'Ölümün eşiğinden döndüm, hatta 'ölümü tattım' diyebilirim'

ADANA (AA) – Hemşire Neşe Arda, AA muhabirine, Kovid-19 yoğun bakımda görevli olduğu dönemde şiddetli burun kaşıntısı ve ardından ishal şikayetleriyle yaptırdığı testinin pozitif çıktığını söyledi.

​​​​​​​Tedavisine, izolasyonda kalarak başlandığını, o süreçte halsizlik ve yorgunluktan yataktan çıkamayacak durumda olduğunu anlatan Arda, “Kendimi toparlayamadım. 14 günlük karantina süremiz vardı. Kovid-19’un 20. günü evde oturduğum yerde aniden bir şiddetli göğüs ağrısı ve çarpıntıyla bayıldım. Kendime geldiğimde kalp krizi geçirdiğimi düşündüm. 112’yi aradık ve hemen hastaneye geldim ve akciğerlere inmişti, 4 gün yoğun bakımda kaldım. Sonrasında da 20 gün servis sürecim oldu. Serviste de bacağıma emboli attı.” diye konuştu.

Arda, bu virüsün gözle görülmediği için çok hafife alındığını ancak hastalık nedeniyle arkadaşlarını, sevdiği insanları kaybettiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Ölümün eşiğinden döndüm, hatta ‘ölümü tattım’ diyebilirim. Herkesi dikkatli olmaya davet ediyorum. Sevdiklerimizi kaybetmeyelim. Bir virüs yüzünden insanlar kaybedilmesin. O şiddetli ağrılar, insan yataktan çıkamıyor gerçekten, hiçbir şey yapamıyorsunuz. Gerçekten dayanılmayacak ağrılar oluyor. Zannediyordum ki resmen bacağımı kesiyorlar, o derece şiddetli ağrılarım vardı. Yoğun bakımdaki o süreçte ‘Belki de ben çıkamayacağım’ dedim, herkesle vedalaştım, ‘Hakkınızı helal edin’ dedim. Tansiyonum düştü, kötü bir süreç, Allah kimseye yaşatmasın. Hep çocuğumu düşündüm o süreçte. Ona ne olur, kim bakar, onu nasıl bırakırım, hep onu düşündüm. Hala da düşündükçe kötü oluyorum.”

Arda, herkesin Kovid-19 tedbirlerine dikkat etmesi gerektiğini dile getirdi.

“Herkese kesinlikle aşı olmalarını öneriyorum”

Seyhan Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Bilal Anlar da halsizlik ve eklem ağrısı şikayetiyle yaptırdığı testinin pozitif çıktığını ifade etti.

Hastalığın, nezle ve gripten çok farklı olduğunu aktaran Anlar, “Kesinlikle nezle, grip bulgularına rastlamıyorsunuz. Geçirenler genelde, ‘Daha önce ben hiç böyle bir şey yaşamadım, ben böyle bir ağrı görmedim, böyle bir hastalık yaşamadım’ derler. Bu gerçekten çok farklı bir şey, tarif edemiyorum. Çok şiddetli eklem ağrılarım oldu. Ben bu eklem ağrılarını daha önce hiç çekmedim. Migrenim var, bu hastalık migren ağrılarımı tetikledi.” dedi.

Anlar, herkesin kurallara dikkat etmesini isteyerek, şunları kaydetti:

“Herkese kesinlikle aşı olmalarını öneriyorum. Kovid-19 geçirmeme rağmen, örnek olmak amacıyla hemen aşımı yaptırdım. İnsanlara aşı olmalarını sürekli önerdiğim için kendim de öncülük etmek istedim. Bu hastalığın insanlarda nasıl bir etki bırakacağı hiç belli olmuyor. Çok genç yaşlarda olup bu hastalığı çok ağır atlatanlar da var, yaşlı olup hafif atlatanlar da var. Hastalığın nasıl bir seyir izleyeceği hiç belli değil. Bu riski almamak için insanların mutlaka aşı olmaları lazım. Hastalığı küçümsemesinler. Hastalık ağır da orta şiddette de seyredebiliyor. Hastalığın ne yapacağı belli değil, çok iyi durumdayken bile sizi kötü duruma düşürebilir, ağır seyredebilir.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, “covid19.saglik.gov.tr” adresinden paylaşıldı.

Buna göre, Türkiye’de son 24 saatte 218 bin 758 Kovid-19 testi yapıldı, 6 bin 76 kişinin testi pozitif çıktı, 75 kişi yaşamını yitirdi, hasta sayısı ise 503 olarak kayıtlarda yer aldı.

Ağır hasta sayısı 973 oldu, 5 bin 112 kişinin Kovid-19 tedavisinin veya karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 5 milyon 198 bin 57’ye yükseldi.

Test sayısı 56 milyon 789 bin 542’ye ulaştı, vaka sayısı 5 milyon 325 bin 435, vefat sayısı ise 48 bin 668 oldu.

Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 2,7, yatak doluluk oranı yüzde 49,9, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60, ventilatör doluluk oranı yüzde 27,8, ortalama temaslı tespit süresi 7 saat ve filyasyon oranı yüzde 99,9 olarak kayda geçti.

ANKARA (AA) – Sağlık Bakanlığının “covid19asi.saglik.gov.tr” adresinde yer alan anlık verilere göre, 12 Haziran saat 19.45 itibarıyla uygulanan birinci doz aşı sayısı 19 milyon 605 bin 283, ikinci doz aşı 13 milyon 642 bin 368 oldu. Böylece toplam doz miktarı, 33 milyon 247 bin 651 olarak gerçekleşti.

Kovid-19’la mücadelede uygulanan birinci ve ikinci doz aşı miktarı son 24 saatte 455 bin 770 arttı.

İstanbul’da birinci doz aşı sayısı 3 milyon 398 bin 764, ikinci doz aşı sayısı 2 milyon 225 bin 193 olmak üzere toplamda 5 milyon 623 bin 957, Ankara’da birinci doz aşı sayısı 1 milyon 658 bin 221, ikinci doz aşı sayısı 1 milyon 145 bin 86 olmak üzere toplamda 2 milyon 803 bin 307, İzmir’de ise birinci doz aşı sayısı 1 milyon 325 bin 681, ikinci doz aşı sayısı 936 bin 219 olmak üzere toplamda 2 milyon 261 bin 900 doz olarak kayıtlara geçti.

Muhabir: Yıldız Nevin GündoğmuşKoronavirüs Haber Indeksi


Rusya Koronavirüs  | Hindistan Koronavirüs | İngiltere Koronavirüs | Almanya Koronavirüs | Fransa Koronavirüs | İtalya KoronavirüsKoronavirüs AşısıKoronavirüs TedbirleriSokağa Çıkma KısıtlamasıSağlık Bakanı AşıBrezilya KoronavirüsBioNTechSputnik-VYerli Aşıİran KoronavirüsABD KoronavirüsKoronavirüsü YenenJaponya KoronavirüsEsnaf Koronavirüs Haberleri