n11.com, bu yıl 8 mağaza destek noktası daha açacak

İSTANBUL (AA) – MUSAB TURAN – n11.com Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı (CMO) Esra Süzme, bu yıl müşterilerine ve anlaşmalı satıcılarına sundukları e-ticaret deneyimini geliştirecek yeni yatırımlar yapacaklarını belirterek, "Bu yıl halihazırda ülke genelinde bulunan 7 mağaza destek noktası sayımızı artırmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelinde toplam 8 mağaza destek noktası daha açma planımız mevcut. İstihdam açısından da bu yıl hem İstanbul hem de bölge ofislerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz." dedi.

Süzme, AA muhabirine yaptığı açıklamada, n11.com'un, Türkiye'de yeni bir alışveriş deneyimi sunmak adına 2013 yılında kurulduğunu, sektörde ilk defa "online perakende pazar yeri" konseptini uygulamaya alarak hayata geçirdiklerini anlattı.

Kuruldukları günden bugüne müşterilere ve e-ticaret faaliyetlerinde kendilerini tercih eden işletmelere "kusursuz" bir platform sunmak için birçok alanda yatırım hayata geçirdiklerini ifade eden Süzme, "2021 ve önümüzdeki yıllarda farklı alanlarda n11.com'u öncü kılacak proje ve yatırımlar üzerinde çalışıyoruz." dedi.

Türkiye'de tamamen internet üzerinden araba alım-satımına olanak veren garaj11 ile bir ilki hayata geçirdiklerini belirten Süzme, "Önümüzdeki dönemde yüksek potansiyele sahip olduğunu düşündüğümüz farklı kategorilerde de benzeri çalışmalara devam edeceğiz. Gündemimizde yer alan diğer önemli bir başlık da ödeme sistemleri. Dijital kredi çözümleri ve açık bankacılık tarafında olan gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu alanda önemli atılımları hayata geçirmek için çalışmaya devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

– "Garaj11'e gösterilen ilgiden memnunuz"

Esra Süzme, "Güvenle al, güvenle sat" sloganı ile Kasım 2020'de hayata geçirdikleri garaj11'in, Türkiye'nin pazar yeri konseptli ilk ikinci el otomobil platformu olduğunu söyledi.

Otomotiv sektör dinamiklerini e-ticaretin sunduğu hızlı, kolay ve güvenli alışveriş deneyimi ile birleştiren garaj11'in, sunduğu ayrıcalıklı hizmetlerle ilk defa otomobil sahibi olmak, aracını değiştirmek veya aracını hemen satmak isteyenlerin ilk adresi olmayı hedeflediğini aktaran Süzme, şunları kaydetti:

"Kısa süre olmasına rağmen garaj11'e gösterilen ilgiden memnunuz. Güven unsurunu ön planda tutmak adına garaj11 platformunda yalnızca belirli bir yaş ve kilometreye kadar olan araçlar, TÜV SÜD D-Expert detaylı ekspertiz raporu eşliğinde n11 kullanıcılarına sunulmakta. Şu an için platform üzerinden iki farklı banka aracılığıyla taşıt kredisi olanağı mevcut. Platform üzerinden müşterilerimiz, araçlarını satın aldıktan sonra lojistik hizmetlerine başvurarak araçları adreslerine teslim alabiliyorlar."

– "Son 3 yılda 3 binden fazla firma, n11faturam aracılığıyla e-faturaya geçti"

n11.com CMO'su Süzme, salgın döneminde iş ortaklarına erken ödemeler yaparak onlara nakit akışında bir nebze de olsa nefes aldırmaya çalıştıklarını, bununla beraber iş ortaklarının dijitalleşmesi ve e-ticaret dünyasında işlerini daha kolay yapabilmesi için ürün ve servislerin sayısını her yıl artırdıklarını söyledi.

