Öğrencilerden Bahar Kalkanı Harekatı'na destek

MALATYA (AA) – Malatya, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Adıyaman'da öğrenciler Türk Silahlı Kuvvetlerince başlatılan Bahar Kalkanı Harekatı'na destek verildi.

Malatya'da lise öğrencileri, okul bahçesinde marşlar okuyup koreografiyle "Bahar Kalkanı" yazdı ve Türk bayrağı açtı.

Okulun tarih öğretmeni Hatice Tül Kübra Farımaz, öğrencilerin "Bahar Kalkanı Harekatı'na biz de destek vermek istiyoruz" talebi üzerine harekete geçerek böyle bir çalışmaya imza attıklarını söyledi.

– Şanlıurfa

Şanlıurfa'da Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri ise Suriye'nin İdlib kentinde rejim unsurlarının hava saldırısı sonucu şehit olan askerler için hatim indirdi.

Fakültede düzenlenen "Bahar Kalkanı Şehitlerini Yad Ediyorum" programı kapsamında Kur'an-ı Kerim okundu.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celil Abuzar'in şehitliğin anlam ve önemine ilişkin konuşmasının ardından üniversite öğrencileri, Bahar Kalkanı Harekatı şehitleri için indirilen hatimlerin duasını yaptı.

– Kahramanmaraş

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde Şehit Niyazi Ergüven İlkokulu Öğretmeni Mehmet Kama, İdlib şehitlerinin isimlerinin yazıldığı kağıtları öğrencilere dağıttı. Kama, daha sonra şehitler için yoklama aldı. Öğretmenlerinin şehitlerin isimlerini tek tek okuması üzerine öğrenciler de "burada" diyerek karşılık verdi.

Daha sonra İstiklal Marşı'nı okuyan öğrenciler, okulun bahçesinde koreografiyle "İdlib" yazıp Türk bayrağı açtı. Etkinlikte tüm şehitler için dua edildi.

Okulu Müdürü Abdullah Ergüven, yaptığı açıklamada, düzenledikleri etkinlikle şehitleri bir kez daha yad ettiklerini söyledi.

Öğrencileri ve öğretmenini kutlayan Ergüven, "Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Ordumuzu Allah'ım her daim muzaffer eylesin. Tüm şehitlerimizin mekanları cennet olsun inşallah." dedi.

Öğretmen Mehmet Kama da öğretmen ve öğrenciler olarak İdlib'deki hain saldırıya sessiz kalmayarak böyle bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirterek kahraman şehitlere Allah'tan rahmet, acılı ailelerine başsağlığı diledi.

– Adıyaman

Adıyaman'da lise öğrencileri, Bahar Kalkanı Harekatı'na katılan Mehmetçik'e destek amacıyla bin 200 metrekarelik dev Türk bayrağıyla koreografi yaptı.

Spor Lisesi öğrencileri, Bahar Kalkanı Harekatı'na katılan Mehmetçik'e destek olmak için okul bahçesinde toplanarak bin 200 metrekare dev Türk bayrağı açtı. Öğrenciler, giydikleri kırmızı-beyaz tişörtleriyle koreografi sırasında asker selamı verdi.

Spor Lisesi Müdürü İbrahim Murat Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, harekata destek olmak istediklerini söyledi.

Öğrencilere vatan, bayrak ve ezan bilinci oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Aksoy, "Devletimizin her zaman yanındayız. Harekatı sonuna kadar destekliyoruz. Bu anlamda okulumuzun bahçesinde bin 200 metrelik dev Türk bayrağı hazırladık. 500 öğrenci ile kısa süre içerisinde koreografi oluşturduk. İnşallah bir daha şehidimiz olmaz. Gazilerimize de acil şifalar diliyorum. Bu harekat inşallah kısa süre içerisinde ülkemizin lehine sonuçlanır." diye konuştu.

Öğrencilerden Nisanur Erlale ise harekata destek amacıyla 500 arkadaşıyla Türk bayrağı açtıkları ifade etti.

Öğrencilerden Muhammed Emin Can ise şehitlere üzüldüklerini belirterek harekata sonuna kadar destek verdiklerini dile getirdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, yarın ülkenin kuzey ve iç kesimleri ile Doğu Akdeniz’in parçalı ve yer yer çok bulutlu geçmesi tahmin ediliyor.

Doğu Karadeniz kıyıları, Osmaniye, Artvin ve Ardahan çevreleri ile Orta ve Doğu Akdeniz’in Toroslar kesimi, Kahramanmaraş’ın batı, Hatay’ın kıyılarında sağanak ve gök gürültülü sağanak öngörülüyor.

