Çar. Haz 26th, 2019

Nijerya ile Çin arasında teröre karşı iş birliği mutabakatı

ABUJA (AA) – Batı Afrika ülkelerinden ile Çin arasında terörizme karşı askeri iş birliği alanında mutabakat zaptı imzalandı.

Nijerya Savunma Bakanı Mansur Dan-Ali, başkent Abuja'da Çin'in Nijerya Büyükelçisi Ziyou Pingjian ile iki ülke arasında askeri iş birliği mutabakat zaptını imzaladı.

Bakan Dan-Ali, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Çin'in Nijerya Büyükelçisinin de katılımıyla iki ülke arasında terörizme karşı iş birliğini öngören mutabakat zaptını imzaladık." dedi.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammedu Buhari'nin Eylül 2018'de Çin'e yaptığı ziyaretin ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin arttığına dikkat çeken Dan-Ali, "Terör bir ülkenin değil tüm dünyanın sorunudur. Tüm ülkeler terörizme karşı beraber hareket etmeli. Mutabakat zaptı ile Nijerya ve Çin arasında terörizme karşı iş birliği daha da güçlendi." ifadelerini kullandı.

Mutabakat kapsamında terör örgütü Boko Haram ile mücadelede Çin'in Nijerya'ya teknik destek sağlaması ve Nijerya'nın Çin'den savaş uçağı ve askeri ekipman desteği alması öngörülüyor.

  • Tunus ile Nijerya 6 anlaşma ve mutabakat zaptı imzaladı
  • TUNUS (AA) – Tunus ile Nijerya arasında bazı alanlarda 6 iş birliği anlaşması ve mutabakat zaptının imzalandığı bildirildi.
    Tunus Dışişleri Bakanlığının resmi internet sitesindeki açıklamada, Nijerya'nın başkenti Abuja'da 5. Tunus-Nijerya Ortak Komitesi Toplantısı'na katılan Nijerya Dışişleri Bakanı Geoffrey Onyeama ile Tunuslu mevkidaşı Hamis el-Cihinavi'nin, "tüketicinin koruması, sosyal işler, ticaret, kültür, enerji ve gençlik" gibi

  • Nijer ile Nijerya arasında petrol anlaşması
  • ABUJA (AA) – Nijer'deki petrolün Nijerya'ya taşınması ve Nijerya'da petrol rafinerileri kurmayı öngören anlaşma iki ülke arasında imzalandı.
    Nijerya Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, başkent Abuja'da Nijer Devlet Başkanı Mahamadou Issoufou ve Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari tarafından imzalanan anlaşmanın her iki ülke için kazan-kazan modeli oluşturduğu belirtildi.
    Açıklamada, Issoufou ve Buhari'nin imza attığı anlaşmayla, Nijer'deki petrolün