Öğrenciler bu okula gelmek için can atıyor

MALATYA (AA) – Malatya’daki Doğanşehir Ortaokulunda, öğrencilerin daha donanımlı hale gelmesi için müdür odası bile sanat atölyesine dönüştürülürken, eğitimin yanı sıra spor ve sanatsal alanda birçok faaliyet icra ediliyor.

Doğanşehir ilçesinde, 105’i taşımalı 185 öğrencinin eğitim gördüğü ortaokulda, başta okul müdürü Kazım Şakar ve öğretmenlerinin özverili çalışmaları büyük takdir topluyor.

Eğitim faaliyetlerinin dışında neredeyse her boş zamanın dolu dolu geçirildiği okulda, eskrimden okçuluğa, badmintondan bocceye kadar birçok spor dalı yapılıyor.

Spor faaliyetlerinin dışında beceri ve tasarım, görsel sanatlar ve robotik kodlama atölyesinin bulunduğu okulda, öğrencilerin daha donanımlı hale gelmesi için her türlü imkan sağlanıyor.

Müdür odasının bile öğrenciler için sanat atölyesine dönüştürüldüğü okulda eğitim gören öğrenciler, hafta sonu da dahil okuldaki tüm faaliyetlere büyük bir istekle katılıyor.

Sosyal faaliyetler eğitime de katkı sağlıyor

Doğanşehir Ortaokulu Müdürü Kazım Şakar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerinin çoğunun çevre köylerden taşımalı olarak geldiğini söyledi.

Öğrencilerin, okullarını sevgi çerçevesinde benimsemelerini ve kendilerine ait hissetmelerini, okulu, evleri gibi gelip gidecekleri bir yer haline getirmek istediklerini vurgulayan Şakar, “Öğrencilerimiz okula gülerek gelip, adeta ağlayarak ayrılıyor. Tüm öğretmenlerimiz, öğrencilerini kendi çocuklarından ayırt etmiyor.” dedi.

Şakar, okuldaki etkinliklerin eğitime oldukça katkı sağladığını anlatarak, “İnanıyoruz ki öğrencilerimiz sportif ve sanatsal alanlarda kendilerini gösterirlerse akademik olarak da başarıları artacaktır. Bu kapsamda okulumuz ilçede akademik, sanatsal ve sportif başarı anlamında başarı sağlayan bir okul.” diye konuştu.

Okul müdürü Şakar, hafta sonu öğrencilerin çoğunun okula geldiğini ve faaliyetlere katıldığını anlatarak, “Akşam okulu açsak yine gelirler çünkü öğrencilerimiz okullarını evleri gibi çok seviyor.” ifadesini kullandı.

Şakar, birçok proje yürüttüklerini dile getirerek, odasını ise öğrenci ve öğretmenlerin boş zamanlarını değerlendirmeleri için sanat atölyesine çevirdiğini kaydetti.

Bilim ve sanatın başarıyı getireceğine inandıklarının altını çizen Şakar, “Her yıl 5-6 öğrencimizi fen liselerine gönderiyoruz. Öğrencilerimizin böyle başarı sağlaması bizleri mutlu ediyor, bu da doğru yolda olduğumuzu gösteriyor.” şeklinde konuştu.

“Sporun derslerimize olumlu etkileri oluyor”

Okulun 8. sınıf öğrencisi Osman Karakaş ise okulunu çok sevdiğini belirterek, eskrim ve okçuluğu burada öğrendiğini söyledi.

Faaliyetlere severek katıldığını dile getiren Karakaş, “Derslerimde çok başarılıyım çünkü hiç sıkılmıyoruz. Öğretmenlerimiz dersleri eğlenceli anlatıyor. İlkokulda İngilizce benim için çok zordu ancak burada öğretmenlerimiz eğlenceli anlatıyor ve daha iyi öğreniyoruz.” dedi.

Eskrim takımında yer alan 8. sınıf öğrencisi Şilan Budak ise okulda derslerinden geri kalan zamanını arkadaşlarıyla eskrim antrenmanları yaparak değerlendirdiğini kaydetti.

Okulda çok mutlu olduğunu dile getiren Budak, “Eskrimde çok çalışarak Türkiye şampiyonu olmayı hedefliyorum. Bu doğrultuda antrenmanlarımı aralıksız sürdürüyorum. Sporla ilgilenmek çok güzel. Spor yapmanın hem sağlığımıza hem de derslerimize olumlu etkileri oluyor. Sınav öncesi eskrim yaparak stresimizi atıyoruz.” diye konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Milli Olimpiyat Komitesi’nden (TMOK) yapılan açıklamada, ” Londra 2012’de ülkemizi Olimpiyatlarda badminton dalında temsil eden ilk sporcumuz olan Neslihan Yiğit, Dünya Badminton Federasyonunun Olimpik Sıralama Listesine göre Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na katılmayı garantiledi.” denildi.

Bakan Kasapoğlu, Neslihan Yiğit’i kutladı

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkı elde eden milli badmintoncu Neslihan Yiğit’i tebrik etti.

Dünya Badminton Federasyonunun olimpik sıralama listesine göre olimpiyatlara katılmayı garantileyen Neslihan Yiğit için tebrik mesajı yayımlayan Bakan Kasapoğlu, milli sporculardan güzel haberler gelmeye devam ettiğini kaydetti.

Bakan Kasapoğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Dünya Badminton Federasyonunun olimpik sıralama listesine göre Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’na katılmayı garantileyen Neslihan Yiğit’i kutluyorum. Spor yaşamında elde ettiği başarılara bir yenisini daha ekleyen milli sporcumuzun daha büyük başarılar kazanacağına inanıyorum. Olimpiyat kotası kazanan milli badmintoncumuzun başarısında emeği geçenleri de tebrik ediyor, Neslihan Yiğit’e Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda başarılar diliyorum.”

ANKARA (AA) – Türk Telekom Spor Kulübünün desteklediği farklı branşlardaki 5 milli sporcu, uluslararası organizasyonlarda altın madalya kazandı.

Kulüpten yapılan açıklamaya göre, Türk Telekom, Türkiye'nin dört bir yanında pek çok farklı kategoride amatör sporcuları desteklemeye devam ediyor.

Türk Telekom'un milli tekvandocuları, Türkiye Tekvando Federasyonunun ev sahipliğinde, İstanbul'da düzenlenen 8. Uluslararası Türkiye Açık Turnuvası'nda 3 altın madalya kazandı. 46 ülkeden toplam bin 590 sporcunun mücadele ettiği turnuvada gençler kategorisinde 37 kiloda Hayrünnisa Gürbüz, 49 kiloda Aleyna Şenyurt ve 59 kiloda da Ömer Faruk Dayıoğlu birinci oldu.

Erzincan Türk Telekom Spor Kulübünün Avrupa şampiyonu milli badmintoncuları Nazlıcan İnci ve Bengisu Erçetin, 32 ülkeden sporcuların katıldığı, Tokyo Olimpiyatları'na puan veren Uluslararası Polonya Açık Turnuvası'nda çift kadınlar kategorisinin finalinde ev sahibi ülkeden rakiplerini 2-0 yenerek Türkiye'ye şampiyonluk getirdi.

Türk Telekom Spor Kulübü; basketbol, eskrim, yüzme, atletizm, güreş, badminton gibi alanlarda 5 bin sporcuya destek veriyor.