Pts. Tem 22nd, 2019

Nijerya'da Dünya Başörtüsü Günü kutlandı

ABUJA (AA) – Nijeryalı kadınlar, Dünya Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, ülkede Müslüman kadınlara ayrımcılık yapılmaması çağrısında bulundu.

Lagos kentindeki etkinlikte konuşan Nijerya Müslüman Kadınlar Al-Mu'minaat Vakfı Başkanı Nimatullah Abdul Quadri, ülkede son bir yılda başörtüsü takan kadınlara ve kızlara yapılan ayrımcılığın arttığını belirtti.

Abdul Quadri, Nijerya'da 2016'da Temyiz Mahkemesi tarafından alınan başörtüsü serbestliği kararına rağmen, başörtüsü takan kadınların hala saldırıya uğradığını kaydetti. Abdul Quadri, "Biz, Al-Mu'minaat olarak, ülkede başörtüsü takan kadınlara karşı yapılan ayrımcılık, taciz, sarkıntılık ve zulmü ortadan kaldıracak yasalar istiyoruz." dedi.

Aktivist Nazma Khan tarafından 1 Şubat 2013'te başlatılan Dünya Başörtüsü Günü, 140'tan fazla ülkede kutlanıyor.

 • İngiltere'de Dünya Başörtüsü Günü kutlandı
 • LONDRA (AA) – İngiltere'nin başkenti Londra'da Dünya Başörtüsü Günü (World Hijab Day) İslamofobi temasıyla kutlandı.
  Human Relief Foundation tarafından, Londra'nın doğusundaki Whitechapel semtinde Dünya Başörtüsü Günü kapsamında kadınlara özel bir etkinlik düzenlendi.
  Etkinliğin teması olarak İngiltere'de yükselen İslamofobi karşısında başörtüsünün kadın kimliğinin merkezi parçası haline gelmesi seçildi.
  Etkinliğin düzenleyen gönüllülerden Saima, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dünya

 • Senegalli kadınlardan “Dünya Başörtüsü Günü” etkinliği
 • DAKAR (AA) – Senegal'in başkenti Dakar'da, 1 Şubat Dünya Başörtüsü Günü nedeniyle etkinlik düzenlendi.
  Senegalli kadınlar, başkentteki Sacre Cour Meydanında bir araya geldi. Programda başörtüsünün dini bir vecibe olarak önemine yönelik seminer verildi.
  Etkinlikte, bazı Avrupa ülkelerinde Müslüman kadınların başörtülerinden dolayı ayrımcılığa uğradığına dikkat çekilerek, başörtüsünün kişisel bir tercih olduğu, dini vecibe olarak başörtüsü takan kadınların