Muğla'da okul pansiyonunda gece deprem tatbikatı yapıldı

MUĞLA (AA) – Muğla'nın Menteşe ilçesinde, pansiyonlarda yatılı kalan öğrencilerde farkındalık oluşturmak amacıyla gece deprem tatbikatı yapıldı.

Turgutreis Anadolu Lisesi Pansiyonunda düzenlenen tatbikata, AFAD, UMKE, Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü, TRAC ve sağlık ekipleri katıldı.

Tatbikat, senaryo gereği meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremle başladı. Pansiyon yönetimi ve görevli öğretmenler binanın hafif hasar alması nedeniyle tahliye işlemine başladı.

Öğrenciler toplanma noktasında beklerken, mahsur kalanlar ve yaralılar da AFAD, UMKE ve itfaiye ekiplerince bulundukları yerlerden çıkarılarak sağlık ekiplerine teslim edildi.

Pansiyonun ikinci katında mahsur kalan üç kişi itfaiye aracından uzatılan merdiven yardımıyla, başka bir yaralı da AFAD ekiplerince kurulan ipli düzenek üzerinden sedyeyle indirildi.

Senaryo gereği paniğe kapılan öğrencileri ise öğretmenleri sakinleştirdi.

Tatbikat, toplanma noktasında bekleyen ve velileri gelmeyen öğrencilerin polis araçlarıyla toplanma merkezine sevk edilmesiyle son buldu.

İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muğla'da 7 bin öğrencinin pansiyonlu okullarda kaldığını söyledi.

Tatbikatı, öğrencileri herhangi bir doğal afet karşısında bilgilendirmek, doğal afetlere karşı hazırlamak ve o bilinci oluşturmak adına gece yaptıklarını kaydetti.

AFAD Müdürü Mustafa Temel Kışlal ise okullardaki öğrencilerde afet bilincinin aşılanması amacıyla bu tatbikatların önemli olduğunu ifade etti.

Afet ve acil durumlarda uygun harekat tarzının önemli olduğunu vurgulayan Kışlal, afetlerin her yıl büyük zararlar meydana getirdiğini, ancak bu zararın en aza indirilebileceğini dile getirdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak, Bayraklı ilçesindeki 7 proje alanı arasında yer alan 1. proje alanında, gazetecilere, inşaat çalışmaları hakkında bilgi verdi, daireleri gezdirdi.

Depremin ardından hasar tespit ve enkaz kaldırma çalışmalarını bitirdikten sonra şehir içinde belirlenen 7 proje ile şehir hastanesi yanındaki alanda hızlı şekilde çalışmalara başladıklarını anlatan Albayrak, inşaatların temel atma törenlerini de şubatta gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Şehir içindeki 7 proje alanında yer alan 1444 konutun yapımının hızlı şekilde devam ettiğini kaydeden Albayrak, “Vatandaşlarımıza, depremin yıl dönümü olan 30 Ekim’de konutları teslim edebilmek için hızlı şekilde çalışıyoruz. İnşallah 30 Ekim’de peyderpey vatandaşlarımıza teslim etmeye başlayacağız. Bayraklı ilçemizde yaptığımız konutların akabinde, yeni şehir hastanemizin yanında 375 hektarlık alanda, 3 bin 649 konutun yapımına da başladık. Orada 8 etap halinde çalışmalarımız devam ediyor. Oradaki konutlarımızı da inşallah yılbaşı itibarıyla teslim etmeye başlayacağız.” diye konuştu.

Depremde evleri hasar gören 1569 kişiye kira yardımı yaptıklarını ifade eden Albayrak, bu desteğin, konutlar sahiplerine teslim edilinceye kadar devam edeceğini dile getirdi.

“Daireler kullanışlı”

Proje alanlarındaki dairelerin farklılık arz ettiğini aktaran Albayrak, şöyle konuştu:

“1. proje alanımızda 228 konut ve 15 ticari alan var. Buradaki dairelerimiz 2+1 daireler. Büyüklükleri 90 metrekare. Dairelerin her metrekaresi özel projelendirildi. Hiçbir ölü alan oluşmayacak şekilde kullanıma sunulacak. Yani, başka 100-120 metrekare olan dairelerden çok daha kullanışlı daireler bunlar. Bazı proje alanları 3+1. Rezerv alanda da 2 +1 ve 3 +1 daireler mevcut. 1. proje alanını, burada 228 daire var, 30 Ekim’e yetiştirmeye çalışıyoruz. Diğer proje alanlarında da teslim edilecekler var. İnşallah çoğunluğunu teslim etmiş olacağız.”

Bu konutları sadece deprem konutu olarak görmemek gerektiğinin altını çizen Albayrak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, İzmir’de bir dönüşümün başlamasını istediğini, bu konutların da buna öncülük etmesi, bir rol model olmasını arzu ettiğini sözlerine ekledi.

ANKARA (AA) – Elazığ depreminde ağır hasar gören Malatya'daki Kurucaova Mahallesi Anaokulu, ASELSAN Sosyal İnovasyon Liderleri (ASİL) Yardımlaşma Derneği tarafından yeniden inşa ettirilerek, "ASELSAN Anaokulu" adıyla hizmete girdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, söz konusu anaokulu 24 Ocak'ta meydana gelen ve merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6,5 büyüklüğündeki depremde ağır hasar görmüştü.

Okulun yeniden inşası için Malatya Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ASİL Yardımlaşma Derneği arasında protokol imzalanmıştı.

Anaokulu, ASELSAN'ın sosyal sorumluluk platformu ASİL tarafından yeniden inşa ettirildi.

ASELSAN Anaokulunun açılış törenine Malatya Valisi Aydın Baruş, AK Parti Malatya milletvekilleri Öznur Çalık ve Bülent Tüfenkci ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün de katıldı.

Görgün, buradaki konuşmasında, anaokulunun bağışçıların destekleriyle yeniden inşa edildiğini belirterek, "Anaokulumuz minik öğrencilerin ikinci yuvası olmak için hazır. 9 bini aşan çalışanıyla milletimize mal olmuş ASELSAN'ımızın insanımız, gençlerimiz ve çocuklarımız için yürüttüğü projeleri bulunuyor. Yeniden inşa ettiğimiz Malatya Doğanşehir Kurucaova ASELSAN Anaokulumuz hayırlı olsun." ifadelerini kullandı.

ASİL Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve ASELSAN Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Hakan Karataş da "ASELSAN ve ASİL Derneği olarak bu çocuklarımızın fiziksel, duygusal ve zihinsel gelişimlerine ne kadar destek olursak o kadar mutluluk duyacağız." değerlendirmesinde bulundu.