MXGP'nin 6. ayağı 4-6 Eylül'de Afyonkarahisar'da yapılacak

AFYONKARAHİSAR (AA) – Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke ile Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, tarihleri netleşen Dünya Motokros Şampiyonasının yapılacağı Afyon Motor Sporları Merkezinde incelemelerde bulundu.

Akülke, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, tarihleri netleşen şampiyonanın ile Türkiye Motofest’le birlikte 4-5-6 Eylül’de Afyonkarahisar’ın ev sahipliğinde yapılacağını söyledi.

Uluslararası Motosiklet Federasyonu (FIM) ile 3 gün önce bir görüşme gerçekleştirildiğini dile getiren Akülke, şöyle konuştu:

“Dünya Motokros Şampiyonasının İngiltere ve Hollanda’da Mart ayında ilk 2 yarışı yapılmıştı. Daha sonra yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi dolayısıyla yarışlara ara verilmişti. Ağustos ayında Rusya, Slovakya ve Finlandiya yarışları yapılacak. 4-5-6 Eylül’de de Türkiye’de yapılacak. Takvim itibariyle 6. ayak yarışları Afyonkarahisar’da olacak. Buda aslında ülkemiz için çok değerli bir hale geldi. Hem yarışçı hem de gelen misafir sayısında önemli bir artış olacak. Ayrıca üniversite öğrencilerini de şehrimizde ağırlamış olacağız.”

“Dünya Motokros Şampiyonası’yla çok önemli mesajlar vereceğiz”

Akülke, Türkiye’nin ne kadar güvenli bir ülke olduğunu, Afyonkarahisar’ın termalde ne kadar önemli bir şehir olduğunu şampiyonayla birlikte herkese duyuracaklarını vurguladı.

Şampiyona için iki gündür koordinasyon toplantıları yaptıklarını aktaran Akülke,”Bugünde öğlene kadar sahadaydık ve tüm eksiklerimizi tespit ettik. Pistte bir takım ufak tefek değişiklikler olacak. An itibariyle de çalışmalarımıza başladık. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’de bizlere tam destek verdi. İlk sene heyecanıyla bu yıl çok daha iyi bir organizasyon yapmayı planlıyoruz. TMF olarak bizde bu krizi, Afyonkarahisar ve ülkemiz adına fırsata çevirmeyi düşüyoruz. Çünkü, turizm sektörü çok ciddi etkilendi. Türkiye’nin turizm alanındaki tanıtımına da Dünya Motokros Şampiyonası’yla çok önemli mesajlar vereceğiz.”dedi.

“Festival etkinliklerimizi de düzenleyeceğiz”

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek de dünyada etkili olan koronavirüs salgınından dolayı ülkemizdeki spor müsabakaları ve liglerin tamamının ertelendiğini anımsattı.

Kovid-19 ile dünyada mücadelede en iyi tedbirleri alan ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çeken Zeybek, şöyle devam etti:

“Zafer Haftası ile birlikte eylül ayının ilk günlerinde dünyaya normalleşmenin göstergesi olarak Afyonkarahisar’daki MXGP’nin 3’üncüsünü gerçekleştirerek bir mesaj vermek istiyoruz. Organizasyonumuz yine Cumhurbaşkanlığımız himayelerinde yapılacak. Yine normalleşme sürecine girdiğimizde hükumetimizin almış olacağı tedbirler esas alınarak festival etkinlerimizi de düzenleyeceğiz.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

AFYONKARAHİSAR (AA) – Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Ogün Baysan, AA muhabirine, Dünya Motokros Şampiyonası’nın 8. ayak (4-5 Eylül) ve 9. ayak (7-8 Eylül) yarışlarının Afyonkarahisar’da gerçekleştirildiğini anımsattı.

