MÜSİAD, 95 ülkedeki ekibini yatırımcı avına çıkaracak

İSTANBUL (AA) – MUHAMMET EMİN HORUZ – Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD'ın 95 ülkede direkt ekonomik veri elde edebilecek bir ekibe sahip olduğunu belirterek, "Biz bunları bir yatırımcı avına çıkarmak istiyoruz." dedi.

Kaan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyanın salgın süreciyle birlikte uzaktan çalışma gibi süreçlerle birlikte dijital hayatı test ettiğini belirterek, "Küresel ekonomi diye ifade ettiğimiz aktörler bunların özellikle borsaya da tabi olan uluslararası kuruluşların burada dünyayı test ettiğini de ifade etmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Dijitalleşmeye verdikleri öneme dikkati çeken Kaan, "Bizim 2019 yılında Vizyoner 19 programımızın da ana temasını dijital gelecek olarak ifade etmiştik." dedi.

Kaan, dünyada bu zamana kadar bilinen birçok alandaki ritüel, bilgi, algı ve ticaret biçimlerinin tamamının Kovid-19 sonrası değişeceğine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Dijitalleşmenin her şeyin önüne geçtiğini görüyoruz. Onun için bizim iş yapma biçimleri, otomasyon, yani sanayi 4.0'ı biliyorsunuz, özellikle Almanlar çok ön plana çıkarmışlardı. Ama bunun uygulanması istedikleri gibi olmamıştı. Kovid-19 sonrası hayata bakarsak otomasyon ve dijitalleşme daha çok ön plana gelmeye başladı. Uzaktan çalışma iş yerindeki mekansal ihtiyaçların yeterli olmayışına göre bazı firmalar artık özellikle uzaktan çalışmayı tercih etmeye başladılar. Bence bu alanlarda faydalı olduğunu da düşünebiliriz."

Dijitalleşmenin önemine vurgu yapan Kaan, "Bundan sonraki dönem biliyorsunuz tamamen dijital hayatın ön plana çıktığı bir dönem olacak." dedi.

Kaan, MÜSİAD'ın iş dünyasını ve ihracatı geliştirmek amacıyla bir proje üretim merkezi gibi çalıştığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Türkiye'de şu anda evet büyüme rakamlarımız var. Kapasite kullanım oranlarımız yüzde 78'lere kadar çıktı. Ama kriz öncesi doksan ikilerdi, doksanlara kadar çıkmıştık. E biz büyüyeceğiz, 200 milyar, 500 milyar dolar ihracat yapacağız dediğimizde, en önemli eksiğimiz, ki bunu Ticaret Bakanlığımızla birlikte bir anket yaparak ortaya çıkardık. 44 ilde en büyük ihtiyaç mekansal problem. Bunu yaptığımız takdirde yani uzun vadeli kredi imkanlarıyla iş yeri sağlama iş dünyasına bu yatırım projelerimizle birlikte sanayi üstlerimizle birlikte yaparsak hızlı bir şekilde küçük firmaları orta ölçekli, orta ölçekten de büyük ölçekli firmalar haline dönüştürebiliriz. Yani bunu sağlayacak her türlü gücümüz var."

– "Türkiye'nin bir üretim merkezi olması gayet mümkün"

Yabancı yatırımların önemine dikkati çeken ve Türkiye'nin bir üretim merkezi olmasının gayet mümkün olduğunu belirten Kaan, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Bu alanda yeni bir çalışma içindeyiz. Yatırım diplomasisi, yatırım diasporası, altını çizerek kamuoyuna bunu da ifade etmek istiyorum. Çin, Hindistan ve Asya ülkeleri de ifade ettiğimiz bölge hem dünyanın üretim merkezi. Peki tüketim merkezi neresi? Avrupa Birliği, Amerika, Afrika ve Körfez Bölgesi. Şimdi bu bölgelere yakın ve aynı zamanda diplomasi olarak da çok güçlü geçmişten gelen bağı olan bir tek Türkiye'dir. O bakımdan Türkiye'nin şu andaki özellikle iş gücü imkanının da iyi olması. Körfez'deki, Afrika'daki birçok ülkenin de bizimle birlikte hareket edeceğini düşündüğümüzde Türkiye'nin bir üretim merkezi olması gayet mümkün."

