Otobüs endüstrisi fuarı Busworld Turkey 2020, kapılarını İstanbul'da açtı

İSTANBUL (AA) – Otobüs Endüstrisi ve Yan Sanayi Uluslararası İhtisas Fuarı'nın (Busworld International) Türkiye ayağı Busworld Turkey 2020, İstanbul'da kapılarını açtı.

Busworld Fuarları'nın Türkiye ayağı Busworld Turkey'in açılışı, yurt dışından davetlilerin de katılımıyla İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirildi.

HKK Fuarcılık Genel Müdürü Bora Çakıcı, açılışta yaptığı konuşmada, otobüs sektöründeki hem yan sanayi hem de üreticilerin fuarda buluştuğunu ifade ederek, "Biz burada iki seneye dayanan bir çalışma yapıyoruz. Bu fuar, uluslararası bir fuar zincirinin Türkiye ayağıdır." dedi.

Fuarın herkes için güzel ve verimli geçmesini beklediklerini dile getiren Çakıcı, "Burada bir ticaret potansiyeli var. Ticaret Bakanlığımızın çalışmaları da oldu. Kendi çalışmalarımız da oldu. Bizim amacımız, tüketici ile üreticiyi bir araya getirmek. Her fuarın görevi budur. Biz de bu amaçla çalışmalarımızı yaptık." diye konuştu.

Çakıcı, 17 ülkeden yabancı basın mensuplarının 3 gün sürecek fuarı yakından takip edeceğini aktararak, "Fuar, ticarete katkıda bulunmanın yanı sıra sektörün yerel pazarda ve dünyadaki geleceğine dair yaklaşım ve gelişmelerin de paylaşıldığı konferans ve seminerlere yer verilen bir platform olma özelliğine sahip." ifadesini kullandı.

Busworld International Genel Müdürü Vincent Dewaele ise tekrar bir arada bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını dile getirerek, Busworld Turkey'in çok uzun bir geçmişe sahip olduğunu ve bu fuarın gelecek yıllarda da Türkiye'de devam etmesini istediklerini söyledi.

Dewaele, Türkiye pazarının büyük bir potansiyele sahip olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Türkiye pazarı bugüne kadar dünyadaki en büyüklerden biriydi. Şu an Türkiye pazarında bir durgunluk dönemi var ama Türkiye'deki endüstriyi terk edemeyiz. Türkiye'de yatırım yapmak ve hazır bulunmak zorundayız. Güçlü bir şekilde inanıyoruz ki Türkiye bu durumun üstesinden gelecektir. Bunu konuştuğumuz otobüs üreticileri ve büyük OEM'ler de söylüyor. Bugün Türkiye halihazırda dünyaya otobüs ihraç ediyor. Türkiye, üst seviyede bir ürün gamına sahip. Türk otobüs üreticilerinin en üst sıralarda olacağına ilişkin şüphemiz yok."

– Alım heyetleri fuarı ziyaret edecek ve birebir görüşmeler yapacak

Otobüs endüstrisinde saygın ve yüksek ticaret potansiyelli fuarlardan olarak Avrupa, Hindistan, Rusya, Orta Asya, Güneydoğu Asya ve Latin Amerika'da düzenlenen Busworld Fuarları'nın Türkiye ayağı Busworld Turkey; bu yıl HKF Fuarcılık, Busworld International ortaklığı, Tüm Özel Halk Otobüsleri Birliği (TÖHOB) iş birliği ve İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) desteği ile düzenleniyor.

Türkiye'de 2 yılda bir düzenlenen fuar bu yıl, 128 firma, sektör temsilcileri ve çok sayıda profesyoneli ağırlıyor.

Ticaret Bakanlığı organizasyonu ile gerçekleştirilecek alım heyeti çalışmaları kapsamında bu yıl Doğu Avrupa, Türk Cumhuriyetler, Orta Doğu, Balkanlar ve Kuzey Afrika ülkeleri başta olmak üzere çok sayıda potansiyel alıcıdan oluşan yabancı alım heyetleri, fuarı ziyaret edecek ve birebir görüşmeler yapacak.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – CW Enerji, Türkiye'de ve uluslararası arenada düzenlenecek 4 fuara katılacak.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, firma Amsterdam, Münih, İstanbul ve Antalya'da düzenlenecek 4 farklı fuarda en son teknolojiyle geliştirdiği ürünlerini sergileyecek.

CW Enerji, 28-30 Eylül tarihlerinde Amsterdam'da Solar Solutions, 5-7 Ekim'de Tuzla Expo Center'da Enerjisini Üreten Fabrikalar Zirvesi ve Sergisi, 6-8 Ekim'de Münih'te Intersolar Europe Fuarı ve 13-15 Ekim tarihlerinde Antalya'da 14. EIF Dünya Enerji Kongresi ve Fuarı'na katılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen CW Enerji Üst Yöneticisi Tarık Sarvan, sektörleriyle ilgili etkinliklerde aktif olarak yer almaya özen gösterdiklerini belirterek, "Fuarlar için hazırlıklarımızı tamamladık. Sektörün gelişimi için fuarların oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu tür etkinliklerde firmalar kendilerini tanıtma imkanı bulurken, sektörel gelişmeleri de yakından görme şansı oluyor. Biz de sektörün öncü firması olarak, fuarlara kendimizi en iyi şekilde hazırlıyoruz. Fuarlarda son teknoloji ile ürettiğimiz ürünlerimizi sergileyeceğiz." ifadelerini kullandı.

İSTANBUL (AA) – Otokar, Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Uluslararası Otomobil Fuarı'na (IAA Mobility) katılarak 12 metrelik elektrikli otobüsü Kent Electra'nın tanıtımını gerçekleştirdi.

Otokar'dan yapılan açıklamaya göre, şirket, bu yıl "Bundan sonra bizi ne hareket ettirecek?" sloganıyla düzenlenen ve salgın sonrasında Avrupa'nın ilk yüz yüze otomobil fuarı olan IAA Mobility'ye katıldı.

Fuarda 12 metrelik şehir içi elektrikli otobüsünü tanıtan Otokar'ın Webasto pilleriyle güçlendirilen Kent Electra otobüsü fuar boyunca yolcu taşımacılığı yaptı.

Başta Avrupa olmak üzere dünyanın 50'den fazla ülkesinde milyonlarca yolcuya konforlu, güvenli seyahat imkanı sunan Otokar'ın elektrikli otobüsü IAA Mobility 2021'de emisyonsuz araçlar için tahsis edilen "Blue Lane" hattında hizmet verdi.

Kent Electra, Webasto iş birliğiyle 6 gün boyunca fuar alanı ve şehir merkezi arasında 1.000 kilometrenin üzerinde yol yaptı ve 2 bini aşkın fuar ziyaretçisini taşıdı.

Dinamik ve modern tasarımıyla dikkati çeken Kent Electra; daha temiz çevre, daha sessiz trafik, daha düşük işletme maliyetleri ve daha yüksek verimlilik sağlamak hedefiyle tasarlandı.

Otokar Ar-Ge Merkezi'nde geliştirilen, Voith şanzımanlı Kent Electra, tasarımının yanı sıra konforu, teknolojisi, güvenlik alanındaki yenilikçi çözümleriyle Münih'te dikkatleri üzerinde topladı.

Tam şarjla topografya ve kullanım profiline bağlı olarak 300 kilometre üzerinde menzil sunabilen Kent Electra, Münih IAA Mobility 2021'de de yolcuların beğenisini kazandı.