Nuruosmaniye ve Küçük Ayasofya camileri dezenfekte edildi

İSTANBUL (AA) – Nuruosmaniye ve Küçük Ayasofya camileri dezenfekte edildi.

Fatih Belediyesi yeni nesil koronavirüse (Kovid-19) karşı önlem amaçlı çalışmalarını sürdürüyor. Fatih Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, oluşturulan 5 ekip ve toplam 16 kişilik ilaçlama personeliyle ilçede bulunan valilik, kaymakamlık, kamu binaları, okulları, camiler, kiliseler, sinagog ve havra, müzeler, kütüphaneler, alt geçitler, oyun parkları, sokaklar ve vatandaşların yoğun olarak bulunduğu alanları dezenfekte ediyor.

Ekipler son olarak Nuruosmaniye ve Küçük Ayasofya camilerinde dezenfekte çalışmaları yürüttü.

6 kişiden oluşan ekip her iki caminin iç kısmı, şadırvan, tuvaletler ve avlusunu dezenfekte etti.

Ekiplerin kullandığı dezenfektanın Sağlık Bakanlığı onaylı, mikroorganizmalara karşı geniş etki alanına sahip olduğu ve insan ve hayvanlara zarar vermediği öğrenildi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Yaz Kur’an kursları kapanış programı 39 ilçeden çocukların katılımıyla Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde yapıldı.

Öğrencilerin okuduğu dua ve Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, çocuk sesleri ile çınlamayan ve onlarla süslenmeyen camilerin garip olduğunu söyledi.

Erbaş, çocukların kendileri için çok önemli olduğunu kaydederek, “Sizler, istikbalimizi emanet edeceğimiz en büyük değerlerimizsiniz. Bu yüzden Rabbimizin rızasına ve Peygamber Efendimizin hayatına getirdiği değerlere uygun bir şekilde yetişmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Hz. Muhammed’in 23 sene boyunca Rabbinden aldığı vahiy ve Kur’an Kerim ile insanlığı karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için gayret ettiğini dile getiren Erbaş, okullardaki Kur’an-ı Kerim ve Peygamberin Hayatı derslerinin ise yeterli olmadığını ifade etti.

Bu derslerin yaz Kur’an kurslarıyla takviye edildiğini dile getiren Erbaş, “Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ülkemizdeki insanların yüzde 80 küsuru, temel dini bilgilerini yaz Kur’an kurslarımızda, camilerimizdeki hocalarımızdan öğreniyorlar. Yüzde 20’ye yakın kısmı da örgün eğitim ile öğreniyorlar. Demek ki yaz Kur’an kurslarımızın önemi burada öne çıkıyor.” dedi.

“Öğrendiklerimizi unutmamak için tekrarlayacağız”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, öğrencilere yaz Kur’an kursunda öğrendiklerini unutmamaları için bol bol tekrar tavsiye etti.

Kur’an-ı Kerim’de tekrarlanan ayetler olduğuna dikkati çeken Erbaş, “Çünkü Kur’an-ı Kerim’i başından okumaya başlayan bir Müslüman, belki 1 ayda belki 2 ayda belki 1 yılda sonunu getirebilir. İşte ara ara o sayfalarda önemli konuları Rabbimiz unutmayalım diye bize hatırlatıyor. Biz de öğrendiklerimizi unutmamak için tekrarlayacağız.” değerlendirmesini yaptı.

Erbaş, Kovid-19’un en önemli zorluklarından birisinin nefes alamamak olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Hastanelerde ağzına hava verilen hastalarımızı görüyorsunuz değil mi? Ben onların şöyle düşündüğünü zannediyorum: ‘Ya Rabbi beni buradan kurtar, rahat nefes alayım, sana daha fazla ibadet edeceğim, sana daha fazla 5 vaktin haricinde nafile namazlar kılacağım’ dediğini biliyorum. İşte bu yüzden Cenab-ı Hakk’ın, bizlere nasip etmiş olduğu nimetlere karşı şükretmek için ibadet ediyoruz. Yediğimiz o nimetler, içtiğimiz içecekler, soluduğumuz hava, etrafımızdaki yeşillikler, akan dereler, çaylar, gökyüzündeki güneş, hepsi bizim için yaratılmış, insan için yaratılmış. İnsanoğluna bu kadar nimet vermiş Cenab-ı Hak. Değmez mi 4 rekatlık sabah namazı, 10 rekatlık öğle namazı, 8 rekatlık ikindi namazı, 5 rekat akşam namazı, 13 rekat yatsı namazı. Hepsini toplasan bir saatimizi alıyor.”

Duaların ardından öğle namazıyla tamamlanan programa İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, İstanbul İl Müftü Vekili Hüseyin Demirhan, bazı müftüler, 39 ilçeden öğrencilerle Yaz Kur’an Kursu eğiticileri katıldı.

Çiğdem Münibe Alyanak, Mücahit Türetken

İSTANBUL (AA) – Genç MÜSİAD tarafından düzenlenen Ayasofya Kurmaca Hikaye Yarışması'nın kazananları açıklandı.

MÜSİAD'ın açıklamasına göre, toplumun "Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi" hakkında bilgi ve farkındalık düzeyini yükseltmek, konuyla ilgili yaklaşımları öykü aracılığıyla anlatmak amacıyla düzenlenen Ayasofya Kurmaca Hikaye Yarışması ve Kitap Lansmanı etkinliği derneğin genel merkezinde gerçekleştirildi.

Kurmaca Hikaye Yarışması'na Türkiye'nin dört bir yanından onlarca başvuru geldi. Jüri değerlendirmesi sonucu finale kalan 12 hikaye arasından ilk 3'e giren hikayelere toplamda 9 bin liralık ödül verildi.

Yarışmada birincilik ödülünü "Ayasofya'nın Gölgesinde Dört Mevsim" isimli hikayesiyle Osman Gökçeer kazanırken, "Dehliz" hikayesiyle Utku Genç ikinci, "Sofya'nın Uyanışı" ile İlknur Bulut üçüncü oldu.

– "Tarihe not düşmek adına düzenledik"

Etkinlikte konuşan Genç MÜSİAD Başkanı Furkan Akbal, tarihe not düşmek adına düzenledikleri etkinlikte çok önemli kazanımlar elde ettiklerini bildirdi.

Gecede, hikayeleri ilk üçe giren yazarlar değerlendirmelerde bulundu.

Yarışmayı kazananlara ödüller Genç MÜSİAD Başkanı Akbal, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı ve Genç MÜSİAD Yönetim Kurulu üyeleri tarafından takdim edildi.

Kısa süre önce "Doğaya Nefes Ol" kampanyasını başlatan Genç MÜSİAD, törenin sonunda jüri üyeleri eğitimci-yazar Erhan Erken, araştırmacı-yazar Melike Günyüz ve İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü adına 10 adet fidan bağışında bulundu.