Nevmekan Millet Kıraathaneleri 100 bini aşkın kitap kapasitesiyle İstanbullulara hizmet veriyor

İSTANBUL (AA) – Üsküdar Belediyesi bünyesinde hizmet veren Nevmekan Selimiye, Nevmekan Bağlarbaşı ve Nevmekan Sahil Millet Kıraathaneleri 100 bini aşkın kitap kapasitesiyle İstanbullu kitapseverleri bekliyor.

Bu yıl “Çağları Aşan Söz” teması ile 29 Mart-4 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen 57. Kütüphane Haftası, çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Üsküdar, Nevmekan Millet Kıraathaneleri gibi modern konsept kütüphanelerinin yanı sıra Çinili Çocuk Kütüphanesi, Şemsipaşa İlçe Halk Kütüphanesi, Mihrimah Sultan Çocuk Kütüphanesi ve Mirzazade Mehmet Efendi Kütüphanesi gibi çok sayıda tarihi kütüphaneye de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Hacı Selim Ağa Yazma Eser Kütüphanesi de yazma eserlere ilişkin kaynaklar konusunda okuyucuya geniş bir arşiv imkanı sağlıyor.

Sultan 3.Selim tarafından Selimiye Kışlası ile birlikte yaptırılan tarihi Selimiye Hamamı da 3 yıl süren restorasyonun tamamlanmasının ardından Nevmekan Selimiye olarak, kütüphane ve kültür merkezi konseptiyle kitapseverleri ağırlıyor.

“Öğrencilerimiz müze, sergi salonu, restoran gibi kısımlardan da istifade edebiliyor”

Nevmekan Millet Kıraathaneleri İdari Sorumlusu Ömer Bilen, kütüphanelere ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Üsküdar’da çok sayıda üniversite ve çocuk kütüphanesi olduğunu belirterek, “Nevmekan kütüphaneleri bunların arasında öne çıkıyor. Çünkü öğrencilerimiz müze, sergi salonu, restoran gibi kısımlardan da istifade edebiliyor.” dedi.

Bilen, bu tesislerin “millet kıraathanesi” konseptiyle hayata geçirildiğini ve normal şartlarda 24 saat hizmet verdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Salgın öncesi, gün içerisinde öğrencilerimize 3-4 kez ikramlarımız oluyordu. Gece 01.00’den sonra çorba ikramımız oluyordu. Ücretsiz internetimiz var. Öğrencilerimiz üye olup istediği kitabı alarak istifade edebiliyor. Öğrencilerimiz ‘Nevmekan’lardan ziyadesiyle memnun. Bizlere de bunun geri dönüşünü yapıyorlar. Bu tesisler salgından dolayı yarı kapasiteyle hizmet veriyor.”

Günde yaklaşık 2 bin kişinin bu kütüphanelerden istifade ettiğine dikkati çeken Bilen, bu kütüphanelerde sınavlara hazırlanarak üniversitelere yerleşen çok sayıda öğrencinin olduğunu, üniversite öğrencilerinin de vize ve final dönemlerinde bu tesislerden yararlandığını söyledi.

“Bu kütüphane olmasaydı ben fizik mühendisliği bölümünü kazanamazdım”

Kütüphane müdavimlerinden üniversite öğrencisi Mohamed Aghyırlı, salgın öncesi her gün sabahlara kadar Nevmekan Sahil’de ders çalıştığını belirterek, “Bu kütüphane olmasaydı ben fizik mühendisliği bölümünü kazanamazdım. Buraya gelip tıp kazanan arkadaşlarım da var. Geçen sene burası 24 saat açıktı, çorba da dağıtılıyordu.” bilgisini verdi.

Kütüphaneden çok verimli bir şekilde istifade ettiğini aktaran Aghyırlı, öğrencilere de kütüphanelere gelmeleri tavsiyesinde bulunarak, Arapça “Nevmekan sizi çağırıyor.” dedi.

