Mustafa Kutlu: “İslam aleminin başındaki bela kapitalizmdir”

İSTANBUL (AA) – Yazar Mustafa Kutlu, İslam aleminin başındaki belanın kapitalizm olduğunu belirterek, "İsterseniz küresel sermaye, güç ya da komplo teorileriyle ifade edin, fark etmez. Bu yapı bütün dünyanın kanını emiyor. Bunun tasallutundan kendimizi selamete çıkartmadıkça kurtulamayız." dedi.

Bilim ve Sanat Vakfı'nda (BİSAV) Mustafa Özel moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlik, yapımcılığını Ülke TV'nin üstlendiği, Mustafa Kutlu'nun kendi hikayesini anlattığı "Kalbin Sesi: Mustafa Kutlu Belgeseli" gösterimiyle başladı.

Gösterim sonrası katılımcılardan gelen soruları yanıtlayan Kutlu, Hareket dergisi çevresinden gelen bir yazar olarak derdinin hep memleket meseleleri olduğunu söyledi.

Usta yazar, sadece gençlerin eğilimlerini, sıkıntılarını ve dertlerini yakından takip ederek, "Hayat Güzeldir" adlı kitabını gençlere ilaç olması niyetiyle kaleme aldığını anlattı.

Bütün hikayelerinin ve denemelerinin içerisinde saklı bir meselenin olduğuna işaret eden Kutlu, "Yazmaya başladığım günden bu yana uğraştığım memleket meselelerinin beni getirdiği yer, kapitalizm denilen şeytanın elinden kendimizi, memleketimizi, İslam alemini ve bütün dünyayı nasıl kurtaracağımız oldu." diye konuştu.

Mustafa Kutlu, son kitabı "Kalbin Sesi" ile kapitalizmin iç yüzünü ortaya çıkartmayı hedeflediğinin altını çizerek, şu değerlendirmede bulundu:

"İslam aleminin başındaki bela kapitalizmdir. İsterseniz küresel sermaye, güç ya da komplo teorileriyle ifade edin, fark etmez. Bu yapı, bütün dünyanın kanını emiyor. Bunun tasallutundan kendimizi selamete çıkartmadıkça kurtulamayız. Dünyadaki mevcut kanunlar, onun kanunlarıdır. Bütün alanlarda iktisatta, siyasette, eğitimde ve sanatta her yerde onun kanunu geçerli ve o kanunların gölgesinde, baskısı altında biz ne ahlak konuşabiliriz ne aile ne de çocuk konuşabiliriz. Bu badirenin içerisinden nasıl çıkabiliriz, meselemiz bu olmalı. Ben sadece bir hikayeciyim bunu bir ideoloji, bir doktrin olarak gündeme getirmem mümkün değil. Sadece bir pencere açmak istiyorum, bir kıvılcım çakmak, bir işaret fişeği olmak istiyorum."

– "15 Temmuz direnişi ruhumuzu kaybetmediğimizin en büyük işaretidir"

Türkiye'de sürekli olarak bir dejenerasyondan bahsedildiğine dikkati çeken Kutlu, "Ben bu fikirlere kesinlikle katılmıyorum. Çünkü bu memlekette hemen hemen her kesimden insanın, 'Bizden adam olmaz. Bu memleket batmış gibi.' umutsuz ifadeleri kullandığı bir zamanda, birdenbire 15 Temmuz direnişi gerçekleşti. 15 Temmuz direnişi, ruhumuzu kaybetmediğimizin en büyük işaretidir. Demek ki bütün darbelere rağmen, bizim bir ruhumuz varmış. Bu ruh, bizi bir yerlere götürebilir. Bu yüzden ben çok ümitvarım." dedi.