İlk yarışların hafta sonuna denk geldiği için katılımın yoğun olduğunu ifade eden Baysan, şunları kaydetti:

“Her iki yarış da ikişer gün sürdü. Şampiyonanın iki ayak yarışını toplamda 20 binin üzerinde sporsever izledi. Bu iyi bir rakam. Dünyada da dolaştığınız birçok yarış var. Bu seyirciyi toplamak kolay değil. İnsanların motor sporlarına olan merakı, ilgisi günden güne artıyor. Daha önceki senelerde bu rakama yaklaşmıştık ama bu yıl biraz özlem var herhalde. Gerçekten zirve noktasına ulaştı. Gayet keyifli.”

“Keyifli, güzel bir yarış oldu”

İki yarışın üst üste Türkiye’de yapılmasının çok önemli olduğunu dile getiren Baysan, şöyle konuştu:

“Burada iyi puan çıkaranlar en yakın rakibiyle arasını neredeyse 50 puan açacak. Bu nedenle sporcular için buradaki yarışlar, Türkiye’yi önemli kıldı. Katılım da onun için gayet yüksekti. Keyifli, güzel bir yarış oldu. Bundan sonra artık Afyonkarahisar çıtayı gerçekten çok yukarılara çekti. Dünyadaki diğer federasyonlara, motosiklet federasyonlarına başarılar diliyoruz. Biz elimizden geleni yaptık. Ondan sonra onların bizi yakalamasını beklemeyeceğiz. Biz adımlarımızı atmaya devam edeceğiz”

“Afyonkarahisar yurt dışında artık ‘GP’ diye anılıyor”

Yarıştaki en önemli kriterin seyirci olduğunu vurgulayan Baysan, seyirci olduğu sürece beğeni ve ilgi arttıkça bu sporun kentte yapılmaya devam edeceğini belirtti.

GP’nin Afyonkarahisar’ın artık bir simgesi olduğunu anımsatan Baysan, “Dünya Motokros parkuru. Afyonkarahisar yurt dışında artık ‘GP’ diye anılıyor. Keyif veriyor. Afyonkarahisar tam bir geçiş noktasında. 250 kilometre mesafeden 25-30 bin kişiyi toplayabiliyor, kentin böyle bir özelliği var. Sadece yerel izleyicisi değil, çevre illerden hatta İstanbul’dan dahi seyirci geliyor. İstanbul’a 400 kilometre burası. Onun için Afyonkarahisar’da bu iş sevildi, kalır. İnşallah farklı organizasyonlar da olur.”

AFYONKARAHİSAR (AA) – Afyon Motor Sporları Merkezi’nde iki kategoride serbest antrenman ve sıralama turlarıyla başlayan organizasyonda, ilk gün Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası’nın (WMX) yanı sıra Avrupa Motokros Şampiyonası (EMX Open) yarışları yapılacak.

Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Ogün Baysan, AA muhabirine, Dünya Şampiyonası’nda kadınların mücadelesinin startını verdiklerini söyledi.

Katılımın iyi olduğunu kaydeden Baysan, “120 sporcunun üzerinde bir sporcuyla dünyanın çeşitli bölgelerinden ve ülkelerinden katılım var. Günün sonunda birinci etaplarını tamamlayacak olan kadınlar ve gençler Avrupa Şampiyonasının bugün akşam üstü ikinci ayağını bitireceğiz.” dedi.

Şampiyonada iki ayak mücadelesinin Türkiye’de yapılacağını anımsatan Baysan, şöyle konuştu:

“Bunun nedeni Afyonkarahisar’da yapılan bu tesisin gerçekten dünya standartlarının üstünde olması ve bütün takımların bunu talep etmesi bize çok keyif verdi. Afyonkarahisar Valiliğinin, Belediyesinin bütün emekleri, çabaları, destekleri boşa çıkmadı. Türkiye’yi gururlandıran bir yarış Türkiye’de başladı.”

Bitci MXGP of Turkey’in 8. ayak yarışları yarın tamamlanacak ve dereceye girenlere ödülleri verilecek.