Cum. Eki 18th, 2019

Number of villages liberated by Turkish op grows to 14

– 3 northern Syrian villages cleared of YPG/PKK terrorists by Turkey’s Operation Peace Spring on Friday

By Levent Tok, Omer Koparan, Burak Karacaoglu, Adham Kako and Esref Musa

TAL ABYAD, Syria (AA) – With the liberation of Halava on Friday, the number of villages in northern Syria liberated from the terrorist YPG/PKK by Turkey’s Operation Peace Spring grew to 14.

Halava, southeast of Tal Abyad, was liberated by Turkish forces, following the village of Tal Half and Asfar Najjar in the Ras al-Ayn district, both liberated earlier in the day.

Turkey on Wednesday launched Operation Peace Spring east of the Euphrates River in northern Syria to secure its borders by eliminating terrorist elements and to ensure the safe return of Syrian refugees and Syria’s territorial integrity.

Ankara wants to eliminate terrorist elements from the PKK and its Syrian offshoot, the PYD-YPG.

In its more than 30-year terror campaign against Turkey, the PKK — listed as a terrorist organization by Turkey, the U.S. and the European Union — has been responsible for the deaths of 40,000 people, including women, children and infants.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron: "Merkel ve Johnson ile gelecek haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeye karar verdik"

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Tam da bu görüşmenin olduğu gün Başkan Trump'ın siyasi ve diplomatik nezaketle bağdaşmayan bir mektubu, medyada yer aldı."

Erdoğan: "Söz yerine getirilmemiş olursa 120. saatin sona erdiği dakika, harekatımız kaldığı yerden çok daha kararlı bir şekilde devam edecektir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Salı günü Soçi'de Sayın Putin'le bu meselenin Rusya'yı ve rejimi ilgilendiren taraflarını görüşeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "TSK bölgeden ayrılmayacak çünkü, oradaki güvenliğin esası bunu gerektirmektedir."