Usta yazar, Anadolu denildiğinde ise aklına sadece coğrafi bir bölge gelmediğini anlatarak, "Bizim atalarımız Balkanlar, Kafkaslar, Halep ve Şam gibi büyük bir alana yayılmıştır. Bu yüzden ben Anadolu dediğimiz zaman, bizimle beraber dertlenen, ağlayan, gülen bütün insanları düşünüyorum. Anadolu dediğim zaman, sadece belli bir coğrafyayı kastetmiş olmuyorum." ifadelerini kullandı.

– "Bizim dramımız nefis ile mücadeledir"

"Ya Tahammül Ya Sefer" kitabını ise kendi kuşağının istikbalini dile getiren, dramını anlatan bir kitap olarak yazdığını söyleyen Kutlu, "Fakat daha sonra anlaşıldı ki bizden öncekiler benzer dertlere sahip olduğu gibi, bizden sonrakilerin de yaşadığı bir macera oldu. Bu yüzden bu kitap ortaklaşa herkesin paylaşabileceği dertleri dile getiren bir kitaptır." dedi.

Romanın, çıkmaza düşen insanın dramını ele aldığını aktaran Kutlu, "Dram, çeşitli formlarda kendini gösterebilir fakat sonunda geldiği yer insandır. İnsanı da çıkmaza düşüren şey nefsidir. Yani bizim dramımız nefis mücadelesidir. Nefis mücadelesini hakkıyla anlatabilen kişiler ancak bu yolda yürüyebilir ve iyi romanlar yazabilir." şeklinde konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır’la diplomatik temasların başlamasına ilişkin, “Mısır halkı bizimle ters düşmez.” dedi.
  • Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, hem pandemi döneminde hem sözleşme yenilerken maaşında yaptığı indirimlerle Fernando Muslera’nın gerçek bir kaptan gibi davrandığını söyledi.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerini resmi törenle karşıladı.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı’nda konuştu.
  • Azerbaycan ordusunun tatbikatında, Türk yapımı Bayraktar SİHA’lar da kullanıldı.
  • Kastamonu’da çilek üretimine başlayan Filiz Çevikoğlu, ürünlerini de Malezya’ya göndermeyi planlıyor.
  • TFF 1. Lig ekiplerinden Menemenspor’un teknik direktörü Ümit Karan, Süper Lig’in son dönemde çok gergin geçtiğini, ne zaman, kimin lider olacağını söylemenin kolay olmadığı şampiyonluk yarışında Galatasaray’ın tecrübesiyle öne çıktığını belirtti.
  • Hatay’ın Hassa ilçesinde “Yılancı Mustafa” olarak tanınan Mustafa Göktürk, Amanos Dağları’nın eteklerindeki kırsal mahallelerde evlere giren yılanları, ucu çengelli bir demir ve plastik maşayla yakalayarak doğaya bırakıyor.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki bir villada, aynı aileden 4 kişi, silahla vurulmuş halde ölü bulundu. Villada inceleme yapan polis ekipleri, Mustafa Gider’in (40) babası, annesi ve kız kardeşini pompalı tüfekle vurduktan sonra intihar ettiğini belirledi.

KONYA (AA) – Konya, Afyonkarahisar, Aksaray ve Karaman’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kullanıma kapatılan birçok iş yeri ve mekan, normalleşme süreciyle yeniden açıldı.

Seyahat kısıtlamasının kalkması ve bazı işletmelerin açılması dolayısıyla Konya’da işlek cadde ve sokaklarda hareketlilik yeniden başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme adımları kapsamında kafe, restoran gibi işletmelerin de açılmasıyla şehrin birçok noktasında hareketlilik yaşandı.

https://youtu.be/CpMiM7ZPrvA

Çok sayıda sürücü yollara çıkarken, işe gitmek isteyen vatandaşlar da toplu taşıma araçlarında yoğunluk oluşturdu. Sokağa çıkanların maske takarak sosyal mesafe kuralına riayet ettikleri görüldü.

