OPET'in Tarihe Saygı Projesi'nin 15. yılına özel sergi izlenime sunuldu

ÇANAKKALE (AA) – OPET'in 2006 yılından bu yana sürdürdüğü Tarihe Saygı Projesi'nin 15 yıllık hikayesine ışık tutan "Paylaştıkça Çoğalan Zenginlik!" sergisi Troya Müzesi'nde açıldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Gelibolu Tarihi Alanı'nda gerçekleştirilen tüm çalışmalar ile "2018 Troya Yılı" kapsamında "arkeo-köy" kimliği kazanan Tevfikiye ve etno-köy olarak yenilenen Çıplak Köyü'ndeki dönüşümün hikayesi, "Paylaştıkça Çoğalan Zenginlik! Çanakkale'nin Kültür Mirası: Gelibolu'dan Troya'ya OPET Tarihe Saygı Projesi" sergisiyle "Yılın Müzesi" seçilen Troya Müzesi'nde sanatseverlerle buluşuyor.

Sergi, sosyal sorumluluk anlayışına yeni bir boyut kazandıran Tarihe Saygı Projesi'nin 15 yıllık serüvenine ayna tutuyor.

Çanakkale topraklarında hayata geçirilen fiziksel ve toplumsal dönüşümü tüm yönleriyle ele alan sergi, 4 Kasım'a kadar ziyaret edilebilecek. Bir kolu da Tevfikiye Galeri'de yer alan sergi; söyleşiler, belgesel gösterimleri ve Çıplak Köyü'nün kültürel tarım mirasını anlatacak etkinliklerle doyurucu bir içerik sunuyor. Bu kapsamda Çanakkale tarihini ve Troya arkeolojisini, bölgede yaşayanların anı ve deneyimleri üzerinden ele alacak canlı söyleşiler, kökleri Troya'ya uzanan geleneksel üretim tekniklerine dair sunumlar 2 aya yayılan bir takvimde hayata geçirilecek.

– "Projemizin bir sergi ile taçlanması çok gurur verici"

Açıklamada sergiyle ilgili görüşlerine yer verilen OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, Gelibolu topraklarında sürdürdükleri Tarihe Saygı Projesi kapsamında yarımadayı çağdaş bir görünüme kavuşturmak için birçok önemli çalışmaya imza attıklarını bildirdi.

Milli park sınırları içinde yer alan 8 köy, Eceabat ilçesi, 57. Alay ve Akbaş Şehitliği'nin ardından Troya bölgesinde çalışmalarına devam ettiklerini aktaran Öztürk, "Projemizin, 15. yılında dünya çapında üne sahip olan Troya Müzesi'nde bir sergi ile taçlanması çok gurur verici. Bundan sonra da aynı vizyon ile çalışmalarımıza devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Tarihe Saygı Projesi, 2006 yılında kültür mirasının çok katmanlı izlerini barındıran Çanakkale'de, Gelibolu Yarımadası'nda başladı. Proje, zenginliklerin korunarak gelecek kuşaklara aktarılması, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması hedefiyle hem fiziksel bir yenilenmeyi hem de toplumsal dönüşümü bir arada ele alan, yenilikçi bir sosyal sorumluluk anlayışıyla hayata geçirildi. Tarihi alanda 4 yıl gibi kısa bir sürede 8 köy, 2 şehitlik, 2 cami yenilendi, 6 müze ve kültür merkezi, 3 anıt projesi hayata geçirildi, Eceabat OPET Tarihe Saygı Parkı ile bir ortaokul bölgeye kazandırıldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve OPET'in desteğiyle geliştirilen İşimiz Temiz Projesi başladı.

OPET'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, hizmet sektöründeki mikro işletmelere yönelik hijyen eğitim programlarını kapsayan proje için Muğla, Antalya ve İzmir'den toplam 40 halk eğitimi merkezi eğitmeni bir araya gelerek eğitim içerikleri ve proje dokümanlarını inceledi ve projenin yol haritası üzerine fikir alışverişinde bulundu.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu tarafından Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve OPET'in desteğiyle geliştirilen İşimiz Temiz Projesi'nin resmi protokolü, Antalya Regnum Carya Otel'de düzenlenen İşimiz Temiz Proje Bilgilendirme Toplantısı'nda imzalandı.

