Numan Kurtulmuş, “Türkiye'yi Yarınlara Taşımak” konulu programda konuştu:

İSTANBUL (AA) – AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, "İslam dünyası siyasi kararlar alma bakımından felç olmuş noktaya getirildi. Bunun en temel nedenleri dış baskılar, işgaller, emperyalist saldırılar ve terör örgütlerinin maşa olarak kullanılmasıdır." dedi.

Kurtulmuş, Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Genel Merkezinde gerçekleştirilen "Türkiye'yi Yarınlara Taşımak" konulu programda yaptığı konuşmada, herkesin bir mücadele içerisinde olduğunu söyledi.

Gençlik çalışmalarında, akademide, iş dünyasında ortak hedefleri olduğunu belirterek, "Davamızın esası, çabamızın esası 3 temel husustur. Bunlardan bir tanesi iddialarımızdır, bir diğeri irademiz, diğeri ise ahlaktır. Bizim siyasetimiz, bizim davamız bunlar üzerinde yükselen bir bütündür." diye konuştu.

Dünyanın zor bir süreçten geçtiğini vurgulayan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Bugün dünyada her türlü ekonomik ve teknolojik gelişmeye rağmen insanlık tarihinin en zor döneminden geçiyoruz. Bir yandan açlık, kıtlığın olduğu, diğer yanında çatışmaların olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Mazlum yığınların maalesef gelişen dünyadan pay alamadığı bir dönemde yaşıyoruz. O yüzden sadece Türkiye'nin güçlü olması yetmez. Türkiye'nin güçlü olması yeni ve hakkaniyete dayalı bir dünya sisteminin kurulabilmesi için önemlidir ama yeni ve hakkaniyetli bir dünya sisteminin kurulabilmesi için mücadele etmek temel görevlerimizden bir tanesidir."

İslam dünyasında yaşanan savaşlara değinen Kurtulmuş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şu anda İslam dünyasında her yer maalesef kan revan içerisinde. Suriye, İdlib'deki o masum insanların ne durumda olduklarını televizyonlarda görüyoruz. Irak, Suriye, Yemen paramparça, Libya aynı şekilde. İslam dünyası siyasi kararlar alma bakımından felç olmuş noktaya getirildi. Bunun en temel nedenleri dış baskılar, işgaller, emperyalist saldırılar ve terör örgütlerinin maşa olarak kullanılmasıdır. Ancak biz başkalarını suçlarken, kendi eksikliklerimizi de görmeliyiz. Maalesef, İslam dünyasının bu noktaya gelmesinde demokrasi eksikliğinin de çok büyük payı var. Diyelim ki Suriye'de bütün toplumsal kesimleri kendi meramlarını anlatabilecek demokratik katılım mekanizmalarını bulmuş olsalardı bugün Suriye'de önce iç savaş ve arkasından vekalet savaşı olur muydu?"

Fitne unsurlarının emperyalizmin bir oyunu olarak eskiden olduğu gibi günümüzde de sahnede olmaya devam ettiklerini söyleyen Kurtulmuş, "Balkanlar'daki bütün dost unsurları paramparça ettiler. Aynı fitneye devam ediyorlar. Bugünkü YPG, PYD, FETÖ, DEAŞ neyse dünkü Hınçaklar, Taşnaklar da İrgunlar da aynı şeydir. Dün nasıl terör örgütleri üzerinden bölgenin haritalarını değiştirmek istiyorlarsa bugün de aynı şekilde değiştirmek istiyorlar. Dün nasıl farklılıkları ayrıştırma vesilesi olarak koskoca cihan imparatorluğunu darmadağın ettilerse bugün de aynı şeyi yapmak istiyorlar." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin kararlılıkla Libya konusunda ilerlediğini dile getiren Kurtulmuş, Libya hükümetiyle muhtıranın imzalandığı, TSK'nın Libya'ya gitmesinin önünü açan tezkerenin Meclis'ten geçtiğini hatırlattı.

