Oppo ekran altı kamera teknolojisini tanıttı

İSTANBUL(AA) – Oppo, akıllı telefonlarda kullanılacak yeni nesil ekran altı kamera (USC/Under-screen Camera) teknolojisini tanıttı.

Oppo'dan yapılan açıklamaya göre, en iyi donanım inovasyonları ile Oppo'nun tescilli yapay zeka algoritmalarını bir araya getiren yeni ekran altı kamera çözümü, hem kullanım sırasında hem de bekleme modundayken ön kamerayı akıllı telefon ekranının altına gizlice yerleştiriyor. Tutarlı bir ekran kalitesi ve üstün kamera görüntüsü arasında mükemmel bir denge sağlayan bu teknoloji, hiçbir alandan ödün vermeyen bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Yeni ekran altı kamera çözümü, ekran altı kamera teknolojisinin gelişiminin başından itibaren karşılaşılan teknik ve üretime dair birçok soruna çözüm getiriyor. Yenilikler arasında, ekran altı kameranın üzerindeki ekrana denk gelen alandaki tutarsız görüntü kalitesi, kameranın ekran tarafından engellenmesinden kaynaklanan düşük görüntü kalitesi, çözümün güvenilirliği ve kullanım ömrü gibi birçok sorunun giderilmesi yer alıyor. Bu alanlarda kaydedilen ilerlemeler sayesinde Oppo, uçtan uca tam ekran deneyimini yeni seviyelere taşıyan geliştirilmiş bir ekran altı kamera çözümü sunmayı başarıyor.

Yenilikçi piksel geometrisi ile 400-PPI'lık bir görüntü sağlamak için her pikselin boyutunu küçültürken piksel sayısını azaltmıyor.

Oppo, geleneksel ekran kablolarını yenilikçi şeffaf kablolama malzemesiyle değiştirdi. Bu çözüm kablo genişliğini yüzde 50 azaltan çok hassas bir üretim süreciyle birleştiğinde daha pürüzsüz bir görsel deneyim ve çok daha iyi görüntü kalitesi sunuyor.

– Yeni nesil ekran altı kamera çözümü, ekranın ömrünü yüzde 50'ye kadar artırıyor

Kameranın üzerindeki ekran alanında 2 pikseli ("1'e 2") yönetmek için 1 piksel devresi kullanan mevcut sektör standardının aksine Oppo, her piksel devresi yalnızca 1 piksel ("1’e 1") kullanan tescilli ekran teknolojisiyle yeni bir çözüm sundu. Bu çözüm, Oppo'nun hassas algoritmik geri kazanım teknolojisiyle birleştiğinde, renkte ve parlaklıkta yaklaşık yüzde 2'lik bir sapmayla tüm ekranın hassas bir şekilde kontrol edilmesini sağlıyor. Oppo'nun yeni nesil ekran altı kamera teknolojisi, e-kitap okumak, haberlere göz atmak veya haritalarda gezinmek gibi kullanımlarda daha küçük yazıların doğru görüntülenmesine, ayrıntıların ve renklerin daha iyi gösterilmesine olanak tanıyarak sürükleyici bir deneyim sunuyor.

"1'e 1" piksel devresi ve özel optimizasyon algoritmasıyla Oppo'nun yeni nesil ekran altı kamera çözümü, ekran altı kameraya denk gelen alanda görüntünün telafisini sağlıyor ve ekranın ömrünü yüzde 50'ye kadar artırıyor.

Kamera tarafında ise Oppo'nun ABD'deki Araştırma Enstitüleri, net olmayan görüntüler ve görüntü parlaması gibi ekran altı kameralarda tipik olarak gözlenen bazı olumsuz yan etkileri gidermek için bir dizi yapay zeka algoritması geliştirdi. Oppo ayrıca, ışık kaynağındaki kırılmanın neden olduğu sorunları kontrol altına almak için on binlerce görüntü kullanarak yapay zekadan güç alan kırılma azaltma modelinin üzerinde çalıştı ve kullanıcıların daha net ve daha doğal görüntüler yakalayabilmesini sağladı.

