Muğla'daki yerleşik yabancılardan “evde kal” mesajı

MUĞLA (AA) – Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'nde yaşayan yerleşik yabancılar, koronavirüs salgınına karşı "evde kal" mesajı verdi.

Bölgede yaşayan vatandaşlar, Ortaca Belediyesi zabıta ekipleri tarafından zorunlu olmadıkça sokağa çıkmamaları ve çıkmaları durumunda da sosyal mesafeye dikkat etmeleri konusunda uyarıldı. İhtiyacı olan vatandaşlara koruyucu maske, eldiven ve el dezenfektanı verildi.

Yaklaşık 36 yıldır Dalyan’da yaşayan ve "caretta carettaların annesi" olarak bilinen 98 yaşındaki İngiliz vatandaşı June Haimoff (Kaptan June), Türkçe ve İngilizce verdiği mesajında, "Ben çok şanslıyım, hasta değilim, evde kalıyorum. Ben hasta olan insanları düşünüyorum. geçmiş olsun diyorum." dedi.

Yaklaşık 30 yıldır Türkiye'de yaşayan İngiliz vatandaşı Mark Henshaw da "Tabii ki hepimiz gerçekten çok üzülüyoruz. İtalya’da, İspanya’da, Amerika’da, Çin’de her yerde görüldü ve maalesef Türkiye’ye geldi. Evimizde kalmamız gerekiyor, o kadar basit. Evde kalmazsak yayılacak, evde kalmazsak daha fazla insan hastalanacak, daha fazla insan ölecek. Bunu tabii ki istemiyoruz. Biz de şimdi bahçeyle uğraşıyoruz, arkadaşlarımızla internetten konuşuyoruz. Başka yapacağımız bir şey yok, oturacağız bekleyeceğiz. İnşallah zamanı gelince bu koronavirüs hayatımızdan gidecek." diye konuştu.

İngiliz vatandaşı Eliesbeth-David Thornber çifti de dışarı çıkmadıklarını söyledi.

Bahçe işleriyle çok meşgul olduklarını dile getiren Thornber çifti, "Bu durum çok ciddi, dünyayı değiştirecek boyutta. Türk hükümeti çok iyi işler yaptı. Her şeye hızlı yaklaştılar. Herkese de söylüyoruz, biz iyiyiz. Herkes de iyi görünüyor, her şey iyiye gidecek. Buradan mesaj vermek istiyorum. Bu virüs sadece Dalyan, Ortaca, Türkiye için değil tüm dünyada var. Herkes güvende kalsın. Herkes evde kalsın. İçeride kalın, güvende kalın." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Boyner, 18 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde Green Heroes Türkiye ile Bağdat Caddesi'nde çöp toplama etkinliği gerçekleştirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilirlik ve doğa dostu odaklı çalışmalarıyla dikkati çeken, müşterileriyle birlikte iyiliği yaymayı ilke edinen Boyner, 18 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde Green Heroes Türkiye ile Bağdat Caddesi'nde çöp toplama etkinliği düzenledi.

“Daha Temiz Bir Dünya İçin El Ele Veriyoruz” diyen Boyner’in Green Heroes Türkiye iş birliğinde gerçekleştirdiği ve yoğun ilgi gören “plogging” etkinliğine Boyner çalışanlarının yanı sıra çevreye duyarlı pek çok kişi katıldı.

Kısa bir süre önce İsveç’te başlayıp tüm dünyaya yayılan “plogging”, çevreye duyarlı kişilerin açık havada koşu ya da yürüyüş yaparken yol üzerinde karşılarına çıkan çöpleri toplamaları ve yürüyüş, koşu sonunda topladıkları malzemeleri ayrıştırarak çöp ve geri dönüşüm kutularına atmaları esasına dayanıyor.

“Daha Temiz Bir Dünya İçin El Ele Veriyoruz” sloganıyla 18 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde gerçekleştirilen ve Boyner Cadde önünden başlayan etkinliğe katılanlar bir yandan yürüyüş ya da koşu yaparken bir yandan da pet şişe, cam, plastik kapak, Kovid-19 dönemi nedeniyle yoğun olarak kullanılan ıslak mendil ve maske gibi çeşitli atıkların yer aldığı toplam 21 kilogram çöp topladı.

Toplanan çöpler arasında izmarit atıklarının yoğunluğu dikkati çekti. Bunun dışında, 5 kilogram evsel atık, 13 kilogram geri dönüştürülebilir atık ve 2 kilogram plastik kapak toplandı.

İyi yaşama dair farkındalık yaratmaya ve aslında küçük değişimlerle iyi bir yaşamın mümkün olduğuna dikkati çeken Boyner, sürdürülebilir bir dünya için hem çalışanları hem müşterileri hem de moda sektörünü harekete geçirmeyi hedeflediği proje ve etkinliklere hız kesmeden devam ediyor.

ANKARA (AA) – Bakanlığın Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında hayata geçirdiği HES uygulamasında güncellemeye gidildi.

Uygulamaya bir süre önce “AB Uyumlu Sağlık Pasaportu” butonu eklenirken, yeni güncelleme ile “aşı kartları” sayfasında yer alan kart bilgilerinde, “aşı adı” ve “geçerli olduğu ülkeler” başlıklı alanlara yer verildi.

Böylelikle vatandaşlar, yurt dışı seyahatlerde karşılaşabilecekleri olası problemler karşısında, yaptırdıkları aşının geçerli olduğu ülkeler hakkında ülke otoriteleriyle bilgi paylaşımında bulunabilecek.

Riskli veya risksiz durumu tek tuşla görüntülenebilecek

HES’te ayrıca ana menü üzerine “Durumumu Görüntüle” isimli yeni bir alan da eklendi.

Böylelikle kişilerin HES kodunu görmesine ya da seçmesine gerek kalmadan direkt olarak riskli veya risksiz durumunu gösterir ekran açılacak.Koronavirüs Haber Indeksi


Rusya Koronavirüs  | Hindistan Koronavirüs | İngiltere Koronavirüs | Almanya Koronavirüs | Fransa Koronavirüs | İtalya KoronavirüsKoronavirüs AşısıKoronavirüs TedbirleriSokağa Çıkma KısıtlamasıSağlık Bakanı AşıBrezilya KoronavirüsBioNTechSputnik-VYerli Aşıİran KoronavirüsABD KoronavirüsKoronavirüsü YenenJaponya KoronavirüsEsnaf Koronavirüs Haberleri