Öldürülen 3 bin 150 kadın anısına “Yüzleşme” adlı sergi açıldı

TRABZON (AA) – Trabzon'da ressam Şükran Üst'ün, 4 Mart 2009 ile 4 Mart 2020 tarihleri arasında öldürülen kadınlar anısına çizdiği 3 bin 150 portre çalışmasının yer aldığı "Yüzleşme" adlı resim sergisi, Ortahisar ilçesindeki bir alışveriş merkezinin çeşitli noktalarında beğeniye sunuldu.

Femin-Art Uluslararası Kadın Sanatçılar Derneği Genel Başkanı Üst, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada olduğu kadar Türkiye'de de çok fazla sayıda yaşanan kadın cinayetlerinin insanı etkilediğini belirterek, "Bir kadın, anne, öğretmen ve sanatçı olarak ister istemez yaşananlardan çok etkileniyorum. Üzücü olaylar, gün geçmiyor ki bir kadının ölümüne şahit olmayalım." dedi.

Üst, sanatını icra ederken kadın cinayetlerinin yıllardır adeta iç yarası haline dönüştüğünü vurgulayarak, "Bu konuya ilişkin 2016'dan sonra küçük küçük çalışmalar yapmaya başladım ama 2018 ve 2019'da daha da yoğunlaştım. Gezdiğim, dolaştığım her yerde kadın cinayetlerine dikkat çekebilme fikri aklımdaydı. Okulda, ders arasında, çocuklarımla birlikteyken tatilde gezdiğim yerlerde. Bazen uçakta ya da bir toplantıda peçetenin üzerine kadın portresi çiziyordum." diye konuştu.

Amacının öldürülen her kadın için bir portre çizmek olduğunu anlatan Üst, şunları kaydetti:

"Bunlar tamamen hayali, benim kadınlarım. Hepsinin yüzünde bir anlam var, ben bile baktığımda bakışlarında bir şeyler hissediyorum. Onları yaşatamadık ama isimlerini yaşatalım hiç değilse. Yaşamları ellerinden alınan kadınlar için açtım bu sergiyi. Bununla yüzleşmemiz gerekiyor. Bu sorun var ve bizde 'yok' diyemeyiz, öteleyemeyiz. Birçok kadın dernekleri, kurumlar bu konuda çalışma yapıyor ama görsel çalışmaların kalıcılığı daha farklıdır. Ben istedim ki insanlık yüzleşsin, bu kadar insan öldürüldü bir de böyle görsünler."

Üst, Münevver Karabulut'un Mart 2009 yılında öldürüldüğünü anımsatarak, "Dün de Münevver'in ölüm yıl dönümüydü. Münevver'in öldürüldüğü tarihten 4 Mart 2020'ye kadar 3 bin 150 kadın öldürüldü. Bunlara ses vermemiz, 'dur' dememiz, farkındalık oluşturmamız gerekiyor. Beni de bu sergiyi hazırlamaya iten duygu bu oldu." ifadesini kullandı.

Serginin, çeşitli kurum ve kuruluşların desteği ile 81 ili dolaşmasını arzu ettiğini vurgulayan Üst, "Toplumda bu konuda daha fazla duyarlılık oluşmasını istiyorum. Kimse ölmesin, bu olaylar azalsın istiyoruz. Belki durmayacak ama hep birlikte azalmasına vesile olalım diyorum. Bu büyük bir yara ve yüzleşmemiz gerekiyor." dedi.

Dünyada bir sanatçının bu kadar çok sayıda eserinin yer aldığı sergi organize edilmediğini aktaran Üst, kendi imkanları ile Guinness Rekorlar Kitabı'na başvuramayacağını ancak bu noktada kendisine destek olmak isteyen kurumlar bulunduğunu, dolayısıyla da konuya ilişkin çalışma yapabileceğini sözlerine ekledi.

Trabzon Forum Alışveriş Merkezi'nin üç katında çeşitli noktalarında yer alan sergi, 10 Mart Salı gününe kadar açık kalacak.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

TRABZON (AA) – Balık avı sezonunun 1 Eylül’de başlamasının ardından Karadeniz’e açılan tekneler son günlerde bol miktarda istavritin yanı sıra az da olsa ağlara takılan hamsi ile limana dönüyor.

Ortahisar ilçesi Moloz mevkisindeki balıkçıların tezgahlarını dolduran istavrit ile bir miktar hamsi, hem balıkçı esnafının hem de vatandaşların yüzünü güldürdü.

Tezgahlardaki istavritin kilogramı 10-20, hamsinin 20, barbunyanın kilogramı 20-25 liradan, palamudun ise tanesi 15-20 liradan satılıyor.

Balıkçı Mehmet Can Örseloğlu, AA muhabirine, 25 yıldır balıkçılık yaptığını belirterek, ilk defa istavritin bu kadar bol olduğunu ve bir hafta boyunca aralıksız bolca avlandığını gördüğünü söyledi.

“Diğer yıllarda palamut olurdu, istavrit olmazdı. Bu sene de tam tersi oldu.” diyen Örseloğlu, “İklim değişikliklerinin yanında balık değişikliklerini de yaşamaya devam ediyoruz. Önceden vatandaşlar istavriti soruyorlardı ama şu anda özlem, talep ve aranan balık palamut oldu. Tam da mevsimsel olarak palamudun zamanı. İnşallah özlenen palamut gelecek, bol bol tezgahları süsleyecek, vatandaş da gönül rahatlığıyla yiyecek.” şeklinde konuştu.

Örseloğlu, yeni sezonun ilk hamsilerinin de tezgahta yer aldığına dikkati çekerek, “Bu da ilginç oldu. Daha önce İstanbul’dan gelirdi bize. Çünkü Trabzon’da bu kadar erken yerli hamsi olmazdı ama bu sene tam tersi oldu. Palamudun olmaması balıkçıları farklı alternatiflere yöneltti.” dedi.

Balıkçı Mehmet Ziya Kavzaoğlu da istavritin bol olduğunu ancak istenilen irilikte olmadığını ifade ederek, “Çinekop da aynı. Palamut yok. Çok az miktarda çingene palamudu geliyor. Günde 50-100 tane ancak geliyor. Onun haricinde kültür balıkları mevcut, onları satıyoruz. Ayın 15’inden sonra balık ne olur, belli eder kendisini.” diye konuştu.

Vatandaşlardan Ali Bülbül ise sezonun ilk taze hamsinini aldığı için mutlu olduğunu dile getirerek, “Sezonun ilk hamsisi geldi. Güzel, fiyat da normal. Beklediğimiz hamsi geldi. Hamsi ilk defa çıkıyor. Bir denemesini yapalım, lezzetine bakalım. Diğerlerini her gün alıyoruz. Trabzon için hamsinin ayrı bir önemi var. Ben balık alsam evde soracaklar bana ‘Niye hamsi almadın?’ diye.” ifadelerini kullandı.

ANKARA (AA) – Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, yarın akşam saatlerine kadar Türkiye’nin kuzeydoğu kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu olacağı, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeyi, Ordu çevreleri ile Van’ın doğu ilçelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak görüleceği, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, Doğu Karadeniz kıyıları ile Ordu ve Artvin çevrelerinde kuvvetli, Trabzon’un doğusu ve Rize çevrelerinde yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor. Bu sebeple sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Ayrıca, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik olmayacağı, sıcaklığın kıyı Ege ile Akdeniz kıyılarında mevsim normalleri civarında, diğer yerlerde mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise genellikle kuzeyli yönlerden, Doğu Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’da batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Muhabir: Zeynep Canlı