Süzme, devreye aldıkları ürün ve servislere ilişkin şu bilgileri verdi:

"Geçen yıllarda hizmete aldığımız n11faturam ürünümüzle iş ortaklarımıza e-fatura, e-arşiv fatura ve e-irsaliye oluşturma imkanı sağlıyoruz. Son 3 yılda 3 binden fazla firma, n11faturam aracılığıyla e-faturaya geçti. n11faturam; avantajlı kontör fiyatları, e-ticarette faaliyet gösteren firmalara uygun entegrasyon çözümleri, hem telefon hem de mail yoluyla 7 gün 24 saat ulaşılabilen destek hattı ve paket alımlarında sağlanan reklam puanı hediyeleriyle firmalar için cazip hale geliyor.

Yine hizmete aldığımız n11magazam ürünümüzle e-ticarette faaliyet gösteren iş ortaklarımız kendi e-ticaret web sitelerini oluşturabiliyor ve yönetebiliyor. Sektör ortalamasının oldukça altında bir fiyatla iş ortaklarımız için avantajlı bir hizmet sunuyoruz. Ayrıca, reklam puanı hediyeleriyle iş ortaklarımız için fiyat avantajını daha da yukarıya taşıyoruz. n11mağazam ürünümüzle birlikte web site, n11.com ve diğer pazar yerleri ile entegrasyon imkanı sunuyoruz. Paket kapsamındaki özel kargo fiyatlarından iş ortaklarımızın faydalanmasını sağlıyoruz."

– "42 binin üzerinde iş ortağı online eğitim aldı"

Esra Süzme, geçen yıl hizmete aldıkları n11cloud ile iş ortaklarına tüm iş süreçleri, uygulamaları, web siteleri ve e-ticaret altyapıları için gerek duyduğu tüm bilişim altyapısını sağlamaya başladıklarını bildirdi.

n11.com olarak İstanbul'da Eminönü ve İSTOÇ'ta 2, Ankara, İzmir, Antalya, Adana ve Konya'da birer tane olmak üzere toplamda 7 adet mağaza destek noktasıyla, fiziksel ofis konseptiyle iş ortaklarına yerinde destek sağlayan tek e-ticaret platformu olduklarını aktaran Süzme, iş ortaklarının mağaza destek noktalarından ücretsiz fotoğraf çekimi, mağaza açılışı, platform, satış, kampanya ve lojistik konularında her türlü desteği alabildiğini anlattı.

Süzme, mağaza destek noktalarında birebir veya küçük gruplar halinde e-ticaret eğitimleri verdiklerini de söyledi.

Uzun yıllardır Türkiye'nin her bölgesinde sınıf içi eğitim adı verdikleri yüz yüze eğitimler gerçekleştirdiklerini aktaran Süzme, "Yüz yüze eğitimlerin yanında online eğitimlere, yani webinar'lara başlamıştık. Pandemi sürecinde sınıf içi eğitimlerin yerine tamamen webinar'lara ağırlık vermiş durumdayız. Hafta içi neredeyse her gün farklı konularda online e-ticaret eğitimleri vermekteyiz. 2020 yılında 355 webinar düzenledik ve bu eğitimlere 42 binin üzerinde iş ortağımız katılım göstererek online eğitim aldı." diye konuştu.

– "Yeni projelerle iş ortaklarımızı desteklemeye devam edeceğiz"

n11.com CMO'su Süzme, lojistik ve kargo süreçleriyle ilgili olarak sektörün tüm önde gelen kargo/lojistik firmalarıyla entegrasyonları bulunduğunu, toplamda 8 kargo ve 3 lojistik firması ile anlaşmalı fiyatlardan iş ortaklarının faydalanmasını sağladıklarını kaydetti.

Tüm kargo anlaşmalarına adresten alım/adrese teslim ve sigorta hizmetlerinin dahil olduğunu aktaran Süzme, "Lojistikte uçtan uca teslimat çözümü sunuyoruz. Ayrıca, entegrasyon sayesinde ek bir iş yükü oluşturmadan yalnızca anahtar kodlar ile sistemimizde sipariş hareketlerini güncelliyor ve doğru bilgi akışını hem iş ortaklarımıza hem de müşterilerimize sunuyoruz. Anlaşmalı kurye firmamız üzerinden operasyonu elverişli iş ortaklarımız aracılığıyla müşterilerimize aynı gün veya ertesi gün teslimat seçeneği sunuyoruz." diye konuştu.

