Nevşehir'de hayırseverin satın aldığı veresiye defterleri yakıldı

NEVŞEHİR (AA) – Nevşehir'in Acıgöl ilçesinde bir iş insanı, vatandaşların ilçedeki tüm bakkallara olan borcunu ödedi, zabıta ekipleri veresiye defterlerini yaktı.

İstanbul'da yaşayan, isminin duyurulmasını istemeyen Acıgöllü iş insanı, belediye yetkilileri ile irtibata geçerek, ilçe halkının bakkallara olan borcunu ödemek istediğini belirtti.

Belediye yetkilileri, yaklaşık bin ailenin ilçedeki 12 bakkal ve markete olan borçlarının tamamını ödeyerek veresiye defterlerini teslim aldı.

Toplanan veresiye defterleri hayırsever iş insanının talebi üzerine Acıgöl Belediyesi önünde zabıta ekiplerince yakılarak imha edildi.

Belediye Başkanı Ercan Ertaş, AA muhabirine, ramazan ayında çok sayıda borçlu vatandaşın yüzünün gülmesini sağlayan hayırsevere teşekkür etti.

Tutanakla teslim aldıkları veresiye defterlerini imha ettiklerini kaydeden Ertaş, "İlçemize bağlı Yuva köyünden olan ancak İstanbul'da yaşayan bir iş adamımız bizimle irtibata geçip talebini iletti. Biz de bir arkadaşımızı görevlendirip borçluları tespit için çalışma yaptık. Ortaya çıkan meblağı iş adamımıza ilettik, o da bize gönderdi. Bizler de esnafımıza ödeme yaptık. Esnafımızla görüşürken onlardan da katkı talep ettik, belirli miktarda indirim de yaptılar." diye konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

AKSARAY (AA) – Aksaray'da hayırseverler, bir mahallede vatandaşların yaklaşık 8 bin liralık veresiye borcunu ödedi.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen iki iş insanı, Coğlaki Mahallesi'ndeki bir bakkalda, dar gelirli vatandaşların borçlarının bulunduğunu öğrendi.

Bakkal Cumali Kandemir ile görüşen hayırseverler, mahalle sakinlerinin yaklaşık 8 bin liralık borcunu ödedi.

Kandemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, 15 yıldır bu mahallede esnaflık yaptığını söyledi.

Dün akşam saatlerinde dükkana gelen iki hayırseverin veresiye defterindeki borçları ve mahallelinin durumunu sorduğunu belirten Kandemir, şöyle konuştu:

"Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımız olduğu bu günlerde, hayırsever iş insanlarımız gelerek veresiye defterimizi satın aldı. Defterimizde 3-4 yıllık borcu olan vatandaşlarımız vardı. Bu mübarek günlerde onlar bizleri ve borcu olan vatandaşları sevindirdi, Allah da onları sevindirsin. Defterimizde 30 vatandaşımızdan fazla borçlu insan vardı. Borcu 500 lira olan da vardı 30-40 lira olan da vardı. Toplamda yaklaşık 8 bin liraya yakın borç vardı. Vatandaşlar çok mutlu oldu. Gelen müşterilere 'borcunuz kalmadı' diyorum, çok mutlu oluyorlar, şaşırıyorlar. Şimdi yeniden defter aldım oraya tekrar yazmaya başladım."

Mahalle sakinlerinden Ender Müjdeci ise bakkala geldiğinde borçlarının tamamının ödenmiş olduğunu öğrendiğini belirtti.

Çok şaşırdığını ve mutlu olduğunu anlatan Müjdeci, "Hayırseverden Allah razı olsun. Bu mübarek günde bizleri sevindirdi. Allah işini gücünü rast getirsin. Borçlarımızı kapattıkları için mahalleli adına çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

ANTALYA (AA) – Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Alanya Şubesi üyeleri, dar gelirli vatandaşların iki bakkaldaki borçlarını kapattı.

Şube Başkanı Mustafa Durusoy, yaptığı yazılı açıklamada, Osmanlı'dan miras kalan geleneği ilçede yaşatmak istediklerini bildirdi.

Genel merkezlerinin başlattığı uygulamaya Alanya olarak katıldıklarını vurgulayan Durusoy, "İki farklı marketten veresiye defteri satın aldık. Rabb'im kabul buyursun inşallah. Bu ecdat geleneğini bize yeniden hatırlatanlara teşekkür ediyorum. Rabb'im birliğimizi daim etsin." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, ödeme yapılan iki bakkalın camına "Bu markette 12 Mayıs 2020 gününe kadar borcu olanların borçları hayırseverler tarafından ödenmiştir." yazısı asıldı.