için bu sistemleri kullanıyor." açıklamasında bulundu.

– "Edge Computing alanında kullanacağımız ürünlerin kullanımını da kolaylaştırıyor"

Mitsubishi Electric’in gömülü bilgisayar sistemleri ve bu bilgisayar sistemleri içerisinde bulunan gerçek zamanlı veri analizine sahip yazılımlarla ilgili bilgiler de paylaşan Merve Sarıhan, şunları kaydetti:

"Fabrika Otomasyon sistemleri içinde üretim katmanı ve Bilgi Teknolojileri (IT) sistemlerinin yanı sıra Edge Computing alanı da bulunuyor. Edge Computing alanı, Fabrika Otomasyonu ve IT sistemleri arasında entegrasyon sağlıyor. Fabrikalarda üretilen her veri, sistem için doğru veri olmayabiliyor ve üretilen her verinin IT sistemlerine aktarılması server sisteminde gereksiz alan işgaline neden olabiliyor. Edge Computing alanı ise doğru veriyi ayıklayıp IT sistemlerine gönderiyor ve daha sonra gerekli olduğunda bu verileri makineye aktarıyor. Mitsubishi Electric olarak bu ara yüzde kurulan yeni bir platformumuz bulunuyor. Japonya’da kurulan ve bir açık yazılım platformu olan Each Cross, bize makinelerle IT serverlarının arayüzünü sağlıyor. Bununla beraber Edge Computing alanında kullanacağımız ürünlerin kullanımını da kolaylaştırıyor."

Haber Lütfen AA üyesidir. İletişim: haberlutfen@gmail.com