Orkinos ihracatı 100 milyon dolara yaklaştı

İZMİR (AA) – Büyük bölümü Japonya’ya gönderilen orkinosta 2019 ihracatı, önceki yıla göre yüzde 53 artarak 97 milyon 400 bin dolara ulaştı.

Akdeniz açıklarında avlandıktan sonra çiftliklerde büyütülen orkinos, ihracatıyla ülke ekonomisine önemli katkı sunuyor.

Orkinos, Uluslararası Atlantik Orkinoslarını Koruma Komisyonu (ICCAT) tarafından belirlenen kota çerçevesinde avlanıyor. Japonların çiğ balık eti ve pirinç kullanarak yaptığı suşinin ham maddesi olan orkinos, zorlu bir avcılık ve yetiştiricilik süreci sonrası mutfaklara giriyor.

Türk balıkçıların büyük gırgır tekneleriyle sürüler halinde avladığı orkinos, yaklaşık 1 aylık yolculuktan sonra denizin ortasındaki çiftliklerde kafeslere alınıyor.

Uskumru, kolyoz ve sardalya ile beslenen orkinos Japonya’dan gelen fabrika gemilere veriliyor.

AA muhabirinin Ege İhracatçı Birliklerinden derlediği bilgiye göre, 2018’de 4 bin 461 ton orkinos ihracatı karşılığında 63 milyon 330 bin dolar gelir elde edildi.

Orkinosta geçen yıl dolar bazında ihracat yüzde 53 arttı. Böylece Türkiye’nin orkinosta dış satımı 97 milyon 400 bin dolara çıktı.

Orkinos, 12 dolar kilogram fiyatıyla su ürünleri ihracatında ilk sırada yer aldı. İhracatta ilk sırada 79 milyon dolarla Japonya yer alırken, bu ülkeyi 14 milyon dolarla Güney Kore ve 2,7 milyon dolarla ABD izledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, orkinosun dünya genelinde en büyük pazarının Japonya ve Güney Kore olduğunu söyledi.

Orkinosun zorlu bir avcılık ve yetiştiricilik süreci sonrası mutfaklara girdiğini dile getiren Kızıltan, “Japonya’nın geleneksel yemekleri olan suşi ve sashimide Türkiye’de yetişen orkinoslar kullanılıyor. Balığımız Japon ustalardan tam not alıyor. Çiftliklerde yetişen orkinosların ağırlığı 600 kilograma kadar çıkıyor. Bundan dolayı orkinoslara denizlerin büyükbaşı diyoruz. Bu tanımlamanın da yakıştığını düşünüyorum.” dedi.

“Tüm dünyayla rekabet ediyoruz”

Türkiye’nin en önemli su ürünleri şirketlerinden Group Sagun’un yönetim kurulu başkan Yardımcısı Oğulcan Sagun da orkinosun hasat dönemi yıl sonuna geldiği için bazı yıllarda Japon gemilerinin geliş tarihine göre ihracat rakamlarının değiştiğini söyledi.

ICCAT tarafından ülkelere belirli kotalar verildiğini anımsatan Sagun, şunları kaydetti:

“Türkiye’ye verilen orkinos avcılık kotasında geçen yıl artış yaşadı. Ancak bu Türkiye için yeterli değil. Avrupa Birliği ülkeleri bu kotaların yüzde 60’ına hakim. Biz orkinos işini Türkiye’de ilk yapanlardan biriyiz. O zaman kimse yoktu ancak bugün çok büyüdü. Tüm dünyayla rekabet ediyoruz.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Şişecam, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen "İhracat Şampiyonları" ödül töreninde "Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri" kategorisinde ihracat lideri ödülüne layık görüldü.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Şişecam Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Güralp, Şişecam Dış Ticaret adına ödülü, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve TİM Başkanı İsmail Gülle'den aldı.