Bazı işletmelerin önünde kuyruklar oluştu. İşletmeler müşterilerinin ateşini ölçerken, polis ekipleri de dışarıya maskesiz çıkılmaması konusunda sık sık uyarı yaptı.

– Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da Kovid-19 tedbirleri kapsamında geçici olarak kapatılan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane ve çay bahçeleri gibi işletmeler yeniden açıldı.

Kentte, normalleşme süreciyle beraber İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında, yiyecek içecek işletmeleri, bugünden itibaren yeniden müşteri kabul etmeye başladı.

Birçok iş yeri dezenfekte edilirken işletmeler, sosyal mesafeye göre masa düzenine riayet ederek el dezenfektanı ve kullan-at tarzı malzemeler kullandı. Öte yandan işletmelerde personeller, maske ve eldiven kullanımına dikkat etti. Bazı işletmelere gelen müşteriler ateşi ölçülerek kabul edildi.

Afyonkarahisar Kafeciler ve Restorancılar Derneği Başkan Yardımcısı Eren Alan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki bütün restoran ve kafelerin, açılış öncesi gerekli hazırlıkları yaptığını söyledi.

İşletmelerin yaklaşık 2,5 aydan beri kapalı olduğunu dile getiren Alan, şöyle konuştu:

“Detaylı temizliklerimizi ve dezenfektanlarımızı yaptık. Yine hizmetimiz sırasında genelgede yer alan tek kullanımlık malzemelerimizi tedarik ettik. Ayrıca, Afyonkarahisar’daki bütün işletmelerde personellerin eğitimleri yapılarak, kıyafetleri ve maskeleriyle çalışma koşulları sağlandı. Müşterilerimiz belirlenen kurallara uygun olarak işletmelerimize gelebilirler ve gönül rahatlığıyla hizmetlerini alabilirler.”

Kır Bahçesi İşletmecisi Sait Nazım Doğru da normalleşme sürecinde bütün hazırlıklarını tamamladıklarını ve çocuk oyun alanı gibi ortak kullanım alanlarını kaldırdıklarını aktardı.

Açık havada sosyal mesafeye dikkat edilerek bugünden itibaren misafir kabul etmeye başladıklarına değinen Doğru, personele gereken eğitimin verildiğini ve siparişlere göre hazırlanan yöresel ürünlerin, hijyenik şartlarda yapıldığını ifade etti.

– Aksaray

Aksaray’da, Kovid-19 tedbirleri kapsamında kullanıma kapatılan birçok iş yeri ve mekan, normalleşme süreciyle yeniden açıldı.

Faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan/kısıtlanan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) bugün itibarıyla belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet verecek.

Lokanta işletmecisi Osman Karabıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işletmelerinin Kovid-19 tedbirleri kapsamında uzun süredir kapalı olduğunu söyledi.

Bugün itibarıyla başlatılan normalleşme süreci kapsamında, sosyal mesafe kurallarına uyarak işletmesini açtığını belirten Karabıyık, “Lokantamızın dezenfekte işlemlerini yaptırdık. Temizlik işleri titizlikle yapıldı. Personel olarak azami şekilde pandemi kurallarına uyuyoruz. Maskelerimizi hiç çıkartmıyoruz. Sandalyelerimizin arasında 60 santimetre, masalarımızın arasında 1,5 metre mesafe koyduk. Sabah saatlerinden itibaren yoğun bir şekilde işlerimize devam ediyoruz.” diye konuştu.

– Karaman

Karaman’da kent merkezindeki çay ocakları, kahvehaneler ve lokanta gibi işletmeler, kapılarını tekrar müşterilerine açtı. İşletmeler kurallara uyulması konusunda müşterilerini uyarıyor.

Döner salonu işleten Ali Rıza Divleli, uzun sürenin ardından iş yerini açmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Tüm kurallara uyarak hizmet vermeye başladıklarını ifade eden Divleli, ülkenin Kovid-19 salgınından en kısa sürede kurtulması temennisinde bulundu.