Munzur Vadisi'nde yasan keçileri görüntülendi

TUNCELİ (AA) – Tunceli'de koruma altındaki yaban keçileri, Munzur Vadisi Milli Parkı'nda doğal ortamında görüntülendi.

Kent genelinde aralıklarla etkili olan soğuk ve yağışlı hava, yaban hayvanlarını olumsuz etkiliyor.

Kar kalınlığının yüksek kesimlerde yer yer 2 metreyi aştığı Munzur Vadisi'nde yaşamını sürdüren yaban keçileri, yiyecek bulmak için sarp kayalıklardan alçak kesimlere iniyor.

Munzur Vadisi Milli Parkı sahasında yaklaşık 2 bin rakımlı tepelerde yiyecek arayan yaban keçileri kameraya yansıdı.

Koruma altında olup avlanması yasak yaban keçilerini gören Helin Reyhan Bulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hafta sonunu değerlendirmek için Munzur Vadisi Milli Parkı'nda gezintiye çıktıklarını belirterek, "Karlar erimek üzere, doğa harika, anlatılamayacak kadar güzel. Gezerken yaban keçilerini gördük ve arabamızı durdurduk, onları izledik." diye konuştu.

Milli parkın güzelliğinin ve kıymetinin bilinmesi gerektiğini ifade eden Bulut, Munzur Vadisi'ni görmeyenleri bölgeye gelip görmeye, güzelliklerini yaşamaya davet etti.

Nazım Arslan da Tunceli ve Türkiye için önemli bir değer olan milli parkın dört mevsim çok güzel görüntüler sunduğunu vurguladı.

Parkın yüksek kesimlerinde 2 metreye yakın kar olduğunu kaydeden Arslan, şunları kaydetti:

"Bu durum da yaban keçilerinin yükseklerden düşük kesimlere gelmesine sebep oluyor. Biz de vadide gezerken yaban keçilerine rastladık. Eriyen karlar, yağmur sularıyla birleşerek küçük küçük şelaleler oluşturmaya başlamış. Yaban keçileri aşağıya indiklerinde hem su hem de ot ihtiyaçlarını karşılayabiliyor ve bu durum da doğa fotoğrafçıları için güzel manzaralar oluşturuyor. İnsanların gelip bu doğayı görmelerini, fotoğraflamalarını istiyoruz. Tabii ki her şeyden önce yaban keçilerinin kesinlikle ama kesinlikle avlanmaması gerektiğini belirtmek istiyorum."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

VAN (AA) – Van'ın Gürpınar ilçesinde anneleri ölen 2 yaban keçisi yavrusu koruma altına alındı.

İlçenin kırsalında vatandaşlar tarafından bulunan 2 yaban keçisi yavrusu Doğa Koruma ve Milli Parklar 14. Bölge Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Evcil bir keçinin yanına bırakılan keçi yavruları, daha sonra Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezine götürüldü.

Merkez Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, yaptığı açıklamada, son zamanlarda Van Gölü havzasında yaban keçilerinin sayılarında artış yaşandığını söyledi.

Bulunan iki yaban keçisi yavrusuna sahip çıktıklarını anlatan Aslan, "Yaban keçileri merkezimize teslim edildi. Onlar için bir yer ayarladık. Tüm bakımlarını burada yapacağız. Bir süre sonra da doğal yaşam alanlarına bırakacağız." dedi.

VAN (AA) – Van'ın İpekyolu ilçesinde avlanması yasak ve koruma altındaki tür olan yaban keçisi, yiyecek aramak için indiği mahallede görüntülendi.

Bakraçlı Mahallesi'nde yaşayan Emin İlhan, evinin yanında bulunan bahçesinde bir dağ keçisi olduğunu fark etti.

Dağ keçisinin görüntüsünü cep telefonuyla kaydeden İlhan, davetsiz misafirinin bahçe çevreleyen çitlerin üzerinden atlayıp gözden kaybolduğunu söyledi.

Bahçeye sulama yapmak için indiğini keçiyi gördüğünde çok heyecanlandığını AA muhabirine anlatan İlhan,"Bir anda bahçe içerisinde yaban keçisini gördük ve inanılmaz bir heyecan yaşadık. Ben de cep telefonumla yaban keçisini çektim. Hemen yetkililere haber ettik. İnşallah zarar görmeden doğal yaşamına gider. Son dönemde avcılığın önüne geçilmesi bunların kendi yaşantılarına geri dönmelerini sağladı. Mahalleye yakın olan dağın birçok mağarasında bunların kalıntıları bulunuyor. Biz de büyüklerimizden bunları duymuştuk, dağlarda yaban keçilerin yaşadığını söylerlerdi. İnşallah sahiplenilip avlanmaz çünkü doğa onların yaşam ortamdır. Biz insanlar onların doğasını işgal ediyoruz." dedi.

Mahalle sakinlerinin yaban keçisi gördüklerinin haberi üzerine buraya geldiklerini belirten Van Avcılar Dernek Başkanı Latif Tatar, "Yüzyıllardan beri burada hiç tekke görülmemişti. Mahalle sakinlerinin ihbar etmesi üzerine buraya geldik. Orman ve güvenlik kuvvetlerine bildirdik. Biz de bu mahallede yaşayan avcılarla burada arama yapıyoruz. Avlanması yasaklı olan bir hayvan ve ciddi bir cezası bulunuyor. Vatandaşın bunu koruması lazım sahiplenmesi lazım. Mahalle muhtarını, imamını, mahalleliyi uyardık sahiplenmeleri yönünde. Çünkü nesli tükenmiş bir hayvandır. Kim görürse hemen yetkililere haber etsin." ifadesini kullandı.