Protokol imza töreni ile başlayan ve gün boyu süren toplantıda Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen eğitmenlere Proje Mekanizması, Eğitici Rol ve Sorumlulukları, Eğitim Programları, Yetişkin Eğitimi Prensipleri ve Sosyal Etki Çalışması başlıkları altında bilgilendirmeler yapıldı.

Toplantı sonunda katılım belgesi alan eğitmenler, halk eğitim merkezlerinde işletme sahibi kursiyerlerle buluşmaya başlayacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen MEB Araştırma, Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Cüneyt Akçapınar, projenin salgın döneminde önemi daha da artan hijyen konusunda yeni bir başlangıç olduğunu belirterek, "İşimiz Temiz Projesi ile amacımız, hizmet sektöründe faaliyet gösteren mikro işletmeler için hijyen normları oluşturmak, bu normların içselleştirilmesine yönelik eğitim programları geliştirmek ve söz konusu hijyen normları kapsamında Türkiye genelinde farkındalık yaratmaktır. Hizmet sektöründeki mikro işletmeler için hijyen standartları oluşturmayı hedeflediğimiz proje ile aynı zamanda bu işletmelere duyulan güven ve tercih edilirliklerinin artmasıyla gelir artışı da sağlanacağını umut etmekteyiz." ifadelerini kullandı.

OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk de İşimiz Temiz Projesi ile hizmet sektöründe faaliyet gösteren mikro işletmelere yönelik hijyen eğitim programları oluşturduklarını belirterek, "Projemizle ilk etapta yeme-içme, konaklama ve ulaşım alanında faaliyet gösteren 31 bin 500 işletmeye ulaşmayı hedefliyoruz." ifadesini kullandı.

Proje kapsamında İzmir'de yeme-içme sektöründen 6 bin, konaklama sektöründen 6 bin ve ulaşım sektöründen 6 bin olmak üzere toplam 18 bin, Antalya'da yeme-içme sektöründen 3 bin, konaklama sektöründen 3 bin ve ulaşım sektöründen 3 bin olmak üzere toplam 9 bin ve Muğla'da ise yeme-İçme sektöründen 1,500, konaklama sektöründen 1,500 ve ulaşım sektöründen 1,500 olmak üzere toplam 4 bin 500 mikro işletmeye ve toplamda ise 31 bin 500 mikro işletmeye toplum sağlığı açısından hayati önem taşıyan hijyenik koşulların oluşturulması ve işletilmesi amacıyla hijyen eğitimleri düzenlenecek.

ANKARA (AA) – Opet Fuchs, Aliağa'daki yeni üretim tesisi ile madeni yağ partneri olduğu Ford Otosan tarafından verilen FORD Q1 Kalite Sertifikası'na layık görüldü.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, yapılan denetimleri başarı ile tamamlayan Opet Fuchs daha önce de Çiğli'deki fabrikası için 2006 yılından beri Q1 Sertifikasına sahipti.

Opet Petrolcülük AŞ ve Almanya merkezli Fuchs Petrolub SE ortaklığı ile kurulmuş olan Opet Fuchs Madeni Yağlar San. ve Tic. AŞ'nin İzmir Aliağa'daki yeni üretim tesisine FORD Q1 Kalite Sertifikası verildi.

Opet Fuchs'un Aliağa'da iki sene önce faaliyete geçen, proses otomasyon sistemi ile donatılmış yeni madeni yağ üretim tesisi, motor, dişli, hidrolik sistem, endüstriyel yağlar, antifriz olmak üzere çok geniş bir ürün yelpazesinde yıllık tek vardiyada 60 bin ton üretim kapasitesine sahip bulunuyor.

Q1 Sertifikası kapsamında yetenekli sistemler, sürekli iyileştirme, sürekli üstün performans, üstün üretim süreci ve müşteri memnuniyetinden oluşan beş kritik alanda denetimler gerçekleştiriliyor. Yalnızca IATF 16949 standardını karşılamanın ötesinde mükemmellik sergileyebilen Ford tedarikçileri belgeyi almaya hak kazanıyor.