Lise öğrencisi Suden Işık da hafta içi her gün sabah 10.00’dan akşam 18.00’e kadar kütüphanede üniversiteye hazırlandığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Buraya üye olduğum için ayda 2 kitap alıyorum ve gerçekten dilediğim bütün kitaplar burada var. Buranın birçok avantajından faydalanmak çok önemli. Çok sessiz bir ortam var ve gerçekten bunu iyi değerlendirmek lazım. Kapandığı dönem kütüphanenin yokluğunu çok hissettim. Burası açılır açılmaz gelmeye başladım. Bu yüzden şu an kütüphane hiç kapanmasın istiyorum.”

Lise öğrenci Yiğit Demirden ise 2,5 senedir özellikle ders çalışmak için Nevmekan Sahil’e geldiğini kaydederek, “Hedefim Psikoloji, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde okumak istiyorum. Oranın sosyal bilimler alanında iyi bir üniversite olduğunu düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Pomodoro tekniğiyle 25 dakika ders, 5 dakika teneffüs şeklinde çalıştığını belirten Demirden, buradaki söyleşi ve konser gibi kültürel etkinliklere de katıldığını, üniversite eğitiminde de bu kütüphaneden istifadeye devam etmeyi düşündüğünü dile getirdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde “Satranç Sınıfı” açıldı.

Türkiye Satranç Federasyonu (TSF), mimari yapısı, koleksiyonu, kültür ve sanat alanları, çağın getirdiği teknolojik olanaklarıyla Türkiye’nin en büyük kütüphanesi olan Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde açılacak satranç sınıfında eğitim programları oluşturarak, katılımcılara satranç dersleri verecek.

Satranç sınıfının açılış etkinliği, TSF Başkanı Gülkız Tulay, Cumhurbaşkanlığı Destek ve Mali Hizmetler Genel Müdürü Mahmut Kazan ve Millet Kütüphanesi Daire Başkanı Ayhan Tuğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

“Türkiye Satranç Federasyonu olarak satrancı ülkenin her yerine yaymak gibi bir misyon edindik.” diyen Tulay, açılış konuşmasında şunları kaydetti:

“Bugün 1 milyonun üzerinde lisanslı sporcumuz var. Satrancın gençler ve çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini her zaman anlatmaya çalışıyoruz. Bugün, Cumhurbaşkanlığımızın Millet Kütüphanesi’nde satranç sınıfının açılmasının büyük gururunu yaşıyoruz. ‘Satrancın girmediği yer kalmasın, satranç her yerde’ sloganımızla, bugün 1 milyon sporcumuzu temsil ediyoruz. Satranç sadece bir spor branşı değil. Özellikle de salgın döneminde, evde kalınan süreçte, zamanın faydalı geçirilmesinde satrancın önemi anlaşıldı. Salgın döneminde de dijital ortama hızlı adapte olarak, etkinliklerimizi, turnuvalarımızı, eğitim programlarımızı gerçekleştirebildik. Okulların açıldığı, normal hayata geçilen şu dönemde de artık yüz yüze eğitimlerimize başladık.”

Tulay, sporun faydalarının anlatılması açısından Satranç Sınıfı’nda verilecek yüz yüze eğitimlerin önemini vurgulayarak şöyle devam etti:

“Satrancın saymakla bitmeyecek kadar faydası var. En büyük faydası ise temel eğitime olan katkısı. Satranç oynayan çocukların zaman kullanımından, motive olmasına kadar son derece güzel alışkanlıklar kazandıklarını biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın satranç sporuna olan desteği, her zaman devam ediyor. Özellikle dağıtılan satranç takımlarıyla, ilk defa satranç ile tanışıp, Avrupa dereceleri yapan çocuklarımız var, bu sayede çok fazla çocuğumuzun hayatına olumlu etkisi de oluyor. Sayın Cumhurbaşkanımıza bir kez daha teşekkürlerimi ve şükranlarımı iletiyorum.”