Diğer yerlerin ise az bulutlu ve açık geçmesi bekleniyor.

MALATYA (AA) – Yeşilyurt ve Akçadağ ilçelerinde üretilen ve kendine has tadıyla bilinen Banazı karası üzümünde hasat, mevsimsel şartlara bağlı olarak eylül ayının ikinci haftasında başlıyor. Üreticiler tarafından bağdan toplanan üzümler, kurutma işlemlerinin ardından tüketicilere sunuluyor.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, AA muhabirine, ilçenin tarım, sanayi ve turizmle ön plana çıktığını söyledi.

İlçe tarımının gelişimine katkı sağlamak amacıyla 2019’da Yeşilyurt Tarımsal Hizmetler Müdürlüğünü kurduklarını belirten Çınar, yörede yetişen ancak bilinirliği az olan tarım ürünlerinin tanıtılması ve katma değerinin arttırılması hedefiyle çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Çınar, üreticilerin nitelikli ürünlere yönelmesi noktasında onlara teknik destek verdiklerini dile getirerek, “Bu kapsamda ilçenin farklı noktalarında sera ile kapama kiraz ve vişne bahçeleri oluşturduk. Tarımsal üretim merkezimizde nohut, fasulye, buğday ve arpa ektik. Her yıl bahar ayında üreticilerimize daha kaliteli ürün elde edebilmeleri için fide desteği veriyoruz. Bu yıl 200 bin fide çiftçilere verdik.” dedi.

Kentin, dünya kayısı başkenti olarak bilindiğini ancak meyve çeşitliliği açısından Malatya’nın her bölgesinde farklı ürünlerin yetiştiğine işaret eden Çınar, Yeşilyurt’un kendine özgü kirazı ve üzüm çeşitlerinin bulunduğunu kaydetti.

Çınar, ilçeye has tarım ürünlerinin tescillenmesi için çalışma yaptıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“İlçede kurutmalık amacıyla yetiştirilen Malatya Banazı karası üzümünün tescili için yaptığımız başvuru Türk Patent ve Marka Kurumunca olumlu sonuçlandı. Gündüzbey Mahallesi’nin üst kesimleri, Banazı, Cafana ve Gözene bölgelerinde yöreye ait çok güzel üzümler yetişiyor. Banazı karası siyah üzümümüz hasadın ardından güneşte kurutuluyor. Banazı karası, kuru yemişçilerde çerez olarak tüketiciye sunuluyor. Bu üzüm, gün kurusu kayısı çekirdeğiyle gerçekten kış gecelerinin en güzel muhabbet yiyeceği diyebiliriz.”

Banazı karası üzümünün bölgede uzun yıllardır yetiştirildiğini ancak yeterince tanıtılmadığını dile getiren Çınar, “Fırat Kalkınma Ajansının desteğiyle tescil için süreci takip ettik. Ürünümüzü Türk Patent ve Marka Kurumu tescilledi. Malatya Banazı karası üzümü, tescille Türk Patent ve Marka Kurumunun listesinde ilçemizin ürünü olarak yerini aldı. Böylece ticari olarak talep artacak.” ifadelerini kullandı.

“Geçen yıl kurusunun kilogramı 30-35 liradan alıcı buldu”

Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz da üzümün tescillenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Solmaz, geçmişte yörede yetişen üzümü bilenlerin tanıdıkları vasıtasıyla temin etmeye çalıştıklarını belirterek, “Daha önce İstanbul, Ankara ve diğer büyük şehirlerden Malatya Banazı karası üzümü, tanıdıklar vasıtasıyla temin edilirdi. Geçen yıl üzümün kurusunun kilogramı 30-35 liradan alıcı buldu, fiyatların bu yıl yükselmesi yönünde çiftçinin beklentisi var.” dedi.

“Mutluyuz, pazarımız artacak”

Özkan Koca da yıllardır ilçede ürettikleri üzümün tescillenmesinin kendileri için memnuniyet verici bir gelişme olduğunu söyledi.

Malatya Banazı karası üzümünün pazarda hak ettiği yeri şimdiye kadar alamadığını ancak tescilin ardından hak ettiği noktaya geleceğine inandıklarını anlatan Koca, “Üzümümüzün tanınırlığı daha da artacak, bazı yerlerde ismimizi kullanarak farklı üzümler satıyorlardı. Tescillendiği için artık bizim üzümün ismini kullanarak farklı satamayacaklar. Mutluyuz, pazarımız artacak.” diye konuştu.