Yetki anlaşması imzalanmayıp, tezkere çıkarılmasaydı Meis Adasının ötesine geçilemeyeceğini ifade eden Kurtulmuş, Türkiye'nin artık Akdeniz'de alanlarını çizdiğini belirtti.

Kurtulmuş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Farklılıklarımız bizim zenginliklerimizdir. Farklılıklarımızla barış içerisinde yaşarız. Hz. Ali 'Ya dinde kardeşindir, ya yaradılışta eşindir.' demiştir. Aynı şekilde biz insanı önceleyen bir kalkınma ile hareket etmeliyiz. Bu ilkeler çerçevesinde devam edersek yolumuza, Allah'ın izniyle Türkiye önümüzdeki dönemde en büyük 10 ekonomiden biri olacak, dünyada en güçlü devletlerinden birisi olma yolunda adımını atacaktır.

Bundan 40 sene evvel olmayan, terör örgütleri bir dış politika kartı olarak kullanılmaya başlandı. Şu anda dünyada yapılan şey silahlandırılmış örgütler üzerinden ülkeler kendi emperyal planlarını uygulamaya koymaya çalışıyor. Tabiri caizse, dış politika aracı olarak bu örgütlerin imkanlarını kullanıyorlar veya onlara imkan veriyorlar."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır’la diplomatik temasların başlamasına ilişkin, “Mısır halkı bizimle ters düşmez.” dedi.
  • Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, hem pandemi döneminde hem sözleşme yenilerken maaşında yaptığı indirimlerle Fernando Muslera’nın gerçek bir kaptan gibi davrandığını söyledi.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerini resmi törenle karşıladı.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı’nda konuştu.
  • Azerbaycan ordusunun tatbikatında, Türk yapımı Bayraktar SİHA’lar da kullanıldı.
  • Kastamonu’da çilek üretimine başlayan Filiz Çevikoğlu, ürünlerini de Malezya’ya göndermeyi planlıyor.
  • TFF 1. Lig ekiplerinden Menemenspor’un teknik direktörü Ümit Karan, Süper Lig’in son dönemde çok gergin geçtiğini, ne zaman, kimin lider olacağını söylemenin kolay olmadığı şampiyonluk yarışında Galatasaray’ın tecrübesiyle öne çıktığını belirtti.
  • Hatay’ın Hassa ilçesinde “Yılancı Mustafa” olarak tanınan Mustafa Göktürk, Amanos Dağları’nın eteklerindeki kırsal mahallelerde evlere giren yılanları, ucu çengelli bir demir ve plastik maşayla yakalayarak doğaya bırakıyor.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki bir villada, aynı aileden 4 kişi, silahla vurulmuş halde ölü bulundu. Villada inceleme yapan polis ekipleri, Mustafa Gider’in (40) babası, annesi ve kız kardeşini pompalı tüfekle vurduktan sonra intihar ettiğini belirledi.

KONYA (AA) – Konya, Afyonkarahisar, Aksaray ve Karaman’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kullanıma kapatılan birçok iş yeri ve mekan, normalleşme süreciyle yeniden açıldı.

Seyahat kısıtlamasının kalkması ve bazı işletmelerin açılması dolayısıyla Konya’da işlek cadde ve sokaklarda hareketlilik yeniden başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme adımları kapsamında kafe, restoran gibi işletmelerin de açılmasıyla şehrin birçok noktasında hareketlilik yaşandı.

https://youtu.be/CpMiM7ZPrvA

Çok sayıda sürücü yollara çıkarken, işe gitmek isteyen vatandaşlar da toplu taşıma araçlarında yoğunluk oluşturdu. Sokağa çıkanların maske takarak sosyal mesafe kuralına riayet ettikleri görüldü.