Daha yüksek ekran-gövde oranlarına ve yeni akıllı telefon formlarına yönelik tüketici talebi arttıkça, Oppo bu alanlardaki araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ciddi yatırımlar yaptı. Bu teknolojiyi geliştirmeye başladığı 2018 yılından itibaren Oppo, bu alanla ilgili 200'den fazla patent başvurusunda bulunarak şimdiye kadar üç nesil ekran altı kamera çözümü tanıttı. 2020'de Oppo, ekran altı kamera teknolojisi için önerdiği ilk standartları Uluslararası Elektroteknik Komisyonu'na (IEC/ International Electrotechnical Commission) sunarak bu teknolojinin geliştirilmesine daha fazla katkıda bulundu. Oppo, dünya çapındaki kullanıcılara daha sürükleyici ve gerçek bir tam ekran sunan ekran altı kamera sistemi getirme hedefiyle Ar-Ge çalışmalarını sürdürecek.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Oppo Band Akıllı Bileklik Turkcell mağazalarında Giyilebilir Ürünler Kampanyası'nda indirimli fiyatıyla tüketiciyle buluşuyor.

Oppo'dan yapılan açıklamaya göre, 1,1 inç tam renkli amoled ekrana sahip Oppo Band akıllı bileklik uykunun her saniyesinde aktif olarak kandaki oksijen (SpO2) değerini ölçebiliyor.

Oppo Band akıllı bilekliği Turkcell mağazalarında Giyilebilir Ürünler Kampanyası'nda indirimli fiyatıyla tüketiciyle buluşuyor. 14 Eylül'e kadar devam edecek kampanya kapsamında tüketiciler taksitli ödemeyi seçtiklerinde Oppo Band'e indirimli fiyatı üzerinden sahip olabiliyor.

Oppo Band sürekli aktif ve hızlı yaşam temposuna sahip olanlar için ideal bir model olarak öne çıkıyor. Uyku, nabız ve sürekli olarak kandaki oksijen değerini ölçen Oppo Band, kullanıcıların sağlığı için kayıt tutarak gerekli analizleri yapıyor. Kandaki oksijen değerinin sürekli izlenmesi üründe bulunan optik kan oksijeni sensörü sayesinde mümkün oluyor. Bu sensör, kullanıcı uykudayken ürünün her saniye kandaki oksijen değerini izlemesini sağlıyor. 8 saatlik bir uyku süresinde hiç durmadan 28 bin 800 kez kullanıcıların vücudundaki oksijen değerini tam olarak okuyabiliyor. Profesyonel uyku izleme özelliğine sahip olan Oppo Band kullanıcıların daha sağlıklı uyku biçimleri geliştirmesine yardımcı oluyor.

Nabız ölçme monitörüne sahip olan Oppo Band, optik sensörü sayesinde kullanıcıların nabzını gece ve gündüz ölçebiliyor. Nabız hızlanırsa ürün titreşim yayarak kalp atışlarında düzensizlik olduğu konusunda kullanıcıları uyarıyor. Egzersiz sırasında kalp atış hızını ölçen Oppo Band ile kullanıcılar, aşırı antrenmandan kaçınabiliyor ve fitness hedeflerine ulaşmak için yeterli olacak tempoyu öğrenebiliyor. Egzersiz yapmayı kolaylaştıran Oppo Band'de koşu, yürüme, bisiklet, yüzme, badminton, kriket ve yoga dahil olmak üzere 12 farklı egzersiz modu bulunuyor. Oppo Band kullanıcının akıllı telefonunun bir uzantısı olarak da görev yapıyor. Kullanıcılar gelen mesajları ve arama bilgilerini alabiliyor, müzik çalma fonksiyonunu kontrol edebiliyor ve cep telefonlarını bulabiliyor.

İSTANBUL (AA) – Oppo'nun A74 modeli, şık tasarımı, güçlü şarjı, üstün kamera özellikleri ve yüksek performansı ile dikkatleri üzerine çekerken, başkalarının görmesi istenmeyen fotoğraf, dosya ya da mobil uygulamaları koruma altına alıyor, bununla birlikte acil yardım gerektiren durumlarda da güvenlik sağlıyor.

Oppo'dan yapılan açıklamaya göre, A74'te yer alan Uygulama Kilidi ile akıllı telefonu birine vermek gerektiğinde ya da uygulamalara başkalarının erişmesi istenmeyen durumlarda şifre korumasına alınabiliyor.

Başkalarının bu dosyalara erişimi engellenirken, OPPO'nun Özel Kasası'yla özel fotoğraflar, videolar ve dokümanlar saklanabiliyor.

Eğer fiziksel güvenliği tehdit eden acil bir durum varsa Oppo A74 Tüm Acil Durumlar SOS özelliğini de kullanıcıya sunuyor.

Güç tuşuna art arda beş kere basınca acil yardım hizmetleri sunan numaralara ulaşmak için hızlı hat bulunuyor, SOS sinyali gönderilebiliyor, önceden belirlenmiş acil durum detayları görülebiliyor ve akıllı telefon çağrı cihazına dönüşebiliyor.