Kaan, MÜSİAD'ın 95 ülkede direkt ekonomik veri elde edebileceği bir ekibe sahip olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Biz bunları bir yatırımcı avına çıkarmak istiyoruz. Onun için yatırım diplomasisi dedik. Yatırım diasporası ifademizi de bunun için kullanıyoruz. Buna yönelik olarak dünyada bize benzeyen ve bu işi en iyi yapan Almanya'nın yaklaşık 70 yıl önce kurmuş oldukları sistemi inceledik. MÜSİAD olarak bu sahayı en iyi bilen olarak da bunun modelini bizler oturup çalışıp, çizdik.”
Yabancı yatırım için sermaye gruplarından, Türkiye'deki ilgili tüm yapılara kadar tüm unsurların bir çatı altında toplanması gerektiğini ifade eden Kaan, “Yatırım söz konusu olduğunda bakanlıkların da yine aynı şekilde bu çatının içinde olacağı ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Finans Ofisi’nin de içinde bulunacağı yepyeni bir organizeye ihtiyaç var.” dedi.
Kaan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Hatırlarsanız; MÜSİAD olarak iki yıl önce biz ticaret diplomasisi diye bir kitap da bastık. Orada da bir kısmını aslında ben tarif etmiştim. Orada ifade ettiklerimizin üstüne diyoruz ki; artık 2021 sonrasında yatırım diplomasisine ve yatırım diasporasına ihtiyacımız var. MÜSİAD'ın da kurumları da dahil olmak üzere diğer sivil toplum örgütlerinin de katkısıyla birlikte biz dünyada kim yatırım düşünüyorsa, kimin elinde bir miktar serveti varsa, sermaye oluşturmuşsa, bunları Türkiye'ye çekecek yeni bir mekanizma üzerine çalışmamızı yaptık, bitirdik. Şu anda hazırız inşallah bunu da Sayın Cumhurbaşkanımıza sunup, güçlü Türkiye'nin, önümüzdeki ilk on içine girecek Türkiye'nin ana çıkış noktası budur demek istiyorum."

İş dünyasında imalat ve üretim sanayi ile ilgili olarak Türk insanın ülkesine güvendiğine ve vatanını sevdiğine dikkati çeken Kaan, şunları kaydetti:

"Gerçekten risk almayı seven bir toplumuz. Çünkü tüccar dediğimiz zaman risk alan kişi demek oluyor. Bu konuda bir zihinsel olarak bir sıkıntımız yok. Sorun ne? Piyasadaki özellikle vergi düzenlemeleri, istihdama yönelik teşviklerin ve işçi işvereni arasındaki sıkıntıların giderilmesi. Ham madde temini konusunda özellikle dijitalleşmeden bahsetmiştik bunların hızlandırılması konuları. Lojistik konusu bizim çok üzerinde durduğumuz bir konu. Sıkıntılar yaşandığı zaman güven ortamı düştüğü için ben bunları anlatıyorum. Lojistikteki depolama ve sevkiyatlarla ilgili olarak hizmetlerin iyileştirilmesi gibi.

Şimdi sizin eğer hedefiniz 500 milyar dolarsa yıllık olarak yüzde 20 ihracatı artırmak bir hedefiniz varsa, bütüncül olarak 360 derece bakmak durumundasınız. Şimdi bizde mesela çok hızlı bir şekilde Kovid-19'da diğer ülkelerden ayrıştık düştük. Şimdi aşılamayla birlikte aynı zamanda Avrupa'nın Amerika'nın ve tüm dünyada bir miktar rahatlamayı düşündüğünüzde buna hizmet edecek olan bir iş dünyasının da çok hızlı hareket etmesi lazım. Biraz evvel bahsettiğim dört unsuru hızlı bir şekilde hazırladığımızda piyasalarda müthiş bir canlanma meydana gelecek. Bu da güven ortamını artıracak."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD 26. Olağan Genel Kurulu'nda görevi yeni MÜSİAD Genel Başkanı Mahmut Asmalı'ya devretti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı MÜSİAD 26. Olağan Genel Kurulu İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Genel kurulda konuşan Kaan, göreve geldiği ilk günden itibaren zamana karşı bir yarış içinde bulunduğunun farkında olduğunu belirtti.