Bazı işletmelerin önünde kuyruklar oluştu. İşletmeler müşterilerinin ateşini ölçerken, polis ekipleri de dışarıya maskesiz çıkılmaması konusunda sık sık uyarı yaptı.

– Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da Kovid-19 tedbirleri kapsamında geçici olarak kapatılan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane ve çay bahçeleri gibi işletmeler yeniden açıldı.

Kentte, normalleşme süreciyle beraber İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında, yiyecek içecek işletmeleri, bugünden itibaren yeniden müşteri kabul etmeye başladı.

Birçok iş yeri dezenfekte edilirken işletmeler, sosyal mesafeye göre masa düzenine riayet ederek el dezenfektanı ve kullan-at tarzı malzemeler kullandı. Öte yandan işletmelerde personeller, maske ve eldiven kullanımına dikkat etti. Bazı işletmelere gelen müşteriler ateşi ölçülerek kabul edildi.

Afyonkarahisar Kafeciler ve Restorancılar Derneği Başkan Yardımcısı Eren Alan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki bütün restoran ve kafelerin, açılış öncesi gerekli hazırlıkları yaptığını söyledi.

İşletmelerin yaklaşık 2,5 aydan beri kapalı olduğunu dile getiren Alan, şöyle konuştu:

“Detaylı temizliklerimizi ve dezenfektanlarımızı yaptık. Yine hizmetimiz sırasında genelgede yer alan tek kullanımlık malzemelerimizi tedarik ettik. Ayrıca, Afyonkarahisar’daki bütün işletmelerde personellerin eğitimleri yapılarak, kıyafetleri ve maskeleriyle çalışma koşulları sağlandı. Müşterilerimiz belirlenen kurallara uygun olarak işletmelerimize gelebilirler ve gönül rahatlığıyla hizmetlerini alabilirler.”

Kır Bahçesi İşletmecisi Sait Nazım Doğru da normalleşme sürecinde bütün hazırlıklarını tamamladıklarını ve çocuk oyun alanı gibi ortak kullanım alanlarını kaldırdıklarını aktardı.

Açık havada sosyal mesafeye dikkat edilerek bugünden itibaren misafir kabul etmeye başladıklarına değinen Doğru, personele gereken eğitimin verildiğini ve siparişlere göre hazırlanan yöresel ürünlerin, hijyenik şartlarda yapıldığını ifade etti.

– Aksaray

Aksaray’da, Kovid-19 tedbirleri kapsamında kullanıma kapatılan birçok iş yeri ve mekan, normalleşme süreciyle yeniden açıldı.

Faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan/kısıtlanan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) bugün itibarıyla belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet verecek.

Lokanta işletmecisi Osman Karabıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işletmelerinin Kovid-19 tedbirleri kapsamında uzun süredir kapalı olduğunu söyledi.

Bugün itibarıyla başlatılan normalleşme süreci kapsamında, sosyal mesafe kurallarına uyarak işletmesini açtığını belirten Karabıyık, “Lokantamızın dezenfekte işlemlerini yaptırdık. Temizlik işleri titizlikle yapıldı. Personel olarak azami şekilde pandemi kurallarına uyuyoruz. Maskelerimizi hiç çıkartmıyoruz. Sandalyelerimizin arasında 60 santimetre, masalarımızın arasında 1,5 metre mesafe koyduk. Sabah saatlerinden itibaren yoğun bir şekilde işlerimize devam ediyoruz.” diye konuştu.

– Karaman

Karaman’da kent merkezindeki çay ocakları, kahvehaneler ve lokanta gibi işletmeler, kapılarını tekrar müşterilerine açtı. İşletmeler kurallara uyulması konusunda müşterilerini uyarıyor.

Döner salonu işleten Ali Rıza Divleli, uzun sürenin ardından iş yerini açmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Tüm kurallara uyarak hizmet vermeye başladıklarını ifade eden Divleli, ülkenin Kovid-19 salgınından en kısa sürede kurtulması temennisinde bulundu.