Muş'ta karla mücadele çalışması nisanda da sürüyor

MUŞ (AA) – Muş'ta karla mücadele ekipleri, kar ve tipi nedeniyle kapanan köy ve mezra yollarını ulaşıma açmaya devam ediyor.

İl Özel İdaresi ekipleri, kent merkezine bağlı köy ile mezralarda yol açma ve genişletme çalışmalarını nisanda da sürdürüyor.

Ekipler, kar kalınlığının bazı bölgelerde 8 metreye kadar çıktığı Çavuştepe bölgesinde 3 iş makinesiyle zorlu karla mücadele mesaisi yapıyor.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kar kalınlığının yer yer 7-8 metreye ulaştığı 2 bin 600 rakımlı Çavuştepe bölgesinde yol açma çalışmalarının aralıksız devam ettiğini söyledi.

Karla mücadele ettikleri bölgedeki köy ve mezraların açık alternatif yollarının da bulunduğunu aktaran Yentür, "Yaklaşık 13 günden bu yana çalışmalar devam ediyor. Yolu ulaşıma açmak için 7-8 metre yüksekliğindeki kar kütlelerini yoldan kaldırmaya çalışan ekiplerimiz zorlu bir çalışma yürütüyor. Buralar fırtına ve tipi nedeniyle karın birikmiş olduğu yerler. Geçidi en zor olan bölgedir. 2 gün içerisinde yolu ulaşıma açmış olacağız." dedi.

İş makinesi operatörü Celal Tümer de zorlu karla mücadele çalışması yürüttüklerini belirterek, "3 iş makinesi ile 8 metre yükseklikteki kar kütlelerini yoldan atıyoruz. Bu mevsimde batı illerinde denize girilirken biz hala karla mücadele ediyoruz. Günde sadece 300-400 metre ilerleyebiliyoruz." ifadesini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Muş İl Özel İdaresi karla mücadele ekipleri, köylülerin alternatif olarak kullandığı ve kar kalınlığının yer yer 10 metreyi bulduğu Üçevler köy yolunda, tüm zorluklara rağmen vatandaşlara sağlıklı ulaşım imkanı sunmaya çalışıyor.

Dağların dik yamaçları ve çığ tehlikesinin bulunduğu yollarda çalışma yürüten ekipler, yüksek kar örtüsü arasında adeta tünel açarak ilerliyor.

Kente 10 kilometre uzaklıktaki Çavuştepe mevkisinde karla mücadele eden ekiplerin zorlu çalışması drone ile görüntülendi.

“Bazen yolumuzu şaşırıyoruz”

Ekip şefi Fehim Karakaya, gazetecilere, köylülerin alternatif olarak kullandığı 23 kilometrelik yolun kardan dolayı uzun süredir kapalı olduğunu söyledi.

Yolu açma çalışmalarına 3 gün önce başladıklarını belirten Karakaya, şöyle konuştu:

“4 gün içinde yolu açmayı planlıyoruz. Şu anda kar yağışı devam ediyor. Burada çalışmak çok tehlikeli, çığ riski var, operatörler zorluk çekiyor. Kepçe operatörü yolu bazen göremiyor. Bazen yolumuzu şaşırıyoruz ve stabilize alana giriyoruz. Kar yüksekliği fazla bölgelerde günde 50 metre ilerleyebiliyoruz.”

Kepçe operatörü Necati Arslan ise nisana rağmen karla mücadele çalışması yürüttüklerini belirterek, “Yol yaklaşık 4 aydır kapalı. Yolu açmakta zorlanıyoruz. Çığ tehlikesi de var. Riskli yerlerde ekip şefimiz önden gidip güvenliğimizi sağladıktan sonra 2 makineyle yolumuzu genişletip tehlike olan yeri aşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

VAN(AA) – İlçeye 15 kilometre mesafedeki Suveren Mahallesi’nde hidrosefali hastası Rabia Kırmızı’nın yakınları, ameliyat sonrası pansumanını yapamayınca sağlık ekiplerinden yardım talebinde bulundu.

Mahalleye giden sağlık ekibinin bulunduğu ambulans, 10 kilometre kala tipi dolayısıyla yoldan çıkarak kara saplandı.

Durumun haber verilmesi üzerine bölgeye yönlendirilen Çaldıran Belediyesi karla mücadele ekipleri, uzun uğraşlar sonucu ambulansı bulunduğu yerden çıkardı.

Yoğun kar ve tipiye rağmen yolu açan ekipler, sağlık görevlilerinin hastaya ulaşarak tedavisini yapmalarını sağladı.

Hasta yakınları, gösterdikleri gayretlerden dolayı belediye ve sağlık ekiplerine teşekkür etti.