Öğrenciler Selçuklu Meydan Mezarlığı'nda ders yaptı

BİTLİS (AA) – Bitlis'in Tatvan ilçesinde ortaokul öğrencileri, ziyaret ettikleri Selçuklu Meydan Mezarlığı'nda uygulamalı ders yaptı.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan ve dünyanın en büyük Türk İslam mezarlığı olan Selçuklu Meydan Mezarlığı'nı ziyaret eden Tatvan Sadettin Aka Ortaokulu öğrencileri, tarihi mekanları gezdi.

Öğrenciler ardından burada ders işledi, mezar taşlarının üzerindeki motifleri defterlerine çizdi, okulun sosyal bilgiler öğretmeni Mihraç Kulu'nun hazırladığı "Mezarlıkların ve Müzelerin Eğitimde Uygulamalı Olarak Kullanılması Projesi" kapsamında çalışma gerçekleştirdi.

Kulu, gazetecilere yaptığı açıklamada, öğrenci ve velilerle ilk defa uygulamalı eğitime yönelik disiplinler arası bir eğitim yürütmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Mezarlıkların sadece kabristan olmadığını belirten Kulu, "Manevi ve kültürel değeri olan Ahlat Selçuklu Mezarlığı gibi mekanlar, öğrencilerin sanat, tarih, coğrafya, hatta matematik hakkında bile fikir yürütecekleri, bilgi alabilecekleri harika bir sınıf ortamıdır." dedi.

Öğrencilerden Arya Sakcı ise ilk defa annesiyle geldiği Selçuklu Meydan Mezarlığı'nın tarihi hakkında bilgi edindiğini dile getirdi.

Benzer Haber:  Bitlis'te iki göle 70 bin yavru sazan balığı bırakıldı

Velilerinden Yahya Kırmızı da etkinliğin kültürel anlamda çok faydalı olduğunu anlatarak "Çocuklar için çok faydalı bir uygulama. Mezarlığı gezen çocuklarımız hem kültürel hem de tarihsel anlamda bilgi sahibi oldu." diye konuştu.

ABD'de Kovid-19 salgınında ölenlerin sayısı son 24 saatte 1511 artarak 102 bin 197'ye yükseldi.

Türkiye Futbol Federasyonu, Ziraat Türkiye Kupası yarı finali rövanş maçlarının 16 ve 18 Haziran tarihlerinde oynanacağını açıkladı.

TFF, sezonun kalan bölümünde lig ve kupa maçlarında takımlara 5 oyuncu değişikliği hakkı verileceğini açıkladı.

TFF, Süper Lig'de bu sezon küme düşmenin kaldırılması yönünde 7 kulübün yaptığı talebin reddedildiğini açıkladı.

TFF, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ara verilen Süper Lig'in 12 Haziran'da başlaması için tüm hazırlıkların tamamlandığını açıkladı.

Libya ve Malta hükümetleri ikili ilişkilerin ilerletilmesi ve düzensiz göçle mücadele alanında iş birliği mutabakat zaptı imzaladı.

Etiketler: