Muğla Turist Rehberleri Odası'ndan “kaçak tur ve rehber” uyarısı

MUĞLA (AA) – Muğla Turist Rehberleri Odası (MUTRO) Başkanı Turgay Esen, kaçak tur ve rehberlerle karşılaşıldığında ihbar edilmesini istedi.

Esen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülke genelinde 12 bine yakın rehber olduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yönettiği bir oda olduklarını belirten Esen, özelikle Muğla bölgesinde çok sık denetimler yaptıklarını bildirdi.

Kaçak tur ve rehberlerin önlenmesi için çalıştıklarını anlatan Esen, denetimlerde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevlileriyle ortak hareket ettiklerini kaydetti.

Ülke turizmine zarar veren bu olumsuzluğun önüne geçilebilmesi için herkese görev düştüğünü vurgulayan Esen, "Vatandaşlar kaçak tur ve rehberlere dikkat etsinler. Böyle durumlarla karşılaştıklarında ihbarda bulunsunlar." dedi.

Rehberlerin, her yıl yenilenen profesyonel turist rehberleri çalışma kartı bulunduğuna dikkati çeken Esen, bütün turların profesyonel turist rehberleriyle yapılması gerektiğini ifade etti.

Esen, rehberlik mesleğini korumak için ellerinden geleni yaptıklarını, devletin de meslekleriyle ilgili kanunla bu mücadeleye destek verdiğini dile getirdi.

Türkiye'nin, Turist Rehberliği Meslek Kanunu'nu bulunan ender ülkelerden birisi olduğuna işaret eden Esen, "Yunanistan, İspanya, İngiltere'de rehberlikle ilgili kanun yok. Kanunla korunan bir meslek örgütüyüz. Devletimize teşekkür ederiz." diye konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, terör örgütü Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist’in (TKP/ML) kırsal alan yapılanması Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusunun (TİKKO) içerisinde geçmiş dönemde sözde “Merkez Komite Üyesi” olarak faaliyet yürüten, örgüt adına çok sayıda illegal-silahlı eyleme katıldığı belirtilen ve kırmızı bültenle aranan H.K’nin bugün Muğla’nın Milas ilçesinde düzenlenen operasyonla yakalandığı kaydedildi.

H.K’nin 1979’da örgüt mensupları ile çıkan çatışmada polis memuru Muammer Sencer’in şehit edildiği olayın faillerinden olduğu ve kırmızı bültenle arandığı belirtildi.

MUĞLA (AA) – Kovid-19 sürecinde misafirler için her türlü önlemin alındığı turizm merkezi Muğla’da, tesislerde tedbirlerden taviz verilmiyor. Bölgedeki otel ve mavi bayraklı plajlara gelen ziyaretçilerin, deniz ve havuza girmeleri, güneşlenme alanlarında sosyal mesafe kuralı kapsamında hareket etmeleri sağlanıyor.

Uçakla 28 Nisan’da Muğla’ya gelen 350 kişilik Ukraynalı ilk turist kafilesi, yaklaşık iki hafta tatillerini Fethiye ve Marmaris’te bulunan otellerde geçirecek.

“Burada kendimizi güvende hissediyoruz”

Ukraynalı turistlerden Tatyana Skrayvien, AA muhabirine, çok sevdikleri Muğla’yı daha önce de tatil için birkaç kez ziyaret ettiklerini söyledi.

Salgından önce de Muğla’da tatil yaptığını aktaran Skrayvien, “Özellikle Marmaris’e hayranım. Her tatilimi Muğla’da geçiyorum ve çok seviyorum. Sadece açık olan bir destinasyon olduğu için değil, bölgeyi çok sevdiğimiz için tatile buraya geldik. Burada önlemler de çok iyi, kendimizi güvende hissediyoruz. Muğla’nın doğal güzelliklerine, yeşili ve mavisine hayranız.” diye konuştu.

Turistlerden Natalia Şüveyt, keyifli bir tatil için Muğla’yı tercih ettiğini kaydetti.

Doğal güzellikleri yakından görmek istediğini anlatan Şüveyt, “Türkiye’ye bu yedinci gelişim. Dünyada salgınla mücadele eden en iyi ülkelerin başında geliyor. Türkiye’yi çok seviyoruz.” dedi.

Turistlerden Dimitri Movçan da daha önce Türkiye’ye tatil için geldiğini ancak Muğla’ya eşi ve çocukları ile ilk gelişi olduğunu dile getirdi.

Kentte her şeyin çok güzel olduğuna ve gerekli tüm önlemlerin alındığına tanık olduklarına işaret eden Movçan ,”Muğla tatil için de ideal bir bölge. Ailemle yaklaşık iki hafta tatilimizi Marmaris’te geçireceğim ve çok mutluyum. Burada hiçbir endişe taşımıyoruz.” ifadesini kullandı.

“160 bin civarında Ukraynalı yolcu Dalaman’a gelecek”

YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Cengiz Tuğrul Ayaz ise her sene kente gelen turistlerin büyük çoğunluğunun İngiltere, Rusya ve Ukrayna’dan olduğunu söyledi.

Muğla’daki otellerin büyük bir bölümü ile havalimanlarının Güvenli Turizm Sertifikası aldığını ve bu sezon da misafirleri beklemeye başladığını belirten Ayaz, şunları kaydetti:

“17 Mayıs’a kadar yaklaşık 8 bin 500 Ukraynalı turisti bölgemize bekliyoruz. Şu anki ön rezervasyonlara göre sezon boyunca yaklaşık 160 bin civarında Ukraynalı yolcu Dalaman’a gelecek. Bu sayılar artacak, buna eminiz. 17 Mayıs’tan sonra İngiltere uçuşlarımız başlayacak. Elimizdeki planlamaya göre İngiltere ilk adımlarını atacak.”

Muhabir: Durmuş Genç