Ordu'da heyelanların olduğu mahallede sondaj çalışması yapılıyor

ORDU (AA) – Ordu'nun Altınordu ilçesinde, 20 yıldır aralıklarla heyelanların meydana geldiği mahallede, sondaj çalışması başlatıldı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Topluca Mahallesi'nin, 20 yıldır aralıklarla yaşanan heyelanlar nedeniyle kaydığı belirtildi.

Bugüne kadar mahallede 3 binanın yıkıldığı, 30 dönüm fındık bahçesinin zarar gördüğü, 9 binada ise yüksek risk tespit edildiği aktarılan açıklamada, caminin de yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı, arazilerde yarıklar oluştuğu ifade edildi.

Açıklamada, 13 mahallenin ulaşımını sağlayan grup yolunun heyelan nedeniyle çökmesinin ardından, heyelanların önlenmesi için alınan önlemlerin hızlandırıldığı vurgulandı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, 20 yıldan bu yana süregelen bir mağduriyeti gidermek istediklerine işaret etti.

Yaşanan sorunun tespiti ve alınması gereken önlemlerle ilgili, genel sekreterin mahallede incelemelerde bulunduğunu anlatan Güler, "Yaşanan mağduriyetle ilgili verdiği bilgi sonrası, burayla ilgili adımların bir önce atılması için talimat verdik. Ekiplerimiz şu anda sahada ve gerekli çalışmaları yürütüyorlar." ifadelerini kullandı.

Güler, yaraların en kısa sürede sarılacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Topluca Mahallesi'nde heyelan olan 6 farklı noktada, yerin 200 metre derinliğinde sondaj çalışması yapıyoruz. Bir yandan da zemin etüt alışmalarına devam ediyoruz. Her iki çalışmanın ardından heyelana müdahale etmek için projelendirme aşamasına geçeceğiz. Burada yaşayan mahalle sakinlerimiz rahat olsun. Büyükşehir Belediyemiz tüm imkanlarıyla onların yanında. İnşallah bu sorunu en kısa sürede çözüme kavuşturacağız."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Endonezya Ulusal Afet Yönetimi Merkezinden (BNPD) yapılan açıklamada, Doğu Nusa Tenggara eyaletine bağlı Lembaga kentinde 67, Doğu Flores’te 49 ve Alor’da 12 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı kaydedildi.

Sel ve heyelanların ardından kaybolan 72 kişiyi ise arama çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Ekvator kuşağındaki Endonezya’da özellikle ekim ile nisan arasında sıklıkla su baskınları ve heyelanlar meydana geliyor.

Doğal afet kurumuna göre, takımadada nüfusun yarısına denk gelen 125 milyon kişi heyelan riskinin olduğu bölgelerde yaşıyor.

Doğu Timor’daki sellerde ölü sayısı 27 oldu

Öte yandan Endonezya’nın komşu ülkelerinden Doğu Timor’un başkenti Dili ve çevre illerdeki sellerin ardından ölenlerin sayısı 27’ye çıktı.

Endonezya’nın ulusal ajansı Antara’da yer alan habere göre, dün başlayan sel felaketinin ardından binlerce kişi evinden tahliye edilerek güvenli bölgelere yerleştirildi.

Sel nedeniyle hayatını kaybedenlerin 6’sının çocuk olduğu bildirildi.

DÜZCE (AA) – Düzce ile Zonguldak arasında ulaşımın sağlandığı kara yolunun, Düzce istikameti Çiçekpınar köyü mevkisinde 26 Mart’ta heyelan nedeniyle ulaşıma kapanmasının ardından D-655 Batı Karadeniz Bağlantı yoluna alternatif yol oluşturmak için asfaltlama çalışması yürütülüyor.

Düzce Valiliğinden yapılan açıklamada, Vali Cevdet Atay’ın bölgede Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk ile incelemelerde bulunduğu belirtildi.

Servis yolunda asfaltlama çalışmalarının devam ettiği aktarılan açıklamada, yolun yarın akşam saatlerinde ulaşıma açılacağı kaydedildi.

Jandarma ekipleri, Şifalı Su ile Akçakoca Sapak mevkilerinde önlem alarak araç geçişine izin vermezken, İstanbul istikametine gidecek araçlar, Sakarya-Kocaali yönüne, Ankara yönüne gidecek araçlar ise Zonguldak-Ereğli yoluna yönlendiriliyor.