Bu memleketi ve ümmeti bir yürek yangını gibi taşıyıp aşk içinde büyüttüklerini belirten Kaan, "Öyle zor zamanlardan geçtik ki yılmadık. Yürek, bu sevdaya tutulalı beri, hayatın da iklimin de adı değişti. Anlamı tazelendi. Her umut, alevlenmek için kendine bir sebep arar. Kıymetli Cumhurbaşkanım siz bize o sebebi verdiniz. İçimizdeki hak ateşini memleket sevdasını bir kurtuluş bir yükseliş destanına dönüştürdünüz." diye konuştu.

Görev süresinin belki de Türkiye'nin en zorlu ve kendilerinin en sağlam durması gereken süreçlere tekabül ettiğinin altını çizen Kaan, "Seçimler, dış ekonomik saldırılar, tehditler, pandemi ve doğal afetler biri biterken diğeri başladı ancak biz tazelenen yeni MÜSİAD kimliğiyle olaylara anında kurumsal bir olgunlukla refleks verebilmeyi başardık." dedi.

Kaan, şunları kaydetti:

"30 yıllık dev çınara, Yenilenen Türkiye’ye ve yeni devlet sistemimize uyumlu bir model gerekliydi. Tazelenmesi gerekiyordu. Öyle bir model olmalıydı ki hem MÜSİAD’ın bürokratik ve sosyal algısındaki gerilemeyi yeniden ayağa kaldırmalıydı, hem de bu kurumu çok daha aktif, hızlı ve üretken bir yapıya kavuşturmalıydı. Ancak öncesinde, kurumun mevcut durumunun ve yapılanma sınırlarının ne kadar genişleyebileceğinin en ince detaylara kadar teknik analizinin yapılması esastı. Biz bu işi, bu konuda titizlikle eğitilmiş, sistem mühendisliğinde uzman hocalarımız ve yol arkadaşlarımızla yaptık. Daha sonra yapıya katkı sağlamaları için yöneticilerimizin takdirine sunduk. Zordu elbette; ancak sonuçta MÜSİAD’ın önündeki 10 yılı çizilmiş oldu.

MÜSİAD’ı devletimizin sahadaki teşkilatlanması anlamında çok daha etkin bir neferi olması ve hükümet politikaları ile taban arasındaki iletişimi sağlayan organı, görevi görmesi için, devletin en büyük kurumları, bakanlıkları ve çok sayıda kurum kuruluş ve üniversitesi ile sayısız protokol imzaladık. Bu bağlamda 900’e yakın toplantı tertip edildi. 39 iş birliği ve protokol imzalandı. Yurt dışı bağlantılarımızı güçlendirmek ve yurt içi ile yurt dışı ağları birleştirmek üzere 54 MoU’ya imza atıldı. Ticari ve diplomatik açıdan ülkemizin gönüllü iktisadi elçiliğini yapmak adına, MÜSİAD tarafından 18 dış gezi tertiplendi. Çeşitli vesilelerle 139 kez şehir dışı programlar yapıldı ve bunların çoğu MÜSİAD’ın yurt dışı ağının kurumsallaştırılmasına yönelikti."

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile yapılan protokolde başkanlığın, ilgili tüm daire başkanlıkları bizdeki ilgili komiteler ile eşleştirildiğini belirten Kaan, böylece başkanlığa gerekli saha bilgisi ve ortak projeler için birlikte çalışma ortamı sağlandığını kaydetti.

Kaan, "Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile MÜSİAD yurt dışı saha ağının birleştirilmesi konusunda mutabakata varıldı. MÜSİAD’ın 95 ülkedeki şube ve temsilcilik ağının, bir Yatırım Ajansı mantığı ile yeniden kurgulanmasını sağladık. Böylece hem dış ülkelerdeki iktisadi bilgiyi edinmek hem de, yatırım pazarlaması sistemini kurmak istedik." diye konuştu.

Böylece Türkiye’yi bir yatırım pazarı haline dönüştürmek üzere MÜSİAD şubelerini, yatırımcı avı gibi kullanmak ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin ulaşamadığı yerlerde MÜSİAD ile Yatırım Ofisi ortak kaynakları ile hareket etmek sistemini planladıklarını belirten Kaan, buna kısaca M_TIA yani MÜSİAD ticaret ve Yatırım Ajansları Ağı adını verdiklerini söyledi.