"Cross border trad​​​​​​​e (e-ihracat)" iş modeliyle iş ortaklarına 2 farklı modelde dünyaya açılma fırsatı sunduklarını bildiren Süzme, "Pazar yeri ile e-ihracat modelimizde iş ortaklarımızın ürünlerini Rusya'nın önde gelen pazar yerinde sergiliyor ve satışını gerçekleştiriyoruz. Direkt e-ihracat modelimizde iş ortaklarımızın Azerbaycan ve KKTC'deki müşterilerden sipariş almasını ve ürün gönderimi gerçekleştirmesini sağlıyoruz. 2021 yılında da mevcut ürün ve desteklerimizin yanında yeni projelerle iş ortaklarımızı desteklemeye devam edeceğiz." dedi.

– "İş ortaklarımızın operasyonel süreçlerini kusursuzlaştırmaya devam edeceğiz"

Esra Süzme, 2021'de de başta teknoloji altyapısı olmak üzere iş ortaklarının ve Türkiye e-ticaret ekosisteminin gelişmesini sağlayacak yatırımlara hız kesmeden devam edeceklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Bu yıl halihazırda ülke genelinde bulunan 7 mağaza destek noktası sayımızı artırmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelinde toplam 8 mağaza destek noktası daha açma planımız mevcut. İstihdam açısından da bu yıl hem İstanbul hem de bölge ofislerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz. Öte yandan, 2021'de iş ortaklarımızın operasyonel süreçlerini kusursuzlaştırmaya, ayrıcalıklı hizmet sunmaya devam edeceğiz.

Satıcılarımızın iş yükünü hafifletmek için sipariş karşılama (fulfillment) hizmetini devreye alacağız. Bu şekilde alınan siparişlerin müşterilerimize iletilme sürecinde geçen tüm e-ticaret operasyonları tek bir sistem üzerinden ilerleyecek. Bu proje ile birlikte iş ortaklarımıza ürünlerini depolama, kargolama ve iade gibi tüm operasyonel süreçlerini üstlenecek bir çözüm sunacağız."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – n11.com, POCO'nun merakla beklenen yeni akıllı telefonu POCO X3 GT’nin 256 GB'lık modeli n11'e özel olarak satışa sundu.

Alışveriş platformu n11.com'dan yapılan açıklamaya göre, teknoloji rüzgârı estirmeye devam ediyor.

Satışa sunduğu iddialı ürünleriyle kısa sürede sektörde önemli bir yer edinen POCO, yeni akıllı telefonu POCO X3 GT’yi dün itibarıyla n11.com’da satışa sundu.

POCO X3 GT’nin 256 GB’lık modeli ise lansman dönemi boyunca sadece n11.com’da müşterileriyle buluşacak. 64MP üçlü kamerası ve ekran özellikleriyle dikkati çeken yeni akıllı telefon, MediaTek Dimensity 1100 5G işlemcisini Türkiye’de ilk kez kullanan akıllı telefon olmasıyla öne çıkıyor. POCO X3 GT’nin ayrıca 67W Hızlı Şarj Özelliği ve 120 Hz Yenileme Hızı bulunuyor.

Poco X3 GT’nin 128 GB’lık modeli 4 bin 999 TL, 256 GB’lık modeli 5 bin 399 TL’den satışa sunuluyor. Türkiye’de ilk kez n11.com müşteriyle buluşacak Poco X3 GT’nin 256 GB’lık modeli, lansmana özel olarak sınırlı sayıda, Mi True Wireless Earphones 2 Basic kulaklık hediyesiyle geliyor.

