Otokar, enerji verimliliği çalışmalarıyla 300 ton sera gazı emisyonunu önledi

SAKARYA (AA) – Otokar, geçen yıl sürdürülebilirlik performansını artırmaya yönelik çalışmalar ve hayata geçirilen projelerle 150 bin 500 metreküp atık suyu geri dönüştürerek üretime kazandırırken, 1.526 GJ enerji tasarrufu ve sera gazı emisyonlarında 300 ton CO2e azaltım gerçekleştirdi.

Otokar'dan yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilirlik raporunun 8'incisini yayımlayan şirket, çevreci ve yenilikçi ürünleriyle gelecek nesillerin yaşam standartlarının geliştirilmesi için teknoloji ve dijitalleşmenin itici gücünden yararlanarak öncü işleri hayata geçiriyor.

Şirket, geleceğin ihtiyaçları doğrultusunda yeni donanım ve uygulamaların geliştirilmesi yönünde çalışmalarını sürdürüyor. Son 10 yıl içinde cirosunun ortalama yüzde 8'ini Ar-Ge faaliyetlerine ayıran, 2020 yılında bu alanda 202 milyon lira Ar-Ge harcaması gerçekleştiren şirketin, 10 yıl içinde yaptığı Ar-Ge harcaması ise toplam 1,3 milyar lirayı aştı.

– Salgın döneminde de sürdürülebilirlik çalışmaları devam etti

Açıklamada görüşlerine yer verilen Otokar Genel Müdür Serdar Görgüç, şirketin iş stratejilerini küresel bir oyuncu olma yolunda hayata geçirmekle kalmayıp çevresel etkiyi azaltma ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik çalışmalarını da artırdığını belirterek, "Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 sürecinde öncelikle çalışanlarımızın sağlığını korumak ve faaliyetlerimizin devamlılığını sağlamak adına tüm tedbirleri hızlıca alıp, çalışanlarımızın özverili emekleriyle iş başarımızı korumayı başardık. Pandeminin tüm olumsuzluklarına rağmen dönem içinde sürdürülebilirlik çalışmalarımızı aynı ciddiyetle sürdürdük." ifadesini kullandı.

Arifiye'de 552 bin metrekare alana yayılı fabrikada sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında yürütülen faaliyetlerin sonuçlarına da değinen Görgüç, şu bilgileri paylaştı:

"Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarındaki çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Bu sürece katkı veren başta çalışanlarımız, tedarikçi ve iş ortaklarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz. Geçtiğimiz yıl sürdürülebilirlik performansımızı artırmaya yönelik istikrarlı çalışmalarımız ve hayata geçirdiğimiz projelerle 150 bin 500 metreküp atık suyu geri dönüştürerek üretime geri kazandırdık. Enerji verimliliği çalışmalarıyla 1.526 GJ enerji tasarrufu, sera gazı emisyonlarında ise 300 ton CO2e azaltım elde ettik."

Görgüç, çalışanların mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik eğitim çalışmalarının salgın döneminde de sürdüğünü vurgulayarak, iş sağlığı ve güvenliği konusunda farkındalık ve bilginin pekiştirilmesi amacıyla da eğitimler düzenlendiğini kaydetti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

NEW YORK (AA) – Amerikan Meteoroloji Derneğinin (AMS) yayımladığı 2020 İklim Değişikliği raporunda sera gazlarından biri olan karbondioksit miktarının (CO2) milyonda 412,5 birime (ppm) yükseldiği belirtilerek, bunun 2019 yılındakinden 2,5 ppm daha yüksek ve 800 bin yıldır kaydedilen en yüksek seviye olduğu ifade edildi.

Raporda söz konusu kayıtlara 800 bin yıl önce oluşan buzulların incelenmesiyle ulaşıldığı belirtildi.

Raporda, 2020’de küresel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomik faaliyetlerde yol açtığı kesinti nedeniyle insan üretimi karbondioksit seviyesinde görülen yüzde 6-7 civarındaki düşüşün, atmosferdeki yoğunluğu düşürmeye yetmediği kaydedildi.

Fosil yakıt tüketiminden kaynaklanan karbon yoğunluğunun 2020’de, 1999-2019 yıllarındaki ortalamasının yüzde 30 üzerinde çıktığı belirtildi.

2020’de metan gazı yoğunluğunda görülen 14,8 ppm artışın da kayıtlara geçen en büyük yıllık artış olduğu ancak bu anormal yükselişin nedeninin henüz açıklanamadığı vurgulandı.

Raporda, 2020 yılında tüm dünyada sıcaklıkların da ortalamanın üzerinde seyretmesinin çevresel değişikliklere yol açtığına işaret edildi. Dünyadaki buzullar 33 yıldır kütle kaybederken dağ ve kutuplardaki don bölgelerinde sıcaklık rekor seviyeye ulaştı.