– "1550 günlük görev sürem boyunca 400’e yakın şehir gezisi yaptım"

Kaan, "Almanya, Kanada ve Japonya’daki örneklerden yola çıkarak Türkiye için en uyumlu hale getirdiğimiz bu model, şayet sizin için de uygun görülürse, bunu bir üst segmente taşıyarak ve MÜSİAD’ı bu yapının saha örgütü gibi değerlendirerek Türkiye Ticaret ve Yatırım Ajansı Sistemini hemen uygulamaya koymamız bile mümkündür. Zira yönergesinden işleyişine kadar tüm organizasyon çalışmaları tamamlanmış ve zatınıza sunulmaya hazırdır." dedi.

Kaan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz Varız dedikçe, milletimize güç ve umut geldi. Elhamdülillah Rabbime, benim ve ekibimin yüzünü, bu zorlu yolculukta kara çıkarmadı. 1550 günlük görev sürem boyunca 400’e yakın şehir gezisi yaptım ve böylece halkın nabzını sürekli tutup sürekli geri besleme ile hem sistemi hem de kurumsal yapıyı ayakta tutmaya gayret gösterdik. 1550 günde 2 bin 112 faaliyet gerçekleştirildi. Bunların 779 tanesi kamu kurum ve kuruluşları ile irtibatlar ve heyetlerin ağırlanması; 842 tanesi Türkiye ve Anadolu geneli toplantı ve programlar ve 491 tanesi bakanlık ve kurum ziyaretleriydi. Merkezde duran değil; halka, üyemize, bizzat dokunan, devletimiz ve hükümet yetkililerimiz ile temas halinde olan bir başkanlık dönemi olmasını tercih ettik. Çünkü iletişimin gerçek dili, birebir temas ve derdi-dil olmaktır dedik.

Sizlerin bize öğrettiği usul de, çizdiği yol da bu minvaldeydi. Şimdi görevimi teslim ederken yüreğim rahat bir biçimde, bir MÜSİAD kardeşlik geleneği olduğu üzere, benden sonra görevi teslim alan kardeşlerime de her ne olursa olsun her zaman yanınızdayız diyorum. Teşriflerinizle bizleri bir kez daha onurlandırmanızdan ötürü teşekkürü kurumum ve şahsım adına bir borç bilirim. Ayrıca her iki dönemimdeki yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma, genel başkan vekili ve genel başkan yardımcısı arkadaşlarıma, üst kurul başkanlarıma, başkanlık başdanışmanıma , komite başkanlarıma, yurt içi ve yurt dışındaki şube ve temsilcilik başkanlarıma ,siz değerli üyelerimize önceki dönem genel başkanlarımıza huzurunuzda teşekkür ediyorum."

İSTANBUL (AA) – Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) yeni genel başkanı Mahmut Asmalı oldu.

MÜSİAD'ın 26. Olağan Genel Kurulu İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Olağan genel kurulu sonucu MÜSİAD'ın yeni genel başkanı Mahmut Asmalı oldu.

MÜSİAD 26. Olağan Genel Kurulu sonrası MÜSİAD'ın yeni yönetim kurulu; Mahmut Asmalı, Gökhan Yetkin, Mehmet Develioğlu, Soner Meşe, Ahmet Doğan Alperen, Muhammed Ali Özeken, Davut Altunbaş, Abdülsamet Temel, Osman Çalışkan, Hıfsı Soydemir, Abdullah Eriş, Abdullah Bozatlı, Tahir Tuluk, Bekir Sami Nalbantoğlu, Faruk İbrahim Özbek, Mustafa Aktaş, Tevfik Dönmez, Mehmet Şahin, Abdurrahman Uzun, Mustafa Çalışkan, Savaş Yılmaz, Erkan Gül, Abdülkadir Sıcakyüz, Yunus Furkan Akbal ve Meryem İlbahar'dan oluştu.

Yeni yönetim kurulunun yedek üyeleri arasında ise; Osman Nuri Önügören, Selim Sar, Süleyman Tarakçı, Esra Kaftancıoğlu, Muharrem Ahmet Yüksel, Yunus Kartal, Yasin Emre Ertemel, Halit Kerim, Ali Gökhan Er, Fahrettin Oylum, Ünsal Sözbir, Ömer Karatemiz, Osman Özdemir, Mücahid Yıldız, Faruk Güzeldere, Cemil Yüksekdağ, Mehmet Metin Korkmaz, Halil Köklü, Fatih Canpolat, Fatih Altunbaş, Murat Altuğ Karataş, Hüseyin Sarpkaya, Mazlum Engin Akdağ, Murat Kundak ve İsmail Somalı yer aldı.

