Nizip'te sağanak günlük yaşamı olumsuz etkiledi

GAZİANTEP (AA) – Gaziantep'in Nizip ilçesinde etkili olan sağanak günlük yaşamı olumsuz etkiledi.

Dün gece yarısı etkili olan sağanak nedeniyle bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Özellikle kırsal mahallelerdeki derelerin taştığı sağanak suları bazı binaların duvarlarına da zarar verdi.

Oluşan sel suları, ahırlardaki küçük ve büyükbaş hayvanların telef olmasına neden oldu.

Yıkılan bir istinat duvarının altında kalan araçlarda da hasar oluştu.

Bölgede güvenlik güçleri tarafından inceleme başlatılırken, hasar oluşan mahallelerde Gaziantep Büyükşehir ve Nizip belediyeleri ekipleri çalışmalarını sürdürdü.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Latif Karadağ, Kaymakam Kemal Şahin ile Nizip Belediye Başkanı Mehmet Sarı, olay yerlerinde incelemlerde bulunarak, ilgililerden bilgi aldı.

Vatandaşlardan Hannan Kurt, gazetecilere, sel sularını bölgeye zarar verdiğini belirterek, "Duvarların yıkılması sırasında çok şiddetli ses duyduk. Sanki kıyamet koptu. Bir anda her yeri su bastı. Hayvanlarımız telef oldu." diye konuştu.

– "Vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz"

Kaymakam Kemal Şahin ise devlet olarak her zaman milletin yanında olacaklarını dile getirdi.

Belediye Başkanı Mehmet Sarı da sel nedeniyle zarar gören vatandaşların yaralarını sarmaya çalıştıklarını belirterek, "Vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ekiplerimiz olayın yaşandığı ilk andan itibaren bölgedeler ve sorunları gidermeye çalışıyor." diye konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Toroslar EDAŞ, Gaziantep'in Şehitkamil ilçesinde elektrik hatlarının yer altına alınma işlemi için 8,4 milyon lira değerindeki projeyi hayata geçirecek.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, söz konusu projeyle 1980'li yıllarda tesis edilmiş beton direkli havai şebekeler yer altına alınırken, elektrik kesinti sayısı ve kesinti sürelerinin en aza indirilmesi için tedbirler alınıyor.

Bu kapsamda, 8 milyon 392 bin lira bütçeli projeyle Gaziantep'in Şehitkamil ilçesinde 7 trafo binası yenilenecek, 241 aydınlatma direği montajı tamamlanacak.

Ayrıca 119 saha dağıtım kutusu ile 25 kilometre uzunluğunda alçak gerilim kablosu ve 8 kilometre uzunluğunda yüksek gerilim kablosu tesis edilecek.

Şirket, 2016-2020 yıllarını kapsayan 5 yıllık tarife döneminde, Gaziantep'te 3 bin 637 kilometrelik elektrik şebekesi tesis etti. Bu şebekenin yüzde 55'ine karşılık gelen 1980 kilometrelik bölümünü yer altı hatları oluşturdu.

GAZİANTEP(AA) – Hayvancılığı geliştirmek için 9 ilçedeki su kaynaklarına ulaşmakta sıkıntı yaşanan 20’ye yakın noktaya güneş enerjisi paneliyle desteklenen su kuyularının açıldığı Gaziantep’te, besicilerin hayat kalitesini artırmak için çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Meralara Giden Aydınlık Yol Projesi” hazırlandı.

Besicilerin özellikle gece saatlerinde karanlık nedeniyle yaşanan sıkıntılarının önüne geçmesi hedeflenen proje kapsamında, kent genelindeki besicilere çift akü ve çift güneş paneli dağıtılıyor.

Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman, AA muhabirine, hayvancılığın meralarda oldukça güç şartlar altında gerçekleştirildiğini söyledi.

Birlik üyelerinin genelde dağlık alan ve meralarda kurdukları çadırlarda yaşamlarını sürdürdüğünü ifade eden Türkman, şöyle konuştu:

“Dolayısıyla meralarda elektrik yok. Birçok yerde yol dahi yok. Karanlıkta yaşam, hayatın zorluğunu daha da güçleştiriyor. Özellikle besicilerimizin karanlıkta hayvanlarını vahşi hayvanlardan korumaları daha zor oluyor. Bundan dolayı meraların aydınlık olması gerekiyor. Biz de üyelerimizin meralardaki yaşam şartlarını iyi hale getirebilmek için ‘Meralara Giden Aydınlık Yol Projesi’ni hayata geçirdik. Geçtiğimiz günlerde küçükbaş hayvancılık yapan 60 üyemize panelleri teslim ettik. Şimdi de 80 üyemize daha güneş paneli vereceğiz. İnşallah üyelerimizin karanlık dünyalarını aydınlatacağız.”

Türkman, 140 birlik üyesine invertörlü, çift akü ve çift güneş paneli dağıtıldığını belirterek, üyelerin artık enerji sorununu ortadan kaldırmış olacaklarını kaydetti.

Türkman, proje maliyetinin Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle yaklaşık 600 bin lira, bir güneş panelinin maliyetinin ise yaklaşık 8 bin lira olduğunu sözlerine ekledi.

Besiciler de memnun

Besici Mehmet Şahin ise kendilerine verilen güneş panelleri sayesinde meralarda işlerini daha kolay yapabileceğini dile getirerek, “Panel sayesinde elektrik ihtiyacımız giderilmiş olacak. Bize birçok fayda sağlayacak.” diye konuştu.

Besici Mustafa Yılmaz ise küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yaptığını, meralarda elektrik olmadığı için çok zorlandıklarını ama güneş panelleri sayesinde elektrik ihtiyacının giderildiğini söyledi.