Küresel deniz seviyesinin her on yılda yaklaşık 3 santimetre yükseldiği belirtilen raporda, 2020’nin deniz seviyesinde yükselişin üst üste rekor kırdığı 9’uncu yıl olduğu bildirildi.

Atmosfer ve iklim değişiklikleri dünyanın farklı bölgelerinde aşırı yağış ve kuraklığa neden olurken, kuraklık bölgelerinde yangın için ideal ortam oluştu.

2020’de ABD’nin batısındaki yangınlar 2003-2010 ortalamasından yaklaşık 3 kat fazla karbon salınımına yol açtı.

Kuzey Kutbu’ndaki yangınların karbon salınım seviyesi ise bir önceki yıla göre yüzde 34 artış gösterdi.

Türkiye en sıcak üçüncü yılını yaşadı

Raporun Türkiye ve Güney Kafkasya bölümünde, bölgedeki sıcaklıkların yıllık ortalamanın 1 ila 1,6 santigrat derece üzerinde seyrettiği belirtildi.

Raporda, Türkiye’de ortalama sıcaklıkların 1,4 santigrat derece üzerinde geçen 2020’nin ülkede kayıtlara geçen en sıcak üçüncü yıl olduğu bilgisi yer aldı.

İlkbahar aylarında sıcaklık ülkenin doğusunda mevsim normallerinin 4 santigrat derece üzerine çıkarken, sonbaharda ülke genelinde sıcaklığın normalin 2,5 santigrat derece üzerinde gerçekleştiği bildirildi.

Muhabir: Esin Eşkinat Sayılgan

İSTANBUL (AA) – LG Electronics (LG) 2030 yılına kadar başlıca LG ürünlerinin kullanım aşamasında sera gazı emisyonlarını (GHG) azaltarak, "Science Based Targets" tarafından başlatılan "Business Ambition for 1,5°C" hareketine katıldığını duyurdu.

LG'den yapılan açıklamaya göre şirket, sera gazı emisyonlarının azaltılması için tedbirler alıyor.

Science Based Targets tarafından başlatılan harekete katılan LG böylelikle, net sıfır küresel kampanyası olan Business Ambition for 1.5°C'ye katılan ilk Koreli şirket olma unvanını aldı.

CDP, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UNGC), Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) ve Dünya Çapında Doğa Fonu'nun (WWF) desteğiyle Science Based Targets Initiative (SBTi) tarafından yürütülen kampanyaya yaklaşık 700 küresel şirketin katılım taahhüdü bulunuyor.

Açıklamada yer alan bilgiye göre LG, 2019 yılında "Sıfır Karbon 2030" girişimini duyurmuş ve üretim sürecinde üretilen toplam doğrudan karbon emisyonu ve dolaylı emisyon miktarını 2017'ye kıyasla yüzde 50 azaltmayı taahhüt etmişti.

Business Ambition for 1.5°C taahhüdüyle LG, buzdolabı, çamaşır makinesi ve ev tipi klimalar gibi ürünlerin kullanım aşamasında ortaya çıkan sera gazı emisyonlarını azaltmak için çok daha büyük ve zorlu olan yeni bir hedef belirliyor.

LG'nin bu yıl CDP'ye sunduğu rapor, sera gazı emisyonlarının yüzde 80'inden fazlasının ana ürünlerin kullanım aşamasında oluştuğunu gösteriyor.

– Hedef, bilimsel verilere dayalı olarak SBTi tarafından gözden geçirilecek

SBTi tarafından desteklenen hedefler, en son araştırmalarla ve Paris Anlaşması'nın küresel ısınmayı 1,5 santigrat derece ile sınırlandırma hedefine ulaşmak için gerekli görülenlerle uyum gösteriyor.

LG'nin 2030 yılına kadar üretimden kullanıma kadar tüm üretim sürecindeki emisyonları azaltmaya yönelik karbon emisyonu azaltma hedefi, bilimsel verilere dayalı olarak SBTi tarafından gözden geçirilecek ve doğrulanacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen LG Electronics Başkan Yardımcısı ve Kalite Yönetim Merkezi Başkanı Kim Joon-ho, şunları kaydetti:

"LG'nin mevcut faaliyetleri, gelecek nesiller için çevre dostu ürünler ve hizmetler üretmeye yönelik orta ve uzun vadeli ESG stratejimizle uyumluluk gösteriyor. LG, gelecek nesillerin daha iyi bir hayat yaşaması ve daha iyi bir yarına katkıda bulunmak için net sıfır ve döngüsel ekonomi temalarına odaklanan çevresel çözümler üzerinde aktif olarak çalışıyor."