– "Bayrağı, hep birlikte daha ileriye, daha yükseğe taşıyacağız"

Mahmut Asmalı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirilen MÜSİAD 26. Olağan Genel Kurulu'nun kapanış programında yaptığı konuşmada, "31. yılımızı geride bırakırken, Türkiyemizin ekonomik ve sosyal gelişmesinde, küresel bir oyuncu olmasında, MÜSİAD'ımız çok önemli bir görev üstlenmiştir. Kuruluşundan bugüne kadar emeği geçen tüm genel başkanlarımıza, yönetim kurulu üyelerimize, yurt içi ve yurt dışı şube yönetimlerimize, tüm üyelerimize ve emektar çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Asmalı, şunları kaydetti:

"MÜSİAD'a 2006 tarihinde bir nefer olarak üye olan, 4 genel başkanla çalışan, sektör kurullarında, yönetim kurullarında ve başkan vekilliği görevlerinde bulunan bir kardeşiniz olarak, tüm şubelerimizin ve yönetim kademelerimizin mutabakatı sonucunda, genel kurulumuzun da onayı ile devraldığımız bu bayrağı, inşallah hep birlikte daha ileriye, daha yükseğe taşıyacağız.

MÜSİAD bir ocaktır, bir okuldur, bir gönüllü teşekküldür ve kapısı ülkemize, halkımıza hizmet etmek isteyen herkese açıktır. Biz, buraya üye olurken bir nefer olarak katıldık ve zaman içerisinde tevdi edilen tüm görevleri canla başla yerine getirmeye gayret ettik. Gün geldi organizasyonlarda görev aldık, gün geldi kurullarda hizmet ettik. Ve nihayetinde yapılan istişareler sonucunda, bizimle beraber bir yönetim kurulu oluşturulması mutabakatı sağlandı. MÜSİAD'da aldığım her görev, benim ve ailem için bir şereftir. Bu şerefli ve kutsal görevim süresince, var gücümle çalışacağıma huzurlarınızda söz veriyorum."

– "MÜSİAD bir fikirdir, kural ve aksiyon topluluğudur"

"MÜSİAD, kuruluş felsefesi çerçevesinde: Türkiye'nin kalkınmasına katkı sağlayacak ve halkının refah seviyesini yükseltecek her çalışmaya destek vermiştir." ifadelerini kullanan Asmalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tüm üyelerinin emeği ile yapmış olduğu projeler, faaliyetler, yayınlamış olduğu araştırma raporları ile ülkemizin yönetimlerine her dönemde büyük katkılar sunmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderlik ettiği tüm hükümetlere, iş dünyası ile yakın çalışma içinde oldukları, bizleri destekledikleri ve teşvik ettikleri için kalbi şükranlarımı sunuyorum.

MÜSİAD bir fikirdir, kural ve aksiyon topluluğudur. MÜSİAD'ın önceliği Türkiye'dir. MÜSİAD'ın önceliği İslam dünyasıdır. MÜSİAD'ın önceliği mazlum milletlerdir, insanlığın kurtuluşudur. Bu önceliklerimiz doğrultusunda, almış olduğumuz bayrağı daha ileriye taşımak için heyecanımız, azim ve kararlılığımız tamdır. Seçilen yönetimimiz ve tüm üyelerimiz ile birlikte Türkiye ve tüm insanlık için eserler bırakmak adına gece gündüz çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz. Üstlenmiş olduğumuz sorumluluğun ne denli büyük olduğunun farkındayız. MÜSİAD'ı bugünlere taşıyan ruh ve heyecanla, bu sorumlulukları yerine getireceğimizden hiç şüpheniz olmasın."

Asmalı, MÜSİAD'ın bugünlere gelmesinde, çatısı altında görev yapan tüm kurucularının, yöneticilerinin ve üyelerinin payı olduğuna dikkati çekerek, "İşte bu sebepten dolayı bir kez daha, hizmetlisinden en üst yöneticisine kadar, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Vefat eden üyelerimize de Cenab-ı Hak'tan rahmet diliyorum." diye konuştu.

