Ordu'da iki baykuş yavrusu koruma altına alındı

ORDU (AA) – Ordu'nun Ünye ilçesinde çatı arasına sıkışan baykuş yavruları koruma altına alındı.

Eskikızılcakese Mahallesi'nde bir vatandaş tarafından evin çatısında baykuş yavruları olduğunu fark ederek, durumu Doğa Koruma ve Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğüne bildirdi.

Bunun üzerine çatıda sıkışan iki baykuş yavrusu, Büyükşehir Belediyesi Ünye İtfaiye Grup Amirliği ekiplerince bulundukları yerden alındı.

Özel bir kliniğe getirilen baykuş yavrularını muayene eden Veteriner Hekim Kemal Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, baykuş yavrularının durumlarının iyi olduğunu söyledi.

Aydın, yavrulardan birinin beslenme bozukluğuna bağlı zayıf olduğunu ve ek desteklerle sağlığına kavuşmasını sağlayacaklarını belirtti.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğü Ünye Şefi Yıldırım ise baykuş yavrularının 3 gündür anneleri tarafından alınmadığını, çatıda mahsur kaldığını anlattı.

Yıldırım, ilk müdahalesi yapılan baykuş yavrularını koruma altına aldıklarını, uçma kabiliyeti kazandıktan sonra doğa ile buluşturacaklarını kaydetti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANTALYA (AA) – Antalya'nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti'nde kazı çalışmalarını sürdüren ekip, yuvadan düşen baykuş yavrusuna sahip çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2020'yi "Patara Yılı" ilan etmesinin ardından antik kentteki kazı çalışmaları, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık başkanlığında yoğun şekilde sürdürülüyor.

Kazılarda yeni buluntuları gün yüzüne çıkaran ekip, antik kentteki meclis binasında buldukları baykuş yavrusunu da korumaya aldı.

Işık, sosyal medya hesabından bulunan yavrunun fotoğrafıyla yaptığı paylaşımda, "Günün sürprizi, meclis binamıza bir peçeli baykuş yavrusunun sığındığını gördük. Büyük olasılıkla yuvasından düşmüş ve buraya gelmiş. Annesini bulamayınca kazı evine götürdük, veteriner çağırdık, sanırım uçuncaya kadar bizimle ve çok tatlı." ifadelerini kullandı.

HATAY (AA) – Hatay'da apartmanın havalandırma boşluğuna düşen baykuş yavruları itfaiye ekiplerince kurtarıldı.

Alınan bilgiye göre, Esenlik Mahallesi'nde bulunan, Osmanlı Apartmanı'nın havalandırma boşluğundan baykuş sesleri geldiğini fark edenler, durumu itfaiye ekiplerine bildirdi.

Olay yerine gelen Hatay Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, apartman boşluğuna inerek baykuş yavrularını bulunduğu yerden çıkardı.

Kurtarılan 3 yavru, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi veterinerlik fakültesi tarafından koruma altına alındı.