Sal. Haz 18th, 2019

Öğrenciler Selçuklu Meydan Mezarlığı'nda ders yaptı

BİTLİS (AA) – 'in ilçesinde ortaokul öğrencileri, ziyaret ettikleri Selçuklu Meydan Mezarlığı'nda uygulamalı ders yaptı.

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan ve dünyanın en büyük Türk İslam mezarlığı olan Selçuklu Meydan Mezarlığı'nı ziyaret eden Tatvan Sadettin Aka Ortaokulu öğrencileri, tarihi mekanları gezdi.

Öğrenciler ardından burada ders işledi, mezar taşlarının üzerindeki motifleri defterlerine çizdi, okulun sosyal bilgiler öğretmeni Mihraç Kulu'nun hazırladığı "Mezarlıkların ve Müzelerin Eğitimde Uygulamalı Olarak Kullanılması Projesi" kapsamında çalışma gerçekleştirdi.

Kulu, gazetecilere yaptığı açıklamada, öğrenci ve velilerle ilk defa uygulamalı eğitime yönelik disiplinler arası bir eğitim yürütmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Mezarlıkların sadece kabristan olmadığını belirten Kulu, "Manevi ve kültürel değeri olan Ahlat Selçuklu Mezarlığı gibi mekanlar, öğrencilerin sanat, tarih, coğrafya, hatta matematik hakkında bile fikir yürütecekleri, bilgi alabilecekleri harika bir sınıf ortamıdır." dedi.

Öğrencilerden Arya Sakcı ise ilk defa annesiyle geldiği Selçuklu Meydan Mezarlığı'nın tarihi hakkında bilgi edindiğini dile getirdi.

Velilerinden Yahya Kırmızı da etkinliğin kültürel anlamda çok faydalı olduğunu anlatarak "Çocuklar için çok faydalı bir uygulama. Mezarlığı gezen çocuklarımız hem kültürel hem de tarihsel anlamda bilgi sahibi oldu." diye konuştu.

  • Nemrut Krater Gölü Akdeniz sahillerini aratmıyor

  • BİTLİS (AA) – Bitlis’in Tatvan ilçesindeki dünyanın ikinci, Türkiye’nin en büyük krater gölü olma özelliğine sahip Nemrut Krater Gölü, Akdeniz ve Ege bölgesini aratmayan sahilleriyle ziyaretçilerini büyülüyor.
    Tatvan’da 13 kilometrekarelik yüz ölçümüyle, bünyesinde barındırdığı sıcak ve soğuk gölleri, buz mağarası, buhar bacası ve doğal güzelliğiyle kentin en önemli turizm destinasyonları arasında bulunan 2250 rakımdaki Nemrut Krater

  • “Yeryüzü cenneti” Nemrut'a turist akını
  • BİTLİS (AA) – Bitlis'in Tatvan ilçesinde dünyanın ikinci, Türkiye'nin en büyük krater gölü olan Nemrut Krater Gölü, bayram tatilinin son gününde ziyaretçi akınına uğradı.
    Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi (EDEN) kapsamında "Mükemmeliyet Ödülü" alan 2 bin 250 rakımlı göl, doyumsuz manzarasıyla ziyaretçilerini hayran bırakıyor.
    Tatilin son gününü fırsat bilerek Nemrut'a gelen vatandaşlar, doğal güzelliklerinin yanı sıra sıcak