İSTANBUL (AA) – Fibabanka, n11.com ile devam eden iş birliği kapsamında, n11.com'dan yapılacak alışverişlerde 36 aya varan vadelerde 40 bin TL'ye kadar masrafsız alışveriş kredisi imkanı sunuyor.

Fibabanka'dan yapılan açıklamaya göre banka, müşterilerinin finansal ihtiyaçlarına anında çözüm geliştirerek hayatlarını kolaylaştırmaya ve her koşulda yanlarında olmaya devam ediyor.

Bu çerçevede, n11.com'dan yapılacak alışverişlerde 36 aya varan vadelerde faizsiz ve masrafsız alışveriş kredisi imkanı sunulurken, 100 TL – 40 bin TL arasında kullanılabilecek alışveriş kredisi için tüketiciler, www.n11.com'daki ödeme adımında "Alışveriş Kredisi", ardından "Fibabanka"yı seçerek devam ettiklerinde Fibabanka kredi başvuru sayfasına yönlendiriliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Fibabanka Ekosistem ve Platform Bankacılığı'ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Ertürk, tüketicilerin alışveriş ihtiyaçlarında finansal kolaylıklar sağlayabilmek amacıyla birçok sektörde iş ortaklıkları geliştirmeye hız kesmeden devam ettiklerini aktardı.

Fibabanka müşterisi olsun veya olmasın herkese, anında kredi imkanı sağladıklarını aktaran Ertürk, şunları kaydetti:

"Tüketicilerin ihtiyaç duyduğu anda finansal desteğe kolay ve hızlıca ulaşabilmeleri için sunduğumuz alışveriş kredilerinin en önemli özelliği uzun vadelerde ve masrafsız olması. 2020 yılında kullandırdığımız kredi miktarı 70 milyon TL olurken, 2021 yılının başından bu yana da 40 milyon TL kredi kullanım tutarına ulaştık. Türkiye'nin öncü e-ticaret platformlarından n11.comile de iş birliğimizi büyük bir memnuniyetle sürdürüyoruz. Kovid-19 salgını tüm dünyada pek çok değişimi tetiklerken dijitalleşmenin önemi ve gerekliliğini yeniden, kuvvetle gündeme getirdi.

Yaşam tarzımızı, iş yapış şekillerimizi ve alışkanlıklarımızı ciddi şekilde değiştirdi ve değiştirmeye de devam ediyor. Bunun en somut örneklerinden birini de e-ticaret pazarında görebiliyoruz. Diğer yandan, dijital teknolojilerin müşteriye ulaştığı son halkalardan biri de finans sektörü ve konvansiyonel bankacılıktan ziyade günümüzün ihtiyaç ve koşulları doğrultusunda dijital bankacılık anlayışını benimsemiş bir banka olarak bizim için dijitalleşme elbette yeni bir konu değil. Özellikle son üç yıldır hayata geçirdiğimiz dijitalleşme odaklı yatırımlarımızla sektörde farklılaşıyoruz. "

Teknolojiye olan hakimiyetleri ile finansal ihtiyaçlara yönelik kişiye özel dijital çözümler sunma hedefinde olduklarını bildiren Ertürk, bu doğrultuda dijital habitatın en önemli unsurlarından, e-ticaretin Türkiye'deki en önemli temsilcilerinden olan n11.com ile yaptıkları anlaşmanın çok kıymetli olduğunu ifade etti.

n11.com Finans Genel Müdür Yardımcısı Akın Tolga Kocakalay, müşterilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurup, her an bunlara yönelik çözümleri geliştirmeyi sürdürdüklerini aktardı.

Kocakalay, "Fibabanka ile devam eden iş ortaklığımız kapsamında sunduğumuz yeni masrafsız kredi fırsatıyla müşterilerimizin ihtiyaçlarını ertelemeden masrafsız bir şekilde, istedikleri ürünlere ulaşabilme olanağından faydalanabiliyor. Müşterilerimize en uygun finansal çözümleri sunmaya, kusursuz ve keyifli müşteri bir alışveriş deneyimi yaşatmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.