– "Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin büyük bir atılım göstereceğine yürekten inanıyoruz"

MÜSİAD Genel Başkanı Asmalı, Türkiye'de ve dünyada çok önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemden geçildiğini belirterek, "Tüm dünyada ekonomiden sosyal yaşama, dış politikadan güvenliğe kadar, her alanda olağanüstü gelişmeler yaşanmaktadır. Türkiye, son 20 yılda ekonomiden sosyal hayata, ulaştırmadan enerjiye, dış politikadan milli savunmaya kadar bir çok alanda çok büyük ilerlemeler kaydetmiştir. Milli ve manevi alanda çok büyük hizmetler yapılmıştır. Başta saygıdeğer Cumhurbaşkanımız olmak üzere emek harcayan herkesten Allah razı olsun." dedi.

Son yılların en önemli gelişmesi olan Kovid-19 salgınının bütün dünyada büyük bir şok ve karmaşa meydana getirmişken, Türkiye'nin bu zorlu süreci gayet başarılı bir şekilde atlattığını vurgulayan Asmalı, şu değerlendirmede bulundu:

"Hamdolsun Türkiye, son 20 yılda sağlık alanında yaptığı akılcı yatırımlar ve büyük dönüşümle bu salgını dünyada en iyi yöneten ülkelerden biri olmuştur. Türkiye, gelişmiş ekonomilerin bile büyük sıkıntılar yaşadığı bir dönemde, salgının ekonomi üzerindeki etkisini sınırlı tutmayı başarmıştır. Başta ekonomik büyüme olmak üzere, ihracat ve yatırımlarda rekor artışlar elde etmiştir. Sağlık alanındaki başarılı süreç gibi, coğrafi konumumuz, lojistik ve imalat sanayindeki güçlü altyapımız ve nitelikli iş gücümüz sayesinde, önümüzdeki dönemde Türkiye'nin büyük bir atılım göstereceğine yürekten inanıyoruz.

MÜSİAD olarak, yurt içinde 89 şubesiyle, yurt dışında 95 ülkede 225 irtibat noktasında, toplamda 11 bini aşkın üyesi, yaklaşık 60 bin şirketten oluşan ekonomik büyüklüğüyle, dün olduğu gibi bugün de bu atılımın en büyük destekleyicisi ve paydaşı olacağız. Türkiye bu coğrafyada 1000 yıllık tarihiyle var olmuştur ve Allah'ın izniyle sonsuza kadar da var olmaya devam edecektir."

– "MÜSİAD'ı ve Türkiye'yi yeni ufuklara taşıyacağız"

Asmalı, güçlü Türkiye için, güçlü ekonominin şart olduğunu belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Güçlü bir ekonomiye sahip Türkiye; hak ve hukukun, adalet ve eşitliğin, barış ve güvenin, refah ve mutluluğun hakim olduğu bir dünyanın yeniden inşa edilmesinin en büyük öncüsü olacaktır. Bizler; 'Tohum saç, bitmezse toprak utansın' diyen büyüklerimizi dinleyerek, gelecekte bu dünyanın öncüsü olacak kuşakları yetiştirmek adına Genç MÜSİAD'la tohumlar ektik. Son 20 yılda bu tohumlar yeşerdi, filiz verdi, güçlendi ve artık kendi gövdeleri üzerinde durmaya başladılar. İnşallah bu dönem meyveleri topladığımız dönem olacaktır. Bununla birlikte, MÜSİAD Kadın çalışma grubumuza vereceğimiz güçlü destekle; iş ve aile hayatımızın bugününe ve geleceğine yönelik birçok başarılı projeyi inşallah hayata geçireceğiz.

Gücümüzü geçmişimizden alacağız, bugüne ve geleceğe odaklanacağız. Geçmişin tecrübeleri ile bugünün yeniliklerini birleştirerek, Allah'ın yardımıyla MÜSİAD'ı ve Türkiye'yi yeni ufuklara taşıyacağız. Bugün genel kurulumuzda bu şerefli görevi şahsıma layık gören tüm üyelerimize, görevi devir aldığım değerli başkanım Abdurrahman Kaan Beyefendiye, tüm yönetim kurulu çalışma arkadaşlarına, bu organizasyonda emeği geçen tüm emektarlarımıza, yurt içinden ve yurt dışından teşrif eden tüm misafirlerimize yürekten teşekkür ediyorum."