Satranç sınıfının, satranç sporuna önemli bir değer katacağına inandığını dile getiren Mahmut Kazan ise,”Satrancın motive olmayı, düşünmeyi gerektiren çok özel bir spor olması nedeniyle açılacak bu sınıf, bizler için çok kıymetli. Buradan beklenen faydanın çok geniş ve anlamlı olduğu düşüncesiyle, bu sınıfın beklenen amaca çok güzel katkılarının olacağından eminiz. Katkıları için Türkiye Satranç Federasyonuna teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Kadın büyük usta unvanına sahip Kübra Öztürk, satranç sporcuları ile çoklu gösteri maçı yaptı.

‘Satranç Sınıfı’ etkinlikleri, Millet Kütüphanesi’nin web sitesi, “mk.gov.tr”‘den duyurulacak.

DENİZLİ(AA) – Denizli’nin Tavas ilçesine bağlı Vakıf Mahallesi’ndeki ilkokulda eğitim hayatına başlayan, o dönem okumak istediği kitapları ilçede bulamadığı için köyüne kütüphane kurmak isteyen Ekrem Kaftan, 2 yıl önce Anadolu Ajansından emekli olduktan sonra bu hayalini hayata geçirmek için çalışma başlattı.

Şimdiye kadar biriktirdiği yaklaşık 10 bin kitaplık koleksiyonu hemşehrilerinin hizmetine sunmak amacıyla bina yaptıran Kaftan, raf, masa ve çevre düzenlemesini de aldığı desteklerle tamamlayıp kütüphanesinin kapısını halka açtı.

Kaftan, AA muhabirine, ilçede bulup okuyamadığı kitapları üniversite eğitimi için gittiği İstanbul’da bulup okuma imkanı elde ettiğini ve ileride bir gün köyüne kütüphane kurmayı kafasına koyduğunu belirtti.

“Yıllar boyunca edindiğim kitapları buraya taşıdık”

Köyün insanlarının, çocuklarının, gelecek nesillerinin, kuracağı kütüphanede kıyamete kadar okumaya devam etmesi düşüncesiyle bu işe giriştiğini anlatan Kaftan, şunları söyledi:

“Emekli olur olmaz köyüme, mevcut imkanlarımı kullanarak bir kütüphane binası inşa ettim. Yıllar boyunca edindiğim kitapları buraya taşıdık. Allah imkan verdi Bağcılar Belediye Başkanımız sevgili Lokman Çağırıcı bize ihtiyacımız olan rafları temin etti. Aynı şekilde Kahramankazan’ın öğretmen belediye başkanı Serhat Oğuz Bey de kütüphanemizin çevre düzenlemesi için gerekli olan taşları gönderdi. Yine Dışişleri Bakanlığında çalışan genç kardeşimiz Cahit Tuz Bey de çevre düzenlemesinin yapılmasında maddi olarak katkıda bulundu. Birçok gönüllü de maddi imkanlarıyla destek verdi. İsimlerinin açıklanmasını istemediler ancak katkıda bulunanların kıyamete kadar bilinmesi için isimlerini buraya levha olarak koyacağız.”

“40 yıllık hayalimiz gerçek oldu”

Kaftan, kütüphanenin sadece Tavas’a, Denizli’ye değil herkese hitap edeceğini kaydetti.

Kütüphaneyi okuyucuların hizmetine sunduğu için mutlu olduğunu dile getiren Kaftan, “Artık kitaplarımız raflarındaki yerini aldı, 40 yıllık hayalimiz elhamdülillah gerçek oldu. Okuyucumuzun kitapla daha kolay buluşması gayesiyle şöyle bir hizmeti de sunuyoruz. Belli bir zaman diliminde okuyup geri getirmek şartıyla ‘al götür, oku getir’ kampanyası da yapıyoruz.” diye konuştu.

Kütüphanenin müdavimlerinden Hüseyin Oytun da Ekrem Kaftan’ın köyünde kurduğu kütüphanenin kendisi için çok faydalı olduğunu belirtti.

Köyde kütüphane olmasının gençler için çok önemli olduğuna dikkati çeken Oytun, “Bu tür gayretler sayesinde çok önemli sonuçlara ulaşabiliriz. Kütüphanenin çevreye büyük katkısının olacağına inanıyorum.” diye konuştu.