Şişecam, 2020 yılında 4,9 milyon ton cam, 2,2 milyon ton soda ve 4,1 milyon ton endüstriyel ham madde üretimi yaparak cam sektörünün toplam ihracatının yüzde 30’unu gerçekleştirdi. Şişecam’ın tüm faaliyet alanlarında Türkiye’den gerçekleştirdiği ihracatı yürüten şirketi Şişecam Dış Ticaret, Türkiye genelinde “Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri” kategorisinde Türkiye'nin en büyük ihracatçısı ve sektör birincisi oldu.

Şişecam, salgın döneminde küresel ölçekte oluşan sıra dışı koşullara rağmen girdi verdiği lokomotif sektörlerin büyümesini destekleyecek yatırımlarına, katma değerli ürünleriyle iç-dış talebi karşılayarak büyümeye ve ihracata aralıksız devam etti.

2020 yılında Şişecam’ın satış gelirleri 21,3 milyar TL'ye ulaşırken, Türkiye’den yapılan ihracat ile yurt dışı üretimden satışların toplamını ifade eden uluslararası satışları 1,8 milyar dolar oldu. Uluslararası satışlarının toplam satışları içindeki payı yüzde 61 seviyesine ulaştı.

Satışların bölgesel dağılımı ise yüzde 87 Avrupa, yüzde 3 Afrika ve Orta Doğu, yüzde 7 Asya-Okyanusya ve yüzde 3 Amerika olarak gerçekleşti. Güçlü mali yapısı sayesinde yatırımlarına ara vermeden devam eden Şişecam, faaliyet döneminde 1,9 milyar TL tutarında yatırım yaptı.

85 yılı aşan deneyimi, 22 bin çalışanı, dört kıtaya yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeye ulaşan satışlarıyla dünya pazarlarında Türkiye’yi temsil eden Şişecam, salgın nedeniyle ezberleri bozan 2020 yılında da paydaşları için sürdürülebilir değer yaratan ürün ve teknolojileri ile başarılı performansını sürdürdü.

KAHRAMANMARAŞ (AA) – Kahramanmaraş merkezli Kipaş Holding'in Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan "Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı" araştırmasında Türkiye'de en fazla ihracat yapan 112. firma olduğu bildirildi.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, tekstil, enerji, çimento, kağıt, eğitim ve lojistik alanında faaliyet gösteren Kipaş Holding'in 11 bin çalışanı ve 1 milyar doların üzerinde cirosu ile Türkiye'nin en önemli şirketlerinden biri olduğu anımsatıldı.

Holdingin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan "Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı" araştırmasında Türkiye'de 112. sırada yer aldığı ve yaklaşık 100 ülkeye ihracat yapan firmanın Kahramanmaraş'ta da zirvedeki yerini koruduğu belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hanefi Öksüz, Türkiye'nin İlk 1000 İhracatçısı arasında olmaktan gurur duyduklarını belirtti.

Şirket olarak yatırım ve ihracatlarını arttırarak ülke ekonomisine katkı sunmaya devam ettiklerini belirten Öksüz, şunları kaydetti:

"Kipaş Holding olarak, sürekli yatırım, üretim, istihdam ve ihracatla birlikte Kahramanmaraş'ın ve Türkiye’nin kalkınmasını hedefliyoruz. Bu hedeflerimizle birlikte, eğitim, sağlık ve spor gibi birçok alanda da sosyal sorumluluk projelerimizle kazandıklarımızı yine bu topraklara geri veriyoruz. Yerli üretimi artırarak ülkemizin ekonomisine destek verirken, ülkemiz adına yeni istihdam alanları açarak ülkemizin ihracatına da destek oluyoruz. Kısacası, insanımızın üretim enerjisini, rekabet enerjisini yatırıma ve istihdama dönüştürerek büyüyor ve güçleniyoruz. Bu başarı da emeği geçen tüm Kipaş ailesi çalışanlarına sonsuz teşekkürlerimi sunarım."